späť na zoznam príznakov

Zúžené zrenice

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Choroby s príznakom "zúžené zrenice"

Zúžené zrenice môže byť odrazom aktuálneho psychického a duševného rozpoloženia organizmu, ale zároveň sa môže jednať aj o príznak nejakého zdravotného problému. Odborne sa zúženie zrenice nazýva mióza a spôsobuje ju sval zvierača zrenice v dúhovke. Obvykle dochádza k tomuto javu napríklad pri dopade svetla, pri vystrašení a ide tiež o ochrannú reakciu oka na nejaký vonkajší podnet, pričom táto reakcia je pre človeka nevedomá, čiže ju neovplyvňuje.

Zúžené zrenice môžu nastať aj pri iných formách aktivácie organizmu, napríklad pri zvýšenej fyzickej a telesnej činnosti, pri prekvapení, strese, alebo naopak aj v období kľudu organizmu, čiže napríklad pred spaním, po jedle alebo v čase regenerácie organizmu či len tak, pri bežnom ničnerobení. Častokrát sprevádza zúženie zrenice tiež rôzne úrazy hlavy, zápaly alebo nádorové ochorenia na mozgu, niektoré metabolické poruchy alebo nízky krvný tlak.

Zúžené zrenice majú aj ľudia, ktorí stratili vedomie a upadli do kómy. Kóma je najťažšou formou bezvedomia, kedy človek napríklad nereaguje na bolesť prebudením alebo iným podnetom a jeho jedinou reakciou je mimovoľný pohyb, prípadne niekedy ani ten nie. Ide o poruchu vedomia a funkcií centrálnej nervovej sústavy, pričom niekedy vyvolávajú kómu rôzne úrazy, poruchy v mozgu, zápaly, nedostatok kyslíka alebo aj intoxikácia a otrava organizmu.

Práve intoxikácia sa prejavuje zúžením zreníc, ale to len v niektorých prípadoch. Napríklad pri otrave niektorými opiátmi a drogami môže prísť aj k rozšíreniu zreníc, napríklad ak je človek pod vplyvom LSD, amfetamínu, pervitínu alebo kokaínu. Zúžené zornice nastávajú skôr pri požití kodeínu, heroínu, morfínu alebo metadónu, ale aj pri otrave napríklad pesticídmi, ktoré sa užívajú v poľnohospodárstve a človek sa nimi môže otráviť zväčša nechtiac.

Intoxikácia ako taká je akútny a život ohrozujúci stav, pričom sa prejavuje nielen zmenami v zreniciach a na očiach, ale aj oveľa viditeľnejšími symptómami, ako napríklad poruchy vedomia, pocity na zvracanie, dezorientácia a nastáva buď malátnosť, alebo hyperaktivita, čo platí najmä pre intoxikáciu niektorými druhmi drog alebo alkoholu. Zúženie zrenice je len jeden z príznakov, pričom napríklad pri otrave alkoholom nemusia zrenice vôbec reagovať na svetlo.

Zúžené zrenice ale nemusia v prípade, ak nie sú prítomné iné príznaky, znamenať ešte žiadne chorobný stav. Vo väčšine prípadov dokonca ide skôr o indikátor psychického a psychologického správania a reakcií, pričom zúženie zreníc znamená napríklad nezáujem, nedôveru, nespokojnosť, unavenosť a vyčerpanosť, prípadne môžu vyjadrovať odstup človeka od okolia. Nie je treba teda hneď prepadať panike a veľakrát je zúženie zreníc len neškodný prejav voči okoliu.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Zúžené zrenice patri medzi príznaky Očí
Ďalšie názvy: mióza
V obsahu nájdete:

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.