Absces pľúc

Absces pľúc
Zdroj foto: Getty images

Absces pľúc je ochorenie pľúc, ktoré je sprevádzané vytvorením ložiskových zápalov v pľúcnom tkanive, pričom tieto ložiská sú membránové a väčšinou aj väčšie ako 2 cm. Ochorenie je pomerne vážne a môže byť aj smrteľné, preto je veľmi potrebné pristúpiť k liečbe čo najskôr. Rizikovou skupinou pre toto ochorenie sú najmä dlhodobo chorí ležiaci pacienti, seniori, pacienti na umelej pľúcnej ventilácii, ale aj pacienti po transplantácii, onkologickí pacienti, narkomani a alkoholici.

Charakteristika

Absces vzniká na pľúcach ako dutina vytvorená hnisajúcou nekrózou pľúcneho tkaniva, väčšinou následkom hnisavej infekcie. Pľúcny absces môže vzniknúť buď primárne na predtým zdravom a nepoškodenom pľúcnom tkanive, ale napríklad aj sekundárne po predošlom pľúcnom ochorení, veľmi často ako komplikácia napríklad zápalu pľúc. Okrem toho vznikajú krvným rozsevom aj viacpočetné abscesy. Ochorenie je pomerne závažné a je s vysokou mierou úmrtnosti.

Samotný ložiskový zápal sa nachádza priamo v pľúcnom tkanive, napríklad opúzdrením rozpadnutého tkaniva priamo v centre zápalového infiltrátu, to v prípade, že ide o komplikáciu spôsobenú predošlým zápalom pľúc. Infekčný absces je spôsobený buď aeróbnými alebo anaeróbnymi baktériami, prípadne plesňami či amébami. U kojencov je veľakrát spôsobený aspiráciou potravy pri jedle. Ložisko môže vzniknúť aj obštrukciou bronchov alebo prechodom zápalov zo susedných orgánov.

Príčiny

Príčinou abscesu pľúc je vznik ložiskových zápalov priamo v pľúcnom tkanive. Tieto ložiská sú zapúzdrené a vnútri obsahujú odumierajúce, čiže nekrotizujúce, tkanivo, ktoré mohlo vzniknúť rôznymi formami. Môže to byť vplyvom rôznych baktérií, prípadne rôznymi materiálmi zvonka alebo aj ako komplikácia pneumónie či vplyvom infekcie, ktorá sa dostala do pľúc pri traumatologickom poškodení hrudníka. Absces môže spôsobiť nielen na pľúca, ale aj na iné orgány a preto je veľmi nebezpečný.

Príznaky

Príznaky pľúcneho abscesu sú horúčka a zvýšená teplota, kašeľ, ťažkosti pri dýchaní, dýchavičnosť a ťažké dýchanie a veľakrát je popri kašľaniu časté aj vykašliavanie hlienov s hnilobným zápachom. Väčšinou sa k tomu pridá aj podobný zápach priamo z úst. Postihnutý má tiež problémy s chuťou do jedla a pomerne častým symptómom je tak aj nechutenstvo. Okrem toho sa dostavujú nevoľnosti, únava a niekedy je badateľné aj chudnutie, prípadne celkové chradnutie organizmu.

Komplikáciou abscesu na pľúcach môže byť, ak sa dostane infekcia aj ďalej, napríklad do horných dýchacích ciest, čiže priedušiek. Vtedy sa k symptómom pridá aj vykašliavanie veľkého množstva hnisajúceho hlienu. Spolu s horúčkou a únavou sa stáva infikovaný pacient veľmi pasívnym, nejaví záujem o okolie ako predtým a vďaka nechutenstvu odmieta prijímať potravu. Následkom toho prichádza vo väčšine prípadov k strate telesnej hmotnosti, chudnutiu a oslabovaniu celého tela.

Diagnostika

Rozpoznanie ochorenia je jednak podľa anamnézy, kedy sa môže zistiť, či nemohlo byť ochorenie spôsobené predošlou chorobou alebo inými faktormi a taktiež sa absces preukáže zobrazovacími vyšetreniami, či už ide o RTG vyšetrenie alebo CT s použitím kontrastnej látky. Okrem toho je veľmi časté získať aj priamo vzorku z abscesu punkciou, čiže veľmi tenkou ihlou, ktorá sa zavedie do pacienta pod neustálou kontrolou cez CT. Zo vzorky sa potom spraví laboratórna kultivácia a vyšetrenie.

Priebeh

Ochorenie môže mať rôzny priebeh podľa toho, akou formou absces na pľúcach vznikol. Väčšinou sa začne prejavovať pokašliavaním, neskôr je to už horší typ kašľa a vykašliavanie hlienu s hnisom. Pridá sa horúčka a únava a ťažkosti s dýchaním, či už ide o dýchavičnosť, alebo sťažené plynulé dýchanie. Neskôr postupom času a rozšírením ochorenia môže byť kašeľ aj vykašliavanie hlienu častejšie a v posledných štádiach sa abscesy rozšíria do okolia pľúc na celú dýchaciu sústavu.

Ako sa lieči: Absces pľúc

Liečba pľúcneho abscesu

Zobraziť viac

Video ukážka pľúcneho abcesu

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané