späť na zoznam príznakov

Bolesť pri menštruácii: Silná až neznesiteľná bolesť? Dá sa zmierniť?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Bolesť pri menštruácii: Silná až neznesiteľná bolesť? Dá sa zmierniť?
Zdroj foto: Getty images

Bolesť v podbruší, nevoľnosť, bolesť hlavy, slabosť, únava, žena a mesiac. Spojenie týchto ťažkostí so ženským rodom a mesačným cyklom rovná sa menštruácia. Nie každá žena, či dievča má šťastie na priebeh bez ťažkostí. Viac ako dve tretiny dospievajúcich dievčat a polovica žien má skúsenosť práve s bolesťou pri nej.


Menštruačná bolesť je odborne nazvaná dysmenorea. Je dôsledkom vyrovnávania sa organizmu s hormonálnymi zmenami, ktoré prichádzajú v priebehu cyklu.

Časté otázky:
Čo spôsobuje silné až neznesiteľné menštruačné bolesti? 
Vystreľuje bolesť do krížov, konečníka až do nôh? 
+ Problémom je aj meškanie až vynechanie menštruácie? 
Ako sa dajú tieto ťažkosti zmierniť, existuje účinná pomoc? 

Čo je jej príčinou?

Zvýšená produkcia endometriálnych prostaglandínov má za následok spazmy maternice. Tie sa prejavujú bolesťami v podbruší.

Hormóny vplývajú aj na tráviaci trakt. Kde sú príčinou zvýšenej motility, teda hybnosti žalúdka a čriev. Práve to je príčinou nevoľnosti, vracania a iných zažívacích ťažkostí.

Okrem bolesti brucha a podbrušia sa vyskytujú aj:

 • bolesť hlavy, hlavne migrenózne
 • nevoľnosť, pocit na vracanie (nauzea)
 • vracanie
 • hnačka
 • nafúknuté brucho
 • únava
 • nervozita, podráždenosť

+ Mnohé ženy si sťažujú tiež na vystreľovanie bolesti z podbrušia do chrbta, krížov, cez sedaciu oblasť, konečník až do nôh.

kreslený obrázok matky s dcérouBolesť pri menštruácii sprevádza skoro polovicu žien a viac ako dve tretiny dospievajúcich dievčat. Pričom vo väčšine prípadov ide o primárnu dysmenoreu, ktorá nie je spôsobená žiadnym ochorením.

Tieto ťažkosti sú často krát aj dedične podmienené. Príčinou je geneticky vyvolaná zvýšená tvorba spomínaných hormónov. A je vysoko pravdepodobné, že ak ňou trpí matka, tak sa vyskytne aj u dcéry.

Dĺžka menštruačného cyklu

Priemerná dĺžka menštruačného cyklu je 28 dní, obvykle najviac 35 dní, najmenej 22 dní. V prípade, že cyklus trvá kratšie alebo dlhšie, môže ísť o poruchu alebo príznak vážnejšieho zdravotného ochorenia a problému.

Nebezpečným je pritom najmä skracovanie cyklu. Čo sa týka obdobia menštruácie, väčšinou je to 3 až 5 dní. A aj tu platí, že ak je to viac a žena krváca dlhšiu dobu, či už s bolesťou alebo bez nej, mala by vyhľadať odborné vyšetrenie.

Menštruačné krvácanie môže meškať, až sa nedostaví vôbec. Alebo k nemu dochádza v skrátených intervaloch, prípadne je príliš slabé, alebo naopak, silné a intenzívne.

Kedy vzniká?

Bolesť pri menštruácií je spôsobená kŕčmi maternice. Niekedy začína deň alebo dva pred začiatkom menštruácie. Niekedy v deň menštruácie samotnej. 

Ide o krátkodobú bolesť, ktorá sa pravidelne vracia a opakuje. Hlavne v nárazových intervaloch. A v niektorých prípadoch pretrváva dlhšiu dobu.

tabletky hrmonálna antikoncepciaZmierňuje sa najmä podávaním analgetík a spazmolytík. Tie slúžia na tlmenie bolesti a uvoľnenie kŕčov. Ale nejedná sa o trvalé riešenie. Tým môže byť nasadenie hormonálnej antikoncepcie.

Avšak v tom prípade treba zvážiť aj možné negatívne dôsledky a dopady. O nasadení hormonálnej liečby rozhoduje gynekológ a to na základe vyšetrení.

V dnešnej dobe sa dajú kúpiť analgetiká a spazmolytiká určené pre ženy s menštruačnými bolesťami. Vhodný výber vám odkonzultuje lekár alebo lekárnik v lekárni.

Primárna a sekundárna dysmenorea

O primárnej dysmenorei hovoríme v tom prípade, keď nie je príznakom žiadneho ochorenia. Inak sa označuje aj ako funkčná alebo spastická.

Okrem tejto situácie ale môže byť bolesť spôsobená aj sekundárne, kedy ide o symptóm ochorenia. A vtedy sa označuje ako sekundárna dysmenorea alebo aj algomenorea.

Najčastejšie sa jedná o endometriózu. Tá je zapríčinená výskytom endometria na miestach, kde sa inak nevyskytuje.

Čiastočky maternicovej sliznice sa objavia mimo maternicu, napríklad na vaječníkoch, vajcovodoch, močovom mechúre alebo čreve.

Aj tieto takpovediac stratené čiastočky sliznice ale reagujú na hormonálne zmeny počas cyklu a tak pri každej menštruácii tiež krvácajú.

ženy leží na posteli má bolesti podbrušia a má na bruchu červený termoformTo samozrejme spôsobuje bolesť a to napríklad v podbrušku. Prípadne sa môže objaviť krv v moči alebo nadmerné krvácanie počas menštruácie.

Problémom je, že okolo týchto ložísk sa neskôr vytvárajú aj cysty. Veľmi nebezpečné je toto ochorenie tým, že môže za takmer až polovicu prípadov neplodnosti žien.

Okrem menštruačnej bolesti ale môžu rôzne ochorenia spôsobiť napríklad aj poruchy cyklu, najmä nadmerné krvácanie alebo nepravidelný cyklus, či veľmi dlhé obdobie krvácania.

Okrem primárnej a sekundárnej poznáme aj dysmenorea membranacea. A to je stav, kedy sa pri menštruácii oddelí celé endometriu a odchádza v celku, ako vačok.

Najčastejšie príčiny

Pri sekundárnych bolestiach môže ísť o symptómy ochorení a to hlavne:

 • endometrióza
 • zápal, infekčné ochorenia panvy
 • maternica v RVF polohe čo znamená retroversio-flexio uteri, teda obrátené postavenie maternice
 • adhézie, teda zrasty v maternici, napríklad po kyretáži
 • jazvy v maternici alebo krčka maternice
 • polypy
 • nádorové ochorenie (myóm)
 • kongenitálne malformácie Műllerových kanálikov ako rudimentárny uterinný roh pri uterus unicornis
 • prítomnosť vnútromaternicového telieska

Pomoc pri menštruačných bolestiach: 
Ako zmierniť silné a neznesiteľné ťažkosti? 

Infografika poskytuje náhľad na to, čo môže pomôcť pri menštruačných bolestiach. Okrem liekov sú dostupné aj riešenia, ktoré netreba hľadať ďaleko od domova.

 infografika znázorňuje, čo môže zmierniť bolesť pri menštruácii

Každá žena môže mať iné ťažkosti. Bolesť podbrušia, vaječníkov pri menštruácii je typická. Niektoré ženy uvádzajú bolesti dolných končatín, nôh, v konečníku.

Časté je vyžarovanie bolesti pri menštruácii do krížov. Niektoré ženy majú slabé a iné zase silné menštruačné bolesti.

Okrem ťažkostí s menštruáciou môže bolesť do tejto oblasti vyžarovať. Bolesť brucha ako pri menštruácii môže byť príznakom aj iných ochorení a ťažkostí.

Práve preto netreba určite dlhotrvajúce bolesti pri menštruácií podceňovať a samozrejme pravidelne absolvovať prehliadky v gynekologickej ambulancii.

Video o bolestivej menštruácii

Video o bolestivej menštruácii

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Bolesťou pri menštruácii

Bolesť pri menštruácii: Silná až neznesiteľná bolesť? Dá sa zmierniť? patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: menštruačná bolesť, dysmenorea
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako vyrovnať chrbticu? Pomôže vám Dornova metóda Ako vyrovnať chrbticu? Pomôže vám Dornova metóda

Vyrovnajte svoju chrbticu! Pomôže vám Dornova metóda.

Bolesť nie je choroba, ale chorobný prejav. Kedy ju zvládnete bez pomoci lekára? Bolesť nie je choroba, ale chorobný prejav. Kedy ju zvládnete bez pomoci lekára?

Každý z nás sa už vo svojom živote stretol s bolesťou. A určite nie len raz. Nepríjemný pocit obmedzujúci naše denné fungovanie, pri ktorom sme začali čoraz častejšie siahať do domácej...

Potrat: Aké sú druhy a fázy potratu? Čo so sebou potrat prináša? Potrat: Aké sú druhy a fázy potratu? Čo so sebou potrat prináša?

Pod slovom potrat si predstavíme stratu, ukončenie začínajúceho života. Či už spontánne alebo umelým prerušením tehotenstva. Aké druhy potratov poznáme sa dočítate v článku.

Čo je to tetánia, tetanický syndróm, aké má príznaky a ako sa lieči? Čo je to tetánia, tetanický syndróm, aké má príznaky a ako sa lieči?

Bolesť hlavy, vyčerpanosť, úzkosť, tŕpnutie tela, ale aj bolesť na hrudi či búšenie srdca. Tieto a ďalšie príznaky sa dajú zhrnúť pod pojem tetanie. Viac informácií uvádzame v článku, o...

Ako sa prejavuje mimomaternicové tehotenstvo? Spoznajte príznaky včas Ako sa prejavuje mimomaternicové tehotenstvo? Spoznajte príznaky včas

Pojem mimomaternicové tehotenstvo je strašiakom mnohých žien. Kedy môže nastať, ako sa prejaví, ale i to čo obnáša tento problém sa dočítate v našom článku.

Naposledy aktualizované 21.10.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
svetelná terapia pomáha - JuliaW 27.10.2018 21:30

kŕčovité bolesti v podbrušku a bolesti chrbta

Čo mi pomohlo

terapia svetlom, konkrétne biolampa ActiveBio+ od zdravého nákupu