späť na zoznam príznakov

Úzkosť: Znaky chronickej úzkosti, záchvaty strachu? Ako sa ich zbaviť?

Autor: Michal Hrebík
Úzkosť: Znaky chronickej úzkosti, záchvaty strachu? Ako sa ich zbaviť?
Zdroj foto: Getty images

Úzkosť je nepríjemný pocit, ktorý môže niekedy sprevádzať každého človeka. Veľakrát je úzkosť sprevádzaná aj potením, zvýšeným búšením srdca, zrýchleným dýchaním a niekedy pri dlhodobej úzkosti nastáva aj vyčerpanie. Krátkodobá úzkosť môže byť spojená s nejakou ojedinelou stresujúcou a psychicky náročnou situáciou, avšak pokiaľ sa stane dlhodobou, môže ísť o príznak psychickej poruchy. U krátkodobých úzkostí ale môže ísť tiež o symptóm ochorenia.


Úzkosť, strach a depresia

Odborne sa nazýva úzkosť anxieta a je typická pri fóbiach a úzkostných poruchách. Úzkostné poruchy patria medzi neurotické poruchy, pri ktorých dochádza k patologickému strachu a úzkosti. Medzi takéto poruchy patria aj viaceré druhy fóbií, napríklad sociálna fóbia, situačná fóbia, fóbia zo zvierat, fóbia z poranení, panická porucha alebo generalizovaná úzkostná porucha. Niektoré fóbie sú izolované len na niektoré podnety, iné sú všeobecnejšie.

Špecifickým problémom je všeobecný neurotický syndróm, nazývaný aj úzkostne depresívna porucha.. Pri tejto chorobe je charakteristicky prítomná chronická úzkosť, dlhodobé depresie a krátkodobé vracajúce sa záchvaty paniky. Všetky zmienené fóbie a úzkostné poruchy sa musia vždy liečiť odborným lekárom, čiže psychiatrom. Medzi psychické ochorenia, kedy je tiež prítomná úzkosť, patrí napríklad aj bulímia, čo je porucha príjmu potravy, kedy dochádza k prehĺbeniu aj depresie následkom príjmu potravy.

Môžu za ňu aj fyziologické príčiny

Úzkosť však môže vyplývať aj z fyziologických príčin a môže byť spojená so strachom o život alebo všeobecne strachom o svoj zdravotný stav. Úzkosťou a stresom sa prejavuje napríklad pľúcna embólia, čo je život ohrozujúci stav spojený s bolesťami na hrudníku a ťažkým dýchaním. Podobne je to pri infarkte myokardu, ktorý vzniká upchatím cievy vyživujúcej srdce, kedy pacient pociťuje úzkosť a strach zo smrti najmä pri veľkej dýchavičnosti.

Všeobecne viaceré ochorenia srdca sprevádza anxieta, najmä tie, pri ktorých dochádza k bolesti na hrudníku. Sem patrí aj angina pectoris, čo je ochorenie, ktoré nastáva pri nedostatku kyslíka v srdci a typická je bolesť najmä za hrudnou kosťou. Podobne sa problémami s dýchaním a bolesťou na hrudníku prejavuje aj zápal perikardu, čo je blana, ktorá obaľuje srdce a dolieha aj na bránicu. Človek má tiež pocity, akoby nemohol dýchať a to mu môže spôsobiť úzkosť. Fyziologickou príčinou úzkosti môže byž aj ateroskleróza.

Neuróza
Úzkosť môže súvisieť napríklad aj s neurózou

Psychické poruchy aj nervové ochorenia

Naopak psychickým faktorom spúšťajúcim úzkosť sú viaceré ochorenia nervového systému spojené napríklad aj s inými duševnými a psychickými príznakmi. Pri Parkinsonovej chorobe je úzkosť spojená aj s demenciou, depresiami, stratou pozornosti a niekedy aj stratou pamäti. Niekedy sa vyskytuje aj úzkosť a strach z choroby samotnej, čo je typické aj pre iné psychické poruchy alebo ochorenia neurologického charakteru, ktoré spadajú do kategórie najvážnejších.

Veľmi často dochádza k úzkosti aj pri neurotických poruchách, najčastejšie pri neurózach. Ide o psychogénne poruchy funkčného charakteru, pričom tieto sa dajú zvrátiť aj liečiť, avšak len na základe odborného prístupu. Úzkosť rôznej intenzity je pre ne typická, rovnako ako napríklad poruchy koncentrácie pozornosti, strach rôznej formy či poruchy spánkového rytmu. Príčiny týchto neuróz sú multifaktoriálne a najčastejšie medzi ne patrí dlhodobý stres a skúsenosti z minulosti.

Úzkosť v tehotenstve

Strach a úzkosť sú v tehotenstve jedna z najčastejších emócií, s ktorými sa budúca matka musí vyrovnať. Najčastejšie sa prejavujú v 1. trimestri a potom tesne pred pôrodom. Strach z potratu najčastejšie majú ženy na začiatku tehotenstva a najmä v prípadoh, kedy sa im dlhšiu dobu nedarilo otehotnieť. Počas tehotenstva bývajú tiež bežné obavy o zdravie dieťaťa, či už mentálne alebo fyzické a to hlavne s pribúdajúcimi vyšetreniami. Po tehotenstve majú zas ženy obavy o to, či zvládnu svoju úlohu matky.

Dlhodobá úzkosť, stres a strach môžu byť ale problémom nielen pre ženu samotnú, ale aj pre plod a dieťa. Ak totiž žije matka dlhšiu dobu v napätí, dochádza u nej k biologickej zmene receptorov stresových hormónov a to sa premietne aj do vývoja plodu. Dieťa v budúcnosti môže mať prinajmenšom problémy zvládnuť stres, v horších prípadoch sa môže u neho vyvinúť porucha správania alebo aj vážnejšie duševné choroby - čiže úzkosť v tehotenstve treba riešiť včas.

Úzkosť u dospelých
Pre niektoré psychické choroby u dospelých ide o typický príznak

Separačná úzkosť u detí

Špecifickou chorobou, ktorá sa prejavuje práve úzkosťou, je separačná úzkosť. Ide o problém, ktorý vzniká už v 8. a 9. mesiaci života a má formu strachu z cudzích ľudí a zároveň pevnej väzby medzi dieťaťom a matkou. Najčastejšími prejavmi je nepokoj, ak ostane dieťa samotné, prípadne plač, ak vidí dieťa matku odchádzať z izby. Choroba môže niekedy byť aj vo vlnách a môže mať tvar sinúsoidy, čiže niekedy sa prejavujú tieto príznaky viac, inokedy takmer vôbec alebo menej.

Táto úzkosť sa dá vyriešiť aj niekoľkými základnými opatreniami:

  • nikdy netreba dieťaťu "ujsť", ale sa skôr postupne od neho vzďaľovať
  • netreba nútiť dieťa ku kontaktu s cudzími ľuďmi, ak to nechce
  • dieťa sa nikdy nesmie opustiť v momente, keď je hladné, inak vznikne negatívna asociácia
  • je dobré si vybrať jednu cudziu osobu, ktorá bude s dieťaťom postupne zoznamovaná a bude pre neho predstavovať pozitívnu asociáciu
  • ak je dieťa staršie a chápe pojem času, treba mu sľúbiť, kedy sa matka vráti a tento čas presne dodržať, aby dieťa nadobudlo pocit istoty

Liečba a riešenie úzkosti

Ako bojovať s úzkosťou? V prvom rade je dôležité stanoviť presne diagnózu, ktorá za týmto symptómom je a riešiť ju. Súčasťou riešenia môže byť aj symptomatická liečba na okamžité potlačenie akútnej úzkosti, najčastejšie farmakologická, avšak odhalením príčiny a jej riešením je možné úzkosti ako symptómu predchádzať. Veľmi dôležité sú aj rôzne režimové opatrenia, napríklad relaxačné techniky a cvičenia, vyhýbanie sa stresovým podnetom a stresovým situáciám.

Niektoré typické prejavy úzkosti ukazuje aj nasledovná infografika:

Typické príznaky úzkostiNajčastejšie spočíva liečenie úzkosti vo zvládaní niektorých metód a techník na potlačenie vyššie zmienených príznakov. Medzi hlavné psychologické metódy patria metódy zvládania telesných prejavov, metody zlvádania paniky a metódy kontroly obavných myšlienok a úzkostných myšlienok. Veľmi často sa využívajú aj špeciálne lieky na úzkosť, najmä v prípade, ak je úzkosť spojená s panickými záchvatmi a nepomáhajú žiadne režimové opatrenia alebo techniky.

Lekár o úzkosti, jej príčinách a prejavoch

Lekár o úzkosti, jej príčinách a prejavoch

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Úzkosť: Znaky chronickej úzkosti, záchvaty strachu? Ako sa ich zbaviť? patri medzi príznaky Správania, prejavov a stavov
Ďalšie názvy: anxieta
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Autogénny tréning. Čo to je a ako funguje? Autogénny tréning. Čo to je a ako funguje?

Rôzne fyzické bolesti a psychické problémy patria k človeku akosi automaticky. Vždy sa ich snažíme riešiť nejakou zaručenou metódou. Ako nám v tomto smere môže byť nápomocný autogénny...

Viete, ako správne používať tlakomer a ako merať krvný tlak? Viete, ako správne používať tlakomer a ako merať krvný tlak?

Tlakomer - profesionálny prístroj, ktorý prednedávnom používali výhradne lekári, sa dostal do domácnosti takmer každého laika. Pravidelné meranie krvného tlaku u pacientov s arteriálnou...

Psychologička Barbora Kuchárová o pandémii korona vírusu: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili? (Rozhovor) Psychologička Barbora Kuchárová o pandémii korona vírusu: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili? (Rozhovor)

Aký má pandémia vplyv na duševné zdravie a čo robiť, aby sme sa nezbláznili? Pozrite si videorozhovor s klinickou psychologičkou.

39. týždeň tehotenstva. Často rozmýšľate nad pôrodom? Termín je už na dosah 39. týždeň tehotenstva. Často rozmýšľate nad pôrodom? Termín je už na dosah

Termín pôrodu sa vám už blíži a vy stále viac rozmýšľate nad tým, ako to celé bude prebiehať. Ste už netrpezlivá a zvedavá, aké to bude, na koho sa vaše dieťatko bude podobať a či bude...

Vianočné sviatky: Psychická záťaž a depresie? Ako ich prežiť bez stresu? Vianočné sviatky: Psychická záťaž a depresie? Ako ich prežiť bez stresu?

Hovorí sa, že Vianoce sú sviatkami radosti a pokoja. Je ale táto zaužívaná terminológia skutočne pravdivá? Psychológovia si to nemyslia! V skutočnosti je predvianočný stres a chaos, ako...

Naposledy aktualizované 21.10.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.