späť na zoznam príznakov

Bolesť pri menštruácii

Bolesť pri menštruácii

Bolesť v podbruší, nevoľnosť, bolesť hlavy, slabosť, únava, žena a mesiac. Spojenie týchto ťažkostí so ženským rodom a mesačným cyklom rovná sa menštruácia. Nie každá žena, či dievča má šťastie na priebeh bez ťažkostí. Viac ako dve tretiny dospievajúcich dievčat a polovica žien má skúsenosť práve s bolesťou pri nej.

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s bolesťou pri menštruácii

Bolesť pri menštruácii patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: menštruačná bolesť, dysmenorea
V obsahu nájdete:


Choroby s príznakom "bolesti pri menštruácii"

Byliny používané na bolesť pri menštruácii

Menštruačná bolesť je odborne nazvaná dysmenorea. Je dôsledkom vyrovnávania sa organizmu s hormonálnymi zmenami, ktoré prichádzajú v priebehu cyklu.

Čo je jej príčinou?

Zvýšená produkcia endometriálnych prostaglandínov má za následok spazmy maternice. Tie sa prejavujú bolesťami v podbruší.

Hormóny vplývajú aj na tráviaci trakt. Kde sú príčinou zvýšenej motility, teda hybnosti žalúdka a čriev. Práve to je príčinou nevoľnosti, vracania a iných zažívacích ťažkostí.

Okrem bolesti brucha a podbrušia sa vyskytujú aj:

 • bolesť hlavy, hlavne migrenózne
 • nevoľnosť, pocit na vracanie (nauzea)
 • vracanie
 • hnačka
 • nafúknuté brucho
 • únava
 • nervozita, podráždenosť

kreslený obrázok matky s dcérouBolesť pri menštruácii sprevádza skoro polovicu žien a viac ako dve tretiny dospievajúcich dievčat. Pričom vo väčšine prípadov ide o primárnu dysmenoreu, ktorá nie je spôsobená žiadnym ochorením.

Tieto ťažkosti sú často krát aj dedične podmienené. Príčinou je geneticky vyvolaná zvýšená tvorba spomínaných hormónov. A je vysoko pravdepodobné, že ak ňou trpí matka, tak sa vyskytne aj u dcéry.

Dĺžka menštruačného cyklu

Priemerná dĺžka menštruačného cyklu je 28 dní, obvykle najviac 35 dní, najmenej 22 dní. V prípade, že cyklus trvá kratšie alebo dlhšie, môže ísť o poruchu alebo príznak vážnejšieho zdravotného ochorenia a problému.

Nebezpečným je pritom najmä skracovanie cyklu. Čo sa týka obdobia menštruácie, väčšinou je to 3 až 5 dní. A aj tu platí, že ak je to viac a žena krváca dlhšiu dobu, či už s bolesťou alebo bez nej, mala by vyhľadať odborné vyšetrenie.

Kedy vzniká?

Bolesť pri menštruácií je spôsobená kŕčmi maternice. Niekedy začína deň alebo dva pred začiatkom menštruácie. Niekedy v deň menštruácie samotnej. 

Ide o krátkodobú bolesť, ktorá sa pravidelne vracia a opakuje. Hlavne v nárazových intervaloch. A v niektorých prípadoch pretrváva dlhšiu dobu.

tabletky hrmonálna antikoncepciaZmierňuje sa najmä podávaním analgetík a spazmolytík. Tie slúžia na tlmenie bolesti a uvoľnenie kŕčov. Ale nejedná sa o trvalé riešenie. Tým môže byť nasadenie hormonálnej antikoncepcie.

Avšak v tom prípade treba zvážiť aj možné negatívne dôsledky a dopady. O nasadení hormonálnej liečby rozhoduje gynekológ a to na základe vyšetrení.

V dnešnej dobe sa dajú kúpiť analgetiká a spazmolytiká určené pre ženy s menštruačnými bolesťami. Vhodný výber vám odkonzultuje lekár alebo lekárnik v lekárni.

Primárna a sekundárna dysmenorea

O primárnej dysmenorei hovoríme v tom prípade, keď nie je príznakom žiadneho ochorenia. Inak sa označuje aj ako funkčná alebo spastická.

Okrem tejto situácie ale môže byť bolesť spôsobená aj sekundárne, kedy ide o symptóm ochorenia. A vtedy sa označuje ako sekundárna dysmenorea alebo aj algomenorea.

Najčastejšie sa jedná o endometriózu. Tá je zapríčinená výskytom endometria na miestach, kde sa inak nevyskytuje.

Čiastočky maternicovej sliznice sa objavia mimo maternicu, napríklad na vaječníkoch, vajcovodoch, močovom mechúre alebo čreve.

Aj tieto takpovediac stratené čiastočky sliznice ale reagujú na hormonálne zmeny počas cyklu a tak pri každej menštruácii tiež krvácajú.

ženy leží na posteli má bolesti podbrušia a má na bruchu červený termoformTo samozrejme spôsobuje bolesť a to napríklad v podbrušku. Prípadne sa môže objaviť krv v moči alebo nadmerné krvácanie počas menštruácie.

Problémom je, že okolo týchto ložísk sa neskôr vytvárajú aj cysty. Veľmi nebezpečné je toto ochorenie tým, že môže za takmer až polovicu prípadov neplodnosti žien.

Okrem menštruačnej bolesti ale môžu rôzne ochorenia spôsobiť napríklad aj poruchy cyklu, najmä nadmerné krvácanie alebo nepravidelný cyklus, či veľmi dlhé obdobie krvácania.

Okrem primárnej a sekundárnej poznáme aj dysmenorea membranacea. A to je stav, kedy sa pri menštruácii oddelí celé endometriu a odchádza v celku, ako vačok.

Najčastejšie príčiny

Pri sekundárnych bolestiach môže ísť o symptómy ochorení a to hlavne:

 • endometrióza
 • zápal, infekčné ochorenia panvy
 • maternica v RVF polohe čo znamená retroversio-flexio uteri, teda obrátené postavenie maternice
 • adhézie, teda zrasty v maternici, napríklad po kyretáži
 • jazvy v maternici alebo krčka maternice
 • polypy
 • nádorové ochorenie (myóm)
 • kongenitálne malformácie Műllerových kanálikov ako rudimentárny uterinný roh pri uterus unicornis
 • prítomnosť vnútromaternicového telieska

Pomoc pri menštruačných bolestiach

Infografika poskytuje náhľad na to, čo môže pomôcť pri menštruačných bolestiach. Okrem liekov sú dostupné aj riešenia, ktoré netreba hľadať ďaleko od domova.

 infografika znázorňuje, čo môže zmierniť bolesť pri menštruácii

Každá žena môže mať iné ťažkosti. Bolesť podbrušia, vaječníkov pri menštruácii je typická. Niektoré ženy uvádzajú bolesti dolných končatín, nôh, v konečníku.

Časté je vyžarovanie bolesti pri menštruácii do krížov. Niektoré ženy majú slabé a iné zase silné menštruačné bolesti.

Okrem ťažkostí s menštruáciou môže bolesť do tejto oblasti vyžarovať. Bolesť brucha ako pri menštruácii môže byť príznakom aj iných ochorení a ťažkostí.

Práve preto netreba určite dlhotrvajúce bolesti pri menštruácií podceňovať a samozrejme pravidelne absolvovať prehliadky v gynekologickej ambulancii.

Video o bolestivej menštruácii

Video o bolestivej menštruácii

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Bc. Lukáš Tóth

Bc. Lukáš Tóth

Redaktor

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice Účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice

Bolesti chrbta a krčnej chrbtice znepríjemňujú život mnohým z nás. Účinná pomoc však existuje.

10 najčastejších dôvodov bolesti v podbrušku 10 najčastejších dôvodov bolesti v podbrušku

Bolesť v podbrušku je jednou z najčastejších zdravotných ťažkostí. Tento nešpecifický príznak v sebe skrýva rôzne príčiny. Od typicky ženských problémoch, cez tráviace ťažkosti, až po...

Počas tehotenstva sa chráňte pred zápalom vaječníkov Počas tehotenstva sa chráňte pred zápalom vaječníkov

Zápal vaječníkov je pomerne časté gynekologické ochorenie. Na svedomí môže mať rôzne zdravotné komplikácie, v rátane neplodnosti. V tehotenstve toto zápalové ochorenie predstavuje riziko...

Trápia vás výtoky z pošvy? Trápia vás výtoky z pošvy?

Vaginálny výtok alebo tiež vaginálny fluór pozná snáď každá žena. V menšom množstve, s typickým bielym sfarbením a bez zápachu sa objavuje na spodnom prádle denne. 

Pohlavné choroby v lete, nebezpečie sexturizmu Pohlavné choroby v lete, nebezpečie sexturizmu

Ľudia v lete cestujú za oddychom, iní radi spoznávajú nové krajiny alebo navštevujú rôzne pamiatky. Prahnú po poznaní neznámych kultúr, ich spôsobu života a nie len to. Túžba zažiť niečo...

Naposledy aktualizované 05.10.2018


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
svetelná terapia pomáha - JuliaW 27.10.2018 21:30

kŕčovité bolesti v podbrušku a bolesti chrbta

Čo mi pomohlo

terapia svetlom, konkrétne biolampa ActiveBio+ od zdravého nákupu