Leukoplakia je kožné ochorenie prejavujúce sa na povrchu pokožky aj na slizniciach a to vo forme bielych povlakov. Tieto biele škvrny možno nájsť najčastejšie na sliznici ústnej dutiny a sú spojené aj s rohovatením slizníc. Niekedy sa tieto škvrny vyskytujú aj na jazyku alebo kdekoľvek inde na povrchu tela a pri ochorení dochádza k patologickej zmene tkaniva. Niektoré leukoplakie sa môžu dokonca zvrhnúť na zhubný nádor, teda dlaždicovobunkový karcinóm a to malignými zmenami.
Príznaky Leukoplakie
Charakteristika
Leukoplakia vzniká premenou zrelých povrchových buniek na sliznici alebo pokožke, pričom táto zmena súvisí aj s ich rohovatením a dochádza k vytvoreniu ostro ohraničených útvarov bledej farby. Najčastejšou formou je orálna leukoplakia, ktorá môže vzniknúť aj v súvislosti s fajčením, ale nie je to vždy podmienka. Tieto biele povlaky a škvrny sa ale samozrejme nevyskytujú len v ústnej dutine, ale napríklad aj na perách, jazyku, tvári, nohách a na sliznici ako aj pokožke.
Je viacero druhov tohto ochorenia. Prvým je homogénna leukoplakia, ktorá je ohraničená a biela, druhým je nehomogénna forma, ktorá je bielo-čierno škvrnitá a tretím typom je tzv. vlasatá leukoplakia, ktorá sa vyskytuje u ľudí s oslabenou imunitou. Tento typ sa vyskytuje na jazyku a má belavé, ale neostré zafarbenie. Celkovo je biela farba tohto ochorenia spojená s abnormálnou tvorbou keratínu. Celkovo je šanca, že sa leukoplakia zmení na malignú formu, menej ako 10 %.
Príčiny
Príčin a rizikových faktorov, ktoré vedú k výskytu tohto ochorenia, môže byť viacero, závisí to od typu a miesta výskytu leukoplakie. Pri ústnych sa hovorí o vplyve napríklad fajčenia alebo chronického dráždenia sliznice alkoholom, pri ostatných môže vzniknúť ochorenie na základe nejakých infekcií, napríklad vyvolaných kvasinkami. Taktiež sa špekuluje o vplyve nedostatku vitamínu A alebo B v organizme. Pri vlasatej forme je za pôvodcu označovaný vírus EBV.
Príznaky
Typicky je možné leukoplakiu rozoznať najmä podľa jej výskytu na slizniciach a pokožke a to v tvare ohraničeného belavého povlaku alebo škvrny. Tieto škvrny môžu mať niekedy aj bielo-čierne škvrnité zafarbenie v prípade nehomogénnej formy, prípadne belavé neurčité sfarbenie ak ide o tzv. vlasatú leukoplakiu. Príznakom je aj nadmerne zrohovatená koža, pričom obvykle v okolí nie sú badateľné žiadne iné prejavy na sliznici alebo pokožke a ani iné príznaky.
Obvykle je leukoplakia nebolestivá a nie je spojená so žiadnymi komplikáciami, takže človek si ju všimne len na základe vizuálneho pozorovania. Najčastejšie je možné tento povlak nájsť na ústnej sliznici, či už na pere, jazyku alebo na podnebí, ale môže sa nachádzať aj na pokožke, napríklad na nohách alebo v okolí genitálu, na jeho vonkajšej sliznici alebo vo vnútri u žien v sliznici močového mechúra. Zvýšené až nadmerné zrohovatenie pokožky je len sprievodný jav.
Diagnostika
Väčšinou človek príde sám za lekárom, pokiaľ nájde na pokožke alebo sliznici túto belavú škvrnu a vyšetrenie je najmä na základe anamnézy a fyziologicky, čiže pohľadom a pohmatom. Zisťuje sa tiež prítomnosť EBV vírusu alebo iných vírusov či mikroorganizmov v tele a okolí výskytu, taktiež je potrebné vylúčiť rôzne formy depigmentácie na pokožke v rámci diferenciálnej diagnostiky. Dôležité je diagnostikovať aj typ vírusovej alebo kvasinkovej infekcie v tele.
Liečba laserovou formou
Liečba laserovou formou
Priebeh
Väčšinou sa vyskytne leukoplakia postupne a v miestach, kde je pokožka alebo sliznica vystavená dlhodobo rozličným vplyvom okolia, najčastejšie ide o infekcie, chronické dráždenie sliznice alkoholom alebo fajčením, prípadne rôzne iné dráždenie. Prichádza postupne k rohovateniu buniek na danom mieste a k vytvoreniu ohraničených belavých škvŕn na postihnutom mieste v dôsledku abnormálnej tvorby keratínu. V niektorých prípadoch príde k transformácii na zhubný nádor.