Vykašliavanie hnisu

Vykašliavanie hnisu je typické najmä pre rôzne infekcie respiračného charakteru, ktoré postihujú tak horné ako aj dolné dýchacie cesty. Kašeľ s hnisom je niekedy prítomný naraz aj s vykašliavaním hlienu a produktívnym, čiže vlhkým kašľom. Vo väčšine prípadov je vykašliavanie hnisu reakciou organizmu na odstránenie prekážky v dýchacích cestách a umožnenie plného priechodu vzduchu z a do pľúc, ale zároveň je to...

Vykašliavanie hnisu je typické najmä pre rôzne infekcie respiračného charakteru, ktoré postihujú tak horné ako aj dolné dýchacie cesty. Kašeľ s hnisom je niekedy prítomný naraz aj s vykašliavaním hlienu a produktívnym, čiže vlhkým kašľom. Vo väčšine prípadov je vykašliavanie hnisu reakciou organizmu na odstránenie prekážky v dýchacích cestách a umožnenie plného priechodu vzduchu z a do pľúc, ale zároveň je to aj vážny symptóm, ktorý treba brať vážne.

Zápal s produkciou hnisu a hlienu vyvolávajú vírusy aj baktérie pri zápale nosohltanu, čo je infekcia postihujúca horné dýchacie cesty. Častejšie je však spôsobená vírusmi a šíri sa kontaktom s postihnutým človekom aj kašľom a kýchaním. Na úvod je typický suchý kašeľ, ktorý ale neskôr prejde do produktívneho vykašliavania aj s prímesou hnisu. Človek má tiež plný nos, zvýšenú telesnú teplotu a zväčšené lymfatické uzliny na krku ako príznak imunitnej reakcie.

Vykašliavanie hnisu ale aj hlienu je tiež príznakom viacerých ochorení dolnej časti dýchacej sústavy. Napríklad pomerne častým je zápal pľúc, ktorý môže byť infekčný aj neinfekčný, pričom v prípade infekčnej formy sú spúšťačom zápalu tak baktérie, ako aj vírusy. Človek so zápalom pľúc tiež trpí najskôr suchým kašľom, ktorý prejde po určitej dobe k vlhkému a produktívnemu kašľu. Zápal pľúc je nutné dôsledne preliečiť, aby nevznikla jeho chronická forma.

Veľmi problémovým ochorením dýchacích ciest je chronická obštrukčná pľúcna nemoc, ktorá spája jednak chronický zápal priedušiek a pľúcny emfyzém. Toto ochorenie sa prejavuje vlhkým kašľom a vykašliavaním hnisu aj hlienu, pričom tento hlienovitý hnis je práve prekážka pre pľúca v dýchaní. Organizmus sa tak snaží túto prekážku odstrániť a to jej vykašliavaním. Ochorenie je nebezpečné aj preto, že na jeho rozvinutie má vplyv najmä externé prostredie.

Problém v prieduškách môže spôsobiť aj bronchiektázia, čo znamená rozšírenie bronchov v prieduškách, ktoré je často sprevádzané aj chronickým zápalom. Najviac sa toto ochorenie vyskytuje u detí, pričom je charakteristické ranným vlhkým kašľom a vykašliavaním hnisu, ktoré počas dňa ustane. Ochorenie môže byť aj vrodené, ale najčastejšie vzniká zápalovou formou. Typickým je aj chronický kašeľ, pričom sa niekedy vyskytnú aj abscesy. Liečba je cez antibiotiká.

Dýchacie cesty postihuje aj astma, čo je ochorenie imunitného systému, ktoré sa prejavuje typickými astmatickými záchvatmi, kedy dochádza k akútnym problémom s dýchaním. Pre túto chorobu je typický suchý kašeľ, niekedy aj s prímesou hnisu. Vykašliavanie hnisu je aj u niektorých infekčných ochoreniach, napríklad pri tzv. legionárskej chorobe, kedy je hnis prítomný v pohrudnej dutine a telo sa ho snaží zbaviť kašľom, väčšinou je však potrebné vypustenie drenážou.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané