späť na zoznam príznakov

Výtok z prsnej bradavky

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Choroby s príznakom "výtok z prsnej bradavky"

Výtok z prsnej bradavky môže mať viacero príčin a nie je treba sa hneď obávať napríklad rakovinového ochorenia. Veľmi dôležité sú totiž aj iné sprievodné symptómy alebo okolnosti. Niekedy totiž mliečna žľaza produkuje pod vplyvom hormónov mlieko a podobný výtok aj napríklad vďaka stimulácii od liekov, ktoré zvýšia hladinu prolaktínu v tele. Môže ísť o lieky na tráviacu sústavu, prípadne gynekológom predpísané estrogény alebo lieky z oblasti psychiatrie.

Tento prípad nastáva najmä v prípade obojstranného výtok z oboch prsných bradaviek. Okrem toho takýto výtok môžu spôsobiť aj niektoré poruchy funkcie štítnej žľazy alebo chronické zlyhávanie obličiek, čiže podceniť by sa rozhodne nemal a ak neustáva, mala by žena navštíviť lekára. Pokiaľ je prítomný výtok z prsnej bradavky len na jednej strane, môže ísť už o problém s konkrétnou prsnou žľazou, prípadne aj o nádorové ochorenie, ktoré ale ešte nemusí byť hneď zhubné.

Napríklad mastopatia je nezhubné ochorenie prsníkov, ktoré sa vyskytuje či už počas pohlavnej zrelosti ale aj počas menopauzy. Niekedy prsníky napuchnú a sú bolestivé, najmä pred menštruáciou, inokedy dochádza aj k výtoku belavého sekrétu, avšak s príchodom menštruácie by mali tieto symptómy vymiznúť. Pokiaľ je sekrét celkovo nemliečny a je sfarbený do zelena až čierna, ide o príznak nezhubného typu ochorenia, ktoré sa ale tiež musí liečiť.

Naopak, pokiaľ príde dokonca aj k výskytu krvi, je potrebné čo najskôr navštíviť lekára. Veľmi často totiž môže ísť aj o zhubný nádor, konkrétne o rakovinu prsníka. Toto ochorenie je najčastejším nádorovým ochorením, ktoré postihuje ženy, pričom najviac postihuje vekovú kategóriu od 40 rokov vyššie, hoci sú aj iné rizikové faktory, ako napríklad genetické, hormonálne a podobne. Najčastejším príznakom je nebolestivá hrčka, prípadne bolesti a zväčšenie prsníka.

Pokiaľ už príde aj k zväčšeniu uzlín v oblasti podpažia alebo nad kľúčnou kosťou, môže ísť o príznak šírenia nádoru a pokročilého stavu. Aj preto by sa nemal výtok z prsnej bradavky podceniť, pretože včasnou diagnostikou je lepšia šanca na úspech pri liečbe rakoviny. Na druhú stranu, výtok môže byť aj príznakom zápalu prsnej žľazy, odborne nazvanému mastitída. Počas kojenia dochádza k tzv. puerperálnej mastitíde, inokedy ide o tzv. nepuerperálnu mastitídu.

V prvom prípade môže byť vyvolaná napríklad baktériovou infekciou alebo zlou technikou kojenia, v druhom prípade je na príčine napríklad blokáda mliekovodou, infekcie, nejaké poranenia alebo upchatie v dôsledku zmien epitelu. V každom prípade sprevádza takýto zápal väčšinou nielen výtok z prsnej žľazy, ale aj bolesť v prsníku, prípadne začervenenia a opuch postihnutého miesta. Aj v tomto prípade treba začať s liečbou čo najskôr, väčšinou antibiotickou formou.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ženské onkologické ochorenia Ženské onkologické ochorenia

Onkologické ochorenia sú pomerne častou a vždy závažnou diagnózou. Verejnosť sa na ne pozerá s veľkým rešpektom. Väčšina nádorov postihuje obe pohlavia, no sú aj také, ktoré sa...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Prosím o pomoc - Stefan Facuna 20.10.2017 12:21

Dobrý deň mám taký problém že mám viac muzskeho hormonu ako zenskeho. Casto mi meska menštruácia niekedy aj rok . Asi mesiac mi tečie ale v malom množstve prehladna tekutina ale En z jedneho prsnika prosím čo to môže byt

7-mesačný chlapec krváca z bradavky - Andre 25.11.2016 10:28

Možno trochu mimo témy, ale nám nikto nevie poradiť, čo s malým chlapčekom, ktorému za deň vyjde z bradavky niekoľko malých kvapôčiek krvi. Je kojený a prikrmovaný zeleninou, nedostáva umelé mlieko ani sóju. Na hrudi nemá žiadne rany ani nič opuchnuté, zdá sa že ho to nebolí. Pediater nevedel čo s tým a enodkrynologička sa tvári, že ona s tým nič nemá. Zdá sa že by to mohlo byť spôsobené zvýšenou hladinou estrogénov v materskom mlieku, ale istotu nemáme, ani či je to neškodné pre chlapčeka a teda či pokračovať v kojení, alebo radšej nie.