Tuberkulóza pľúc je infekčné ochorenie, ktoré patrí medzi bakteriálne zápaly pľúc a je to najčastejšie bakteriálne ochorenie pľúc, ktoré spôsobuje smrť. Všeobecne je tuberkulóza druhým najčastejším infekčným ochorením, ktoré spôsobuje smrť, pričom prvenstvo drží už len HIV. Všeobecne za tuberkulózu môže baktéria mycobacterium tuberculosis hominis, pričom existuje niekoľko poddruhov tejto baktérie, ktoré spôsobujú rôzne iné, aj nepľúcne, tuberkulózne ochorenia.
Príznaky Tuberkulózy pľúc
Charakteristika
Tuberkulózne ochorenie patrí medzi celosvetovo závažné choroby, hoci za posledných 50 rokov aj vďaka vakcinácii a pokroku v medicíne je ochorenie oveľa menej početnejšie, ako tomu bolo predtým. Hoci je tuberkulóza v drvivej väčšine rozšírená len v rozvojových krajinách, aj u nás sa ešte vyskytuje niekoľko prípadov ročne. Ide o bakteriálne ochorenie, ktoré postihuje pľúca a choroba postihuje konkrétne parenchým pľúc. Chorobu spôsobuje baktéria, ktorá sa prenáša vzduchom.
Vďaka tomu je ochorenie veľmi infekčné, aj keď je faktom, že pôsobenie baktérii musí byť dlhodobejšie, aby sa organizmus nakazil. Ochorenie má častokrát chronický priebeh a miernejšie príznaky ako napríklad zápal pľúc, takže ho veľa ľudí podceňuje. Treba však brať do úvahy, že okrem pľúc môže baktéria napadnúť aj iné časti organizmu a to je práve najnebezpečnejšie na ochorení. Spomedzi všetkých tuberkulóz je ale forma pľúcnej tuberkulózy najčastejšie rozšírená.
Príčiny
Príčinov ochorenia je baktéria zvaná mycobacterium tuberculosis hominis, inak nazvaná aj Kochov bacil. Táto baktéria sa prenáša vzduchom a napadá pľúca, konkrétne parenchým pľúc. Ochorenie má pomerne nešpecifické a veľakrát mierne príznaky, takže sa veľakrát aj priamo podceňuje. Rizikovou skupinou sú jedinci s oslabenou imunitou, narkomani, HIV pozitívny, ale napríklad aj bezdomovci. Ochorenie môže postihnúť aj mandle, črevnú sliznicu a rozšíriť sa do organizmu.
Príznaky
Pľúcna tuberkulóza sa najčastejšie prejavuje kašľom, ktorý je suchý, dráždivý, pričom môže byť súčasťou symptómov aj vykašliavanie krvi, čo je charakteristické pre neskoršie štádium ochorenia. Okrem toho sú prítomné bolesť na hrudníku, dýchavičnosť, únava a malátnosť. Tieto príznaky sa však môžu vyskytovať len v jemnejšej forme, sú ťažšie postrehnuteľné a nemusia byť prejavované akútne alebo s rýchlym nábehom, čo zvádza k tomu, aby bolo ochorenie často krát podcenené.
Vyskytovať sa môže aj teplota, pre ktorú je charakteristické, že ráno je nižšia a večer zas naopak vyššia. Vzhľadom na to, že veľakrát sú príznaky len veľmi slabé, dokonca v úvodných štádiach choroby je pomerne časté aj to, že sa tuberkulóza pľúc navonok nijakými príznakmi ani neprejavuje, je včasná diagnostika pomerne náročná. V prípade, ak kašeľ napríklad trvá už viac ako tri týždne alebo ak sa v ňom objaví aj krv a nastane vykašliavanie krvi, je už samozrejme najvyšší čas na liečbu.
Diagnostika
Ochorenie sa zisťuje jednak mikrobiologickými vyšetreniami biologických vzoriek, ale tiež aj zobrazovacím vyšetrením pľúc, najmä cez RTG a tuberkulínovým testom. V rámci RTG sa zistí prítomnosť tuberkulózy na horných pľúcnych lalokoch, prípadne sa môže použiť aj bronchoskopické vyšetrenie. V rámci biologických vyšetrení sa vykonáva zisťovanie prítomnosti baktérie zo sterov alebo iného biologického materiálu. Tuberkulínový test je kožný test a skôr sa používa pri deťoch.
Čo by ste mali o tuberkulóze vedieť
Čo by ste mali o tuberkulóze vedieť
Priebeh
Ochorenie začína miernym kašľom, malátnosťou, únavou a neskôr aj bolesťami na hrudníku. Vyskytovať sa môžu aj teploty, avšak zvýšená telesná teplota je len ráno, neskôr k večeru už klesá. Neskôr sa kašeľ zhoršuje, je suchý, dráždivý a produktívny a môže sa pridať aj vykašliavanie krvi. Obvykle je nástup ochorenia veľmi mierny a priam až nebadateľný, avšak obvykle ak trvá kašeľ a ďalšie symptómy už viac ako 3 týždne, odporúča sa navštíviť lekára pre stanovenie diagnózy.