späť na zoznam príznakov

Úzkosť: Znaky chronickej úzkosti, záchvaty strachu? Ako sa ich zbaviť?

Autor: Michal Hrebík
Úzkosť: Znaky chronickej úzkosti, záchvaty strachu? Ako sa ich zbaviť?
Zdroj foto: Getty images

Úzkosť je nepríjemný pocit, ktorý môže niekedy sprevádzať každého človeka. Veľakrát je úzkosť sprevádzaná aj potením, zvýšeným búšením srdca, zrýchleným dýchaním a niekedy pri dlhodobej úzkosti nastáva aj vyčerpanie. Krátkodobá úzkosť môže byť spojená s nejakou ojedinelou stresujúcou a psychicky náročnou situáciou, avšak pokiaľ sa stane dlhodobou, môže ísť o príznak psychickej poruchy. U krátkodobých úzkostí ale môže ísť tiež o symptóm ochorenia.


Choroby s príznakom "úzkosti"

Úzkosť, strach a depresia

Odborne sa nazýva úzkosť anxieta a je typická pri fóbiach a úzkostných poruchách. Úzkostné poruchy patria medzi neurotické poruchy, pri ktorých dochádza k patologickému strachu a úzkosti. Medzi takéto poruchy patria aj viaceré druhy fóbií, napríklad sociálna fóbia, situačná fóbia, fóbia zo zvierat, fóbia z poranení, panická porucha alebo generalizovaná úzkostná porucha. Niektoré fóbie sú izolované len na niektoré podnety, iné sú všeobecnejšie.

Špecifickým problémom je všeobecný neurotický syndróm, nazývaný aj úzkostne depresívna porucha.. Pri tejto chorobe je charakteristicky prítomná chronická úzkosť, dlhodobé depresie a krátkodobé vracajúce sa záchvaty paniky. Všetky zmienené fóbie a úzkostné poruchy sa musia vždy liečiť odborným lekárom, čiže psychiatrom. Medzi psychické ochorenia, kedy je tiež prítomná úzkosť, patrí napríklad aj bulímia, čo je porucha príjmu potravy, kedy dochádza k prehĺbeniu aj depresie následkom príjmu potravy.

Môžu za ňu aj fyziologické príčiny

Úzkosť však môže vyplývať aj z fyziologických príčin a môže byť spojená so strachom o život alebo všeobecne strachom o svoj zdravotný stav. Úzkosťou a stresom sa prejavuje napríklad pľúcna embólia, čo je život ohrozujúci stav spojený s bolesťami na hrudníku a ťažkým dýchaním. Podobne je to pri infarkte myokardu, ktorý vzniká upchatím cievy vyživujúcej srdce, kedy pacient pociťuje úzkosť a strach zo smrti najmä pri veľkej dýchavičnosti.

Všeobecne viaceré ochorenia srdca sprevádza anxieta, najmä tie, pri ktorých dochádza k bolesti na hrudníku. Sem patrí aj angina pectoris, čo je ochorenie, ktoré nastáva pri nedostatku kyslíka v srdci a typická je bolesť najmä za hrudnou kosťou. Podobne sa problémami s dýchaním a bolesťou na hrudníku prejavuje aj zápal perikardu, čo je blana, ktorá obaľuje srdce a dolieha aj na bránicu. Človek má tiež pocity, akoby nemohol dýchať a to mu môže spôsobiť úzkosť. Fyziologickou príčinou úzkosti môže byž aj ateroskleróza.

Neuróza
Úzkosť môže súvisieť napríklad aj s neurózou

Psychické poruchy aj nervové ochorenia

Naopak psychickým faktorom spúšťajúcim úzkosť sú viaceré ochorenia nervového systému spojené napríklad aj s inými duševnými a psychickými príznakmi. Pri Parkinsonovej chorobe je úzkosť spojená aj s demenciou, depresiami, stratou pozornosti a niekedy aj stratou pamäti. Niekedy sa vyskytuje aj úzkosť a strach z choroby samotnej, čo je typické aj pre iné psychické poruchy alebo ochorenia neurologického charakteru, ktoré spadajú do kategórie najvážnejších.

Veľmi často dochádza k úzkosti aj pri neurotických poruchách, najčastejšie pri neurózach. Ide o psychogénne poruchy funkčného charakteru, pričom tieto sa dajú zvrátiť aj liečiť, avšak len na základe odborného prístupu. Úzkosť rôznej intenzity je pre ne typická, rovnako ako napríklad poruchy koncentrácie pozornosti, strach rôznej formy či poruchy spánkového rytmu. Príčiny týchto neuróz sú multifaktoriálne a najčastejšie medzi ne patrí dlhodobý stres a skúsenosti z minulosti.

Úzkosť v tehotenstve

Strach a úzkosť sú v tehotenstve jedna z najčastejších emócií, s ktorými sa budúca matka musí vyrovnať. Najčastejšie sa prejavujú v 1. trimestri a potom tesne pred pôrodom. Strach z potratu najčastejšie majú ženy na začiatku tehotenstva a najmä v prípadoh, kedy sa im dlhšiu dobu nedarilo otehotnieť. Počas tehotenstva bývajú tiež bežné obavy o zdravie dieťaťa, či už mentálne alebo fyzické a to hlavne s pribúdajúcimi vyšetreniami. Po tehotenstve majú zas ženy obavy o to, či zvládnu svoju úlohu matky.

Dlhodobá úzkosť, stres a strach môžu byť ale problémom nielen pre ženu samotnú, ale aj pre plod a dieťa. Ak totiž žije matka dlhšiu dobu v napätí, dochádza u nej k biologickej zmene receptorov stresových hormónov a to sa premietne aj do vývoja plodu. Dieťa v budúcnosti môže mať prinajmenšom problémy zvládnuť stres, v horších prípadoch sa môže u neho vyvinúť porucha správania alebo aj vážnejšie duševné choroby - čiže úzkosť v tehotenstve treba riešiť včas.

Úzkosť u dospelých
Pre niektoré psychické choroby u dospelých ide o typický príznak

Separačná úzkosť u detí

Špecifickou chorobou, ktorá sa prejavuje práve úzkosťou, je separačná úzkosť. Ide o problém, ktorý vzniká už v 8. a 9. mesiaci života a má formu strachu z cudzích ľudí a zároveň pevnej väzby medzi dieťaťom a matkou. Najčastejšími prejavmi je nepokoj, ak ostane dieťa samotné, prípadne plač, ak vidí dieťa matku odchádzať z izby. Choroba môže niekedy byť aj vo vlnách a môže mať tvar sinúsoidy, čiže niekedy sa prejavujú tieto príznaky viac, inokedy takmer vôbec alebo menej.

Táto úzkosť sa dá vyriešiť aj niekoľkými základnými opatreniami:

  • nikdy netreba dieťaťu "ujsť", ale sa skôr postupne od neho vzďaľovať
  • netreba nútiť dieťa ku kontaktu s cudzími ľuďmi, ak to nechce
  • dieťa sa nikdy nesmie opustiť v momente, keď je hladné, inak vznikne negatívna asociácia
  • je dobré si vybrať jednu cudziu osobu, ktorá bude s dieťaťom postupne zoznamovaná a bude pre neho predstavovať pozitívnu asociáciu
  • ak je dieťa staršie a chápe pojem času, treba mu sľúbiť, kedy sa matka vráti a tento čas presne dodržať, aby dieťa nadobudlo pocit istoty

Liečba a riešenie úzkosti

Ako bojovať s úzkosťou? V prvom rade je dôležité stanoviť presne diagnózu, ktorá za týmto symptómom je a riešiť ju. Súčasťou riešenia môže byť aj symptomatická liečba na okamžité potlačenie akútnej úzkosti, najčastejšie farmakologická, avšak odhalením príčiny a jej riešením je možné úzkosti ako symptómu predchádzať. Veľmi dôležité sú aj rôzne režimové opatrenia, napríklad relaxačné techniky a cvičenia, vyhýbanie sa stresovým podnetom a stresovým situáciám.

Niektoré typické prejavy úzkosti ukazuje aj nasledovná infografika:

Typické príznaky úzkostiNajčastejšie spočíva liečenie úzkosti vo zvládaní niektorých metód a techník na potlačenie vyššie zmienených príznakov. Medzi hlavné psychologické metódy patria metódy zvládania telesných prejavov, metody zlvádania paniky a metódy kontroly obavných myšlienok a úzkostných myšlienok. Veľmi často sa využívajú aj špeciálne lieky na úzkosť, najmä v prípade, ak je úzkosť spojená s panickými záchvatmi a nepomáhajú žiadne režimové opatrenia alebo techniky.

Lekár o úzkosti, jej príčinách a prejavoch

Lekár o úzkosti, jej príčinách a prejavoch

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Úzkosťou

Úzkosť: Znaky chronickej úzkosti, záchvaty strachu? Ako sa ich zbaviť? patri medzi príznaky Správania, prejavov a stavov
Ďalšie názvy: anxieta
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Tŕnistá cesta k nerušenému spánku: Naozaj pomôžu iba lieky na spanie? Tŕnistá cesta k nerušenému spánku: Naozaj pomôžu iba lieky na spanie?

Je vaša snaha o kvalitný spánok každodenný boj? Ako zmeniť svoje spánkové návyky a kedy naopak siahnuť po liekoch?

21. týždeň tehotenstva (TT). Čo robí dieťatko v brušku? 21. týždeň tehotenstva (TT). Čo robí dieťatko v brušku?

Ste v 21. týždni tehotenstva, práve ste vkročili do druhej polovice tehotenstva. Vaše dieťatko rastie veľkou rýchlosťou a pokiaľ práve nespí, už v tomto období je neposedné a stále v...

30. týždeň tehotenstva. Každým dňom o niečo väčšie? 30. týždeň tehotenstva. Každým dňom o niečo väčšie?

Rast tehotenského bruška stále pokračuje a tak aj rast vášho dieťatka, ktoré je každým dňom väčšie.

39. týždeň tehotenstva. Často rozmýšľate nad pôrodom? Termín je už na dosah 39. týždeň tehotenstva. Často rozmýšľate nad pôrodom? Termín je už na dosah

Termín pôrodu sa vám už blíži a vy stále viac rozmýšľate nad tým, ako to celé bude prebiehať. Ste už netrpezlivá a zvedavá, aké to bude, na koho sa vaše dieťatko bude podobať a či bude...

Syndróm vyhorenia: Máte ho? Ako ho prekonať? + Urobte si online TEST Syndróm vyhorenia: Máte ho? Ako ho prekonať? + Urobte si online TEST

O vyhorení človeka sa hovorilo už v dávnej minulosti ako o stave vyčerpanosti tela a duše. Pojem syndróm vyhorenia alebo, ak chcete, i burnout syndróm bol prvý krát popísaný a definovaný...

Naposledy aktualizované 21.10.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Uzkost - 123Julia123 15.07.2021 13:02

Uzkost je velmi neprijemna, tento stav som bohuzial zazila aj ja. Vyhladala som odbornika, mala sedenia avsak casovo to bolo narocne, aj co sa tyka dochadzania, potom nemal volny termin. Znama mi poradila stranku helpy.sk, a presne tu som nasla mojho psychologa, s ktorym komunikujem dodnes a naozaj mi pomohol. Online konzultacie, viem si to naplanovat vzdy vecer z domu. Uzasny clovek, ktory mi vzdy poradi a naozaj moju dusu vyliecil. www.helpy.sk

Čo mi pomohlo

www.helpy.sk Su tam naozaj odbornici. Vrelo odporucam