späť na zoznam príznakov

Vykašliavanie hnisu

Autor: Michal Hrebík

Vykašliavanie hnisu je typické najmä pre rôzne infekcie respiračného charakteru, ktoré postihujú tak horné ako aj dolné dýchacie cesty. Kašeľ s hnisom je niekedy prítomný naraz aj s vykašliavaním hlienu a produktívnym, čiže vlhkým kašľom. Vo väčšine prípadov je vykašliavanie hnisu reakciou organizmu na odstránenie prekážky v dýchacích cestách a umožnenie plného priechodu vzduchu z a do pľúc, ale zároveň je to aj vážny symptóm, ktorý treba brať vážne.

Zápal s produkciou hnisu a hlienu vyvolávajú vírusy aj baktérie pri zápale nosohltanu, čo je infekcia postihujúca horné dýchacie cesty. Častejšie je však spôsobená vírusmi a šíri sa kontaktom s postihnutým človekom aj kašľom a kýchaním. Na úvod je typický suchý kašeľ, ktorý ale neskôr prejde do produktívneho vykašliavania aj s prímesou hnisu. Človek má tiež plný nos, zvýšenú telesnú teplotu a zväčšené lymfatické uzliny na krku ako príznak imunitnej reakcie.

Vykašliavanie hnisu ale aj hlienu je tiež príznakom viacerých ochorení dolnej časti dýchacej sústavy. Napríklad pomerne častým je zápal pľúc, ktorý môže byť infekčný aj neinfekčný, pričom v prípade infekčnej formy sú spúšťačom zápalu tak baktérie, ako aj vírusy. Človek so zápalom pľúc tiež trpí najskôr suchým kašľom, ktorý prejde po určitej dobe k vlhkému a produktívnemu kašľu. Zápal pľúc je nutné dôsledne preliečiť, aby nevznikla jeho chronická forma.

Veľmi problémovým ochorením dýchacích ciest je chronická obštrukčná pľúcna nemoc, ktorá spája jednak chronický zápal priedušiek a pľúcny emfyzém. Toto ochorenie sa prejavuje vlhkým kašľom a vykašliavaním hnisu aj hlienu, pričom tento hlienovitý hnis je práve prekážka pre pľúca v dýchaní. Organizmus sa tak snaží túto prekážku odstrániť a to jej vykašliavaním. Ochorenie je nebezpečné aj preto, že na jeho rozvinutie má vplyv najmä externé prostredie.

Problém v prieduškách môže spôsobiť aj bronchiektázia, čo znamená rozšírenie bronchov v prieduškách, ktoré je často sprevádzané aj chronickým zápalom. Najviac sa toto ochorenie vyskytuje u detí, pričom je charakteristické ranným vlhkým kašľom a vykašliavaním hnisu, ktoré počas dňa ustane. Ochorenie môže byť aj vrodené, ale najčastejšie vzniká zápalovou formou. Typickým je aj chronický kašeľ, pričom sa niekedy vyskytnú aj abscesy. Liečba je cez antibiotiká.

Dýchacie cesty postihuje aj astma, čo je ochorenie imunitného systému, ktoré sa prejavuje typickými astmatickými záchvatmi, kedy dochádza k akútnym problémom s dýchaním. Pre túto chorobu je typický suchý kašeľ, niekedy aj s prímesou hnisu. Vykašliavanie hnisu je aj u niektorých infekčných ochoreniach, napríklad pri tzv. legionárskej chorobe, kedy je hnis prítomný v pohrudnej dutine a telo sa ho snaží zbaviť kašľom, väčšinou je však potrebné vypustenie drenážou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako sa prejavuje zápal pľúc, a aká liečba je najefektívnejšia? Ako sa prejavuje zápal pľúc, a aká liečba je najefektívnejšia?

Keď povieme liečba zápalu pľúc, väčšina si predstaví antibiotiká, lieky uľahčujúce dýchanie a lieky proti teplote. Zápal pľúc sa týmito farmakami síce lieči, ale iba jeho časť. Dôvodom...

Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne? Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne?

Antibiotiká patria medzi najčastejšie predpisované a používané liečivá vôbec. Slovensko dokonca patrí medzi krajiny s ich najväčšou spotrebou. Ich nadmerné a hlavne nesprávne užívanie...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.