späť na zoznam príznakov

Hučanie, pískanie, tlak v ušiach? Aké má hlavné príčiny?

Autor: Michal Hrebík
Hučanie, pískanie, tlak v ušiach? Aké má hlavné príčiny?
Zdroj foto: Getty images

Hučanie v ušiach môže byť spôsobená buď priamo nejakým zápalovým či funkčným ochorením ucha, alebo sa môže jednať o príznak pre iné typy ochorení, ktoré môžu súvisieť napríklad s cievami alebo nervami v blízkosti sluchového aparátu. Pokiaľ ide len a krátkodobé hučanie, to môže byť len dočasné a nie je potrebné ihneď utekať za lekárom. Ak sa však príznak vracia alebo je dlhodobejší, je lepšie lekára navštíviť. Dôležité je, či nastáva hučanie v ľavom uchu, pravom uchu alebo v oboch.


Hučanie a pískanie v ušiach môže mať viaceré príčiny

cievnych porúch môžu spôsobovať hučanie v ušiach aj problémy vyplývajúce z aterosklerózy, čiže z poškodenia cievnej steny, na ktorú sa ukladajú tuky a tukové látky, najčastejšie cholesterol. Niekedy je možné počuť tinitus, čiže hučanie v ušiach, aj pri problémoch s krčnou chrbticou, či už ide o cievne alebo nervové problémy. Pri nízkom krvnom tlaku sa tiež u niektorých ľudí dostavuje hučenie v ušiach, závraty, točenie hlavy, prípadne nevoľnosti.

Aj Meniérova choroba, čo je ochorenie sluchovo rovnovážneho orgánu, čiže časti vnútorného ucha, sa prejavuje jednak rôznymi zvukmi v uchu, od pískania, cez hučanie, až po rôzne škrípanie a šelesty. Tiež je príotmný aj tlak v uchu, zhoršením sluchu a najmä prudkými závratmi, pri ktorých môže pacient len veľmi ťažko udržať rovnováhu. Toto ochorenie sa lieči len symptomaticky, čiže sa liečia príznaky a prejavy ochorenia, podstata a príčina je zatiaľ neliečiteľná.

Tlak v ušiach môže byť spôsobený aj zaľahnutím

No šelest v ušiach, napríklad skombinovaný aj s pocitom tlaku, môže byť aj príznakom len nedostatočného priechodu zvukovodu, ktorý je upchatý buď ušným mazom alebo niečím iným a vyriešenie tohto problému vôbec nie je zložité, stačí navštíviť ORL ambulanciu. Horší problém je, ak je tinnitus príznakom neurinomu akustického nervu, čo je vlastne nádor, ktorý sa nachádza v mozgomozočkovom uhle, ktorý môže spôsobiť poruchy sluchových dráh v mozgu.

V tomto prípade dochádza k utlačovaniu nervov a sluchových ciest a pacient trpí nedoslýchavosťou aj pískaním alebo hučaním v ušiach. Zápalové ochorenia ucha tiež vyvolávajú ušné šelesty, samozrejme aj pocity bolesti alebo pichania v uchu. Prejavuje sa tak napríklad zápal stredného ucha, kde je prítomná napríklad aj zvýšená teplota alebo horúčka. Zápal môže byť akútny alebo chronický a na liečbu sa zvyčajne používajú lokálne antibiotiká.

Bolesť hlavy a hučanie v ušiach
Hučanie v ušiach môže spôsobiť dlhodobo aj bolesť hlavy

Pozor, ak sa pridá aj bolesť hlavy

Ak je postihnutý kostený labyrint stredného ucha, nastáva nedoslýchavosť, neskôr aj rôzne ušné šelesty a hučanie v ušiach a percepčná hluchota. Veľakrát sa prejavujú aj menšie závraty. Toto ochorenie sa nazýva otoskleróza a spôsobuje zmenu štruktúry kostenej časti vnútorného ucha. Niekedy môžu tieto zmeny nastať v takej časti labyrintu, že príznaky nemusia byť bežne pozorovateľné, no častejšie nastáva porucha správneho prenášania zvukových vibrácií v uchu.

Ak nastane okrem hučania v hlave aj bolesť v hlave, treba najprv rozlíšiť, čiže o dva príznaky toho istého problému alebo nie. Najčastejšie sa takto prejavuje tzv. tinnitus, ktorý môže prísť doslova znenazdajky a jeho liečba je veľmi dlhodobá a skôr symptomatická. Ak príde k bolestiam v hlave až po dlhodobom hučaní v ušiach, môže ísť len o následok. V zásade ale platí, že čím dlhšie človek bude odkladať diagnostiku a riešenie, tým viac problémov môže očakávať a bolesti hlavy nie sú výnimkou.

Môže byť pískanie v ušiach z krčnej chrbtice?

Hučanie v hlave a v ušiach súčasne môže mať na svedomí napríklad aj krčná chrbtica. Takýto záver však môže vysloviť len odborný lekár, čiže neurológ, až na základe komplexného vyšetrenia. Aby naozaj nešlo napríklad o vysoký krvný tlak, ochorenie priamo v uchu alebo napríklad o zúžené cievy v okolí uší, je potrebné vykonať vyšetrenie, ktoré predošlé problémy vylúči. Až potom sa môže vysloviť hypotéka, že je za pískaním a hučaním v ušiach zablokovaná krčná chrbtica.

Najčastejšie sa prejavuje problémami s pískaním a hučaním v ušiach tzv. cervikobrachiálny syndróm. Tento syndróm sa prejavuje tým, že ak príde k poškodeniu krčnej chrbtici, dochádza k skráteniu trapézových svalov v oblasti chrbta, čo vedie k ich stiahnutiu. To v praxi znamená, že napätie, ktoré bolo v svaloch na hrudníku, sa prenesie dozadu. Takéto poškodenie si vyžaduje náročnú liečbu zameranú na uvoľnenie svalov, takže tu sa hučanie v ušiach nedá riešiť priamo.

Tinnitus
Tinnitus - najčastejší dôvod hučania v ušiach

Aká je liečba a čo pomáha?

Čo sa týka liečby problémov s hučaním v ušiach, základom je nájsť príčinu a na ňu sa zamerať. Diagnostika začína zisťovaním anamnézy a následne sa skúma, či problém s hučaním je priamo v uchu, alebo ide o niečo, čo je mimo klasické ochorenia a choroby súvisiace so zvukovým aparátom. Podľa zistenej príčiny sa potom môže stanoviť liečba, ktorá je buď v dlhodobejšej forme, čiže nejde o jednorázový zásah, alebo ide o riešenie, ktoré je možné okamžite - najčastejšie operáciou.

Liečba môže prebiehať nasledovne:

  • liečením problému v uchu - ak ide napríklad o hučanie v dôsledku zaľahnutia v uchu, vykoná sa jeho vyčistenie, pokiaľ je problém so zápalom, nasadia sa vhodné farmakologické prostriedky a ak je treba vykonať nejaký zákrok, vykoná sa jednorazový operačný výkon
  • liečením problému mimo ucho - ak je hučanie spôsobené krčnou chrbticou, môžu sa vykonávať rehabilitácie, pokiaľ ide o problémy s krvným obehom, nasadia sa lieky, ktoré tento stav upravia a ak ide o systémovú chorobu, postupuje sa individuálne podľa jej typu a priebehu

Najväčší problém je tinnitus

Zrejme najväčším problémom, ktorý sa prejavuje práve pískaním a hučaním v ušiach, je tzv. tinnitus. V tomto prípade nejde ani tak o príznak, ako skôr o syndróm a to veľmi nepríjemný, na ktorý súčasná medicína hľadá odpoveď už dlhšiu dobu. Liečba tinnitusu je viac symptomatická a hoci môže byť tinnitus aj sprievodným javom niektorých iných ochorení, najčastejšie sa vyskytuje sám a znenazdajky. Postihnúť môže tak mladších ľudí, ako aj seniorov.

Tinnitus môže súvisieť aj s nasledovnými chorobami:

Príčiny tinnitusuU ľudí, ktorí majú dlhodobejšie problémy s tinnitusom, vzniká dokonca aj tzv. hyperakúza, čo je precitlivenosť na silnejšie zvuky. To znamená v praxi, že ak sa ocitne takýto človek v tichej miestnosti alebo v prostredí bez obvyklých ruchov, môžu pre neho ojedinelé zvuky z okolia vyznieť ako mimoriadne nepríjemné a to následne zhoršuje jeho pôvodný tinnitus. Najčastejšie majú ľudia problémy s tinnitusom po 40. roku života, ale problém môže vzniknúť aj skôr.

TV relácia o tom, ako sa dá zbaviť pískania v ušiach

TV relácia o tom, ako sa dá zbaviť pískania v ušiach

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Hučanie, pískanie, tlak v ušiach? Aké má hlavné príčiny? patri medzi príznaky Uší, nosa a ústnej dutiny
Ďalšie názvy: tinitus, ušné šelesty
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Najčastejšie príčiny hučania v ušiach? Nájdete ich tu na jednom mieste Najčastejšie príčiny hučania v ušiach? Nájdete ich tu na jednom mieste

Prichádza nečakane, trvá nepredvídateľne dlho a nikdy nevieme, kedy sa zopakuje. Nepríjemné hučanie, šumenie, zvonenie či pískanie v ušiach je fenomén, ktorý sa objavuje...

3 príznaky, ktoré sprevádzajú bolesť krčnej chrbtice. Poznáte príčiny? 3 príznaky, ktoré sprevádzajú bolesť krčnej chrbtice. Poznáte príčiny?

Krčná chrbtica je dôležitá z viacerých dôvodov. Jej najdôležitejšia úloha je chrániť miechu, ktorá ňou prechádza. Jej druhá a nezanedbateľná úloha je zabezpečovať pohyb a oporu hlave. 

Ako súvisí krčná chrbtica a točenie hlavy? Čo pomôže na závraty? Ako súvisí krčná chrbtica a točenie hlavy? Čo pomôže na závraty?

Vo veku 18 až 65 rokov trpí približne 15 - 20 % populácie na bolesti krčnej chrbtice. Bolesť je len jedným z príznakov, o ktorých sa dozviete v nasledovnom článku. 

Čo je to choroba z vibrácií? Patrí medzi najčastejšie choroby z povolania Čo je to choroba z vibrácií? Patrí medzi najčastejšie choroby z povolania

Choroba z vibrácií patrí medzi profesijné ochorenia, a predstavuje druhú najčastejšiu chorobu z povolania z podstatne dlhého zoznamu. Vyskytuje sa u rizikových pracovníkov , ktorý...

Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt? Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt?

Jarná a jesenná únava nie sú mýty. Zmeny počasia, individuálna adaptačná schopnosť jednotlivca a jeho aktuálny zdravotný stav môžu spôsobiť vyčerpanie rôznej intenzity počas týchto...

Naposledy aktualizované 11.05.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.