späť na zoznam príznakov

Zimomrivosť

Autor: Michal Hrebík

Zimomrivosť súvisí najčastejšie s termoreguláciou, pričom v podstate ide o pocit zimy v dôsledku zlej tolerancie chladu alebo nižších teplôt. Tento pocit zimy, pokiaľ nie je sprevádzaný triaškou alebo horúčkami, nie je príznakom žiadneho vážneho ochorenia infekčného typu, ako je to napríklad pri zimnici, ale môže mať tiež niektoré chorobné príčiny a pôvod v nejakom ochorení. Vo väčšine prípadov ale nie je treba sa báť, pretože ide o prirodzený fyziologický jav.

Vďaka individuálnej termoregulácii nie je teda problém nájsť ľudí, ktorým nie je príliš veľké teplo ani počas veľkých letných horúčav a naopak v zime sa potrebujú viac obliecť alebo si nastaviť vykurovanie v interiéry na vyššiu úroveň. Z tohto hľadiska nie je nutné tento stav riešiť, pretože ide o prirodzenú termoreguláciu v organizme každého človeka. Zimomrivosť viac trápi napríklad ženy, pretože nemajú toľko svalstva, aby mohlo kontrakciami produkovať teplo.

Navyše, tepelné mechanizmy sa obvykle vedia po určitej dobe prispôsobiť okoliu. Znamená to napríklad, že ak niekto príde do extrémne teplého prostredia, na úvod sa síce potí, ale neskôr sa organizmu teplote okolia prispôsobí a nie je to už problém. Podobne to funguje aj so zimou, kedy napríklad pri sprchovaní studenou vodou si telo zvykne, krv v cievach viac prúdi a dostaví sa pocit tepla. Niekedy môže byť na vine väčšej zimomrivosti napríklad aj nízky tlak.

Na pocit tepla alebo naopak zimy má vplyv aj hladina hormónov. Napríklad pri hypotyreóze dochádza k nedostatku hormónov v dôsledku poruchy štítnej žľazy, ktorá neprodukuje dostatočne veľa hormónov. Človek tak trpí zimomrivosťou a dochádza k celkovému spomaleniu organizmu a procesov v ňom. Typické sú únava, nadmerná spavosť, vyčerpanie a tiež spomalený metabolizmus. Hypotyreóza môže mať viacero príčin a veľakrát súvisí s autoimunitnými poruchami.

Poruchy s termoreguláciou majú aj ľudia s chudokrvnosťou, čiže anémiou. Ide o ochorenie červených krviniek, kedy sa zníži hladina hemoglobínu, čo je krvné farbivo viažúce na seba kyslík a to ovplyvňuje následne aj zníženie počtu červených krviniek. Typickým príznakom anémie je celková bledosť organizmu, nadmerná únava a celková letargia. Človek môže mať v dôsledku nedostatočného prekrvenia a okysličenia organizmu aj problémy s termoreguláciou.

Častokrát súvisí zimomrivosť aj s nedostatkom živín a celkovou nízkou telesnou hmotnosťou. Nejde len o objem svalstva, ale priam až o podvýživu, ktorá je charakteristická pre viaceré poruchy výživy, ako napríklad anorexia alebo bulímia, ktoré sa vyznačujú abnormálnym znížením príjmu potravy v dôsledku dosiahnutia chudnutia a nízkej hmotnosti. V každom prípade, netreba zimomrivosť hneď preceňovať, ale na druhú stranu, ak sú prítomné aj iné príznaky, môže ísť o chorobný symptóm.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aké sú príznaky dehydratácie? Poznáte príčiny, ako telo opäť zavodniť? Aké sú príznaky dehydratácie? Poznáte príčiny, ako telo opäť zavodniť?

Odvodnenie organizmu či dehydratácia znamená, že je v tele nedostatok vody. Znížené množstvo vody v organizme je dôsledok zníženého príjmu tekutín, ale aj ako následok ich zvýšenej...

Čo je to otrava krvi - sepsa, aké má prejavy a ako prebieha? Čo je to otrava krvi - sepsa, aké má prejavy a ako prebieha?

Sepsa, ktorú verejnosť pozná skôr ako otravu krvi, patrí medzi jeden z najvýznamnejších problémov dnešnej medicíny. Ide o závažnú komplikáciu viacerých chorobných stavov, ktorá sa...

Naposledy aktualizované


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.