späť na zoznam príznakov

Hučanie v ušiach

Hučanie v ušiach

Hučanie v ušiach môže byť spôsobená buď priamo nejakým zápalovým či funkčným ochorením ucha, alebo sa môže jednať o príznak pre iné typy ochorení, ktoré môžu súvisieť napríklad s cievami alebo nervami v blízkosti sluchového aparátu. Pokiaľ ide len a krátkodobé hučanie, to môže byť len dočasné a nie je potrebné ihneď utekať za lekárom. Ak sa však príznak vracia alebo je dlhodobejší, je lepšie lekára navštíviť. Dôležité je, či nastáva hučanie v ľavom uchu, pravom uchu alebo v oboch.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Hučanie v ušiach patri medzi príznaky Uší, nosa a ústnej dutiny
Ďalšie názvy: tinitus, ušné šelesty
V obsahu nájdete:


Hučanie a pískanie v ušiach môže mať viaceré príčiny

cievnych porúch môžu spôsobovať hučanie v ušiach aj problémy vyplývajúce z aterosklerózy, čiže z poškodenia cievnej steny, na ktorú sa ukladajú tuky a tukové látky, najčastejšie cholesterol. Niekedy je možné počuť tinitus, čiže hučanie v ušiach, aj pri problémoch s krčnou chrbticou, či už ide o cievne alebo nervové problémy. Pri nízkom krvnom tlaku sa tiež u niektorých ľudí dostavuje hučenie v ušiach, závraty, točenie hlavy, prípadne nevoľnosti.

Aj Meniérova choroba, čo je ochorenie sluchovo rovnovážneho orgánu, čiže časti vnútorného ucha, sa prejavuje jednak rôznymi zvukmi v uchu, od pískania, cez hučanie, až po rôzne škrípanie a šelesty. Tiež je príotmný aj tlak v uchu, zhoršením sluchu a najmä prudkými závratmi, pri ktorých môže pacient len veľmi ťažko udržať rovnováhu. Toto ochorenie sa lieči len symptomaticky, čiže sa liečia príznaky a prejavy ochorenia, podstata a príčina je zatiaľ neliečiteľná.

Tlak v ušiach môže byť spôsobený aj zaľahnutím

No šelest v ušiach, napríklad skombinovaný aj s pocitom tlaku, môže byť aj príznakom len nedostatočného priechodu zvukovodu, ktorý je upchatý buď ušným mazom alebo niečím iným a vyriešenie tohto problému vôbec nie je zložité, stačí navštíviť ORL ambulanciu. Horší problém je, ak je tinnitus príznakom neurinomu akustického nervu, čo je vlastne nádor, ktorý sa nachádza v mozgomozočkovom uhle, ktorý môže spôsobiť poruchy sluchových dráh v mozgu.

V tomto prípade dochádza k utlačovaniu nervov a sluchových ciest a pacient trpí nedoslýchavosťou aj pískaním alebo hučaním v ušiach. Zápalové ochorenia ucha tiež vyvolávajú ušné šelesty, samozrejme aj pocity bolesti alebo pichania v uchu. Prejavuje sa tak napríklad zápal stredného ucha, kde je prítomná napríklad aj zvýšená teplota alebo horúčka. Zápal môže byť akútny alebo chronický a na liečbu sa zvyčajne používajú lokálne antibiotiká.

Bolesť hlavy a hučanie v ušiach
Hučanie v ušiach môže spôsobiť dlhodobo aj bolesť hlavy

Pozor, ak sa pridá aj bolesť hlavy

Ak je postihnutý kostený labyrint stredného ucha, nastáva nedoslýchavosť, neskôr aj rôzne ušné šelesty a hučanie v ušiach a percepčná hluchota. Veľakrát sa prejavujú aj menšie závraty. Toto ochorenie sa nazýva otoskleróza a spôsobuje zmenu štruktúry kostenej časti vnútorného ucha. Niekedy môžu tieto zmeny nastať v takej časti labyrintu, že príznaky nemusia byť bežne pozorovateľné, no častejšie nastáva porucha správneho prenášania zvukových vibrácií v uchu.

Ak nastane okrem hučania v hlave aj bolesť v hlave, treba najprv rozlíšiť, čiže o dva príznaky toho istého problému alebo nie. Najčastejšie sa takto prejavuje tzv. tinnitus, ktorý môže prísť doslova znenazdajky a jeho liečba je veľmi dlhodobá a skôr symptomatická. Ak príde k bolestiam v hlave až po dlhodobom hučaní v ušiach, môže ísť len o následok. V zásade ale platí, že čím dlhšie človek bude odkladať diagnostiku a riešenie, tým viac problémov môže očakávať a bolesti hlavy nie sú výnimkou.

Môže byť pískanie v ušiach z krčnej chrbtice?

Hučanie v hlave a v ušiach súčasne môže mať na svedomí napríklad aj krčná chrbtica. Takýto záver však môže vysloviť len odborný lekár, čiže neurológ, až na základe komplexného vyšetrenia. Aby naozaj nešlo napríklad o vysoký krvný tlak, ochorenie priamo v uchu alebo napríklad o zúžené cievy v okolí uší, je potrebné vykonať vyšetrenie, ktoré predošlé problémy vylúči. Až potom sa môže vysloviť hypotéka, že je za pískaním a hučaním v ušiach zablokovaná krčná chrbtica.

Najčastejšie sa prejavuje problémami s pískaním a hučaním v ušiach tzv. cervikobrachiálny syndróm. Tento syndróm sa prejavuje tým, že ak príde k poškodeniu krčnej chrbtici, dochádza k skráteniu trapézových svalov v oblasti chrbta, čo vedie k ich stiahnutiu. To v praxi znamená, že napätie, ktoré bolo v svaloch na hrudníku, sa prenesie dozadu. Takéto poškodenie si vyžaduje náročnú liečbu zameranú na uvoľnenie svalov, takže tu sa hučanie v ušiach nedá riešiť priamo.

Tinnitus
Tinnitus - najčastejší dôvod hučania v ušiach

Aká je liečba a čo pomáha?

Čo sa týka liečby problémov s hučaním v ušiach, základom je nájsť príčinu a na ňu sa zamerať. Diagnostika začína zisťovaním anamnézy a následne sa skúma, či problém s hučaním je priamo v uchu, alebo ide o niečo, čo je mimo klasické ochorenia a choroby súvisiace so zvukovým aparátom. Podľa zistenej príčiny sa potom môže stanoviť liečba, ktorá je buď v dlhodobejšej forme, čiže nejde o jednorázový zásah, alebo ide o riešenie, ktoré je možné okamžite - najčastejšie operáciou.

Liečba môže prebiehať nasledovne:

  • liečením problému v uchu - ak ide napríklad o hučanie v dôsledku zaľahnutia v uchu, vykoná sa jeho vyčistenie, pokiaľ je problém so zápalom, nasadia sa vhodné farmakologické prostriedky a ak je treba vykonať nejaký zákrok, vykoná sa jednorazový operačný výkon
  • liečením problému mimo ucho - ak je hučanie spôsobené krčnou chrbticou, môžu sa vykonávať rehabilitácie, pokiaľ ide o problémy s krvným obehom, nasadia sa lieky, ktoré tento stav upravia a ak ide o systémovú chorobu, postupuje sa individuálne podľa jej typu a priebehu

Najväčší problém je tinnitus

Zrejme najväčším problémom, ktorý sa prejavuje práve pískaním a hučaním v ušiach, je tzv. tinnitus. V tomto prípade nejde ani tak o príznak, ako skôr o syndróm a to veľmi nepríjemný, na ktorý súčasná medicína hľadá odpoveď už dlhšiu dobu. Liečba tinnitusu je viac symptomatická a hoci môže byť tinnitus aj sprievodným javom niektorých iných ochorení, najčastejšie sa vyskytuje sám a znenazdajky. Postihnúť môže tak mladších ľudí, ako aj seniorov.

Tinnitus môže súvisieť aj s nasledovnými chorobami:

Príčiny tinnitusuU ľudí, ktorí majú dlhodobejšie problémy s tinnitusom, vzniká dokonca aj tzv. hyperakúza, čo je precitlivenosť na silnejšie zvuky. To znamená v praxi, že ak sa ocitne takýto človek v tichej miestnosti alebo v prostredí bez obvyklých ruchov, môžu pre neho ojedinelé zvuky z okolia vyznieť ako mimoriadne nepríjemné a to následne zhoršuje jeho pôvodný tinnitus. Najčastejšie majú ľudia problémy s tinnitusom po 40. roku života, ale problém môže vzniknúť aj skôr.

TV relácia o tom, ako sa dá zbaviť pískania v ušiach

TV relácia o tom, ako sa dá zbaviť pískania v ušiach

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako znížiť vysoký krvný tlak bez liekov Ako znížiť vysoký krvný tlak bez liekov

Otázka znie, ako sa dá znížiť vysoký krvný tlak bez liekov? Pri znížení krvného tlaku sa podieľajú viaceré faktory, a to napríklad strava, obmedzenie alkoholu a fajčenia, ale aj stresu....

Aké sú typické príznaky pre vysoký krvný tlak? Aké sú typické príznaky pre vysoký krvný tlak?

Vysoký krvný tlak je ochorenie, ktoré vás môže sprevádzať životom bez povšimnutia. V tomto je ukrytá jeho nebezpečnosť. Rizikom je hlavne vypuknutie komplikácií, ktoré môžu ohroziť...

Neliečená hypertenzia ohrozuje zdravie a život Neliečená hypertenzia ohrozuje zdravie a život

Vysoký krvný tlak prebieha dlhoročne a pritom sa nemusí nijako prejaviť. Až do doby, keď nastanú komplikácie ohrozujúce zdravie a život.

Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt? Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt?

Jarná a jesenná únava nie sú mýty. Zmeny počasia, individuálna adaptačná schopnosť jednotlivca a jeho aktuálny zdravotný stav môžu spôsobiť vyčerpanie rôznej intenzity počas týchto...

Ako sa prejavuje otrava hubami a čo treba robiť? Ako sa prejavuje otrava hubami a čo treba robiť?

Otrava hubami sa zaraďuje medzi najfrekventovanejšie typy otráv vôbec. Najčastejšie sa s ňou stretávame počas sezóny zberu a to od apríla až do novembra. 

Naposledy aktualizované 29.11.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.