Stuhnutosť zápästia

Stuhnutosť zápästia nemusí vždy znamenať vážne ochorenie a môže to byť len dôsledok napríklad fyzického alebo športového preťaženia tejto časti ruky. Častokrát dochádza k stuhnutiu zápästia aj s výskytom miernych bolestí napríklad v dôsledku nadmernej námahy, na ktorú človek nebol zvyknutý, napríklad či už ide o manuálnu a fyzickú prácu, prípadne nejakú športovú aktivitu ako tenis a podobne, kedy sa veľmi často...

Stuhnutosť zápästia nemusí vždy znamenať vážne ochorenie a môže to byť len dôsledok napríklad fyzického alebo športového preťaženia tejto časti ruky. Častokrát dochádza k stuhnutiu zápästia aj s výskytom miernych bolestí napríklad v dôsledku nadmernej námahy, na ktorú človek nebol zvyknutý, napríklad či už ide o manuálnu a fyzickú prácu, prípadne nejakú športovú aktivitu ako tenis a podobne, kedy sa veľmi často využívajú ruky a zápästie.

Obvykle ide o jednostranný problém, ktorý postihuje len jedno zápästie, v prípade, že ide o obojstrannú stuhnutosť, nemusí sa javiť rovnako na oboch horných končatinách. Rovnako aj ľudia napríklad so sedavou prácou, ktorý pracujú s počítačom alebo rôznymi výrobnými zariadeniami, môžu mať problémy so stuhnutým zápästím, pričom v tomto prípade pomôže kľudový režim, rôzne analgetické gély alebo masti, obklady na zápästia a neskôr rozcvičovanie ruky.

Väčšinou do týždňa alebo dvoch by mala stuhnutosť zápästia, pokiaľ nie je spôsobená chorobným stavom alebo poškodením v organizme, pominúť na základe takejto symptomatickej liečby. Pokiaľ sa vyskytne stuhnutosť akútne a intenzívne s bolesťou po nejakom pohybe pri práci alebo športe, mohlo prísť aj k natrhnutiu väziva či šľachy a v tomto prípade je lepšie vyhľadať odbornú lekársku pomoc taktiež môže byť stuhnutosť zápästia chorobným symptómom.

Napríklad k nemu dochádza pri syndróme karpálneho tunela, čo je ochorenie pohybového aparátu, pri ktorom prichádza k trvalému útlaku a permanentnému stlačeniu nervu, ktorý zápästím prechádza. Dochádza k pocitu mravčenia, svalovej slabosti a stuhnutosti v postihnutom zápästí a celkovým poruchám hybnosti. Konzervatívne sa lieči tento syndróm obkladmi alebo farmakologicky či fixáciou zápästia, niekedy je ale nutné pristúpiť aj k operačnému zákroku.

Častokrát sú problémy aj kĺbového charakteru, napríklad pri artritíde, čo je zápalové kĺbové ochorenie s infekčným alebo neinfekčným pôvodom. Najčastejšie sa vyskytuje v neinfekčnej forme reumatoidnej artritídy, ktorá sa ľudovo nazýva aj reuma a práve tento typ postihuje drobné kĺby na ruke a zápästí, čo môže viesť k ich stuhnutosti. Typická je najmä ranná stuhnutosť, ktorá počas dňa ustúpi. Veľmi dôležitá je včasná liečba, aby neprišlo k trvalej deformácii.

Drobnejšie kĺby na rukách postihuje niekedy aj artróza, čo je síce nezápalové ochorenie pohybového aparátu a kĺbov, ale je bohužiaľ degeneratívne, čo znamená, že sa postupom času zhoršuje. Stuhnutosť a bolesť kĺbov sú spolu s ich deformáciou typickými príznakmi, keďže prichádza k postupnej strate kĺbovej chrupavky a obmedzeniu hybnosti kĺbov. Najčastejšie sa ochorenie lieči pohybovou a fyzikálnou liečbou v kombinácii s farmakologickou formou, niekedy je možná aj náhrada kĺbu.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané