Bataty: Aké účinky a výhody pre zdravie má Povojník batatový?

Bataty: Aké účinky a výhody pre zdravie má Povojník batatový?
Zdroj foto: Getty images

Bataty sú hľuzovitá zelenina pochádzajúca z tropického pásma. Svojim zložením sú podobné zemiakom, ale obsahujú aj beta-karotén. Majú veľa žiadúcich účinkov na ľudský organizmus.

Charakteristika

Bataty alebo sladké zemiaky z tropickej rastliny povojník batatový (Ipomoea batatas) sú jedlou zeleninou. Konzumujú sa práve hľuzy povojníka.

Rastlina patrí do čeľade pupencovité (Convolvulaceae) a pochádza prirodzene zo Severnej Ameriky.

Povojník batatový je kultivovaný v tropickej a teplej klíme. Je dôležitou potravou v južnej časti Spojených štátov amerických, tropickej Amerike či v Karibskej oblasti. Objavuje sa aj na teplých ostrovoch Tichého oceánu, v Japonsku či častiach Ruska.

Tučné mäsité korene sú servírované ako varená zelenina, v celej alebo mletej forme. Batát sa môže používať aj pri príprave koláčov.

Hlavne v Japonsku sa bataty používajú na výrobu škrobu alebo alkoholu.

Hľuza sladkého zemiaku je zvyčajne podlhovastá. Má nelaločnaté listy, ktoré sa líšia od odrody svojim tvarom. Kvety rastú v pazuchách listov v strapcoch. Sú lievikovité, ružové až ružovo- fialové.

Jedlou časťou je práve hľuza s veľkými výrastkami. Má farbu od bielej po oranžovú. Dužina hľuzy obsahuje veľa škrobu, niekedy aj karoténu (podľa odrody).

Sladké zemiaky sú jednou z najvýživnejších zelenín pestovaných v tropickom a subtropickom pásme planéty. Aj napriek tomu sú vhodnou voľbou u ľudí trpiacich cukrovkovým ochorením.

Batáty obsahujú veľa vitamínov, antioxidantov a minerálov, ktoré sú zdravie obohacujúce.

Medzi hlavné látky obsiahnuté v sladkom zemiaku patrí vitamín A vo forme beta-karoténu, vitamín B6, vitamín C, draslík, zinok, horčík a vláknina. Nachádza sa tu aj škrob.

Batáty obsahujú veľa karbohydrátov, avšak majú nízky glykemický index. Regulujú hodnotu glykémie, teda glukózy v krvi. Aj napriek tomu je potrebných ešte viac štúdií, aby sa zistil súvis jedenia batátov a znížením glukózy v organizme.

Tabuľka uvádza nutričné hodnoty na 100 g batátov (varené/pečené)

Energia 90 kcal
Sacharidy 20,71 g
Vláknina 3,3 g
Tuky 0,15 g
Bielkoviny 2,01 g

Tabuľka uvádza hodnoty vitamínov a minerálov na 100 g batátov (varené/pečené)

Vitamín A 961 mcg Draslík 475 mg
Vitamín B1 0,10 mg Horčík 27 mg
Vitamín B2 0,10 mg Vápnik 38 mg
Vitamín B3 1,48 mg Sodík 36 mg
Vitamín B5 0,88 mg Železo 0,69 mg
Vitamín B6 0,28 mg Zinok 0,32 mg
Vitamín B9 6 mcg Mangán 0,49 mg
Vitamín C 19,6 mg Selén 0,2 mcg
Vitamín E 0,71 mg Fosfor 54 mg
Vitamín K 2,3 mcg Meď 0,16 mg

Presné hodnoty sa môžu líšiť od konkrétnej odrody.

Základné typy sladkých zemiakov:

  • Japonské – sú známe tým, že sú sladšie v chuti. Extrakt z nich – tzv. Caiapo, môže potencionálne pomôcť pri diabetes mellitus 2.typu (cukrovka). Efekt Caiapa sa objavil nielen v hodnotách plazmatickej glukózy, ale aj pri znížení cholesterolu v krvi.
  • Purpurové – majú veľa zdravotných benefitov. Je tu prítomná látka anthocyanín, antioxidans, ktorá zlepšuje tiež diabetes mellitus, ale aj zlepšuje videnie a redukuje vznik vážnych cievnych ochorení. Glykemický index purpurových sladkých zemiakov je 77.
  • Oranžové – obsahuje tiež anthocyanín, teda antioxidačnú látku. Glykemický index je 44.

Boli zistené aj protirakovinové účinky batátov.

Bataty v košíku na stole
Zdroj foto: Getty Images

Dochádza tiež k zlepšeniu funkcionality imunitného systému.

Účinky:

  • Antioxidačný – zabraňuje voľným radikálom napádať bunkové štruktúry, je to prevenčný účinok vzniku rakoviny ako aj kardioprotektívny (ochrana srdca) a spomalenie starnutia
  • Antitumorózny – protirakovinový účinok, dokázaný zatiaľ len na animálnych štúdiách, anthocyaníny ako antioxidans
  • Imunomodulačný – správne nastavuje imunitný systém, vitamíny
  • Antidiabetický – znižuje hladinu glukózy v krvi, zvýšenie inzulínovej senzitivity (Caiapo)
  • Digestívum – správne trávenie vďaka vysokému obsahu vlákniny, zmäkčuje stolicu, zahajuje rast dobrých črevných baktérií (Bifidobacterium, Lactobacillus species)
  • Zlepšenie vízu – zlepšenie zraku vďaka betakaroténu obsiahnutom v tejto rastline, zlepšenie zdravia oka spolu s anthocyanínmi
  • Zlepšenie činnosti mozgu

Vnútorné použitie

Využíva sa ako zelenina v polievke, príloha k hlavnému jedlu, súčasť cesta na koláč a podobne. K veľkým výnosom je potrebných 4 - 5 tropických mesiacov.

Pri pečení batátov či ich fritovaní dochádza k zvýšeniu glykemického indexu, čo môže zhoršiť cukrovkové ochorenie.

Batáty môžu byť podávané vo forme čipsov, hranoliek, toastov, ďalej mleté či pečené.

Príprava s trochou tuku zabezpečí, že sa do tuku uvoľní dôležitý vitamín beta-karotén.

Vonkajšie použitie

Rastlina sa nezvykne touto cestou používať.

Zber a skladovanie

Rastline povojník batatový sa najlepšie darí na kyslých pôdach, v piesčitej hline. V podzemí narastie hľuza, ktorá sa ďalej spracováva ako potrava. Jej pestovanie nie je zložité a teší sa v poslednej dobe všeobecnej obľube.

Sladké zemiaky sa pestujú zo sadeníc už počas zimy (podobne ako paradajky). Na rast a zrenie priamo z hľuzy (ako zemiaky) nemajú batáty dostatok času v roku a preto ich takto nepestujeme (sú objemnejšie).

Bataty
Zdroj foto: Getty Images

Batáty sa zbierajú od augusta do septembra, v závislosti od odrody. Mali by byť zozbierané pred prvými mrazmi. Z jednej rastliny je možné získať až 3 kilogramy hľúz, avšak bežnejšie je to okolo 1,5 - 2 kilogramy.

Sladké zemiaky pripravené hneď po zbere majú škrobovú chuť. Keď sa im nechá čas na dozretie, mení sa v nich škrob na iné cukry, čím sa stávajú sladšími.

Pri skladovaní je dôležité udržiavať relatívnu vlhkosť ovzdušia, vďaka čomu nebudú hľuzy strácať vodu. Nie je vhodné skladovať ich v chladničke – budú mať nepríjemnú chuť. Batáty vydržia uskladnené najviac 6 mesiacov, pri teplote 15 °C.

Batat
Zdroj foto: Getty Images

Sladký zemiak nesmie byť zamenený s klasickým zemiakom (čeľaď Solanaceae) alebo zemiakom čínskym (čeľaď Dioscoreaceae).

Oproti klasickému zemiaku obsahuje batát aj vitamín beta-karotén.

200 gramov sladkého zemiaku poskytuje 180 kalórií, 41 g karbohydrátov, 4 g proteínov, 0,3 g tukov, 6,6 g vlákniny, vitamín A (213 % dennej potreby), vitamín C, mangán, meď, kyselinu pantoténovú, vitamín B6, draslík a niacín, horčík a zinok.

U väčšiny ľudí sú sladké zemiaky dobre tolerované. Len u mála ľudí sa prejavili tzv. oxalátové obličkové kamene vzhľadom k vysokému množstvu oxalátov v požívatine. Vtedy treba znížiť príjem tejto potraviny.

Zaujímavosť: Batáty pochádzajú z tropického pásma planéty. Jedná sa o koreňovú hľuzovitú zeleninu podobnú zemiaku. Obsahuje anthocyaníny, ktoré majú antioxidačný účinok.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.