späť na zoznam príznakov

Zvýšený cholesterol

Autor: Michal Hrebík
Zvýšený cholesterol
Zdroj foto: Getty images

Zvýšený cholesterol môže byť spôsobený zlým životným štýlom alebo aj vrodenými faktormi, pričom ak ide o dlhodobejší problém, mal by sa určite riešiť, kým nebude neskoro. Cholesterol ako taký je dôležitá tuková látka, ktorá má zmysel pre správnu funkciu všetkých živočíšnych buniek a človek ho vie prijímať jednak v potrave živočíšneho druhu, ale vie si ho vyrobiť aj sám a to konkrétne v pečeni z iných živín. Môže pomáhať, ale môže zároveň aj uškodiť a patrí medzi príznaky, ktoré treba sledovať.


Choroby s príznakom "zvýšeného cholesterolu"

Byliny používané na zvýšený cholesterol

Čo je cholesterol

Cholesterol je totiž sám o sebe v krvi nerozpustný a tak je uložený v obalu sformovaného z tukových látok a látok bielkovinového charakteru. Pokiaľ je ale v krvnom obehu nadbytok tzv. LDL cholesterolu, ktorý zachytávajú periférne telové bunky, ukladá sa do stien, poškodzuje ich a dochádza ku kôrnateniu tepien. Práve preto je zvýšený cholesterol rizikom pre upchatie tepien a s tým súvisiacich viacerých kardiovaskulárnych ochoreniach obehového systému.

Veľmi dôležité je predchádzať vysokému cholesterolu a pokiaľ nie je jeho zvýšená koncentrácia zdedená, je na vine životospráva, ktorá by sa mala upraviť. Úprava spočíva jednak v pravidelnom kontrolovaní váhy, človek by si mal tiež dávať pozor na príjem tukov, pričom väčšina by mala byť rastlinná a živočíšna, dôležitý je aj príjem vlákniny a samozrejme tiež ovocia a zeleniny a ľudia s vysokým cholesterolom by mali obmedziť alkohol a nadmerné solenie.

Pozor na obezitu

Zvýšený cholesterol je typický aj pre obezitu, čo je porucha výživy a ochorenie, pri ktorom dochádza k nahromadeniu tukových zásob v organizme. Veľmi dôležitým faktorom pre obezitu je dedičnosť, ale aj kľudový metabolizmus, vek, pohlavie a hormonálne zmeny. Najviac sa na vzniku obezity podieľa nadbytok príjmu potravy a nedostatok pohybu, čo spôsobuje nadmerné ukladanie tuku v organizmu a preto je riešením práve úprava životného štýlu.

Viaceré problémy metabolizmu tiež môžu spôsobovať vysoký cholesterol. Napríklad metabolický syndróm, čo je ochorenie, ktoré postihuje skoro každého tretieho človeka. Ide o poruchu, ktorá spôsobuje zrýchlenie kôrnatenia stien ciev a môže spôsobiť aj rôzne srdcovo cievne ochorenia, napríklad infarkt myokardu či cievnu mozgovú príhodu. Ochorenie sa prejavuje aj zvýšenou hladinou cukru v krvi, vysokým krvným tlakom a tiež ho sprevádza nadváha.

Hamburger a cholesterol
Za zvýšeným cholesterolom býva často zlá životospráva

Zvýšený cholesterol v krvi súvisí s cievami

Problém s vysokým cholesterolom môže byť aj pri Cushingovom syndróme, čo je endokrinologické ochorenie charakterizované zvýšenou tvorbou kortizolu. Prejavuje sa tiež zvýšenou hladinou cukru v krvi, vysokým krvným tlakom a aj častými bolesťami hlavy. Samozrejme, zvýšený cholesterol súvisí aj s mnohými cievnymi poruchami, napríklad aterosklerózou, ale tam ide skôr o príčinu vzniku tohto ochorenia, ako symptomatický príznak, hoci sa to dá považovať aj za prejav ochorenia.

Pomerne častý mýtus je, že ľudia, ktorí netrpia obezitou alebo nadváhou, nemajú mať aké problémy s kardiovaskulárnym systémom kvôli vysokej hladine cholesterolu. Títo ľudia môžu tiež mať problémy tohto druhu, avšak u nich sa nemusí postupovať v prípade farmakologickej liečby tak rýchlo, ako v prípade obéznejších pacientov. Najčastejším spôsobom riešenia je zlepšenie životosprávy, najmä vyšší prísun ovocia, zeleniny a celozrnného pečiva, vďaka čomu sa hodnota cholesterolu väčšinou zníži do 6 mmol.

Často už nielen u dospelých, ale aj u detí

U dospelých môže byť hodnota cholesterolu zvýšená najmä dlhodobo nesprávnym stravovaním a životným štýlom, prípadne chorobami metabolizmu alebo srdcovocievnymi chorobami, avšak u detí zaň môže napríklad aj dedičnosť. Aj preto sa u nás vykonáva skríningové vyšetrenie 11 ročných detí, ktoré môže odhaliť dedičné sklony a predispozície, vďaka čomu je možné už v rannom štádiu zachytiť zvyšujúce sa hladiny cholesterolu - hraničnou hodnotou je číslo 4,7 mmol.

Štatisticky najmenšiu šancu na výskyt zvýšeného cholesterolu majú deti s dostatočným pohybom, ktoré nemajú nadváhu a u rodičov sa nevyskytli ochorenia srdca, obezita a ani vysoký krvný tlak. Na druhú stranu, trend je v tejto oblasti bohužiaľ jasný a ukazuje sa, že čoraz viac detí má problémy s cholesterolom práve kvôli zlým stravovacím návykom. Na rozdiel od ideálneho stavu, dnešné deti jedia príliš mastné, vyprážané a ťažké jedlá, čo sa podpisuje na ich zdravotnom stave.

Cholesterol z vajec
Už dávno neplatí, že cholesterol môže byť len z vajec

Pozor na hodnoty počas tehotenstva

Zvýšený cholesterol v tehotenstve nie je nič neobvyklé a kým u zdravej ženy je jeho hodnota pred tehotenstvom v normále, počas neho sa môže zvýšiť. Môžu za to zmeny v hladine hormónov a niekedy sa tomuto stavu hovorí aj tzv. tehotenská hypercholesterolémia. Nejde o problém, naopak, organizmus takto reguluje cholesterol, ktorý je potrebný počas tehotenstva na fungovanie tela matky. Na druhú stranu, u novorodenca nehrozí, že sa s tým narodí, keďže cholesterol cez placentu neprejde.

Iná situácia ale nastane, ak bol cholesterol zvýšený už pred tehotenstvom:

  • pokiaľ je hladina cholesterolu zvýšená už pred graviditou a žena podstupuje liečbu, je potrebné ju počas tehotenstva prerušiť, pretože príliš nízke hodnoty cholesterolu ohrozujú prežitie plodu
  • pri extrémne vysokých hodnotách sa počas tehotenstva pozorne musí hodnota cholesterolu v krvi sledovať tak, aby nepresiahla kritickú hornú hranicu, pričom liečba prebieha len v takej forme, ktorá neohrozí plod

Najčastejšie príčiny? Životospráva a predispozícia

Medzi dve najčastejšie príčiny zvýšenia hladiny cholesterolu patrí dedičná predispozícia a zlá životospráva počas života. V praxi je najhoršie, ak sa tieto dva faktory skombinujú a človek, ktorého rodičia alebo iná rodina mala problémy s cholesterolom, nedodržuje základné princípy zdravého stravovania a zdravého životného štýlu. Vzhľadom na to sa sústredí najčastejšie snaha lekárov a odborníkov na to, aby človek s vysokým cholesterolom začal práve od seba a svojej životosprávy.

Najbežnejšia liečba je diéta. Príklady, čo sa môže a čo nemôže jesť, ukazuje aj nasledujúca infografika:

Prirodzená liečba cholesterolu

Okrem správneho stravovania je treba tak u detí ako aj u dospelých riešiť aj problémy s dostatkom pohybu a problémy so stresom a celkovo rýchlym životným štýlom. V praxi to znamená, že je potrebné sa sústrediť na dostatok aktívneho pohybu, čím sa myslí najmä častejšia vychádzková chôdza, ale zároveň aj nejaký druh aktívnejšieho športu, ideálne taký šport, ktorý podporuje srdcovocievnu sústavu, napríkald bicykel, plávanie a podobne. Taktiež treba znížiť mieru stresu a začať žiť pokojnejší život.

Mýty a fakty o zvýšenom cholesterole

Mýty a fakty o zvýšenom cholesterole

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Zdravá verzia fit francúzskych zemiakov? Takýto je recept Zdravá verzia fit francúzskych zemiakov? Takýto je recept

Veľmi obľúbený a ľahký recept pochádzajúci z Francúzska zasýti a to aj vďaka našej zdravej verzii.

Recept na fit strúhaný tvarohový koláč s ovocím. Ako maškrtiť zdravo? Recept na fit strúhaný tvarohový koláč s ovocím. Ako maškrtiť zdravo?

Náš fit strúhaný tvarohový koláč je vhodný pre maškrtníkov z fitcentra aj s obmedzeniami v stravovaní. Je sýty, sklevo osviežujúci a ešte aj zdravý.

Keď sa o slovo hlásia žlčníkové kamene Keď sa o slovo hlásia žlčníkové kamene

Ochorenia žlčníka sa najčastejšie objavujú v súvislosti so žlčníkovými kameňmi. Prečo sa tieto konkrementy tvoria? Ako sa im vyhnúť, alebo ako s nimi žiť, sa dočítate v našom článku.

Žlčník a bolesť žlčníka: Aké sú najčastejšie príčiny a ochorenia? Žlčník a bolesť žlčníka: Aké sú najčastejšie príčiny a ochorenia?

Žlčník je orgán, ktorý má v procese trávenia dôležitú funkciu. Pri jeho poruchách vie značne potrápiť. Pozrime sa spolu na jeho najčastejšie ochorenia.

Vláknina: Nerozpustná zložka potravy, prevencia i liek? + Denný príjem Vláknina: Nerozpustná zložka potravy, prevencia i liek? + Denný príjem

Vláknina je jedna z dôležitých zložiek potravy, ktorá sa v priebehu niekoľkých rokov zvykla vytrácať z našej stravy. Pôvodne ju človek prijímal omnoho viac. Pre jej blahodárne účinky sa...

Naposledy aktualizované 13.10.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.