späť na zoznam príznakov

Znížená hladina vitamínu B12

Autor: Michal Hrebík

Choroby s príznakom "znížená hladina vitamínu b12"

Znížená hladina vitamínu B12 znamená jeho nedostatok v organizme, ktorý môže byť zapríčinený či už priamo nejakou chorobou, napríklad krvi, prípadne problémami so vstrebávaním živín, ale môže ísť aj o prirodzený nedostatok z dôvodu slabého prísunu v jeho prirodzenej forme. Vitamín B12 sa nazýva aj kobalamín a tak v prípade, ak chýba v tele, hovoríme aj o zníženej hladine kobalamínu. Jeho nedostatok môže tiež spôsobovať rôzne problémy.

Napríklad v prípade nedostatku vitamínu B12 dochádza k poškodzovaniu nervov, čo môže človek navonok spozorovať napríklad poruchou citlivosti na končatinách, brnením alebo strnulosťou končatín a to bez zjavnej vonkajšej príčiny. Veľmi dôležitý je kobalamín pri tvorbe myelínu pri syntéze RNA a DNA, je potrebný pre rast detí a ovplyvňuje aj produkciu červených krviniek. Pokiaľ je ho nedostatok, spôsobuje to chudokrvnosť, odborne nazvaný anémia.

Anémia je ochorenie krvi, pri ktorom dochádza k zníženiu červených krviniek a tiež k zníženiu hemoglobínu, čo je krvné červené farbivo, ktoré na seba viaže kyslík a je teda životne dôležité pre všetky procesy v organizme. Znížená hladina vitamínu B12 sa prejavuje výskytom makrocystárnej anémie, kedy sú červené krvinky nedostatočne vyzreté a veľké a majú narušenú syntézu DNA. Táto syntéza je narušená preto, že je na ňu potrebný práve kobalamín.

Príčina nedostatku vitamínu B12 je najčastejšie v dôsledku jeho slabého príjmu z potravy. Napríklad ak je niekto vegán, mal by tento vitamín prijímať v tabletkovej forme, pretože sa vyskytuje najčastejšie v produktoch živočíchov. Prijímať sa dá aj vo forme pravidelných injekcií. Niekedy ale nízka hladina vitamínu B12 súvisí s poruchou vstrebávania, napríklad poruchou žalúdočnej sliznice, poruchou v tenkom čreve, pankrease alebo aj pri chronickom zápale pankreasu.

Vitamín B12 sa nachádza aj v droždí, kyslej kapuste, sójy, syroch, vajciach a najmä v mäsa alebo vnútornostiach živočíchov. Nedostatok sa prejavuje aj niektorými vonkajšími príznakmi, napríklad chronickou únavou, očnými opuchmi, ospalosťou či dýchacími ťažkosťami, ale to až v prípade naozaj veľkého deficitu. Ľudia s deficitom tohto vitamínu môžu byť aj bledí, častejšie majú afty, môžu mať horšiu pamäť a tiež zhoršenú koordináciu svalov.

Najčastejšie je znížená hladina vitamínu B12 prítomná u starších ľudí vo veku nad 65 rokov, kde trápi skoro každého tretieho seniora. V dôsledku nedostatku tohto vitamínu prichádza tiež napríklad k degeneratívnym zmenám chrbtice, taktiež k degenerácii kostnej drene a zvyšuje sa u ľudí s nízkou hladinou kobalamínu aj rizko na vznik aterosklerózy, kedy sa do stien ciev ukladajú najmä tuky. Problém môže nastať aj pri chronických ochoreniach pankreasu či celiakii.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Znížená hladina vitamínu B12 patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
Ďalšie názvy: znížená hladina kobalamínu
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Kalorické tabuľky: Aké sú výživové/nutričné hodnoty jedál, potravín? Kalorické tabuľky: Aké sú výživové/nutričné hodnoty jedál, potravín?

Kalorické tabuľky vám ponúkajú prehľad do množstva energie, ktorú majú jednotlivé potraviny. Uvádzajú obsah kalórií, bielkovín, cukrov a tukov.

Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt? Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt?

Jarná a jesenná únava nie sú mýty. Zmeny počasia, individuálna adaptačná schopnosť jednotlivca a jeho aktuálny zdravotný stav môžu spôsobiť vyčerpanie rôznej intenzity počas týchto...

Alkoholizmus: Aké sú dokázané účinky alkoholu na naše telo? Alkoholizmus: Aké sú dokázané účinky alkoholu na naše telo?

Príjemný pocit opojenia z alkoholu, ktorý v malom množstve zlepšuje náladu, sebavedomie, či sociabilitu, je lákavý, no zároveň predstavuje len malý krôčik k vzniku závislosti na...

Som chudokrvný  - anemický? Príčinou nemusí byť len strava Som chudokrvný - anemický? Príčinou nemusí byť len strava

Anémia, alebo anemický syndróm patrí medzi časté chorobné stavy. Väčšina príčin chudokrvnosti predstavuje nedostatok živín potrebných pre tvorbu červených krviniek, či krvného farbiva....

V tehotenstve dajte pozor na chudokrvnosť. Aké má príčiny, príznaky? V tehotenstve dajte pozor na chudokrvnosť. Aké má príčiny, príznaky?

Tehotenstvo predstavuje určitú záťaž pre celý organizmus. Srdce i pľúca už nepracujú len pre jedno telo. Zvyšuje sa objem krvi, ktorá sa musí postarať i o potreby nenarodeného dieťaťa. S...

Naposledy aktualizované


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.