späť na zoznam chorôb

Ako sa lieči: Lepra

Autor: Michal Hrebík

Späť na Lepra

Ochorenie je dnes už vďaka modernej medicíne veľmi dobre liečiteľné a to najmä pri včasnom podchytení, kedy sa nestihli baktérie rozšíriť príliš do vnútorných tkanív orgánov. Účinnosť liečby je priamo závislá od toho, ako rýchlo bola lepra v organizme objavená a diagnostikovaná. Najčastejšou formou je klasická kombinovaná a multilieková terapia, ktorá dokáže tuberkuloidnú formu vyliečiť do pol roka a lepromatóznu formu obvykle do 2 rokov, podľa individuálnej situácie.

V rámci terapie liekmi sa používa kombinácia silných antibiotík a to obvykle rifampicínu, dapsónu a chlofamizínu. Okrem toho pri hroziacom postihnutí svalstva sa v rámci terapie odporúča aj pohybová regenerácia a tiež psychoterapia. V rámci rekonvalescencie je dôležitá aj prípadná plastická chirurgia zameraná na rekonštrukciu poškodených častí pokožky, ktoré vznikli v dôsledku ochorenia. Najčastejšie sa vykonáva plastika tváre a očných viečok, ale tiež aj končatín.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.