Vres obyčajný ako okrasná rastlina so zdravotnými účinkami? Pomáha močovým cestám, pri dne,...

Vres obyčajný ako okrasná rastlina so zdravotnými účinkami? Pomáha močovým cestám, pri dne,...
Zdroj foto: Canva

Vres obyčajný je liečivá trvalka rastúca hlavne na severnej pologuli. Tradičné uplatnenie má v liečbe močových infekcií, ale aj pri poruchách trávenia. Obsahuje účinnú látku arbutín.

Charakteristika

Vres obyčajný (Calluna vulgaris, syn. Erica vulgaris), po česky vřes obecný je vždyzelený krík patriaci do čeľade vresovité (Ericaceae). Je rozšírený v Európe, Ázií, Severnej Amerike, ale aj v Grónsku. Je hlavnou vegetáciou na pustatinách severnej, ako aj západnej Európy.

Slovo calluna pochádza z gréčtiny od slova kallúno, pričom pôvodný význam znamená „zametať, čistiť“. Už staroveký Gréci teda asi používali túto byľ k zametaniu svojich chodníkov či obydlí.

Vres bol obľúbený u starých Slovanov. Ženy nosili kvôli šťastnému manželstvu rastlinky vresu vplietané do vlasov, alebo za pásom. Ôsmy mesiac pomenovali podľa kvitnutia tejto rastliny, teda vreseň.

V tradičnej medicíne sa vres obyčajný používal pri liečbe močových infekcií.

Mladé šťavnaté výhonky a semená tejto byliny sú hlavnou stravou pre istého operenca, kuru škótsku. Je však zrejmé, že dozreté semená vresu sú pojedané viacerými druhmi vtákov.

Bylina má purpurovú byľ, výhonky s malými lístkami a ľahučkými tŕňmi ružových zvončekovitých kvetov.

Dôležité je poznať rozdiel medzi vresom a vresovcom.

Vresovec má oproti vresu radšej tieň a začína kvitnúť často už v zime.

Na krytých miestach rastie vres do výšky aj 90 centimetrov, ale na vyprahnutých svahoch nenarastie nad zem viac ako niekoľko centimetrov.

Vres má veľké ekonomické využitie, avšak aj medicínske. Dlhé byle sú používané pri výrobe metiel, krátke pri výrobe kief. Rastlina tiež býva využívaná na výrobu výstelky paplónov. S rašelinou je vres predkladaný ako efektívne palivo.

Kedysi, no aj dnes, sa vres používa na výrobu dočasných príbytkov. Mieša sa pritom s rašelinou, suchou trávou a slamou.

Z medicínskeho využitia je dôležitý hlavne adstringentný účinok (sťahujúci) na kožu. Vres obyčajný má tiež protizápalové a mierne protiseptické účinky. V literatúre sa uvádza jeho ochranný vplyv na bunky (cytoprotektívum). Rastlina tiež provokuje potenie.

Močopudné vlastnosti (diuretické) sú vyvolávané hlavne prítomnosťou flavonoidov. Bylina obsahuje arbutín, ktorý pôsobí ako močové dezinficiens. Okrem neho však je predpokladaný výskyt nejakej účinnej látky v kvetoch rastliny, pretože antibakteriálny účinok na močové cesty je naozaj významný.

Horčiny z vresu napomáhajú vylučovaniu žalúdočnej šťavy. Triesloviny pôsobia adstringentne i protizápalovo. Je možné požiť vres obyčajný pri poruchách trávenia (dyspepsia) s poruchou sekrécie kyseliny chlorovodíkovej, pri redšej stolici a podobne. Vres podporuje chuť do jedla.

Je tiež možné použiť túto rastlinu pre jej mierne sedatívne (narkotické) účinky, teda pri nespavosti (insomnia).

Vedci tiež zistili, že droga z rastliny znižuje hladinu kyseliny močovej v tele, čo má veľký terapeutický význam pri liečbe dny (podagra). Dokonca priaznivo pôsobí aj v neskorších štádiách ochorenia, kedy sa táto kyselina hromadí v organizme, napríklad vo forme kryštáľov.

Účinky (zhrnutie)

  • Adstringens – má mierne sťahujúci účinok na kožu a podkožie, pričom znižuje jej prekrvenie
  • Antiflogistikum – protizápalový účinok, vyhľadávaný hlavne pri chronickej bolesti spojenej s opuchom tkanív
  • Antioxidans – výťažok z rastliny znižuje oxidačný stres, bojuje proti voľným radikálom a tak sa stáva dôležitým kardioprotektívom, avšak má aj protimutagénne účinky (cytoprotektívum)
  • Mierne antiseptikum – má mierne protibakteriálne účinky
  • Diuretikum – pôsobí močopudne
  • Urodesinficiens – pri zápaloch obličkovej panvičky, zápale močového mechúra, ale aj ciest, je však vhodný aj pri druhotne infikovanej urolitiáze (močové kamene). Vres je však vhodný aj pri ochoreniach prostaty
  • Antiuretikum – znižuje koncentráciu kyseliny močovej v krvi, prevencia vzniku dny (podagra)
  • Stomachikum – zlepšuje trávenie, normalizuje vylučovanie kyseliny chlorovodíkovej, zlepšuje chuť do jedla
  • Sedatívum – má ľahké narkotizujúce účinky, vyvoláva spavosť a zlepšuje spánok
  • Diaforetikum – zvyšuje vylučovanie potu

Čítajte tiež: Zápal močových ciest: Aké má príznaky a príčiny? + Prevencia

Vnútorné použitie

Odvar: priemerná dávka je 1,5 gramu vňate. Je dôležité užívať denne 2 - 3 šálky 3 % odvaru, pri dodržiavaní správneho dávkovania sa nežiadúce účinky nezvyknú vyskytovať.

Zápar: na šálku sa používa 1 kávová lyžička drogy, ten sa pije 2 - 3x denne.

Nálev z kvetov: 10 - 15 gramov na 2 poháre vody, užíva sa 2 - 3x denne po tretine až polovici pohára.

Čajová zmes: pri obličkových konkrementoch (kameňoch) sa odporúča zmes vresu spolu s vňaťou prietržníka, koreňom ihlice, plodom fazule bez semien, a vňaťou zlatobyle.

Tinktúra: je možné si ju vyrobiť, je však aj voľnopredajná. Vyrába sa z púčikov vresu a 40 % alkoholu. Užíva sa 3x denne po 20 kvapiek.

Vres obyčajný v koláži fotiek, ktoré ukazujú jeho výskyt v horách a bližší pohľad na rastlinu samotnú i kvety
Vres obyčajný v jeho prirodzenom prostredí. Taktiež ako okrasná trvalka. Zdroj foto: Canva

Vonkajšie použitie

Sedací kúpeľ: je možné použiť za hrsť vňate vresu obyčajného, nechať ho lúhovať v studenej vode po dobu 12 hodín a následne použiť ako prídavok do horúceho kúpeľa. Ten by mal trvať maximálne 15 minút a je účinný pri močovej infekcii, ako aj pri urolitiáze (močových kameňoch).

Zber a skladovanie

Vres obyčajný rastie na pôdach chudobných na živiny. Niekedy vytvára celé farebné plochy, tzv. vresovištia. V našich podmienkach je ho možné nájsť pomerne často, skôr vo vyšších polohách. Má rád slnečné stanovište. Zbierame vňať (Herba callunae) a kvet (Flos calunnae).

Voľne rastúci vres obyčajný kvitne od augusta do októbra.

Rastlina sa dá pestovať aj na záhradách, hlavne ako šľachtený okrasný krík.

Vo voľnej prírode striháme vňať, pokým ešte nie je drevnatá. Je tiež možné vres kúpiť v lekárni vo forme výživových doplnkov, prípadne čaju.

Vres skladujeme v suchu, najlepšie v tmavom skle. Je dobré nevystaviť vňať priamemu slnečnému žiareniu.

Vňať vresu obyčajného obsahuje katechínové triesloviny, flavonoidy (kvercetín, myricitrín), alkaloid erikolín, glykozid arbutín a metylarbutín, silicu, sliz, horčiny, živicu, kyselinu kremičitú, ursolovú, citrónovú. Obsahuje tiež minerály.

Pri výskume z roku 2014 sa zistilo, že baktéria Proteus vulgaris, ktorá spôsobuje močové infekcie, je senzitívna na výťažky z vresu.

Calluna vulgaris je bylina, ktorá je opeľovaná celou radou opeľovačov, vrátane včiel. Aj z toho vyplýva potreba ďalších štúdií, napríklad zameraných na včelie produkty získané z vresu.

Vo vňati rastlín z čeľade vresovité sa dokázala prítomnosť fenolových zlúčenín neutralizujúcich voľné radikály.

Biely vres je symbolom šťastia.

Vres je dobre tolerovaný. Neboli vykonané štúdie o toxickej dávke vresu obyčajného, preto je dôležité dodržiavať optimálne dávkovanie. Pri vyšších dávkach sa môže prehĺbiť účinok narkotický.

Ak sa objaví alergická reakcia (vyrážka, opuch, sťažené dýchanie) po užití, je potrebné odpojiť požívanie rastliny a vyhľadať lekársku pomoc.

Vres obyčajný je liečivá bylina vytvárajúca rozsiahle vresovištia. Starí Slovania podľa neho pomenovali ôsmy mesiac v roku. Rastlina pomáha pri zápaloch močového systému.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • MIKA K. Fytoterapia z pera lekára. Vres obyčajný. 2016. Osveta. s.119-120. [cit. 04.12.2024]. Dostupné z: ISBN 978-80-8063-436-0
  • DUGAS D. 500 nejlepších receptů lidové medicíny. Vřes obecný. 2007. Knižní expres. s.53-55. [cit. 04.12.2024]. Dostupné z: ISBN 80-7347-036-5
  • britannica.com - THE EDITORS OF ENCYKLOPAEDIA BRITANNICA. Heather. 2024. Britannica [online] [cit. 04.12.2024]
  • pubmed.ncbi.nlm.nih.gov - VUČIĆ M DRAGANA a kol. In vitro activity of heather [Calluna vulgaris (L.) Hull] extracts on selected urinary tract pathogens. 2014. PubMed [online] [cit. 04.12.2024]
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.