späť na zoznam príznakov

Biely povlak na jazyku

Biely povlak na jazyku

Biely povlak na jazyku môže aj nemusí signalizovať nejaký zdravotnícky problém. Je totiž bežné, že sa sliznica ústnej dutiny permanentne obmeňuje a obnovuje, takže odumreté bunky sa odlupujú, miešajú so slinami v ústach a môže z toho vzniknúť povlak, ktorý ale postupne mizne. Pokiaľ ide ale o trvalý stav, je nutné sa už začať orientovať na možnú príčinu. Okrem bieleho povlaku môže mať jazyk aj iné sfarbenie, ktoré môže indikovať aj patologickú poruchu.


Choroby s príznakom "bieleho povlaku na jazyku"

Ako odstrániť biely povlak?

O jazyku sa hovorí, že je veľmi dobrým barometrom zdravotného stavu a vo väčšine prípadov to aj platí. Veľakrát je možné podľa rôznych indikátorov na jazyku pozorovať buď infekčné ochorenia, poruchy orgánov žalúdočno-črevného traktu, prípadne rôzne patologické zmeny v organizme. Pokiaľ sa vyskytnú rôzne biele alebo iné povlaky aj pri absolútnej hygiene ústnej dutiny, čiže aj pri čistení jazyka, chrupu a používaní ústnych vôd, môže ísť o vážny symptóm.

Napríklad hnedý až čierny povlak už signalizuje, že môžu byť žlčník alebo pankreas ťažko poškodený. Aj ide o žltý alebo zelenkastý povlak, jedná sa v organizme o poruchu metabolizmu a látkovej výmeny. Naopak ak je jazyk suchý, jedná sa zrejme o cukrovku. Ak je jazyk červený alebo tmavočervený, môže ísť o prítomnosť toxínov v krvi, ale napríklad aj o zápal pľúc, poruchy obličiek alebo horúčku, bledý jazyk zas signalizuje vyčerpanie organizmu. Odstrániť zafarbenie jazyka znamená zamerať sa na príčinu.

Čo znamená biely povlak na jazyku?

Povlak bielej farby na jazyku môže indikovať najmä problémy s tráviacim ústrojenstvom, či už ide o hrubé črevo, žalúdok, tenké črevo alebo pankreas. Pri zmienených problémoch je ale možné pozorovať aj iné symptómy súvisiace so zhoršeným zdravotným stavom a sú viditeľné, takže samo o sebe nemusí ešte biely povlak na jazyku znamenať vážnejšie ochorenie. Veľká väčšina prípadov súvisí skôr s infekciou ústnej dutiny, ktorá je kvasinkového charakteru.

Konkrétne túto infekciu spôsobuje kvasinka zvaná Candida albicans, ktorá sa v ústnej dutine premnoží a tak dá najavo svoju prítomnosť. Kvasinka je pôvodne usídlená v tenkom čreve, kde sa usadí a postupne sa dostáva aj do ďalších častí organizmu. Narušuje totiž stenu čreva a dostáva sa do krvného obehu v podobe škodlivých toxínov. U žien sa dostáva do maternice aj do vonkajších intímnych častí, u mužov do semenníkov a prostaty, ale všeobecne aj do iných orgánov.

Biely jazyk u detí
U detí si treba na biely povlak dať pozor

Biely povlak na jazyku a bolesť hrdla

Biely povlak môže byť aj symptóm napríklad angíny, šarlachu, rôznych mykóznych ochorení a tiež aj Leukoplakie. Tá je výrazom dysplázie epitelu a vyskytuje sa na vnútorných častiach a na sliznici jazyka. Veľmi často je napríklad u ľudí, ktorý nadmerne fajčia. Nejde síce o príliš závažné ochorenie, ale niekedy je možná jeho transformácia do formy zhubných nádorov, takže je určite lepšie symptómy bieleho povlaku na jazyku v žiadnom prípade nepodceniť.

Ak sa u vás vyskytuje okrem bieleho sfarbenia jazyka aj bolesť v krku, ide najčastejšie o nejakú krčnú infekciu - napríklad angínu, hnisavý alebo nehnisavý zápal mandlí, chrípku alebo vírusové ochorenie nosohltana. Najčastejšie trápia ľudí takéto problémy na jeseň, v zime a na jar, pretože ide o sezónne ochorenia v období, kedy je organizmus veľmi citlivý na zmeny teploty. Pokiaľ sú teda u človeka prítomné oba príznaky, najlepším riešením je vyhľadať lekárske vyšetrenie.

Pozor si treba dať u detí

Biely jazyk bábätka sa nazýva ľudovo niekedy aj tzv. žaba. Biely povlak sa dá spozorovať nielen na jazyku, ale aj na podnebí a vnútornej strane líc. Najčastejšie ide o prejav kvasinkovej infekcie, ale napríklad u dojčiat môže ísť jednoducho len o zvyšky mlieka. Treba sa preto presvedčiť, napríklad zotretím čistou vreckovkou, či ide len o mlieko, alebo naozaj o povlak znamenajúci nejaký zdravotný problém. U najmenších detí sú kvasinkové infekcie veľmi časté, keďže ich imunitný systém ešte nie je vyzretý.

U detí je problémom, že infekcia je bolestivá a tak môžu odmietať dojčenie a príjem mlieka. Dieťa sa môže nakaziť napríklad aj priamo od matky, čiže ak infekciu potvrdí detský lekár, mala by sa liečiť aj matka, aby dojčením kvasinky na svojho potomka znova nepreniesla. U väčších detí v školskom veku je za bielym jazykom a povlakom na ňom najčastejšie súbor podobných príčin, ako aj u dospelých ľudí, čiže buď ide o indikátor choroby v blízkosti ústnej dutiny, alebo niekde inde v organizmu.

Ústna hygiena
Za biely povlak môže niekedy aj nedostatočná ústna hygiena

Liečba až po diagnostike

Kto sa chce zamerať na liečbu povlaku, musí zistiť v prvom rade jeho príčinu. Občasné sfarbenie na základe konzumácie nejakej potraviny alebo nápoja nie je samozrejme dôvodom na to, aby človek šiel k lekárovi, avšak ak si všimne v zrkadle, že jeho jazyk je až podozrivo bledý a toto zafarbenie neprestáva, je načase zájsť k obvodnému lekárovi. Ten bežnou vizuálnou prehliadkou ústnej dutiny rozhodne, či je nutné odoslanie k odborníkovi, alebo je možná diagnostika ihneď.

Niekedy môže byť za bielym jazykom aj mnoho prirodzenejších príčin, napríklad:

  1. sucho v ústach
  2. nedostatočný pitný režim, čiže dehydratácia organizmu
  3. časté hnačky alebo časté močenie, čo má za následok znova len dehydratáciu organizmu
  4. následky po zvracaní
  5. oslabenie a vyčerpanie organizmu
  6. nedostatočná ústna hygiena - najmä nedostatočné čistenie samotného jazyka

U dospelých signalizuje jazyk rôzne problémy

To, ako sfarbený je jazyk u bežného dospelého človeka, môže signalizovať a ukazovať na rozličné problémy, najčastejšie infekčného alebo tráviaceho charakeru. O jazyku sa hovorí, že je oknom do vnútra organizmu a jeho sfarbenie môže ukázať na viaceré začínajúce problémy, ktoré sa nemusia prejavovať ešte inými symptómami. Samozrejme, treba to brať s určitou rezervou a neprepadnúť hypochondrickému kontrolovaniu zafarbenia jazyka každú hodinu doma pred zrkadlom.

Jazyk môže podľa sfarbenia ukázať oveľa viac:

Veľa ľudí zabúda aj na pravidelné čistenie jazyka - tak, ako sa musia čistiť zuby, je potrebné venovať pozornosť aj jazyku. Ideálna je špeciálna škrabka určená na čistenie jazyka, ale poslúžiť môže aj obyčajná lyžička. Zanedbanie čistenia jazyka so sebou prináša nárast počtu rôznych mikróbov v ústnej dutine, ktoré potom môžu spôsobiť napríklad aj zubný kaz alebo iné dentálne problémy. Niekedy teda hľadať za sfarbením jazyka aj problém s jeho nedostatočným čistením.

Čo môže byť za bielym povlakom

Čo môže byť za bielym povlakom

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Správna liečba angíny u detí Správna liečba angíny u detí

Angína , tonzilitída alebo v latinčine tiež tonsilitis acuta je zápal krčných (podnebných) mandlí , konkrétnejšie ide o Waldeyerov lymfatický prstenec. Ich základnou úlohou je boj...

Nepovinné očkovanie, kedy je vhodné Nepovinné očkovanie, kedy je vhodné

Povinné očkovanie majú preštudované hlavne matky malých detí. Existujú však aj vakcíny, očkovanie ktorými nevyplýva zo zákona a preto sú menej známe. 

Parazitická pleseň - kandidóza Parazitická pleseň - kandidóza

Všade prítomná pleseň trápi dospelých ale aj deti, už od novorodeneckého obdobia. Plesňové ochorenia bývajú banálne aj vážne. Medzi tie najčastejšie sa vyskytujúce patria plesne na...

Pohlavné choroby v lete, nebezpečie sexturizmu Pohlavné choroby v lete, nebezpečie sexturizmu

Ľudia v lete cestujú za oddychom, iní radi spoznávajú nové krajiny alebo navštevujú rôzne pamiatky. Prahnú po poznaní neznámych kultúr, ich spôsobu života a nie len to. Túžba zažiť niečo...

Naposledy aktualizované 29.11.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Oracko - Peter 13.12.2019 21:19

Co to je sa. Bojím

Čo mi pomohlo

Co bi mi pomohlo