späť na zoznam príznakov

Pocit ťažkých nôh

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Pocit ťažkých nôh
Zdroj foto: Getty images

Má viac príčin. Najčastejšie je pocit prejavom ochorení ciev dolných končatín. Môže za to zlá životospráva, ženské pohlavie, nevhodná obuv, dlhodobé sedenie, státie a iné. Niekedy sú na príčine neurologické ťažkosti.


Pocit ťažkých nôh súvisí takmer vždy s ochorením žíl a s cievnymi problémami. Trápi väčšinu ľudí s nedostatkom pohybu. Práve nedostatok pohybu spôsobuje vysoké riziko, kedy sa môže rozvinúť žilové ochorenie. 

Medzi najznámejšie patria kŕčové žily. Ťažké nohy netrápia iba ľudí, ktorí majú nedostatok pohybu a prevažne sedavý spôsob života. Záťažou pre dolné končatiny a ich žily je aj dlhodobé státie.

Problém je v cievach

Kŕčové žily trápia čoraz viac ľudí, a to najmä vo vyššom veku. Ich výskyt môže ovplyvniť genetická predispozícia, ale aj hladina hormónov. Viac trápia ženy. Odborne sa nazývajú varixy dolných končatín.

Dochádza k hromadeniu krvi v dolných končatinách, oslabeniu steny cievy a k rozšíreniu žily. Vytvárajú sa rôzne záhyby, ktoré vystupujú na povrch, oslabená je aj funkčnosť žily. Komplikáciou je vznik trombózy, zápalu a v niektorých prípadoch aj vredu.

Dolné končatiny s kŕčovími žilami a porovnanie ciev, normálne cievy a kŕčové žily
Porovnanie normálnych ciev a varixov

Pocit ťažkých nôh nesúvisí len s kŕčovými žilami. Existuje viacero ochorení, pri ktorých nastáva problém v žilovom systéme. Napríklad pri chronickom žilovom ochorení, kedy dochádza k abnormalitám v stavbe alebo vo funkcii žilového systému.

Tieto abnormality a zmeny prebiehajú dlhodobo a prejavujú sa rôznymi subjektívnymi príznakmi či ťažkosťami. Človek však najčastejšie pociťuje problémy práve s nadmerným prekrvenímpocitom ťažkých nôh.

Veľmi častou chorobu je aj chronická žilová nedostatočnosť. Je to tiež dlhodobé venózne ochorenie, pri ktorom dochádza k abnormalitám v žilovom systéme. Vedú aj k vzniku opuchu, rôznym zmenám na koži a tiež k vzniku vredov.

Veľký podiel na tomto ochorení má najmä sedavý spôsob života, obezitastúpajúci vek. Pri ochorení dochádza najmä k poruche návratu žilovej krvi z dolných končatín do srdca.

Časté sú aj nočné kŕče v dolných končatinách a pocit ťažkých nôh v noci. Komplikácia je zápal, ten často prebehne do chronickej formy, vtedy sa už hovorí o chronickom zápale žíl dolných končatín.

Nohavice, nohy, topánky
Nedostatok pohybu, ale aj dlhodobé státie je príčinou varixov

Tieto rizikové faktory vplývajú na vznik cievnych ťažkostí:

 • dedičnosť
 • vek
 • pohlavie, ženy častejšie
 • nedostatok pohybu, dlhodobé sedenie, státie
 • nadváha, obezita
 • tehotenstvo a ich počet
 • hormonálna antikoncepcia
 • nevhodná strava
 • znížený príjem tekutín
 • fajčenie
 • nevhodná obuv
 • dlhé sedenie na toalete

Neurologické ťažkosti

Niekedy sa pocit ťažkých nôh vyskytuje aj pri ochoreniach neurologického systému. Prípadov je viacero a príkladom je aj závažné ochorenie, teda roztrúsená skleróza, známa aj pod odborným názvom skleróza multiplex.

Je to autoimunitné ochorenie chronického typu, ktoré postihuje miechu, mozog a mozoček. Pri ochorení dochádza k narušeniu a k rozpadu myelínového obalu, ktorý obaľuje nervové vláknapomáha prenášať impulzy.

Noha a tvarovaná ortopedická vložka do topánok
Vhodnou prevenciou je ortopedická obuv

Anatomický problém

Ťažké nohy môžu súvisieť aj s anatomickým problémom v nohách. Sú príznakom aj plochých nôh. U detí môže byť za vznikom plochých nôh vrodená porucha alebo slabosť spojivového tkaniva nohy.

U dospelých ide väčšinou o preťaženie nohy alebo naopak príliš malé zaťaženiezle zvolenú obuv. Najčastejšie má človek pocit ťažkých nôh alebo pocit únavy v nohách najmä po dlhšej záťaži a je jedno, či ide o dlhú chôdzu alebo naopak dlhé státie.

V tehotenstve

Tehotné ženy poznajú pocit ťažkých nôh. Na príčine sú zmeny, ktoré počas tehotenstva organizmus zažíva. Okrem pocitu ťažkých nôh, je počas tehotenstva prítomný aj opuch dolných končatín. Ten opätovne prispieva k danému pocitu.

Infografika zhŕňa najčastejšie príčiny ťažkých nôh a rizikové faktory vzniku ochorení
Súhrn príčin a rizikových faktorov pre vznik pocitu ťažkých nôh

Video s informáciami o ťažkých nohách

Video s informáciami o ťažkých nohách

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt? Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt?

Jarná a jesenná únava nie sú mýty. Zmeny počasia, individuálna adaptačná schopnosť jednotlivca a jeho aktuálny zdravotný stav môžu spôsobiť vyčerpanie rôznej intenzity počas týchto...

Trápia vás bolestivé a ťažké nohy, nielen po náročnom dni? Poradíme ako im uľaviť Trápia vás bolestivé a ťažké nohy, nielen po náročnom dni? Poradíme ako im uľaviť

Pocit ťažkých nôh nie je problémom len starších ľudí. Čoraz častejšie trápi i mladšie ročníky. Dôvodov, prečo nám naše nohy pripadajú ako z olova, je mnoho. Uľavte vašim ťažkým nohám,...

Aké sú možnosti liečby sklerózy multiplex? Aké sú možnosti liečby sklerózy multiplex?

Skleróza je závažné neurodegeneratívne ochorenie postihujúce prevažne mladých ľudí. Plne rozvinuté ochorenie významným spôsobom zasahuje do kvality života pacienta , ale aj jeho...

Počet pacientov so sklerózou multiplex v SR je vysoký! Poznajte varovné príznaky Počet pacientov so sklerózou multiplex v SR je vysoký! Poznajte varovné príznaky

Sclerosis multiplex je jedným z tých ochorení, u ktorých je pozorovaný geografický výskyt . Bohužiaľ Slovensko patrí ku krajinám s najvyšším počtom prípadov. Diagnostika je zložitá,...

Zdravé kĺby: Ako si vieme pomôcť? Zdravé kĺby: Ako si vieme pomôcť?

Kĺby a kĺbové spoje sú anatomické štruktúry nášho tela, ktoré denne zaťažujeme bez toho, aby sme si to uvedomovali. Je od nich závislý každý náš pohyb. Udržiavanie kĺbov zdravých je...

Naposledy aktualizované 16.01.2019


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.