späť na zoznam príznakov

Rozšírené zorničky

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Choroby s príznakom "rozšírené zorničky"

Rozšírené zorničky sú stavom, kedy dochádza k rozšíreniu očných zorníc a tento stav sa nazýva aj mydriáza. Môže byť rozšírené obe zorničky alebo len zornička na jednom oku a ich rozšírenie môže mať rôzne príčiny, pričom nemusí ísť vždy o symptóm nejakého ochorenia. Napríklad pri strese alebo zvýšenej aktivite sa obvykle rozširujú, pri pokoji a odpočinku sa naopak zužujú. Podobne je to pri zaostrovaní do diaľky alebo blízka a zorničky reagujú aj na svetlo.

Vo väčšine prípadov ak sa rozširuje len jedna zornička, môže to byť príznak nejakého akútneho život ohrozujúceho stavu, avšak pokiaľ je takáto rozdielnosť už od narodenia, nejde o patologický jav. Veľakrát sú rozšírené zorničky príznakom aj predávkovania drogami a halucinogénnymi látkami, ale môže ísť napríklad aj o porušenie nervov v oku, ktoré ovládajú rozširovanie zorníc. Každopádne je lepšie v prípade spozorovania tohto symptómu navštíviť lekára.

V niektorých prípadoch sa môžu prejavovať rozšírené zorničky napríklad pri chorobných procesoch v mozgu, napríklad pri raste nádorov, ale ide o necharakteristické a pomerne vzácne spojenie. Skôr sa tento symptóm objavuje pri akútnych a náhlych zmenách zdravotného stavu v organizme, napríklad pri hyperglykémii s ketoacidózou, čiže v prípade, ak je v krvi nadmerné množstvo cukru a nastáva porušenie acidobázickej rovnováhy v organizme.

Tento prípad sa vyskytuje najmä v prípade ľudí s cukrovkou. Veľmi často sa na zorniciach môže prejaviť aj intoxikácia, čiže otrava organizmu. Otrava organizmu je veľmi vážny a život ohrozujúci stav, často krát spojený napríklad aj s poruchami vedomia, pocitom na zvracanie, nevoľnosťou a bolesťami brucha, podľa toho, o akú otravu ide. V prípade vážnej otravy sú možné aj trvalé následky na niektorých životne dôležitých orgánoch, prípadne psychického typu.

Aj viaceré akútne stavy týkajúce sa mozgu sa prejavujú na očných zorniciach. Napríklad rozšírené zorničky možno pozorovať aj pri cievnej mozgovej príhode, kedy dochádza k nedostatku okysličenia mozgu. Tento nedostatok je spôsobený vo väčšine prípadov prerušením zásobovania mozgu okysličenou krvou kvôli upchatiu cievy, ale niekedy vzniká takýto stav aj pri prasknutí oslabenej cievy a následnom krvácania mimo cievu priamo do mozgu.

Problémy sú aj pri rôznych úrazoch, najmä hlavy, pričom najčastejšie ide o otras mozgu. Ten je typický stratou vedomia na krátku dobu, zmätenosťou, poruchami pamäte a tiež rozšírenými zorničkami. K otrasu mozgu dochádza najčastejšie pri nejakom úraze, páde alebo údere na hlavu, pričom je typické najmä zvracanie po otrase, ale nemusí byť prítomné vždy. V každom prípade je potrebné okamžité lekárske vyšetrenie kvôli vylúčeniu rôznych komplikácií.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Rozšírené zorničky patri medzi príznaky Očí
Ďalšie názvy: mydriáza
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Agresivita. Čo na tento problém hovoria psychológovia? Agresivita. Čo na tento problém hovoria psychológovia?

Denne sme svedkami rôznych konfliktov medzi ľuďmi a v médiách sa pravidelne dozvedáme o ohavných činoch, ktoré spáchal človek človeku. Ľudská agresivita a zlosť je fenomén, ktorý je v...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.