- healthline.com - What Are Chaga Mushrooms And Are They Healthy?
- webmd.com - Health Benefits of Chaga Mushrooms
- ncbi.nlm.nih.gov - Inonotus obliquus – from folk medicine to clinical use
O Čage sibírskej, kráľovnej húb: Aké má účinky, použitie a dávkovanie?
Čaga, teda ryšavec šikmý, je parazitujúca huba. Má veľa pozitívnych účinkov na ľudské zdravie. Už stáročia sa z nej na Sibíri pije čaj k podpore imunity.
Charakteristika
Iné názvy pre túto hubu sú „čierna masa“ či „škvárovitá huba“. Aj napriek škaredému vzhľadu si našla miesto aj v tradičnej liečbe Západného sveta.
Čaga má drevnatý vzrast, podobný pálenému zhluku uhlia. Meria približne 25 - 38 centimetrov. Jej vnútro prezrádza mäkké poddajné jadro oranžovej farby.
Už z názvu vyplýva, že sa vyskytuje na Sibíri, v lesoch Severnej Európy a Ruska, no je možné nájsť ju aj v Severnej Amerike a na Aljaške. Pre jej rast sú dôležité nižšie teploty.
Tradične sa využívala pri gastroenterálnych (tráviacich) ťažkostiach. Neskôr sa používala pri liečbe vírusových a parazitárnych infekcií.
Huba čaga posilňuje imunitný systém, bojuje proti rakovine a znižuje cholesterol. Je možné ju požívať ako čaj, alebo podporný liečivý prípravok.
Už celé storočia požívajú čagu hlavne v oblasti Sibíra na zlepšenie imunitného systému a celkového zdravia organizmu. Je vhodná aj pri cukrovke (diabetes mellitus), rakovine a chorobách srdca.
Na Sibíri sa huba čaga používala aj pri liečbe tuberkulózy.
Pohár čaju z čagy obsahuje veľké množstvo antioxidantov a vlákniny. Aj napriek týmto benefitom sú pri jej užívaní aj určité riziká (viď nižšie).
Tradične sa z huby čaga vyrába jemný prášok, z ktorého sa dá pripraviť čaj. Okrem čaju sa môže nachádzať v niektorých výživových doplnkoch.
Zistil sa antivírusový účinok, pričom sa zistilo, že táto huba inhibovala (spomalila) reprodukciu (delenie) vírusu hepatitídy C a HIV (human imunideficiency virus).
Hlavné účinky huby čaga v skratke
- Antiinflamatórny - protizápalový účinok spojený s aktiváciou imunitného systému. Bolo zistené, že znižuje dlhotrvajúci zápal. Bojuje s baktériami a vírusmi tak, že stimuluje biele krvinky, pomáha teda v boji s infekciami.
- Antikancerogénny – prevencia a boj s rakovinou. Animálne štúdie dokázali, že huba čaga spomaľuje nádorový rast. Bolo tiež zistené, že je dobrou prevenciou vzniku pečeňového (hepatálneho) karcinómu.
- Antidiabetický – znižuje hladiny krvnej glukózy, takže by mohla pomôcť pri cukrovke.
- Antilipidemický – huba čaga znižuje LDL cholesterol a zvyšuje HDL cholesterol. Chráni teda organizmus pred vznikom aterosklerózy (kôrnatenia ciev).
- Antioxidačný – bojuje s voľnými radikálmi a znižuje oxidačný stres buniek. Chráni srdce pred napádaním voľnými radikálmi (kardioprotektívum) a má aj antimutagénny efekt (proti rakovinovému bujneniu).
Vedľajšie účinky huby čaga
Sibírska čaga je obvykle dobre tolerovaná, no je dôležité zachovať určité pravidlá pri užívaní, hlavne správne dávkovanie.
Okrem toho môže extrakt z huby interagovať s niektorými liekmi. Patrí sem napríklad aplikácia inzulínu. Pri užití čagy môže vtedy dôjsť k hypoglykémií (zníženie hladiny glukózy v krvi) a kóme, čo je život ohrozujúci stav.
Bolo tiež zistené, že čaga môže ovplyvňovať zrážanlivosť krvi. Spolu s liekmi proti zrážaniu krvi umocňujú navzájom svoj účinok, čo môže byť nebezpečné. Preto treba informovať lekára o jej užívaní, hlavne pred plánovaným chirurgickým zákrokom.
Sibírska čaga má vysoký obsah oxalátov, čo môže viesť k vzniku obličkových kameňov. Je preto nutné pri podobných ťažkostiach porozprávať sa s lekárom ohľadom ďalšieho užívania tejto huby.
Dávkovanie
Typické dávkovanie je 250 - 500 miligramov extraktu z huby čaga, alebo okolo 2 gramov prášku za deň. V podobe čaju sa gramáž zvýši na polievkovú lyžicu, maximálne však 5 gramov/deň.
Je dôležité neprekračovať dennú dávku.
Vnútorné použitie
Vrecúška s čajovinou sa predávajú aj v dávkovaní 3 g, podáva sa 2 x denne 20 minút pred jedlom.
Tinktúra – Huba čaga sa zaleje koncentrovaným alkoholom (40 %) v pomere 1:5, uskladní sa v tme v sklenej fľaške. Čagu necháme lúhovať po dobu 2 týždňov. Potom zlejeme, hubu povaríme v piatich dieloch vody, pričom čakáme do odparenia 20 %. Vodu a alkohol následne zmiešame.
Dávkovanie je 1 čajová lyžička tinktúry 3x denne pol hodiny pred jedlom.
Tinktúra sa môže pripraviť aj s propolisom.
Prášok - ako extrakt, najčastejšie predávaný v kapsuliach
Vonkajšie použitie
Krém – používa sa hlavne pri lokálnych vírusových infekciách (herpes simplex vírus - opar), ale aj pri akné či hemoroidoch. Je voľne dostupný v lekárni.
Zber a skladovanie
V prvých rokoch produkuje huba sklerócium (asexuálne plodnice) s chumáčovitým nepravidelným tvarom a popraskaným povrchom. Vnútro sklerócia je vyplnené hnedo-žltým veľmi hustým mycéliom.
Sklerócium rastie veľmi pomaly, asi 10 cm za 15 rokov.
Po veľa rokoch strom umiera a vtedy nastupuje sexuálne štádium huby. Plodnice sa ukladajú na miestach, kde to najviac hnije a rozpadá sa. Len veľmi raritne rastú na živých stromoch.
Tento typ plodníc je dosť veľký. Je často napádaný hmyzom, ktorý je dôležitým vektorom v premiestňovaní spór.
Samotná huba (sklerotium) môže byť zberaná v miestach bez znečistenia.
Znečistená huba sa neodporúča ku konzumácií.
Je dôležité skladovať výživový doplnok s extraktom z tejto huby na tmavom mieste. Podobne je to aj so samotným práškom či celou hubou-čajovinou, ktoré si najlepšie uchovajú svoje liečivé vlastnosti uzavreté v kovovej nádobe, alebo v tmavom skle.
Ako výživový doplnok je možné si kúpiť túto hubu v lekárni, niekedy býva súčasťou zmesí spolu s inými hubami.
Kontakt prášku sibírskej čagy s teplou alebo studenou vodou spúšťa jej liečebný potenciál.
V jednej animálnej štúdií sa podávaním doplnkov z čagy myšiam zistilo, že nádor sa zmenšil o 60 %.
Huba čaga by mohla mať potenciál v boji s rakovinou pečene, ale aj pľúc, prsníka, prostaty a hrubého čreva. V jednej animálnej štúdií sa zistilo, že triterpenoidy v extrakte z tejto huby zabíjajú rakovinové bunky.
Aj napriek tomu sú potrebné relevantné štúdie vykonané na ľuďoch.
Ryšavec šikmý má potenciál aj v liečbe cukrovky, avšak zatiaľ nie sú vykonané relevantné štúdie na ľuďoch.
Neboli zatiaľ vykonané žiadne štúdie, či je sibírska čaga vhodná u tehotných a dojčiacich žien. Vzhľadom k tomu sa jej užívanie v tehotenstve a počas dojčenia neodporúča.
Vzhľadom k znečisteniu a napádaniu vírusmi či baktériami, vyvinula si sibírska čaga obranné mechanizmy k prežitiu. Je to práve tvorba antioxidačných látok, triterpenoidov, ergosterolu, sesquiterpénov, kyseliny benzoovej, melanín, hispidín a podobne.
Zaujímavosť: Čaga je parazitujúca huba stromov, vyskytujúca sa v chladnom pásme severu. Má veľký liečebný potenciál. Pije sa z nej čaj, no môže sa používať aj ako krém.
Zaujímavé zdroje informácií
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →