späť na zoznam príznakov

Šupinatenie bradavky

Autor: Michal Hrebík

Choroby s príznakom "šupinatenie bradavky"

Šupinatenie bradavky môže byť príznakom pre ochorenie kože, pokiaľ je prítomné aj na iných miestach, avšak ak ide len o šupinatenie na jednej bradavke, ide o symptóm zväčša nádorového ochorenia. Nádorové ochorenia u žien v oblasti prsníka sú veľmi vážne, nakoľko majú pomerne rýchly priebeh a častokrát až neskoré zistenie príznakov, ktoré predtým žena ignorovala, najviac komplikuje liečbu. Určite treba vyhľadať lekára, ak sa so šupinatením vyskytujú aj iné príznaky.

Olupovanie kože a šupinatenie napríklad na prsníku alebo bradavke môže súvisieť niekedy aj so zápalom prsnej žľazy. Samotná prsná žľaza, nazývaná aj mliečna, môže byť zapálená z rôznych príčin, ale najčastejšie je to spojené s tehotenstvom a kojením. Najčastejšie je ochorenie vyvolané bakteriálnou infekciou, ktorej pôvodcom je zlatý stafylokok, ale niekedy dochádza k zápalu aj upchatím žľazy v dôsledku zmien epitelu. Najčastejším príznakom je bolesť a opuch.

Oveľa častejšie je ale šupinatenie bradavky príznakom pre nádorové ochorenie a konkrétne pre zhubné rakovinové nádory. Prsné bradavky žien postihuje tiež karcinóm, čiže zhubný nádor a takýmto ochorením je napríklad Pagetov karcinóm. Ten vychádza z mliekovodov a najskôr sa prejavuje ostro ohraničeným ložiskom, ktoré má červené zafarbenie, neskôr sa pridá aj šupinatenie. Toto šupinatenie vzniká len na jednej bradavke, takže je výhradne jednostranné.

Niekedy sa môžu na bradavke vyskytnúť aj príznaky podobne pri ekzéme, ale rozdiel je najmä v tom, že ak ide o ekzém, ten je prítomný nielen na jednej bradavke a tiež v ďalších sprievodných príznakoch. Okrem šupinatenia bradavky totiž je možné nahmatať neurčitý útvar priamo v prsníku, čo je samotný nádor, pritom ten je zväčšený a na dotyk bolestivý. Liečba tohto typu nádoru spočíva jedine v jeho fyzickom odstránení, aby sa zabránilo rozšíreniu.

Aj klasická rakovina prsníka je veľmi nebezpečné ochorenie, ktoré sa prejavuje tiež šupinatením bradavky, ale najmä hrčkou v prsníku a tiež zväčšenými uzlinami v tejto oblasti. Ide o najčastejšie zhubné ochorenie žien u nás a objavuje sa u žien vo veku nad 45 rokov. Samozrejme, sú aj iné rizikové faktory okrem veku, či už genetické alebo hormonálne, avšak práve u žien vo vyššom veku je riziko najvyššie a aj preto by tieto ženy mali chodiť pravidelne na prehliadky.

Rakovina prsníka sa prejavuje najmä výskytom nebolestivej hrčky, ale môže tiež prísť aj k bolestiam prsníka a jeho zväčšeniu. Rakovina sa dá odhaliť najmä mamografiou alebo ultrazvukom a čím skôr sa na ňu príde, tým je lepšia šanca na vyliečenie. Základnou metódou je chirurgické vybratie nádoru a následne nasleduje chemoterapia. Čím skôr sa začne, tým lepšie a aj z toho dôvodu je lepšie šupinatenie bradavky, najmä jednostranné, nikdy nepodceniť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.