späť na zoznam príznakov

Tvorba krvných zrazenín

Autor: Michal Hrebík

Tvorba krvných zrazenín je prirodzenou súčasťou vlastností a schopností krvi a je bežná napríklad pri rôznych poraneniach, kedy nastane krvácanie. Vďaka krvnej zrazenine dochádza k uzavretiu poranenia a porušenia steny cievy, ktorá sa môže zregenerovať a opraviť a po určitom čase sa zrazenina rozpustí, takže krv môže prúdiť žilou ďalej. Problém ale nastáva, keď sa nerozpustí alebo keď sa zrazenina vytvorí sama od seba v cievach či tepnách a upchá ich.

Nadmerná tvorba krvných zrazenín súvisí najčastejšie s ochoreniami cievneho systému, krvi alebo srdca a najviac nadväzuje na aterosklerózu. Tá sa vyskytuje samostatne alebo napríklad aj pri cukrovke a ide o stav, kedy sa v stenách tepien ukladajú látky, najmä tuky, ktoré prietok krvi zužujú. Postupne ho môžu až zastaviť a vytvoriť zrazeninu. Zároveň s aterosklerózou, čo je ochorenie cievneho systému, dochádza aj k vytváraniu krvných zrazenín, ktoré sú súčasťou iných chorôb.

Náchylnosťou k nadmernej tvorbe krvných zrazenín tria aj ľudia s trombofíliou, čo je práve ochorenie, ktoré charakterizuje vznik trombov, krvných zrazenín. Choroba má viacero konkrétnych foriem, napríklad Leidenskú mutáciu, čo je vrodená choroba a v Európe ňou trpí každý piaty človek alebo Tromboembolické ochorenie, čiže hlboká žilná trombóza. Veľmi dôležitá pre ľudí, ktorí trpia trombofíliou je najmä prevencia, ktorá spočíva v zdravom životnom štýle.

Viacero závažných a životohrozujúcich stavov je však tiež spôsobených akútnym vytvorením krvnej zrazeniny a upchatím prietoku krvi. Napríklad pri infarkte myokardu dochádza k upchatiu jednej zo srdcových tepien a nedostatku kyslíka v srdcovom tkanive, kedy hrozí jeho odumieranie. Vo vnútornej výstelke srdca, napríklad v chlopni sa môže tiež vytvoriť trombus, dokonca zápalový a to vplyvom bakteriálneho zápalu, čo je typické pre infekčnú endokarditídu.

Častým stavom je tiež preeklampsia, ktorá sa vyskytuje u žien v tehotenstve a je charakteristická vysokým krvným tlakom. Dochádza k nej, ak u ženy nie sú vyvážené pro a proti zrážanlivé krvné faktory a dochádza k zúženiu ciev, dokonca aj k ich upchatiu. Problémom je aj pľúcna embólia typická bolesťou na hrudníku, kedy sa vytvorí krvná zrazenina v pľúcnom tepnovom riečišti a veľakrát súvisí toto ochorenie aj s žilnou trombózou dolných končatín.

Tvorba krvných zrazenín v dolných končatinách je tiež typická aj pre ischemickú chorobu dolných končatín, ktorá postihuje tepny a najčastejší je jej výskyt v pokročilom veku. Tepny sa postupom času vplyvom ochorenia zužujú až príde k ich úplnej uzávere a nastáva nedokrvenie končatiny, ktorá sa nachádza pod týmto tepnovým uzáverom. Častokrát nie je ochorenie postrehnuteľné hneď, ale až vtedy, ak príde k bolesti nohy alebo sa objaví svalová slabosť.

Medzi ochorenia tepien, pri ktorých sa vyskytujú krvné zrazeniny, patrí aj Kawasakiho choroba, čo je horúčkovité ochorenie, ktoré postihuje steny malých a stredne veľkých tepien. Na týchto stenách vzniká zápal, pričom najčastejšie sú takýmto zápalom postihnuté tepny vyživujúce srdce. Najčastejšie sa ako charakteristické príznaky vyskytujú horúčka, zväčšenie lymfatických uzlín v oblasti krku a na rukách a nohách sa môže vytvoriť menšia vyrážka.

Zápal sa ale vyskytuje samozrejme nielen pri tepnách, ale aj pri žilách a počas zápalu nastáva spomalenie žilového odtoku, poškodenie steny žily a tiež vznik žilného trombu. Najčastejšie takýto zápal postihuje dolní končatiny, ktoré sú najviac zaťažované, pričom pokiaľ zápal postihne povrchové žily, dochádza aj k výskytu varixov. Nadmerné zrážanie krvi u človeka tento proces len urýchli a veľmi často tento zápal postihuje ženy v druhej polovici tehotenstva.

Najčastejším žilovým ochorením sú ale stále kŕčové žily, pričom ide v súčasnej dobe vzhľadom na široké postihnutie už o civilizačné ochorenie. Najčastejšie postihuje ženy vo vyššom veku alebo počas tehotenstva a ochorenie môže vzniknúť aj na základe genetických predispozícii. Problém sa najvypuklejšie prejavuje u ľudí, ktorí dlho stoja na nohách, alebo naopak u ľudí, ktorí majú málo pohybu a sedavé zamestnanie. Najčastejšie teda postihuje dolné končatiny.

Tvorba krvných zrazenín môže nastať aj v prípade niektorých ochorení srdca. Napríklad pri nepravidelnej srdcovej arytmii, ktorá je spôsobená problémom v srdcových sieňach, môže priamo v týchto sieňach vzniknúť krvná zrazenina. Pri angine pectoris sa môže napríklad vplyvom fajčenia tiež vytvoriť zrazenina a pri vysokom krvnom tlaku sa dostať aj do niektorej úzkej cievy. Samotný vysoký krvný tlak je tiež problémovým faktorom pre trombózy.

Ide o jedno z najčastejších kardiovaskulárnych ochorení, ktoré sa týkajú srdca, pričom veľakrát je vysoký krvný tlak spojený aj s aterosklerotickými zmenami v tepnách. Zároveň je ľavá srdcová komora neúmerne zväčšená a teda je viac zaťažená aj ľavá časť srdca. Problém s tvorbou krvných zrazenín sa týka aj niektorých ochorení napríklad tráviaceho ústrojenstva. Nastáva to najmä vtedy, pokiaľ má vznik zrazeniny vplyv na transport krvi do týchto orgánov.

Napríklad pri portálnej hypertenzii dochádza k trvalému zvýšeniu krvného tlaku v povodí vrátnicovej žily a pri vytvorení zrazeniny je znemožnená cirkulácia krvi so živinami do a z tráviaceho ústrojenstva. Pri cievnej mozgovej príhode dochádza k akútnemu prerušeniu dodávky okysličenej krvi do mozgu a vo väčšine prípadov je na vine práve vytvorenie krvnej zrazeniny, ktorá sa vytvorí v cieve, ktorá zásobuje mozog okysličenou krvou, čo spôsobí akútny problém.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Tvorba krvných zrazenín patri medzi príznaky Kardiovaskulárneho a lymfatického systému
Ďalšie názvy: tvorba trombov
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo je to trombóza cestovateľov: Príčiny a príznaky? Ako sa jej vyhnúť? Čo je to trombóza cestovateľov: Príčiny a príznaky? Ako sa jej vyhnúť?

Žilová trombóza je závažné a bolestivé ochorenie s vysokým rizikom ďalších zdravotných komplikácií. Na jej vzniku sa podieľa mnoho faktorov. Jedným z nich sú aj podmienky vznikajúce pri...

Ako na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení? Ako na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení?

Srdcovo cievnym ochoreniam patrí prvá priečka v chorobnosti a úmrtnosti. Na Slovensku, tak i celosvetovo. Spoznajte snami účinnú prevenciu.

Light variant koložvárskej kapusty? Tu je náš zdravý recept Light variant koložvárskej kapusty? Tu je náš zdravý recept

Hlavnou surovinou koložvárskej kapusty je kyslá kapusta, ktorá je bohatá na vitamíny, hlavne na C. Taktiež v recepte využijeme kvalitné a zdravé hovädzie mäso, či netradičnú, avšak...

Čo je to otrava krvi - sepsa, aké má prejavy a ako prebieha? Čo je to otrava krvi - sepsa, aké má prejavy a ako prebieha?

Sepsa , ktorú verejnosť pozná skôr ako otravu krvi , patrí medzi jeden z najvýznamnejších problémov dnešnej medicíny. Ide o závažnú komplikáciu viacerých chorobných stavov , ktorá...

Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby? Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby?

Je druhým najčastejším zhubným nádorom v Európe i vo svete a najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u mužov . Asi 95% chorých sa dožíva 5 rokov a asi polovica z nich zomiera. 

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.