späť na zoznam príznakov

Krvácanie z ďasien

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Krvácanie z ďasien
Zdroj foto: Getty images

Krvácanie je problém, ktorý značí zápal či iné ochorenie ďasien. Napríklad gingvitídu, paradentózu či paradontitídu. Jeho príčinou je aj nedostatočná a nevhodná ústna hygiena. Vyššie riziko je u diabetikov, fajčiarov a u žien pre hormonálne zmeny.


Choroby s príznakom "krvácania z dasien"

Krvácanie z ďasien obvykle znamená problémy s infekciou alebo zápalom ďasien. Ak sa nevyriešia v počiatočnom štádiu, môžu prerásť až do paradentopatie alebo paradentózy. Veľmi často sa vyskytuje krvácanie po čistení zubov alebo pri jedle.

Krvácanie pri zápale ďasna

Zápal ďasien sa odborne nazýva gingivitída a ide o infekciu. Infekcia sa tvorí na ďasnách, ale aj na zuboch. Je to bakteriálna infekcia zubného povlaku. Pričom, baktérie uvoľňujú toxické látky a organizmus sa bráni zápalom.

Obrázok porovnáva zdravý chrup, gingvitídu a paradentózu
Stav zdravého chrupu, pri gingvitíde a pri paradentóze

Postihnuté miesto je začervenané, opuchnuté a aj prítomná je aj bolesť. Ďasno je jemnejšie aj krehkejšie, a tak je viac náchylnejšie na poranenie, napríklad pri čistení zubov, ktoré vyvolá krvácanie.

Gingividíta súvisí najmä s nedostatočnou hygienou, ktorá umožní vytvoriť zubný povlak. Ten je tvorený baktériami, ktoré využívajú cukry, premenia ich na organické kyseliny a tie tak pôsobia na sklovinu zubu, ktorú demineralizujú.

Následkom toho sklovina zubu mäkne, vznikajú v nej dutiny a v nich sa tvorí zubný kaz. Aj z tohto pohľadu je teda zápal ďasien nebezpečný. Pričom, ak sa nelieči a človek ignoruje krvácanie z ďasien, dochádza k paradentóze.

Paradentóza ako príčina

Paradentóza sa prejavuje jednak krvácavosťou z ďasien, ale aj citlivými zubmi. V neskoršom štádiu aj kývaním zubov, bolesťou, vznikajú aj paradontálne choboty a môže byť prítomný hnisavý výtok z ďasien. Paradentóza je ochorenie samotného závesného aparátu zubu

Dochádza pri nej k jeho degenerácii, v ďasne sa vyvíja tzv. chobot a dochádza ku kývaniu zubu. Prítomné je aj silné krvácanie, ale nie z dôvodu zápalu, ale z dôvodu práve narušenia závesného aparátu zubu.

TIP: Viac informácií uvádzame v článku o paradentóze.
Postupnosť parodontózy, od zdravého chrupu až po vypadávanie zubov
Postupnosť paradontózy

Krvácanie pri paradontitíde

Okrem paradentózy je krvácanie z ďasien prítomné aj pri zápale závesného aparátu zubu, čiže pri paradontitíde. Ide o zápal nachádzajúci sa na ďasne tesne priliehajúcemu k zubu.

Pokiaľ sa tento zápal ignoruje, má tendenciu rozšíriť sa aj na koreň zubu. Vzniká tu tiež chobot ďasna, čo je akýsi kanál okolo okraja zubu, ktorý sa vytvorí po narušení mäkkej väzivovej štruktúry ďasna okolo zubu. Usádzajú sa tam zvyšky jedla a dochádza k obnažovaniu zubného krčku.

Následkom toho vzniká kývanie zubu a jeho uvoľnenie. Krvácanie z ďasien je príznakom, pre ktorý by mal človek navštívil stomatológa, aby zamedzil ďalšiemu rozvoju niektorej z možných komplikácií.

Dôležitou súčasťou akejkoľvek liečby je aj nutnosť zmeniť svoj prístup k dentálnej hygiene.

Hygiena a nevhodné ošetrovanie zubov

Krvácanie z ďasien, umývadlo, krv, zubná pasta, zubná kefka, nsprávna ústna hygiena, nevhodné umývanie zubov
Príčina môže byť v nevhodnej ústnej hygiene

Krvácanie môže byť znamením, že by mal človek viac dbať o svoju dentálnu hygienu. Aj nesprávny či nevhodný spôsob hygieny môže zapríčiniť ťažkosti s ďasnami, a teda krvácanie. Inou príčinou krvácania môže byť príliš tvrdá zubná kefka, neprispôsobené náhrady zubov, mostíky, korunky, strojčeky či výplň zuba.

Krvácanie je signálom pre návštevu dentálneho hygienika. On vie poučiť o tom, ako zmeniť návyky pri čistení zubov, aby sa predišlo zápalu.

Ostatné príčiny krvácania z ďasien

Ťažkosti s krvácajúcimi ďasnami nastávajú aj v prípade ochorení, ktoré nemajú priamy súvis s ústnou dutinou a jej sliznicou. Avšak, zápal sliznice úst, a teda aj ďasien je rizikovým faktorom pre vznik komplikácií, ako je napríklad infarkt srdcového svalu, ateroskleróza či erektilná dysfunkcia.

Pri krvácaní z ďasien je potrebné myslieť na:

 • cukrovku
 • ochorenie pečene, pre poruchu zrážania krvi
 • poruchy zrážania krvi
 • nedostatok vitamínu K a C, B12
 • nedostatok železa, kyseliny listovej
 • podvýživu
 • leukémiu

Zápaly sliznice v dutine ústnej a aj ďasien sú častejšie pri:

 • cukrovke
 • u fajčiarov
 • u tehotných žien
 • počas hormonálnych zmien (menštruačný cyklus, menopauza, tehotenstvo)
 • nesprávnej výžive
 • užívaní niektorých liekov (proti zrážaniu krvi, napríklad warfarín, kyselina acetylsalicylová, heparín, niektoré lieky na epilepsiu)
 • chemoterapii a rádioterapii
 • zvýšenej miere stresu
 • zníženej imunite
 • zubných náhradách a strojčekoch
 • v starobe
Infografika o krvácaní z ďasien, čo si vyžaduje pozornosť pri krvácaní z ďasien, dôležité dodatočné informácie ku krvácaniu z ďasien a čo je zubný plak
Infografika uvádza dodatočné informácie ku krvácaniu z ďasien

Video o krvácaní z ďasien

Video o krvácaní z ďasien

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky

Pečeň zohráva v našom tele významnú úlohu. Je to životne dôležitý orgán , ktorý je vrátane transplantácie od mŕtveho darcu nenahraditeľný .  Zlyhávanie pečene predstavuje vždy...

Čo presne znamená Hantavírus, ktorý sa nedávno objavil v Číne? Čo presne znamená Hantavírus, ktorý sa nedávno objavil v Číne?

Akoby nestačila pandémia koronavírusu , médiami otriasli správy o podivnom úmrtí muža z Číny . Pitva za účelom potvrdenia, alebo vylúčenia ochorenia COVID-19, potvrdila niečo nečakané!...

Ako zvoliť vhodnú zubnú kefku a prečo je správna voľba dôležitá? Ako zvoliť vhodnú zubnú kefku a prečo je správna voľba dôležitá?

Ústna, a teda dentálna hygiena, pravidelné a správne čistenie zubov, zdravé zuby a pre mnohých aj krásny úsmev. Tieto slová spájajú jednu tému. Do tejto kategórie spadá aj zubná kefka....

Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia - cudzokrajné nákazy Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia - cudzokrajné nákazy

Z ďalekých ciest si ľudia nosia domov kadečo. Od príjemných zážitkov, spomienok a suvenírov až cez cudzokrajnú nákazu . Hnačkové ochorenia či Faraónová pomsta známa hlavne z Egypta je...

Naposledy aktualizované 22.01.2018


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.