Nechtík lekársky: Poznáte jeho účinky a benefity použitia pre zdravie?

Nechtík lekársky: Poznáte jeho účinky a benefity použitia pre zdravie?
Zdroj foto: Getty images

Nechtík lekársky je liečivá bylina účinná pri celej škále ochorení. Obsahuje flavonoidy a ďalšie dôležité látky. Kvitne krásnym oranžovožltým až červeným kvetom a plní si v záhrade aj estetickú funkciu.

Charakteristika

Nechtík lekársky (Calendula officinalis), v češtine měsíček lékařský je jednoročná bylinka, ktorá sa už od čias stredoveku predpisovala pri črevných a pečeňových poruchách.

Ľudové názvy rastliny sú „bradavičnaté korenie“, „dažďová bylina“, „kalendula“, „pazúriky“, „mesiačik“ alebo „slniečko“. Slovo calendula pochádza z latinského kalendae, čo znamená „prvý deň v mesiaci“.

Nechtíku je 15 - 20 druhov rastlín patriacich do čeľade astrovité (Asteraceae). Rastú v celej Eurázií, ako aj v Severnej Amerike.

V prírode sa vyskytujú hlavne dva druhy nechtíku, šľachtený a planý. Vyzerajú rovnako. Bylina dorastá do výšky 30 - 60 centimetrov, kvety žiaria ružovou až oranžovožltou farbou. Listy sú lepkavé a šťavnaté. Keď je slnečno, šíri nechtík typickú veľmi osobitú vôňu. Plodom je nažka.

„Kalendula“ rastie v záhradách, na hromadách odpadu, alebo na cintorínoch. Niekedy ho nájdeme aj pri prechádzke poľnými cestami.

Nechtík je považovaný za jednu z najdôležitejších byliniek, ktoré okrem svojho okrasného plnia aj dôležitý liečivý účel.

V ľudovej viere je nechtík považovaný za barometer. Súvisí to s tým, že keď sa ráno kvety nerozvinú, znamená to, že bude cez deň pršať. Ak sú však ráno okolo siedmej hodiny otvorené, bude slnečný deň.

V literatúre sa píše, že nechtík používali aj starí Egypťania pre jeho omladzujúce účinky. V hinduizme sa kvety používajú pri uctievaní božstiev neďaleko chrámov.

Pridaním kvetov nechtíka do ryže ju zafarbíme na oranžovo a pridáme jej trošku pikantnú chuť.

Farár Kneipp, doktor Stäger, doktor Bohn a iní prizvukovali, že nechtík je výborný prírodný liek proti zhubným nádorom.

Používa sa pri úzkostiach, náhlom zrýchlení srdca, kŕčoch, ale aj pri bronchiálnej astme. Účinný je aj pri žalúdočných a črevných problémoch, hlavne kŕčovitého charakteru. Pri močení krvi tiež našiel svoje uplatnenie čaj z nechtíka.

Ženy, ktoré si chcú upraviť menštruáciu, môžu siahnuť po „kalendule“. Pri bolestivom menses nepravidelnom menses je výťažok z nechtíka vhodnou liečivinou.

Bylinka sa ujala aj pri vírusových a bakteriálnych ochoreniach, napríklad pri infekčnej žltačke. Je vhodná aj pri pečeňových chorobách.

Je známe, že nechtík lekársky pomáha pri hojení rán. Preto sa často používa vo forme mastičky. Účinne pomáha pri pomliaždeninách, omrzlinách, popáleninách, ekzémoch a vredoch. Je vhodný aj pri zápaloch kože a slizníc.

Z krvného systému napomáha hlavne žilách pri nedostatočnosti, ale aj ich zápaloch.

Masť používame aj pri vredoch prsníka, ale aj pri zhubných nádoroch.

Nechtíková masť je vhodná aj pri plesňových ochoreniach nôh, prípadne pošvy. Vtedy sú tiež vhodnými sedacie kúpele a obmývanie postihnutých oblastí.

Nechtíková tinktúra sa používa na poranenia, pomliaždeniny, krvné výrony, ale vhodná je aj pri preťažení či natrhnutí svalov či hnisavých vredoch.

Rastlina priaznivo pôsobí aj pri zápale očných spojiviek (conjunctivitis).

Nechtík lekársky pri schnutí - kvety
Nechtík lekársky pri schnutí. Zdroj foto: Getty Images

Účinky (zhrnutie)

  • Antikancerogénny – v boji proti rakovine, nie je však dostatok relevantných štúdií
  • Antiinflamatórny – protizápalový účinok, zmierňuje zápal v organizme
  • Antidiabetický – normalizuje hladinu glukózy v krvi
  • Úprava menštruácie – upravuje dysmenorrheu (nepravidelná menštruácia)
  • Antifugálny – bojuje proti pedálnym (nohy) a vaginálnym plesniam
  • Antivírusový a antibakteriálny – bakteriálna vaginóza, konjunktivitída oka, hepatitída
  • Spazmolytický – proti kŕčom hladkého svalstva všeobecne
  • Antiulcerózny – účinok pri žilnej nedostatočnosti, vrede predkolenia, diabetickej nohe, ...
  • Antiekzematózny – proti ekzému, vyrážke, hojenie rán a podobne
  • Insolácia – pri ožiarení slnkom je vhodný na kožné upokojenie

Vnútorné použitie

Čaj – jednu plnú čajovú lyžičku nechtíkového kvetu sparíme horúcou vodou v jednej šálke. Lúhujeme len pol minúty, scedíme a pijeme po dúškoch. Odporúča sa piť jedna až dve šálky denne.

Šťava – čerstvé stonky, listy a kvety bylinky odšťavíme v odšťavovači, následne pijeme.

Med – pripravíme z kvetov, ktoré vo vode privedieme do varu. Necháme dva- až tri-krát vzkypieť, následne necháme cez noc odstáť. Ďalší deň kvety zbavíme šťavy, do tej pridáme jeden kilogram nerafinovaného cukru a citróny nakrájané na koliečka. Potom celý deň varíme na slabom ohni.

Tinktúra – pripravujeme zo 40 % alkoholu a kvetov nechtíka lekárskeho. Podávame 10 - 20 kvapiek pomocou lyžičky, alebo používame vlhký obklad, ktorý prikladáme na postihnuté miesta.

O nechtíku sa hovorí ako o „šafrane chudobných“. Pridáva sa aj do šalátov, masla, syrov, ryže či polievok k dochuteniu, ale aj k okrášleniu.

Vonkajšie použitie

Masť – pripravíme z bravčovej masti a nechtíku. Necháme speniť, dobre zamiešame a odstavíme. Panvicu necháme cez noc vychladnúť. Ďalšieho dňa prepasírujeme cez čisté plátno a získanú masť naplníme do zatvárateľných pohárov.

Olej – vhodný je olivový olej a kvety rastliny, ktoré sú zbierané na priamych slnečných lúčoch. Kvety vložíme do fľaše, zalejeme ich olivovým olejom a necháme na slnku po dobu niekoľkých (cca 6) týždňov. Olej uchovávame v tmavých fľaškách.

Nechtíkový sedací kúpeľ – dve hrsti čerstvého nechtíka namáčame 12 hodín v 5 litrovom vedre studenej vody. Následne výluh zahrievame, scedíme a prilejeme do vody do kúpeľa. Oblasť obličiek by mala byť ponorená.

Dĺžka kúpeľa je 20 minút a je vhodný napríklad pri plesňových ochoreniach.

Bylinková kaša – pripravuje sa zo stoniek a z listov nechtíka lekárskeho. Bylinky umyjeme, za vlhka zbavíme čiastočne vody a vzniknutou kašou potrieme postihnuté miesta.

Kalendulová masť - kvety vedľa pohára s masťou
Kalendulová masť. Zdroj foto: Getty Images

Zber a skladovanie

Nechtík lekársky kvitne od júla do septembra. Má rád slnečné stanovištia. Zbierame zásadne za silného slnečného žiarenia, kedy majú lupene kvetov najviac liečivej sily.

Sušíme v tieni.

Používame buď čerstvé, alebo usušené rastlinné časti. Skladujeme v tmavej sklenej alebo kovovej nádobe, či už vo forme sušiny z okvetných lístkov, alebo vo forme masti či oleja.

Ak žijeme v teplejšom prostredí, môžeme nechtík pestovať ako trvalku a nemusíme ho nechať zazimovať.

Rastlinu sadíme vo vnútri zhruba mesiac pred poslednými mrazmi. Presádzame ju von, keď majú rastlinky listy a sú vysoké okolo 10 - 12 centimetrov.

Nie je vhodné pestovať nechtík spolu so zemiakmi a šalviou. Naopak vhodnými k pestovaniu sú uhorky, paradajky alebo petržlen, hrach a mrkva.

Vedľajšie účinky

Môže sa vyskytnúť alergická reakcia na nechtík. V takom prípade je dôležité odstrániť ho z dosahu a vyhľadať lekára.

Nie je vhodné užívať nechtík v tehotnosti a počas kojenia pre možné hormonálne zmeny po jeho požití. Jeho požitie by mohlo viesť i k predčasnému pôrodu.

Ku koncu stručné dôležitosti

Z účinných látok sú v nechtíku lekárskom zastúpené hlavne flavonoidy. Rastlina má preto protizápalové účinky, zabraňuje tvorbe zrazenín a figuruje aj proti rakovinovému bujneniu.

Bol zistený aj neuroprotektívny účinok „kalendule“ práve vďaka flavonoidom. Tie majú aj antidiabetický účinok (v boji proti cukrovke). Tieto flavonoidy sú hlavne quercetínizorhamnetín.

Medzi ďalšie účinné látky v nechtíku radíme saponíny, alkoholy (α-,β-amyríny, faradiol). Obsahuje aj karotenoidy, medzi ktoré patrí betakarotén, luteín či lykopén.

Rastlinka sa okrem okrasných a liečebných účelov používa aj v kozmetike.

Calendula maritima rastúca na západnej Sicílií patrí medzi ohrozené druhy.

Kvety nechtíka sú atraktívne pre motýle.

Stále je vykonaných málo štúdií zaoberajúcich sa účinkami nechtíka lekárskeho. Preto aj nie je určené presné dávkovanie rastliny. Orientačné dávky sú uvedené pri niektorých prípravách v tomto článku.

Pri liečbe radiáciou môže byť dráždená pokožka a vzniknúť kožný zápal (dermatitída). Nechtík lekársky je vhodný na upokojenie pokožky - podobne ako pri insolácií slnečným žiarením zmierňuje jej podráždenie.

Nechtík lekársky (Calendula officinalis) - kvet a kúsok zo stonky rastliny a listy
Nechtík lekársky (Calendula officinalis). Zdroj foto: Getty Images

Zaujímavosť: Nechtík lekársky je prezývaný aj ako „šafran chudobných“. Okrem okrasnej má aj medicinálnu a kozmetickú funkciu. Obsahuje dôležité fytochemikálie s liečivými účinkami.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • Maria Treben – Moje léčivé rostliny – Měsíček lékařský
  • Dionýz Dugas – 500 nejlepších receptů lidové medicíny – Měsíček lékařský
  • verywellhealth.com - What Is Calendula?
  • webmd.com - What Are the Health Benefits of Marigold Extract (Calendula)?
  • britannica.com - Calendula
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.