Stvrdnutie žily: Poznáte hlavné príčiny a príznaky? Liečba a prevencia

Stvrdnutie žily: Poznáte hlavné príčiny a príznaky? Liečba a prevencia
Zdroj foto: Shutterstock

Stvrdnutie žily úzko súvisí so zápalovým ochorením žíl. Stav sa môže skomplikovať prasknutím žily, alebo jej upchatím. Lieči sa základná príčina komplexným prístupom.

Stvrdnutie žily (sclerangia, venoskleróza, fleboskleróza) je príznak, ktorý sa objavuje pri niektorých cievnych ochoreniach. Vyskytuje sa na kratšom úseku cievy, najčastejšie žily, v rámci zápalového ochorenia, ale aj ako súčasť chronickej žilovej nedostatočnosti s prítomnými kŕčovými žilami. Niekedy je podmienené i vekom.

Fleboskleróza úzko súvisí s lokálnym zápalom žily. Najčastejšie sa s touto ťažkosťou stretávame pri dlhodobom zavádzaní intravenóznych katétrov, ale aj pri kŕčových žilách dolných končatín.

Ak sa objavia komplikácie v zmysle tvorby zrazeniny v danej žile, hovoríme o tromboflebitíde. Pri týchto ťažkostiach je prítomné zvýšené zrážanie krvi, jej stáza (krv sa v cieve nehýbe) a zároveň býva porušená výstelka cievy (endotel).

Odborne hovoríme o Virchovovej triáde. Tá je typická aj pri Mondorovej chorobe (viď nižšie).

Sclerangia môže byť prechodná, alebo trvalá. Súvisí to so vznikom zápalu a postupným väzivovatením steny cievy.  

Zápal žily po kanyle

Flebitída po kanyle (flebitis cannulae) je zápal žily súvisiaci s infiltráciou patogénmi v mieste vpichu počas intravenóznej liečby. Je to ochorenie, ktoré sa objavuje častejšie pri dlhotrvajúcej intravenóznej liečbe.

Vedie k svrbeniu, začervenaniu, opuchu, lokálnej bolestivosti, okolitému hematómu a zmenám kože v oblasti vpichu.

Pri pokračovaní v podávaní intravenóznej liečby, napríklad infúznych roztokov, môže dôjsť k presakovaniu tekutín do okolitého tkaniva. K samotnému zápalu žily dochádza napríklad pri použití periférneho intravenózneho katétra.

Samotné riziká súvisia s používaním periférneho katétra:

  • Miesto vstupu katétra.
  • Trvanie intravenóznej liečby a hospitalizácie.
  • Použitie antibiotík.
  • Počet vpichov.

Tabuľka uvádza: Štádium flebitídy

Skóre 0 Miesto zavedenia i.v. kanyly vyzerá zdravo.
Skóre 1 Miesto je ľahko načervenalé, pacient pociťuje miernu bolesť.
Skóre 2, skoré štádium flebitídy Miesto je červené a bolí.
Skóre 3, stredné štádium flebitídy Miesto je červené, opuchnuté a bolí (v mieste kanyly).
Skóre 4, pokročilé štádium flebitídy Začervenanie, opuch, bolesť a hmatateľnosť postihnutej žily.

Varixy dolných končatín

Varixy dolných končatín, alebo predkolení (varices cruris) sú prejavom chronickej žilovej insuficiencie (nedostatočnosti). Vznikajú najčastejšie vtedy, ak je dlhodobo znížená pohyblivosť, no existujú aj genetické súvisy.

Prejavujú sa pálivou, niekedy tupou bolesťou kopírujúcou priebeh danej žily, ale aj ich zvýšenou zraniteľnosťou, kŕčmi, pocitom ťažkých nôh, lokálnym opuchom či vznikom tzv. metličiek.

Táto choroba je spojená s oslabením žilovej steny, až jej postupným tvrdnutím. Žila stráca svoje napätie a postupne sa podvolí tlaku krvi v nej, rozšíri sa. Tým sa zmenia hemodynamické pomery, žilové chlopne sa neuzatvárajú a tak dochádza k stagnácií krvi v končatine, respektíve jej zhoršenému odtoku.

Medzi hlavné komplikácie varikóznych žíl patrí ich upchatie zrazeninou (trombóza), alebo ich zápal (flebitída). Môže na ne nasadnúť infekcia.

Anatomické a animované zobrazenie normálnej žily dolnej končatiny (naľavo) a kŕčovej žily (napravo)
Zdravá žila dolnej končatiny - zatvorená chlopňa (naľavo) a kŕčová žila - poškodená chlopňa (napravo). Zdroj foto: Shutterstock

Spoznajte hlavné príčiny

Fleboskleróza ako príznak viacerých chorôb vzniká na podklade porušenia cievnej výstelky (endotel). To sa deje pri infekcii, zavádzaní cievnych katétrov, ale sú to aj vekom podmienené zmeny žíl. Cieva je opotrebovaná, a tak sa ľahšie poruší. Istú úlohu zohrávajú aj genetické faktory.

Keď dôjde k porušeniu buniek vystielajúcich cievu, nabehne kaskáda reakcií organizmu, ktorý sa voči tomu bráni. Vzniká zápal daného úseku cievy, v porušenom mieste sa hromadia biele krvinky, ale aj fibrín.

Pri dlhotrvajúcom exponovaní cievy teda dochádza k jej postupnej väzivovej prestavbe, fibrotickej degenerácií, k stvrdnutiu.

Ateroskleróza, teda kôrnatenie ciev v širšom zmysle, je proces, pri ktorom sa ukladajú v cievnej stene depozity tuku, až sa zužuje jej priezor. Niekedy dôjde až k úplnému upchatiu takejto cievy. Táto choroba je však chorobu tepien, teda artérií.

K príčinám vzniku flebitídy (zápalu žily) patrí infekcia, úraz alebo dráždenie. Môže ísť o mechanickú, tak i chemickú iritáciu.

Príznaky môžu zahŕňať ťažkosti ako..

Prejavy flebitídy sú:

  • Bolestivosť.
  • Opuchnutie.
  • Zvýšenie teploty okolitej kože.
  • Svrbenie.
  • Strata farby okolitej kože.
  • Spevnenie, zahustenie okolitej kože.
  • Stvrdnutie žily.

Aké komplikácie sa vyskytujú

Medzi hlavné komplikácie pri stvrdnutých žilách patrí zápal (flebitída), prasknutie (ruptúra), zanesenie infekcie alebo tvorba zrazeniny (trombóza).

Ak sa do žily zanesie infekcia, môže to mať neblahé následky a viesť až k sepse (otrave krvi). Z infekčných agens môžu viesť k zápalu žíl vírusy (vírus hepatitídy), z baktérií napríklad spirochéty, Stafylococcus aureus alebo Enterococcus. Pri zápaloch ciev dochádza častejšie aj k tvorbám zrazenín a stav sa komplikuje.

K ruptúre žily dochádza pri jej oslabení. Keď žila praskne, krv sa začne vylievať do podkožia v okolí. Miesto je často bolestivé a tvorí sa tu podkožný hematóm (krvný výron). Ten sa časom postupne vstrebáva.

Trombóza žily je vážne ochorenie, pri ktorom sa vytvorila v žile krvná zrazenina.

Tá, najčastejšie pri imobilite, odtrhne sa a vypláva ďalej do cievneho riečiska. Ide potom o trombembolickú chorobu. Keďže srdce neustále pumpuje krv a tá sa navracia naspäť, takto dochádza k tomu, že krvná zrazenina vputuje až do srdca, niekedy aj do malého krvného obehu ako embolus.

Môže dôjsť k upchatiu pľúcnej tepny, čo má niekedy aj smrteľné následky.

Čítajte viac o pľúcnej embólii v článku: 
Pľúcna embólia môže ohroziť život. Aké má príznaky a príčiny? Ako sa dá zistiť?

Diagnostika

Diagnostika sa opiera o dôkladnú anamnézu (rozpomínanie) a fyzikálne vyšetrenie lekárom. Ten zistí, či je prítomný zápal žily, či je ohraničený alebo komplikovaný, či nie je prítomná zrazenina v cieve a iné.

Potom odporučí lekár sériu ďalších vyšetrení na spresnenie a potvrdenie diagnózy:

  • Vyšetrenie krvi – okrem základných parametrov je možné z krvi zistiť, či je v tele prítomný zápal, prípadne zvýšená koagulácia (zrážanie krvi).
  • Ultrasonografia žíl – je zlatým štandardom v zobrazovaní žíl, hlavne dolných končatín. Vyšetrenie sa opiera o využitie vysokofrekvenčného zvuku k zobrazovaniu tkanív tela. Okrem klasickej ultrasonografie jestvuje aj prietoková ultrasonografia.
  • CT a MRI – vyšetrenie žíl pomocou týchto zobrazovacích metód sa nepoužíva bežne.

Aká je liečba a čo pomáha na stvrdnutie žily?

Základom liečby je pohyb. Nie je vhodné dlhodobé ležanie na lôžku.

Pri sedení sa odporúča vykladanie si nôh do zvýšenej polohy (pokiaľ ide o ochorenie dolných končatín). Aj pri kanylovom zápale pohyblivosť zlepšuje prekrvenie priľahlej končatiny.

Na celkovú vitalitu ciev sa odporúčajú liečiviny na báze pagaštanu konského, obsahujúce aescín, ďalej lieky s účinnými látkami diosmín a hesperidín.

Pri dokázanej infekcií sa odporúčajú antibiotiká podľa citlivosti. V nemocničných podmienkach je dobré vykonať ster z postihnutej ranky a dať ho na kultiváciu do laboratória. Následne sa nasadí antibiotická terapia.

Pri bolestiachna zmiernenie zápalu sa používajú lieky zo skupiny NSAID, teda nesteroidné protizápalové liečivá. Patrí sem kyselina acetylsalicylová, ibuprofén, diclofenac a podobne.

Vyskytujú sa ako v injekčnej, tak i tabletovej či gélovej forme, a tak sa lepšie nanášajú na postihnuté miesta. Pri nanášaní gélu sa odporúča použitie plastových rukavíc, aby sa znížilo vstrebávanie účinnej látky cez kožu ruky.

Pitný režim, a tiež dostatočná hydratácia, je veľmi dôležitá v prevencii tvorby krvných zrazenín.

Lieky proti zrážaniu krvi sa podávajú v prípadoch, keď hrozí riziko vzniku zrazeniny s následným upchatím cievy. Používa sa kyselina acetylsalicylová, clopidogrel, a iné.

Výťažky z pijavice lekárskej môžu pomôcť pri liečbe krvných výronov.

Domáca liečba

V domácich podmienkach je vhodné používanie bylinnej liečby vo forme čajov, vodných kúpeľov či mastí a krémov. Používa sa nechtík, list černice, maliny, podbeľ, pyštek, žihľava, ale aj švédske kvapky.

V domácich, ale aj nemocničných podmienkach, sa odporúčajú elastické pančuchy, respektíve bandáž tej končatiny, kde je prítomná trombóza.

Preventívne opatrenia

K základným preventívnym pilierom stvrdnutých žíl a ich pridružených ochorení patrí:

  • Zavádzanie žilových kanýl v prísnych aseptických podmienkach, zároveň pravidelná výmena katétra a jeho opakované zavádzanie najlepšie na opačnú končatinu.
  • Dostatočný pitný režim.
  • Pravidelný pohyb.
  • Lieky proti zrážaniu krvi.
  • Skončenie s fajčením.
  • Vyvarovanie sa intravenóznemu užívaniu drog.
Animované zobrazenie zavedeného centrálneho venózneho - žilového katétra
Centrálny venózny katéter. Zdroj foto: Shutterstock

Zaujímavosti

Pri Mondorovej chorobe, kedy tromboflebitída postihuje povrchové žily a vyznačuje sa produkciou vlákien fibrínu, sa objavujú pozdĺž žily stvrdnuté bolestivé úseky. Táto choroba sa častejšie vyskytuje u žien na hrudníku, menej často u mužov na penise.

Sklerotizácia je druh terapie, pri ktorej sa vstrekuje do postihnutej cievy sklerotizačný roztok. Používa sa v liečbe varixov.

Medzi najčastejšie miesta zavedených žilových kanýl patrí žilová sieť na chrbte ruky, stredová lakťová žila (vena mediana cubiti), hlavová (vena cephalica) a kráľovská žila (vena basilica). Na dolnej končatine je to žilná pleteň na chrbte nohy a povrchová veľká žila (vena saphena magna).

Tiež sa zvykne zavádzať kanyla do podkľúčnej žily (vena subclavia) ako centrálny venózny katéter.

Stvrdnutie žily je príznak vyskytujúci sa pri chorobách žíl. K najčastejším príčinám jeho vzniku patrí zavedenie kanyly, ale aj varixy. Liečba je komplexná.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • medicalnewstoday.com - SISSONS B. a kol.: What are phlebitis and infiltration? 2024. MedicalNewsToday
  • medicalnewstoday.com - WEST M. a kol.: What to know about the stages of catheter-related flebitis? 2023. MedicalnewsToday
  • czechurol.cz - LADMAN J. a kol.: Mondorova choroba penisu – naše skušenosti. 2018. ČUS - celý článok v pdf - czechurol.cz
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané