späť na zoznam príznakov

Stuhnutosť zápästia

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Choroby s príznakom "stuhnutosť zápästia"

Stuhnutosť zápästia nemusí vždy znamenať vážne ochorenie a môže to byť len dôsledok napríklad fyzického alebo športového preťaženia tejto časti ruky. Častokrát dochádza k stuhnutiu zápästia aj s výskytom miernych bolestí napríklad v dôsledku nadmernej námahy, na ktorú človek nebol zvyknutý, napríklad či už ide o manuálnu a fyzickú prácu, prípadne nejakú športovú aktivitu ako tenis a podobne, kedy sa veľmi často využívajú ruky a zápästie.

Obvykle ide o jednostranný problém, ktorý postihuje len jedno zápästie, v prípade, že ide o obojstrannú stuhnutosť, nemusí sa javiť rovnako na oboch horných končatinách. Rovnako aj ľudia napríklad so sedavou prácou, ktorý pracujú s počítačom alebo rôznymi výrobnými zariadeniami, môžu mať problémy so stuhnutým zápästím, pričom v tomto prípade pomôže kľudový režim, rôzne analgetické gély alebo masti, obklady na zápästia a neskôr rozcvičovanie ruky.

Väčšinou do týždňa alebo dvoch by mala stuhnutosť zápästia, pokiaľ nie je spôsobená chorobným stavom alebo poškodením v organizme, pominúť na základe takejto symptomatickej liečby. Pokiaľ sa vyskytne stuhnutosť akútne a intenzívne s bolesťou po nejakom pohybe pri práci alebo športe, mohlo prísť aj k natrhnutiu väziva či šľachy a v tomto prípade je lepšie vyhľadať odbornú lekársku pomoc taktiež môže byť stuhnutosť zápästia chorobným symptómom.

Napríklad k nemu dochádza pri syndróme karpálneho tunela, čo je ochorenie pohybového aparátu, pri ktorom prichádza k trvalému útlaku a permanentnému stlačeniu nervu, ktorý zápästím prechádza. Dochádza k pocitu mravčenia, svalovej slabosti a stuhnutosti v postihnutom zápästí a celkovým poruchám hybnosti. Konzervatívne sa lieči tento syndróm obkladmi alebo farmakologicky či fixáciou zápästia, niekedy je ale nutné pristúpiť aj k operačnému zákroku.

Častokrát sú problémy aj kĺbového charakteru, napríklad pri artritíde, čo je zápalové kĺbové ochorenie s infekčným alebo neinfekčným pôvodom. Najčastejšie sa vyskytuje v neinfekčnej forme reumatoidnej artritídy, ktorá sa ľudovo nazýva aj reuma a práve tento typ postihuje drobné kĺby na ruke a zápästí, čo môže viesť k ich stuhnutosti. Typická je najmä ranná stuhnutosť, ktorá počas dňa ustúpi. Veľmi dôležitá je včasná liečba, aby neprišlo k trvalej deformácii.

Drobnejšie kĺby na rukách postihuje niekedy aj artróza, čo je síce nezápalové ochorenie pohybového aparátu a kĺbov, ale je bohužiaľ degeneratívne, čo znamená, že sa postupom času zhoršuje. Stuhnutosť a bolesť kĺbov sú spolu s ich deformáciou typickými príznakmi, keďže prichádza k postupnej strate kĺbovej chrupavky a obmedzeniu hybnosti kĺbov. Najčastejšie sa ochorenie lieči pohybovou a fyzikálnou liečbou v kombinácii s farmakologickou formou, niekedy je možná aj náhrada kĺbu.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Reuma škodí celému organizmu a v každom veku Reuma škodí celému organizmu a v každom veku

Reuma je ochorením, ktoré spájame hlavne s bolestivými kĺbmi. Potrebné je však vedieť, že škodí celému organizmu, a to v každom veku, nevyhýba sa deťom ani mladým.

Zdravé kĺby: Ako si vieme pomôcť? Zdravé kĺby: Ako si vieme pomôcť?

Kĺby a kĺbové spoje sú anatomické štruktúry nášho tela, ktoré denne zaťažujeme bez toho, aby sme si to uvedomovali. Je od nich závislý každý náš pohyb. Udržiavanie...

Syndróm karpálneho tunela - prevencia, cviky a možnosti liečby Syndróm karpálneho tunela - prevencia, cviky a možnosti liečby

Syndróm karpálneho tunela je ochorenie ruky postihujúce prevažne ženy. Vyvoláva ho útlak mediálneho nervu . Spôsobuje nepríjemné pocity ako je stuhnutosť, mravčenie,...

Artróza a význam stravy v prevencii a liečbe Artróza a význam stravy v prevencii a liečbe

Nenadarmo sa hovorí, že sme to čo jeme. Strava výrazne ovplyvňuje rôzne pochody v organizme a vplýva na psychiku človeka. Má význam nielen pri vzniku ochorení ale aj pri ich...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.