späť na zoznam príznakov

Krvácanie z ďasien: Poznáte najčastejšie príčiny?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Krvácanie z ďasien: Poznáte najčastejšie príčiny?
Zdroj foto: Getty images

Krvácanie je problém, ktorý značí zápal či iné ochorenie ďasien. Napríklad gingvitídu, paradentózu či paradontitídu. Jeho príčinou je aj nedostatočná a nevhodná ústna hygiena. Vyššie riziko je u diabetikov, fajčiarov a u žien pre hormonálne zmeny.


Choroby s príznakom "krvácania z ďasien"

Byliny používané na krvácanie z ďasien

Krvácanie z ďasien obvykle znamená problémy s infekciou alebo zápalom ďasien. Ak sa nevyriešia v počiatočnom štádiu, môžu prerásť až do paradentopatie alebo paradentózy.

Veľmi často sa vyskytuje krvácanie po čistení zubov alebo pri jedle.

Krvácanie pri zápale ďasna

Zápal ďasien sa odborne nazýva gingivitída a ide o infekciu. Infekcia sa tvorí na ďasnách, ale aj na zuboch. Je to bakteriálna infekcia zubného povlaku. Pričom, baktérie uvoľňujú toxické látky a organizmus sa bráni zápalom.

Obrázok porovnáva zdravý chrup, gingvitídu a paradentózu
Stav zdravého chrupu, pri gingvitíde a pri paradentóze. Zdroj foto: Getty images

Postihnuté miesto je začervenané, opuchnuté a aj prítomná je aj bolesť. Ďasno je jemnejšie aj krehkejšie, a tak je viac náchylnejšie na poranenie, napríklad pri čistení zubov, ktoré vyvolá krvácanie.

Gingividíta súvisí najmä s nedostatočnou hygienou, ktorá umožní vytvoriť zubný povlak. Ten je tvorený baktériami, ktoré využívajú cukry, premenia ich na organické kyseliny a tie tak pôsobia na sklovinu zubu, ktorú demineralizujú.

Následkom toho sklovina zubu mäkne, vznikajú v nej dutiny a v nich sa tvorí zubný kaz. Aj z tohto pohľadu je teda zápal ďasien nebezpečný. Pričom, ak sa nelieči a človek ignoruje krvácanie z ďasien, dochádza k paradentóze.

Paradentóza ako príčina

Paradentóza sa prejavuje jednak krvácavosťou z ďasien, ale aj citlivými zubmi. V neskoršom štádiu aj kývaním zubov, bolesťou, vznikajú aj paradontálne choboty a môže byť prítomný hnisavý výtok z ďasien. Paradentóza je ochorenie samotného závesného aparátu zubu

Dochádza pri nej k jeho degenerácii, v ďasne sa vyvíja tzv. chobot a dochádza ku kývaniu zubu. Prítomné je aj silné krvácanie, ale nie z dôvodu zápalu, ale z dôvodu práve narušenia závesného aparátu zubu.

TIP: Viac informácií uvádzame v článku o paradentóze.
Postupnosť parodontózy, od zdravého chrupu až po vypadávanie zubov
Postupnosť paradontózy. Zdroj foto: Getty images

Krvácanie pri paradontitíde

Okrem paradentózy je krvácanie z ďasien prítomné aj pri zápale závesného aparátu zubu, čiže pri paradontitíde. Ide o zápal nachádzajúci sa na ďasne tesne priliehajúcemu k zubu.

Pokiaľ sa tento zápal ignoruje, má tendenciu rozšíriť sa aj na koreň zubu. Vzniká tu tiež chobot ďasna, čo je akýsi kanál okolo okraja zubu, ktorý sa vytvorí po narušení mäkkej väzivovej štruktúry ďasna okolo zubu. Usádzajú sa tam zvyšky jedla a dochádza k obnažovaniu zubného krčku.

Následkom toho vzniká kývanie zubu a jeho uvoľnenie. Krvácanie z ďasien je príznakom, pre ktorý by mal človek navštívil stomatológa, aby zamedzil ďalšiemu rozvoju niektorej z možných komplikácií.

Dôležitou súčasťou akejkoľvek liečby je aj nutnosť zmeniť svoj prístup k dentálnej hygiene.

Hygiena a nevhodné ošetrovanie zubov

Krvácanie z ďasien, umývadlo, krv, zubná pasta, zubná kefka, nsprávna ústna hygiena, nevhodné umývanie zubov
Príčina môže byť v nevhodnej ústnej hygiene. Zdroj foto: Getty images

Krvácanie môže byť znamením, že by mal človek viac dbať o svoju dentálnu hygienu. Aj nesprávny či nevhodný spôsob hygieny môže zapríčiniť ťažkosti s ďasnami, a teda krvácanie. Inou príčinou krvácania môže byť príliš tvrdá zubná kefka, neprispôsobené náhrady zubov, mostíky, korunky, strojčeky či výplň zuba.

Krvácanie je signálom pre návštevu dentálneho hygienika. On vie poučiť o tom, ako zmeniť návyky pri čistení zubov, aby sa predišlo zápalu.

Ostatné príčiny krvácania z ďasien

Ťažkosti s krvácajúcimi ďasnami nastávajú aj v prípade ochorení, ktoré nemajú priamy súvis s ústnou dutinou a jej sliznicou. Avšak, zápal sliznice úst, a teda aj ďasien je rizikovým faktorom pre vznik komplikácií, ako je napríklad infarkt srdcového svalu, ateroskleróza či erektilná dysfunkcia.

Pri krvácaní z ďasien je potrebné myslieť na:

 • cukrovku
 • ochorenie pečene, pre poruchu zrážania krvi
 • poruchy zrážania krvi
 • nedostatok vitamínu K a C, B12
 • nedostatok železa, kyseliny listovej
 • podvýživu
 • leukémiu

Zápaly sliznice v dutine ústnej a aj ďasien sú častejšie pri:

 • cukrovke
 • u fajčiarov
 • u tehotných žien
 • počas hormonálnych zmien (menštruačný cyklus, menopauza, tehotenstvo)
 • nesprávnej výžive
 • užívaní niektorých liekov (proti zrážaniu krvi, napríklad warfarín, kyselina acetylsalicylová, heparín, niektoré lieky na epilepsiu)
 • chemoterapii a rádioterapii
 • zvýšenej miere stresu
 • zníženej imunite
 • zubných náhradách a strojčekoch
 • v starobe
Infografika o krvácaní z ďasien, čo si vyžaduje pozornosť pri krvácaní z ďasien, dôležité dodatočné informácie ku krvácaniu z ďasien a čo je zubný plak
Infografika uvádza dodatočné informácie ku krvácaniu z ďasien

Video o krvácaní z ďasien

Video o krvácaní z ďasien

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Krvácanie z ďasien: Poznáte najčastejšie príčiny? patri medzi príznaky Uší, nosa a ústnej dutiny
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo všetko vieme o účinkoch vitamínu C? Môže nás ešte niečím prekvapiť? Čo všetko vieme o účinkoch vitamínu C? Môže nás ešte niečím prekvapiť?

Vitamín C plní v našom organizme množstvo dôležitých funkcií. A ľudské telo je odkázané na jeho pravidelný prísun potravinami.

13. týždeň tehotenstva (TT): Aká je veľkosť dieťaťa? + Zdravá strava ako dôležitá súčasť 13. týždeň tehotenstva (TT): Aká je veľkosť dieťaťa? + Zdravá strava ako dôležitá súčasť

Len nedávno ste sa dozvedeli, že ste tehotná a už ste v 13. týždni tehotenstva. U plodu začína obdobie rýchleho rastu a u vás začína vykúkať bruško, ktoré sa bude zaobľovať. 

20. (TT) týždeň tehotenstva: Aké vyšetrenia vás čakajú v tomto týždni? 20. (TT) týždeň tehotenstva: Aké vyšetrenia vás čakajú v tomto týždni?

20. týždeň tehotenstva a ranné nevoľnosti vás už pravdepodobne netrápia a môžete si užívať príjemné obdobie tehotenstva s rastúcim bruškom, ktoré vás ešte neobmedzuje. 

21. týždeň tehotenstva (TT). Čo robí dieťatko v brušku? 21. týždeň tehotenstva (TT). Čo robí dieťatko v brušku?

Ste v 21. týždni tehotenstva, práve ste vkročili do druhej polovice tehotenstva. Vaše dieťatko rastie veľkou rýchlosťou a pokiaľ práve nespí, už v tomto období je neposedné a stále v...

23. týždeň tehotenstva: Nastáva rýchly rast plodu? (23. TT) 23. týždeň tehotenstva: Nastáva rýchly rast plodu? (23. TT)

Dieťatko rastie a vy stále viac cítite jeho pohyby. O pár týždňov sa vám bude pohybovať celé vaše bruško pri akrobatických kúskoch vášho dieťatka, ktoré si bude nacvičovať svoje pohyby a...

Naposledy aktualizované 09.09.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.