Blokáda sakroiliakálneho kĺbu, ktorý sa označuje aj ako SI kĺb, sa vyznačuje nepríjemnými bolesťami v oblasti chrbta, krížov s presunom na sedacie svaly, teda zadok, ale i do slabín. Ťažkosti zhoršuje pohyb.
Príznaky Bloku SI kĺbu
- Bolesť bedier
- Chôdza s rozkročenými nohami
- Bolesť chrbta
- Ranná stuhnutosť kĺbov
- Problémy s chôdzou po schodoch
- Bolesť v boku
- Bolesť vystreľujúca do slabín
- Stuhnutosť svalov
- Poruchy hybnosti chrbtice
- Stuhnutosť kĺbov
- Pocit ťažkých nôh
- Bolesť končatín
- Poruchy chôdze
- Pocit mravčenia
- Bolesť nôh
- Rednutie kostí
- Spomalená chôdza
Charakteristika
Blokáda sakroiliakálneho kĺbu je pomerne častou príčinou bolesti v regióne chrbta. Mnoho ráz sa chybne zamieňa s iným problémom spojeným s chrbticou a tým pádom sa lieči neúčinne.
Sakroiliakálny kĺb sa označuje i skratkou SI kĺb.
Blok SI kĺbu = sakroiliakálny blok či posun.
Ide o kĺb, ktorý spája krížovú kosť a bedrové kosti. Z toho aj odborné označenie sakro - iliakálny kĺb.
Krížová kosť = os sacrum + bedrová kosť = os ilium.
Ťažkosti s týmto skĺbením vyvolávajú nepríjemnú bolesť, ktorá sa vyskytuje v oblasti chrbta, krížov, s presunom do sedacieho úseku či slabín. Zhoršuje ju chôdza, zmena polohy, vstávanie zo sedu. Človeka budí zo spánku.
Frekventovane postihuje tehotné ženy.
V skratke o SI kĺboch
Na krížovú kosť sa po jej oboch stranách napájajú bedrové kosti. Tvoria tak spojenie chrbtice s panvou. Toto spojenie sa označuje ako sakro - iliakálne (krížovo - bedrové) kĺby.
Sakroiliakálne kĺby nie sú kĺby, ako si väčšinou predstavíme. Nemajú hlavicu kĺbu a puzdro, ako napríklad bedrový kĺb.
Ich tvar je nerovnomerný, obsahuje veľa hrán a prehĺbení. Uvádza sa, že pripomínajú ucho. Pre zložitosť kĺbnej plochy sú takmer nepohyblivé.
K pohybu dochádza iba v minimálnom rozsahu niekoľkých milimetrov - 2 až 4 milimetre. O niečo viac v čase posledného trimestra tehotenstva a počas pôrodu.
V minulosti sa myslelo, že tento kĺb je tuhý a nepohyblivý.
Avšak, i napriek nepatrnému pohybu majú SI kĺby významnú funkciu.
SI kĺb pre telo nemá tak pohybovú funkciu, ako stabilizačnú. Toto skĺbenie nemá vlastné svaly.
Pri stabilizácii a rovnováhe tela sa zúčastňujú okolité svaly a väzy, napríklad svaly chrbta, panvy, panvového dna, sedacie a stehnové svaly a v neposlednom rade i svaly brucha.
Hlavná funkcia SI kĺbov je...
Hlavne pri zachovaní statiky i rovnováhy tela. Zúčastňujú sa pri stabilizácii medzi chrbticou, panvou a dolnými končatinami, počas pohybu, chôdze alebo behu.
Následne znášajú veľké zaťaženie, tlmenie nárazov a napätia. Nakoľko celá váha organizmu sa práve v tomto mieste prenáša smerom na bedrové kĺby a dolné končatiny.
Príčiny
Čo je príčinou ťažkostí v tomto kĺbe?
SI kĺby môžu byť postihnuté funkčnou poruchou, a to blokádou či posunom. Ale napríklad aj iným typom ochorenia, ako je zápal, ktorý sa odborne označuje ako sakroileitída.
Bolesť v SI kĺbe môže byť zapríčinená:
- blok SI kĺbu - je primárne postihnutie skĺbenia, čiže ťažkosti pramenia priamo z kĺbu
- SI posun - sekundárne spôsobené ťažkosti mimo kĺb, chybný pohybový mechanizmus a podobne
- zápal, ktorý môže byť
- infekčný, pri rozseve bakteriálnej infekcie, špecifický zápal pri TBC, brucelóze
- neinfekčný ako pri reumatickej artritíde alebo popri Bechterevovej choroby
- degeneratívne zmeny i osteoporóza
- tehotenstvo, posledný trimester a pôrod
- úraz
Ťažkosti podmieňujú aj isté rizikové faktory a stavy, medzi tie patrí napríklad:
- nadmerné preťaženie
- jednostranné zaťaženie
- sedavý spôsob života, sedavá práca a dlhé sedenie
- metabolické ochorenie
- obezita
- cukrovka, diabetes mellitus
- autoimunitné choroby
- systémový lupus
- Crohnova choroba
- psoriáza
- nádor
Príznaky
Hlavným príznakom je bolesť. Môže postihnúť jeden či oba kĺby.
Bolesť môže mať charakter pseudoradikulopatie.
Bolesť sa nachádza v oblasti chrbta, krížov s presunom na hornú časť sedacieho regiónu, čiže zadok, ale i do bedrového kĺbu a nižšie po zadnej ploche dolnej končatiny. Môže vyžarovať do slabín.
Zhoršuje ju pohyb, zmena polohy.
Problémová je chôdza i polohovanie v posteli. Dôvodom toho vznikajú i nočné bolesti, ktoré môžu postihnutého človeka budiť zo spánku.
Uvádza sa, že SI kĺb zapríčiní bolesť krížov každému 4 človeku.
Dlhodobé sedenie či státie je dôvodom stupňovania ťažkostí. Problémové je vstávanie zo stoličky, napríklad i vystupovanie z auta alebo chôdza po schodoch.
V niektorých prípadoch rozhýbanie a pohyb ťažkosti zmierňuje. Naopak inokedy postihnutý nedokáže prejsť vzdialenosť bez ťažkostí.
Posun či blok SI kĺbu zapríčiňujú poruchu funkcie, ktorá sa ďalej prejaví i zmenou pohybových vzorcov. Čo je možné badať i na postoji a chôdzi. Chôdza môže byť typicky naširoko či je prítomné krívanie a kývavá chôdza.
Diagnostika
Diagnostika sa vedie za pomoci anamnézy. V anamnéze sa zisťuje napríklad aj pracovná anamnéza, či ide o sedavý typ zamestnania, prípadne zamestnanie s dlhodobým preťažovaním chrbtice a panvy všeobecne.
Dôležité sú údaje o športe či predchádzajúcom úraze. Napríklad pri bolestivej kostrči sa ťažkosti môžu prejaviť i s odstupom dlhšieho času.
Rovnako významné sú informácie o pridružených ochoreniach, príkladom sú reumatické problémy či metabolické a autoimunitné ochorenia.
Následne je dôležité odborné vyšetrenie.
Tu zohráva úlohu celkové zhodnotenie postavy, hlavne hmotnosť a iné parametre.
Nastupuje vyšetrenie pohľadom (aspekciou), kedy sa hodnotí postoj, pohybové návyky, pohybový vzorec. Plus sa dopĺňa vyšetrenie palpáciou, čiže pohmatom.
Vyšetruje sa napríklad:
- pohyblivosť chrbtice
- dynamika
- stabilita
- hypermobilita
- vyšetrenie postoja a pohybových stereotypov
- svalová sila
- skrátenie svalov
- sklon panvy
- rozdielna dĺžka dolných končatín
Nápomocné sú rozličné provokačné manévre a testy, ako príklad je test podľa Lewita, Patrickov test, gapping test, posteriorny tlak. Dopĺňajú sa i vyšetrenia reflexov.
Pri diagnostike bloku SI kĺbu sa môže doplniť lokálne injekčné podanie anestetika.
Ktoré má utlmujúci, ale i diagnostický význam.
Medzi zobrazovacie metódy, ktoré sa dajú využiť pri diferenciálnej diagnostike sú RTG, CT, MRI či SONO a EMG. Avšak nie v každom prípade sa dajú na ich základe rozpoznať príčiny ťažkostí s SI kĺbom.
RTG dokáže odhaliť zlomeninu kosti, CT zápalové či degeneratívne zmeny a MRI doplní i detailnejší prehľad o všetkých mäkkých štruktúrach.
Potrebné je odlíšiť ostatné príčiny, ako je napríklad lumbago či vyklenutie medzistavcovej platničky, ale i iné a vážnejšie ochorenia tráviaceho, vylučovacieho či napríklad pohlavného systému. Pre vylúčenie zápalu i laboratórne vyšetrenie krvi.
Prečítajte si tiež:
Bolestivý syndróm kostrče,
Hernia disku,
Lumbago,
Radikulopatia.
Priebeh
Priebeh a intenzita ťažkostí sú variabilné a, samozrejme, závisia i od presnej príčiny a rozsahu poškodenia. Mierne rozdiely budú medzi blokádou SI kĺbu či degeneratívnym, alebo reumatickým procesom.
Pri zápalovom procese ide i o únavu, zvýšenie telesnej teploty.
Prítomná je bolesť chrbta v krížoch, zadku, v boku i slabine, s presunom do dolných končatín.
Zhoršuje sa pri zmene polohy, hlavne pri vstávaní z postele, sedu či pri vystupovaní z auta. Príkladom je i bolesť sťažená chôdzou po schodoch.
Stupňuje ju i dlhodobé sedenie či státie v jednej polohe. Prítomné sú nočné bolesti, ktoré budia zo spánku. U niekoho môže byť prítomná bolestivá chôdza, ale popisuje sa i útlm ťažkostí po rozhýbaní a počas pohybu.
Pri sledovaní pohybu je možné badať zmenu pohybových vzorcov.