Ginko biloba: Aké má žiadúce a nežiadúce účinky? Pomôže na pamäť?

Ginko biloba: Aké má žiadúce a nežiadúce účinky? Pomôže na pamäť?
Zdroj foto: Getty images

Ginko, Ginkgo biloba či dvojlaločné. Aký význam a účinky má tento strom pre človeka a jeho zdravie? O tých žiadúcich i nežiadúcich, a taktiež iné zaujímavé informácie, píšeme v nasledujúcom článku.

Charakteristika

Ginko (Ginkgo biloba) patrí medzi najstaršie žijúci druh stromu na svete. Priemerný vek jedného stromu môže dosiahnuť aj 3000 rokov.

Na prvé kvety si jeho pestovateľ však počká. Zakvitnutie Ginka trvá približne 20 rokov. Strom Ginka je poriadny obor, dorastá až do výšky 40 metrov.

Ginko patrí medzi dvojdomé rastliny. D

ospelé samčie stromy na jar kvitnú kvetmi. Samičie stromy zas na jeseň vytvárajú žltohnedé plody, ktoré sa podobajú na marhule. Tieto plody však nie sú jedlé. Ich dužina nepríjemne páchne a dráždi pokožku.

Jediná jedlá časť plodu je kôstka, aj to iba tepelne upravená pražením a v malých množstvách. Kôstka plodu ginka je podobná lieskovému oriešku. 

Pôvod ginka siaha do ďalekých východných krajín, konkrétne do juhovýchodnej Číny, Japonska a Kórei.

V týchto krajinách rastie prirodzene na veľkých plochách v listnatých lesoch, ktoré sa ťahajú do vysokých nadmorských výšok a to aj 1100 m.n.m. Typickým príkladom pohoria obsypaného ginkom je čínske pohorie Tianm Shan.

Do Európy boli jeho semená poprvé privezené v roku 1730 a to do Holandských mestských záhrad.

A práve mestské záhrady a parky sú jeho typickým útočišťom v našich zemepisných podmienkach. Ginko je pre pestovateľa nenáročná rastlina. Nevyberá si typ pôdy, avšak najviac sa mu darí na slnečných miestach.

Ideálnym stromom do mesta je aj pre svoju výnimočnú odolnosť voči znečisteniu, oxidu uhoľnatému či oxidom síry. Po jadrovom útoku na Japonské Nagasaki a Hirošimu, boli ginká prvé stromy, ktoré sa opäť zazelenali listami. 

Listy sú prvým rozpoznávacím znamením ginka. Práve vzhľad listov dal ginku jeho druhový názov „dvojlaločné”.

Listy sú ploché, avšak nejde o pravý list.

Ginko je jediný žijúci zástupca veľmi starého radu Ginkgoales, čo sú nahosemenné rastliny a teda vývojovo je bližšie k ihličnatým stromom ako ku listnatým drevinám.

Preto typický list ginka je vlastne unikátne tvarované ihličie.

Príbuzní a predchodcovia tohto druhu pochádzajú až z druhohôr, obdobia vzdialeného 150 až 200 miliónov rokov, a teda sa dá hovoriť o ginku ako o „žijúcej fosílii”. 

Vnútorné použitie

Použitie Ginka v liečiteľstve...

Ginko biloba je, čo sa týka jeho chemických zložiek, pomerne dôkladne preskúmaná rastlina. Bol opísaný skutočne dlhý zoznam zlúčenín, z ktorých každá jedna má potenciálny vplyv na ľudský organizmus.

Medzi najvýznamnejšie patria ginkgolidy, bilobalid, kyselina ginkgolová, flavonoidy (najmä biflavonoidy), triterpény, karotenoidy, polyprenoly, éterické oleje, aromatické kyseliny, kyselina askorbová, kyselina D-glukarová, kyselina chinová, kyselina šikimová, kumaríny, lipidy, uhľovodíky, sacharidy, glycerol, taníny a vysoko toxická zlúčenina ginkotoxín.

Práve táto posledná uvedená zložka má najväčší vplyv na fyziologické deje všetkých cicavcov a ľudia nie sú výnimkou. 

Ginkotoxín sa nachádza najmä v surových semenách rastliny. Koncentrácia ginkotoxínu počas vegetačného obdobia stúpa a svoj vrchol dosahuje koncom augusta. Požívanie surových semien ginka je preto veľmi nebezpečné a tieto semenájedovaté.

Najohrozenejšie sú deti vo veku od 1 do 3 rokov, kedy už pri požití veľmi malého množstva hrozí intoxikácia. 

Medzi najhoršie dôsledky intoxikácie ginkotoxínom patria epileptiformné záchvaty, bezvedomie, paralýza končatín, fibrilácia komôr a zástava srdca. 

V Japonsku sú pražené semená ginka domácou pochúťkou.

Pražením a varením sa koncentrácia ginkotoxínu výrazne znižuje, čo je spôsobené aj rozpustnosťou ginkotoxínu vo vode, avšak aj takto upravené semená ginka obsahujú isté množstvo nebezpečného toxínu a preto ich konzumáciu neodporúčame.

Maximálne bezpečné množstvo je 50 kusov pražených semien. 

Ginko je bežne dostupné ako extrakt v tablete, kapsule alebo ako čaj. Tieto preparáty sú získané sušením najmä listov ginka. Účinky ginka boli niekoľkokrát preskúmané vo vedeckých štúdiách. Na tieto účely bol použitý špeciálny extrakt s označením EGb 761. 

Vplyv ginka na cievny systém 

Za najužitočnejšie zložky ginkga sa považujú flavonoidy, ktoré majú silné antioxidačné účinky a terpenoidy, ktoré pomáhajú zlepšovať cirkuláciu rozšírením krvných ciev a znižujú zhlukovanie krvných doštičiek.

Za najpopulárnejší sa považuje pozitívny vplyv na prietok krvi v mozgu. V hlavnej úlohe tohto účinku sa uplatňujú terpénové laktóny (ginkgolidy), ktoré inhibujú PAF a uľahčujú prietok krvi. 

Vyššie dávky ginka majú vazoaktívny vplyv na cievy a žily, čo je spojené so zvýšením prekrvenia tkaniva, zlepšením periférneho a mozgového prietoku krvi, očného prietoku krvi a mikrocirkulácie. 

Pre tieto vlastnosti sa ginko uplatňuje ako podporná liečba pri cievnych ochoreniach končatín napr. pri cievnych klaudikáciách, pri tinnite (pískanie v ušiach) a vertigu (závrate) cievneho pôvodu. 

Antioxidačné a protizápalové vlastnosti ginka

Zlepšenie prekrvenia mozgu, zníženie ischemicko-reperfúzneho poškodenia a inhibícia zhlukovania krvných doštičiek sú mechanizmy, ktoré sa uplatňujú pri prevencii a zlepšení vaskulárnych demencii. 

Pri Alzheimerovej demencii sa pravdepodobne uplatňujú neuroprotektívne účinky ginka.

Tie zahŕňajú najmä antioxidačné účinky, antiapoptický vplyv na bunky, protizápalové účinky, ochranu proti mitochondriálnej dysfunkcii, amyloidogenéze a následnej agregácii amyloidu b, iónovú rovnováhu, moduláciu fosforylácie tau proteínu a veľmi pravdepodobne aj indukciu rastových faktorov.

Mitochondrie sú bunkové organely, ktoré zabezpečujú bunkové dýchanie a metabolizmus. Abnormálna funkcia  mitochondrií je spojená s patologickými zmenami súvisiacimi so vznikom Alzheimerovej demencie. 

Ginko má na mitochondrie protektívny vplyv. Ten súvisí aj s jeho antioxidačnými účinkami. Mitochondriálny dýchací reťazec je hlavným cieľom aj zdrojom reaktívnych foriem kyslíka, ktoré spôsobujú oxidáciu rôznych zlúčenín a produktov metabolizmu.

Flavonoidy, ktoré sa nachádzajú v listoch ginka, bunky od týchto reaktívnych foriem kyslíka „očisťujú”. 

Ginko má navyše aj antiapoptotické účinky.

Apoptóza je riadená bunková smrť, čiže zánik bunky. Svoj anitiapoptický účinok uplatňuje prostredníctvom intracelulárnych signalizačných dráh apoptózy. V tomto procese hrajú významnú úlohu najmä flavonoidy a terpény. 

Na čo si dať pozor pri užívaní ginka?

Ginko je v populácii známe ako bylinka, ktorá zlepšuje pamäť. Čaj, pripravený z jeho listov popíjajú najmä vysokoškoláci počas skúškového obdobia, alebo starší dospelí, ktorí majú pocit, že im už akosi nepáli.

Avšak pozor, ginko vo väčších množstvách môže spôsobiť závažné nežiaduce účinky a nepríjemné liekové interakcie

Interakcie s inými liekmi 

  • Alprazolam, je liek na zmiernenie príznakov úzkosti. Užívanie ginka môže znížiť účinnosť tohto lieku.
  • Antikoagulanciá a antiagreganciá (anopyrin, warfarin) sú lieky, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi. Avšak takýto účinok má potenciálne aj ginko, preto ich súbežné užívanie môže spôsobiť zvýšenú krvácavosť.
  • Antikonvulzíva (valproat, karbamazepín) sú lieky na zníženie prahu záchvatov napr. pri liečbe epilepsie. Veľké množstvo ginkgotoxinu, ktoré sa nachádza aj v listoch ginka, zvyšuje riziko výskytu záchvatov a znižuje účinnosť antikonvulzív.
  • Antidepresíva (fluoxetín a imipramín), sú lieky na liečbu depresívneho syndrómu. Užívanie ginka znižuje ich efektívnosť a zvyšuje riziko výskytu depresívnych epizód.
  • Statíny (simvastatín a atorvastatín)sú lieky na zníženie cholesterolu. Ginko znižuje účinnosť týchto liekov, čím sa zvyšuje riziko vzniku aterosklerózy ciev. 
  • Antidiabetiká sú lieky, ktoré regulujú glukózu v krvi pri cukrovke. Ginkgo môže zmeniť odpoveď vášho organizmu na tieto lieky, čím sa pacient vystavuje riziku hyperglykémie alebo naopak hypoglykémie. 
  • Nesteroidné antiflogistiká (Ibuprofen) sú lieky na liečbu akútnej bolesti. Pri súbežnom užívaní týchto liekov a ginka je opäť zvýšené riziko krvácania. 

Vedľajšie nežiadúce účinky Ginka

U niektorých ľudí sa môžu dostaviť aj nepríjemné vedľajšie účinky ginka. Ak sa niektorý z nižšie uvedených u vás prejaví, ginko prestaňte užívať. 

  • Bolesť hlavy
  • Závraty
  • Búšenie srdca
  • Podráždený žalúdok
  • Zápcha
  • Alergické kožné reakcie

Každý liek, ktorý užívate prináša riziko vzniku alergických reakcii. Výnimkou nie sú ani prírodné produkty, akým je aj ginko biloba. 

Alergia, alebo precitlivená reakcia sa prejaví začervenaním pokožky, drobnou vyrážkou, opuchom a svrbením kože na tvári, na jazyku, v okolí očí  alebo v hrdle.

Najzávažnejšou formou alergickej reakcie je anafylaktický šok, ktorý sa prejavuje najmä ťažkosťami s dýchaním.

Ginko vytvára plody, ktoré majú veľmi dráždivú dužinu. Dotyk tejto dužiny môže vyvolať podráždenie pokožky a kontaktnú alergickú reakciu. Okrem dužiny je k pokožke agresívny aj peľ z jeho kvetov. 

Pre koho nie je vhodné užívanie ginka?

Niektoré skupiny ľudí by sa užívaniu ginka mali vyhýbať. 

Do tejto skupiny ľudí patria epileptici a ľudia, u ktorých existuje zvýšené riziko vzniku záchvatov.

Druhou skupinou sú starší pacienti, ktorí majú buď vrodenú poruchu zrážanlivosti krvi, alebo ľudia, ktorí užívajú antikoagulačnú liečbu napr. warfarín.

Riziko zvýšeného krvácania majú aj jedinci, ktorí užívajú antiagreganciá ako je napr. acylpyrin, alebo užívajú väčšie množstvo liekov proti bolesti, napr. ibuprofen. 

Ginkgo by mali vyradiť aj pacienti s cukrovkou. Ak ste diabetik a predsa užívate extrakt z ginka, starostlivo sledujte svoju hladinu cukru v krvi. 

Poslednou skupinou ľudí, pre ktorých ginko nie je najlepšia voľba, sú tehotné ženy a dojčiace matky.

Nebol priamo dokázaný negatívny vplyv ginka na plod, alebo na materské mlieko, avšak pre vysoký obsah aktívnych látok, ktorých účinok nie je ešte detailne preskúmaný, nie je vhodné v tomto období užívanie extraktov z ginka.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.