Liečba laktózovej intolerancie: Lieky či diéta?

Základom úspešnej liečby je správne stanovenie diagnózy a či sa naozaj jedná o alergiu alebo intoleranciu.

Kľúčom liečby je dodržiavanie diétnych opatrení vo forme eliminácie/vylúčenia mliečnych výrobkov alebo laktózy zo stravy.

Zníženie prísunu mliečnej bielkoviny v skorom detskom veku môže spôsobiť nedostatočný príjem vápnika a iných potrebných živín pre správny vývoj.

Je preto vhodné zvoliť iné alternatívy zdroju vápnika. Taktiež je možné zaobstarať novorodencovi mliečne formuly so zníženým obsahom laktózy. Mlieka však stále obsahujú bielkovinu kravského mlieka, preto nie sú určené pre alergikov na mlieko.

U adolescentov a dospelých je laktózová intolerancia v strave individuálna a závisí od enzymatickej aktivity laktázy v črevnom trakte. Avšak je doporučené úplne nevylúčiť laktózu z potravy, ale skôr individuálne skúšať, ktoré výrobky robia a nerobia zdravotné ťažkosti.

Oproti bežným mliečnym potravinám sú bez-laktózové výrobky o niečo málo drahšie. V súčasnosti sa však ponuka stále rozširuje a je čím ďalej menej problematické takúto potravinu v sortimente nájsť.

Vhodnou voľbou pri intolerancii laktózy sú rastlinné náhrady mlieka:

  • Sójové
  • Ryžové
  • Ovsené
  • Kokosové
  • Mandľové

Možným individuálnym riešením je užívanie špeciálneho výživového doplnku vo forme kvapiek alebo tabletiek obehujúci enzým laktázy. Užíva sa pred prijatím potravy s obsahom laktózy.

Úlohou výživového doplnku je zmiernenie nežiadúcich prejavov – najmä tých tráviacich.

Sójové mlieka však kvôli vysokej alergénnosti častokrát nevhodné pri liečbe alergie na bielkovinu kravského mlieka. Pre prípadnú skríženú alergiu nie sú častokrát vhodné ani mlieka iných živočíšnych druhov – kozie či ovčie.

Diéta pre alergikov na bielkovinu kravského mlieka teda predstavuje maximálne možné vylúčenie tohto alergénu zo stravy.

V odbornej literatúre je taktiež naznačované, že zlepšením črevnej mikroflóry a črevného mikrobiómu dôjde súčasne k zlepšeniu tolerancie prijatej laktózy a klinických príznakov.

fzdieľaj na Facebooku