späť na zoznam príznakov

Prečo vznikajú biele škvrny na koži?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Prečo vznikajú biele škvrny na koži?
Zdroj foto: Getty images

Koža nás chráni pred vplyvom vonkajšieho prostredia. Je našim ochranným obalom. Zmeny na jej povrchu sú ihneď viditeľné. Strata pigmentu, ale aj iné zmeny farby nás upozorňujú, že niečo nie je v poriadku. Okrem ochorení týkajúcich sa jej samotnej, upozorňuje aj na iné ochorenia, ktoré môžu mať kožné prejavy.


Biele škvrny na koži sa označujú aj ako depigmentácia a prejavujú sa na pokožke človeka kdekoľvek na tele. Plošná zmena farby kože sa odborne nazýva aj makula. Jej vznik podmieňuje zmena prekrvenia alebo pigmentu

Najčastejšie sa vyskytujú na rukách, tvári, ale i na chrbáte. Ide o jasne odlíšiteľné a ohraničené bledšie fľaky a škvrny. Tieto fľaky môžu ale aj nemusia značiť vážnejšie ochorenie.

Tieto škvrny vznikajú deštrukciou pigmentových buniek v danej časti kože, čo spôsobuje depigmentáciu trvalého charakteru. Pôvodcom môže byť podľa teórií napríklad autoimunitná reakcia, prípadne zánik pigmentových buniek z dôvodu účinku neurochemických mediátorov.

Existuje viacero ochorení, ktoré sa prejavujú bielymi a bledými škvrnami na koži, napríklad Vitiligo, Pityriasis versicolor, Hypertyreóza alebo iné choroby endokrynného systému.

Veľakrát bývajú dôsledkom nejakého zranenia, prípadne očkovania. Ak sa vyskytnú bez zjavnej predchádzajúcej a externej príčiny, ide o symptóm nejakej choroby. Dôležité je sledovať, či sa okrem straty pigmentácie neobjavujú aj iné sprievodné príznaky.

 

Vitiligo

Veľmi častým ochorením s prejavom bielych škvŕn je Vitiligo. Vyznačuje sa výskytom množstva bielych škvŕn najmä na tvári, horných končatinách, prípadne na pokožke vlasov.

Ide o menšie škvrny, ktoré môžu byť buď špecificky lokalizované, prípadne aj generalizované, univerzálne alebo zmiešané. Ochorenie postihuje mužov a ženy a jeho rozvoj začína už pomerne skoro a to okolo 20. roku života.

Ochorenie je zapríčinené zánikom melanocytov a je neprenosné. Počas letného obdobia by sa človek s týmto ochorením nemal vystavovať slnečnému žiareniu. Biele flaky na koži po opalovaní svrbia.

Choroba sa dá vyliečiť, ale výsledky sú veľmi variabilné. Využíva sa liečba glukokortikoidmi, lokálna PUVA terapia, moderná laserová terapia alebo aplikácia lokálnych prípravkov. V prípade, že žiadna iná liečba nezaberie, je možné riešenie aj formou mikrochirurgického zákroku vo forme štepov do pokožky.

 

Pityriasis versicolor

Ďalším z ochorení je Pityriasis versicolor. Toto ochorenie je plesňového pôvodubledé fľaky spôsobuje pleseň Malassezia furfur. Ochorenie sa prejavuje formou šedých a bielych škvŕn na chrbte alebo krku, niekedy aj ako biele bodky na koži.

mykóza ktorá spôsobuje pityriasis versicolo
pleseň Malassezia furfur

Vzniku ochorenia prispievajú súčinne tieto faktory:

  • mastná pokožka
  • zvýšené potenie
  • znížená obranyschopnosť organizmu
  • vysoká teplota prostredia
  • vysoká vlhkosť prostredia

Ochorenie je čiastočne prenosné. Pričom jeho liečenie spočíva v aplikácií protiplesňových prostriedkov. Liečba je však stanovená špecialistom, dermatológom, ktorý určí najlepší možný spôsob, ako odstrániť tieto škvrny a fľaky.

 

Biele škvrny pri hypertyreóze

Hypertyreóza je ochorenie, ktoré je charakteristické nadmernou produkciou hormónu v štítnej žľaze. Je autoimunitnou poruchou organizmu. Jedným zo symptómov ochorenia je aj existencia bielychbledých fľakov na pokožke v dôsledku zlyhania pigmentových buniek a ich nefunkčnosti.

 

Albinizmus

mladý muž albín, biele vlasy, v saku
Mladý muž s albinizmom

Albinizmus je vzácne dedičné ochorenie, ktoré môže mať vaceré formy. Jednou je totálny albinizmus alebo aj okulokutánny, kedy postihuje kožu, vlasy aj oči. Okulárna forma postihuje farbu očí.

Treťou formou je čiastočný alebo parciálny albinizmus. Ten sa vyznačuje tým, že depigmentácia postihuje len niektoré časti tela. Depigmentáciu spôsobuje defekt enzýmu tyrosinázy.

Totálny albinzmus sa vyznačuje nasledovne:

  • biela koža aj vlasy
  • svetlo modré až červené oči
  • citlivosť na UV žiarenie
  • vyššie riziko vzniku kožných ochorení
  • rýchlejšie starnutie kože

 

Biele fľaky na koži a iné ochorenia

Okrem toho sa škvrny podobného typu vyskytujú aj ako súčasť príznakov iných ochorení. Ich príkladom je napríklad cukrovka, perniciózna anémia alebo Addisonova choroba.

Iným druhom straty pigmentu je Leukoderma. Toto ochorenie zahŕňa ložiskovú stratu pigmentu. Narozdiel od Vitiliga, škvrny sú bez ohraničenia.

Deštrukcia pigmentových štruktúr nastáva následkom iného ochorenia. Leukoderma vzniká pri syfilise, psoriáze ale aj ako následok kožných infekcií, či dokonca po vyhojení popálenín.

Príkladom iných ochorení je aj lepra a vznik fľakov vzniká aj pri ochoreniach pečene, pri poruche funkcie obličiek, či hypofýzy. Iným príkladom je ochorenie Lichen sclerosus, čo je chronická dermatóza. Jej príčina nie je presne známa.

 

Biele fľaky na koži u detí

Biele škvrny sa u detí môžu vyskytovať po úrazoch, popáleninách. Ale aj ako následok zápalov kože a ostatných spomínaných ochorení. Dôležité je preto skoré odborné vyšetrenie.

mladý chlapec sedí sám na lavičke, je smutný, prežíva negatívne emócie, detské ihrisko, tráva, hojdačka
Deti často prežívajú negatívne emócie

Rovnako ako u dospelých môžu poruchy pigmentu vznkať aj u detí. Ako vrodené poruchy pigmentácie sa vyskytuje albinizmus. Aj na výskyte vitiliga sa podpisuje dedičná predispozícia.

Odlišnosť detí si vyberá mnohokrát svoju daň. Deti s poruchou pigmentácie trpia zníženým sebavedomím, aj inými emocionálnymi poruchami. Preto je zo strany rodičov a blízkych potrebná podpora.

Dieťa s vitiligom sa nemôže skrývať a vyhýbať sa kolektívu. Musí sa zapájať do aktivít v kolektíve. Potrebná je podpora a v prípade výskytu psychických ťažkostí ako je depresia a úzkosť aj odborné vyšetrenie.

Ochorenia ktorých príčinou sú biele škvrny na koži a ich zhrnutie
Ochorenia ktorých príčinou sú biele škvrny na koži a ich zhrnutie

Video poskytuje informácie o vitiligu

Video poskytuje informácie o vitiligu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Prečo vznikajú biele škvrny na koži? patri medzi príznaky Kože, nechtov a vlasov
Ďalšie názvy: depigmentácia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Krásne opálená pokožka a naše zdravie: Ako na zdravé opaľovanie? Krásne opálená pokožka a naše zdravie: Ako na zdravé opaľovanie?

Leto a krásne opálená pokožka sfarbená luxusne bronzovo idú k sebe. Avšak nadobudnúť vzhľad zdravo opálenej pokožky bez nežiaducich prejavov, či už na samotnej pokožke, alebo celom...

Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia

Ochorenia, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom sa nazývajú sexuálne prenosné ochorenia (Sexually transmitted diseases - STDs). Prenos z osoby na osobu počas pohlavného styku, takto sa...

Aké zdravotné komplikácie spôsobuje cukrovka? I zanedbaná a neliečená Aké zdravotné komplikácie spôsobuje cukrovka? I zanedbaná a neliečená

Diabetes mellitus alebo ľudovo cukrovka je ochorenie samo o sebe dosť závažné. Vyžaduje si celoživotné dodržiavanie životosprávy a liečby. Aj napriek tomu však so sebou prináša rôzne...

Pohlavné choroby v lete: Aké nebezpečie prináša sexturizmus? Pohlavné choroby v lete: Aké nebezpečie prináša sexturizmus?

Ľudia v lete cestujú za oddychom, iní radi spoznávajú nové krajiny alebo navštevujú rôzne pamiatky. Prahnú po poznaní neznámych kultúr, ich spôsobu života a nie len to. Túžba zažiť niečo...

Slnko a pigmentové škvrny: Čo pomáha na ich odstránenie? + Príčiny Slnko a pigmentové škvrny: Čo pomáha na ich odstránenie? + Príčiny

Objavujú sa na tele, zväčša na tvári, krku, ramenách a dekolte. Nepekné pigmentové škvrny patria medzi poruchy pigmentácie melanínu (kožného farbiva). Najčastejšie sa stretávame s...

Naposledy aktualizované 11.09.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.