Stvrdnutie žily

Stvrdnutie žily môže byť prítomné pri viacerých ochoreniach kardiovaskulárneho systému a dochádza k nemu pri zápaloch alebo rôznych iných defektných procesoch v žilách po celom tele. Niekedy sa môže objaviť napríklad tvrdá žila na penise, čo však nemusí ešte nič znamenať, pokiaľ nie sú s týmto javom spojené funkčné alebo iné problémy či symptómy. Niekedy môže prísť k stvrdnutiu aj...

Stvrdnutie žily môže byť prítomné pri viacerých ochoreniach kardiovaskulárneho systému a dochádza k nemu pri zápaloch alebo rôznych iných defektných procesoch v žilách po celom tele. Niekedy sa môže objaviť napríklad tvrdá žila na penise, čo však nemusí ešte nič znamenať, pokiaľ nie sú s týmto javom spojené funkčné alebo iné problémy či symptómy. Niekedy môže prísť k stvrdnutiu aj vplyvom nesprávneho zavedenia infúzie či pri podaní injekcie.

V tomto prípade môže prísť dokonca aj k zaneseniu infekcie do žily z vonkajšieho prostredia a preto je lepšie okamžite vyhľadať lekára a stav napraviť. Stena žily je svojou stavbou prispôsobená tomu, aby bola čo najviac flexibilná a mohla tak odvádzať krv tam, kde to organizmus potrebuje. Stvrdnutie žily v tomto prípade znamená aj ďalšie nadväzujúce problémy a to najmä s krvným transportom, takže rozhodne by človek nemal tento príznak podceniť, najmä ak ide o chorobný symptóm.

Stvrdnutá žila totiž nemôže plniť svoju funkciu tak, ako by mala a môže prísť k obmedzeniu množstva pretekajúcej krvi cez ňu, pričom napríklad na žilnom povrchu sa môžu tvoriť aj nebezpečné zrazeniny, ktoré môžu neskôr viesť k spomaleniu žilného odtoku krvi. Najčastejšie je tvrdá žila príznakom pre zápal žíl, nazvaný odborne flebitída, ktorý sprevádza spomalenie krvného toku a zrážanie krvi. Tento zápal môže vzniknúť na podklade rôznych príčin.

Svoju úlohu môže zohrať dedičnosť, poškodenie cievnej steny nádorom, úrazom alebo pri užívaní niektorých liekov, rizikové sú aj dlhé cestovanie či obezita. Najčastejšie postihuje zápal žíl dolné končatiny a má viacero foriem, napríklad tromboflebitídnu formu alebo flebotrombóznu formu. Typicky je možné stvrdnutie žily vidieť niekedy aj navonok, kedy sa už hovorí o tzv. kŕčových žilách, obvyklé je aj začervenanie pokožky a niekedy aj lokálna bolesť.

Práve kŕčové žily, ktoré sa viditeľnými stvrdnutými a rozšírenými žilami prejavujú, patria medzi najčastejšie žilové ochorenia v súčasnej dobe. Odborne sa im hovorí varixy a postihujú vo veľkej väčšine prípadov dolné končatiny, kde je oslabený tok krvi späť do srdca aj z dôvodu prekonávania veľkej vzdialenosti. Človek môže na pokožke pozorovať rozšírené a niekedy aj modravé žily, pričom môže mať pocit ťažkých nôh a objavujú sa tiež kŕče.

Dlhodobým ochorením, ktoré sprevádza problémy so žilami a tepnami a prejavuje sa navonok, je ochorenie zvané Bércové vredy. Ide o chronickú a dlhodobú chorobu, ktorá má tendenciu často sa vracať a prejavuje sa výskytom defektov - vredov, na pokožke. Dochádza jednak k defektu a jednak k nekróze tkaniva, čo spôsobí výskyt vredov. Častokrát sa ochorenie objavuje aj v pridružení s cukrovkou, vysokým krvným tlakom alebo chronickou žilovou nedostatočnosťou.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané