späť na zoznam článkov

Fajčenie a jeho dopad na zdravie. Kde to všetko začalo?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová
Fajčenie a jeho dopad na zdravie. Kde to všetko začalo?
Zdroj foto: Getty images

Fajčenie predstavuje celosvetový problém, ktorý pripraví o život jednu miliardu ľudí ročne. Napriek tomuto faktu, počet fajčiarov stúpa. Kde sa tu cigarety vzali, ako je možné, že sa vo svete natoľko rozšírili, a prečo sa stále vyrábajú?


Používanie tabaku - hlavnej zložky cigariet - siaha až do ďalekej minulosti. Fajčili ho Mayovia už v roku 500 prnl. V týchto dobách sa využíval hlavne na náboženské a rituálne účely. K duchovnej očiste ho používali aj Inkovia, či indiáni z kmeňa Huronov.

Tabak sa fajčil vo vyšších vrstvách, a pri rôznych spoločenských udalostiach. Najrozšírenejšie boli fajky a cigary medzi diplomatmi. Neskôr sa dostal aj do nižších.

Na náš kontinent priniesol tabak zo svojich ciest moreplavec, ktorý bol dlhé roky označovaný za objaviteľa Ameriky, a dokonca v staršej literatúre aj je - Krištof Kolumbus.

Potom už nič nebránilo tomu, aby sa tabakové listy s obsahom nikotínu a ich fajčenie dostalo medzi ľudí, a neuveriteľne rýchlo rozšírilo do dnešnej podoby. Nakoniec sa dostal aj do Ázie a Afriky.

 

Majú veľké spoločnosti a vlády záujem na redukcii závislosti na nikotíne?

Fajčenie spôsobuje nielen rakovinu, ale taktiež širokú škálu ochorení, ktoré sú príčinou predčasného úmrtia u viac ako jednej miliardy ľudí ročne.

Väčšina z nich si je plne vedomá dôsledkov, no závislosť na nikotíne im nedovoľuje s týmto neduhom prestať. Štatisticky by až 70% fajčiarov chcelo prestať fajčiť.

Farmaceutické spoločnosti ponúkajú obrovskú radu výrobkov, ktoré by mali pacientom pomôcť s odstránením tejto závislosti.

Zakúpiť si môžu žuvačky, náplasti, spreje a rôzne iné produkty s obsahom údajne malého množstva nikotínu, teda látky, ktorá závislosť vyvoláva, a tak obmedziť chuť na cigaretu.

Sú však naozaj tieto prípravky tak účinné ako nám farmaceutický priemysel tvrdí?
Je úrad pre kontrolu potravín a liečiv skutočne objektívny pri hodnotení týchto produktov?
Má vláda záujem bojovať proti fajčeniu? Ak áno, tak prečo sú tak škodlivé produkty ako cigarety stále na trhu?

Čítajte ďalej, a dozviete sa ako to bolo len pár desiatkami rokov dozadu, a ako je to teraz nech si urobí názor každý sám.

.

Tabakové výrobky a ich rýchly vzostup

Tabakové výrobky sa rozšírili medzi ľuďmi do takej miery, že sa postupom času začali vytvárať tabakové spoločnosti.

Technologická inovácia a prvý stroj na ich veľkovýrobu od firmy Lucky Strike spôsobili cigaretový boom. Cigarety vyrábali vo veľkom a boli cenovo dostupné takmer pre každého. Dnes sa ich vyrobí až 6 biliónov ročne.

V začiatkoch nemali tabakové spoločnosti žiadnu vedomosť o negatívnom vplyve fajčenia na ľudské zdravie. Fajčiar bol vnímaný ako drsný a silný jedinec

 

Čo urobili výrobcovia cigariet pri prvých podozreniach na ich škodlivosť?

Keď sa objavili podozrenia a náznaky, že by fajčenie mohlo škodiť, neboli brané vážne. Ako prvá bola už v roku 1908 pozorovaná znížená fyzická aktivita fajčiarov a vplyv cigariet na pľúca a dýchanie. Súvislosť medzi fajčením a obavami z poškodenia zdravia však neboli skúmané a ani preukázané.

V ďalších desaťročiach sa negatívnymi vplyvmi cigariet na zdravie zaoberali viacerí odborníci a odborné komisie. Dokázali, že majú podstatný vplyv na zdravie človeka.

Napriek nepríjemným zisteniam, spoločnosti ako R.J.Reynolds, ktorá vyrábala cigarety Winston, propagovali tabakové výrobky aj naďalej.

Propagácia prebiehala formou reklám, v ktorých fajčiara prezentovali ako silného muža, tzv. Winstonmana, ktorý lákal mladých a hlúpych, aby sa mu podobali.
Na trhu dosiahli druhé miesto, čo sa týka predaja, hneď sa obrovskou a dodnes známou korporáciou Marlboro.

Zaujímavé:
Prvý Winstonman - David Goerlitz verejne prehlásil, že prestáva fajčiť. Viedla ho k tomu náhla smrť jeho brata na rakovinu a prísľub svojmu synovi, že nezomrie ako jeho ujo. Momentálne je členom americkej propagandy proti tabakovým výrobkom, nazývanej Boj o miliardu životov.

 

Tabakové výrobky - nezastaviteľný miliardový biznis. Kupujeme si vlastnú smrť?

Tabakové spoločnosti vložili do tabakových výrobkov obrovské miliardy, a preto nemohli dovoliť, aby sa informácie o ich škodlivosti dostali na verejnosť.

Reálne zistenia boli dlho utajované veľmi rafinovaným spôsobom. Výskum bol totiž platený práve nimi.

Kritické boli 80-te roky, kedy sa napriek všetkým opatreniam dostali von nejaké správy, čo zapríčinilo negatívny postoj spoločnosti voči cigaretám.

Výskumníci aj dlho potom vplyv cigariet na zdravie bagatelizovali a vlády jednotlivých štátov nezakročili. Daň z príjmov tabakových výrobkov a vlastníctvo tabakových spoločností niektorými vládami bol dostatočný dôvod nečinnosti, prednejší ako ľudské zdravie.

Ďalším, kto si prišiel na svoje, a vyťažil z toho maximum, bol farmaceutický priemysel. Zarobil veľa peňazí na predaji neúčinných produktov, ktoré „pomáhajú fajčiarom prestať s fajčením”. Ale naozaj pomohli ich výrobky niekomu vyliečiť sa zo závislosti?

Ako sa vraví: „Ochrana zdravia verejnosti je miliardový obchod”.

Kto najviac bohatne z predaja cigariet?

 1. tabakové spoločnosti
 2. vlády jednotlivých štátov
 3. farmaceutický priemysel

 

E-cigarety - najväčšia hrozba pre tabakový priemysel

Pojem e-cigareta bol známy aj 60-tych rokoch, no nemali dnešnú podobu. Išlo o statický stolový prístroj, ktorý nebol prenosný.

V roku 2002 prebiehali prvé experimenty, ktoré o 3roky neskôr pomohli priviesť na trh prenosné zdravé náhrady cigariet.

Za prvú elektronickú cigaretu, tak ako ju poznáme dnes, vďačíme čínskemu lekárnikovi Hon Linkovi.

E-cigarety, elektronické cigarety, či In Joy sú vaporizačné zariadenia, ktoré atomizujú kvapalinu a umožňujú inhaláciu čistého nikotínu, bez vdychovania ostatných škodlivých látok a splodín horenia.

Vzrod e-cigariet bol búrlivý a nezaobišiel sa bez problémov. Stále totiž existovali veľké korporácie, ktoré by stratili svoje investície ako náhle by sa e-cigarety dostali na trh. Práve oni sa snažili poškodiť ich meno, a preto táto až o 95% zdravšia náhrada bola neustálym terčom konšpirácií a klamov.

Množstvo škodlivých látok v týchto zariadeniach je takmer nulové. Obsahujú však nikotín, ktorého množstvo je rovnaké ako v bežných cigaretách.

Nikotín ako hlavný alkaloid tabakových výrobkov spôsobuje závislosť, no nie rakovinu!

Zaujímavé:
Jedným z najzávažnejších útokov na e-cigarety bola vymyslená informácia o obsahu formaldehydu v zariadení. V médiách sa objavili zastrašujúce správy o vysokom riziku otravy práve touto látkou. V roku 2014 ich úrad pre kontrolu potravín a liečiv vyhlásil za nelegálne. Zaujímavé však je, že pracovníci úradu boli zároveň ústrednými predstaviteľmi farmaceutických spoločností, ktorým zdravá náhrada obmedzila predaj ich produktov na boj s fajčením. V súčasnosti sa objavujú podobné informácie, no formaldehyd vystriedal glycerín. Kde je pravda tento krát?

 

Tabak, cigarety a škodlivé látky vzniknuté pri procese horenia

Tabak virginský (lat. Nicotiana tabacum) je zelená rastlina s ružovými kvetmi, ktorej sušené listy sa používajú ako náplň do tabakových výrobkov. Vznikol skrížením tabaku lesného (lat. Nicotiana sylvestris) s tabakom plsnatým (lat. Nicotiana tomentosa).

Jeho hlavnou zložkou je nikotín, ktorý bol pomenovaný podľa francúzskeho veľvyslanca Jeana Nicota. Ten priniesol tabak do Francúzska zo svojich ciest v Portugalsku.

Nikotín je dusíkatá, organická a silne zásaditá zlúčenina patriaca medzi alkaloidy, teda látky, ktoré majú fyziologický efekt na živé organizmy. Ich účinky sú pre človeka liečivé, môžu pôsobiť omamne, ale taktiež toxicky.

TIP: Rakovina pankreasu: Najhoršie prognózy onkológov

Alkaloidy príbuzné nikotínu sú napríklad kofeín, chinín, atropín, morfín, či dokonca derivát morfínu - heroín. To znamená, že nikotín je látka spôsobujúca silnú závislosť.

Je všeobecne mylne považovaný za karcinogén, teda za látku spôsobujúcu rakovinu. Nikdy sa však nepreukázalo, že priamo poškodzuje ľudské zdravie.

 • NIKOTÍN ⇒ vyvoláva závislosť
 • DECHT ⇒ spôsobuje rakovinu

 

Cigarety obsahujú škodlivé látky, rádioaktívne látky, karcinogény a kokarcinogény

To že cigarety obsahujú nikotín a decht je dobre známe. Tieto dve látky sú však len špičkou ľadovca. Jedna horiaca cigareta uvoľňuje do tela viac ako 4000 škodlivých látok, viac ako 40 potvrdených karcinogénov a viac ako 60 kokarcinogénov.

TIP: Chronický zápal priedušiek a fajčenie v úzkej súvislosti

Patria sem látky, ktoré sú rádioaktívne, alebo aj tie ktoré preukázateľne poškodzujú plod.

 1. škodlivá látka - je akákoľvek látka, ktorej zloženie, vlastnosti a pôsobenie v ľudskom organizme poškodzujú zdravie
 2. teratogénna látka - je akákoľvek látka spôsobujúca vývojové vady, znetvorenie a iné poškodenie plodu
 3. rádioaktívna látka - je akákoľvek látka obsahujúca jeden alebo viac rádionuklidov, ktoré sa rozpadávajú a uvoľňujú rádioaktívnu emisiu
 4. karcinogén - je akákoľvek látka, ktorej  zloženie, vlastnosti a pôsobenie v ľudskom tele spôsobujú vznik rakovinového bujnenia (množenia rakovinotvorných buniek)
 5. mutagénna látka - je akákoľvek látka spôsobujúce génové a iné mutácie, ide o potencionálne karcinogénnu látku
 6. kokarcinogén - je akákoľvek látka, ktorej zloženie, vlastnosti a pôsobenie v ľudskom organizme napomáhajú a urýchľujú vznik rakoviny. Izolovaná rakovinu nespôsobuje.

 

Tabuľka s najnebezpečnejšími látkami v cigarete

oxid uhoľnatý škodlivá látka vzniká pri procese horenia, bráni prenosu kyslíka z pľúc na tkanivá, spôsobuje ochorenia pľúc
oxid dusíka škodlivá látka vzniká pri teplote viac ako 30°C, zužuje dýchacie cesty, znižuje hemoglobín v krvi a okysličenie
kyanovodík škodlivá látka je najprudší jed, spôsobuje poruchu vedomia, bezvedomie, kŕče, až zástavu dýchania
decht karcinogén silný karcinogén, jeho častice sa ukladajú v dolných hrotoch pľúc, spôsobuje rakovinu pľúc
nitrosamíny karcinogén najsilnejšie karcinogény vyvolávajúce rakovinu pľúc
polycyklické aromatické uhľovodíky karcinogén mutagénna a rakovinotvorná látka, spôsobuje rakovinu a má negatívny vplyv na plod
formaldehyd karcinogén karcinogén a mutagénna látka, spôsobuje rakovinu a poškodenia plodu, zhoršuje dýchanie
arzén karcinogén tzv. kráľ jedov, dostáva sa k bunkám tkanív a blokuje molekulu ATP (zdroj energie)
nikel karcinogén poškodzuje cievy (až cievnu nekrózu), srdce, obličky a nadobličky
berýlium karcinogén rakovinotvorná látka, spôsobuje rakovinu pohrudnice
šesťmocný chróm karcinogén spôsobuje nodulárne zmeny pľúc, zhoršuje astmu, pôsobí ako alergén, vyvoláva rakovinu
kadmium karcinogén spôsobuje chronické poruchy dýchania, pľúcny edém, ochorenie obličiek, osteoporózu, rakovinu prostaty
aromatické amíny karcinogén spôsobujú rakovinotvorné bujnenie, sú mutagénne
1-3-butadién karcinogén spôsobuje rakovinu, dýchacie a obehové ťažkosti, je mutagénny
benzén karcinogén je rakovinotvorný (rakovina pľúc, leukémia), poškodzuje CNS, srdce, kostnú dreň, vyvoláva chudokrvnosť
vinylchlorid karcinogén je silný mutagén, poškodzuje nenarodený plod a pečeň
etylénoxid karcinogén spôsobuje rakovinu, dýchacie a obehové ťažkosti, je mutagénny
polonium rádioaktívna látka do tabaku sa dostáva z fosfátových hnojív, poškodzuje slezinu, pečeň a kostnú dreň
radon rádioaktívna látka spôsobuje rakovinu pľúc s dobou latencie 10 až 30 rokov
Zákon č. 89/2016 Z. z.Zákon o výrobe, označovaní a predaji tabakových výrobkov a súvisiacich výrobkov presne definuje množstvo emisií, ktoré nesmú byť žiadnym výrobcom prekročené. Na obaloch pribudli varovania, odpudivé obrázky a telefonický kontakt na linku pomoci.
Nie je to však málo s prihliadnutím na to, že cigareta je droga spôsobujúca silnú závislosť a veľké množstvo smrteľných ochorení?
Na porovnanie je to to isté, ako keby sme kupovali heroín zabalený v škatuľkách výstrahami!

Všetky tieto ochorenia a omnoho viac môže spôsobiť fajčenie:

 

Fajčenie a tehotenstvo

Je dokázané, že fajčenie v gravidite spôsobuje vrodené vývojové vady a poruchy plodu. Tomuto negatívnemu účinku hovoríme tzv. teratogénny účinok (embryotoxický).

Najzávažnejším problémom je fajčenie v poslednom trimestri gravidity, kedy sa vyvíja mozog dieťaťa, čo môže spôsobiť nielen jeho fyzické deformity, ale aj mentálnu retardáciu rôzneho stupňa.

Zárodok je na vyššie uvedené toxické a mutagénne látky obzvlášť citlivý. Tehotenstvo sa preto môže skončiť aj potratom.

Dochádza nielen k poruchám v priebehu vývoja embrya, ale taktiež k závislosti novorodenca od nikotínu. Tieto silné abstinenčné príznaky môžu viesť až k jeho smrti, prípadne závažným zdravotným komplikáciám v tom čase, ale aj neskôr v priebehu života.

 

Fajčenie spôsobuje závislosť, ktorej sa zbavíte len ťažko

Pod pojmom závislosť rozumieme podľa Svetovej Zdravotníckej Organizácie (WHO) komplexné, chronické ochorenie centrálnej nervovej sústavy, ktoré sa prejavuje naliehavou potrebou neustále, alebo opakovane privádzať do svojho tela určitú látku.

Jedinec bez prísunu tejto látky nie je schopný normálne existovať. Závislosťami sa zaoberá psychopatológia.

Chronickú závislosť na tabaku a cigaretových výrobkoch s tendenciou progresie nazývame nikotinizmus

Stupeň závislosti na nikotíne je možné zistiť jednoduchým testom - Fagerströmov test, pozostávajúcim s niekoľkých cielených otázok.
Zaujímavé:
Ľudia závislí na nikotíne a súčasne na iných tvrdších drogách potvrdili, že je jednoduchšie si odvyknúť od tvrdších drog ako od cigariet.

 

Tabuľka s fázami závislosti

Fáza Typ fázy Popis
1. fáza experimentálna ide o počiatok závislosti, cieľom jedinca je cigaretu vyskúšať, je z nej nadšený
2. fáza sociálna závislosť je vytvorená, fajčenie nemusí byť ešte pravidelné, cigareta prináša úľavu
3. fáza každodenná v tejto fáze jedinec stratil kontrolu, fajčí pravidelne, nevie prestať
4. fáza normalizačná fajčenie neprináša úľavu, či relax, človek fajčí pre dosiahnutie normálneho stavu bez abstinencie

 

Psychická závislosť je horšia ako fyzická

Dlho panoval názor, že fyzická závislosť je horšia ako psychická. Najnovšie dôkazy ale hovoria opak.

Psychická závislosť je charakterizovaná nutkavým správaním a ťažko potlačiteľnou túžbou po cigarete, ktorá je prioritná. Nutkavým správaním rozumieme všetko to, čo fajčiar robí na to, aby si cigaretu zaobstaral. Všetky ostatné záujmy sú potlačené.

Pri nemožnosti a súčasnej túžbe a snahe zapáliť si sa môže človek správať nespoločensky, neslušne až agresívne.

 

Fyzická závislosť a abstinenčné príznaky

Fyzická závislosť je vlastne odpoveďou fyzického tela, ktoré nedostalo svoju dávku nikotínu. Skrýva v sebe všetky prejavy, ktoré sa vyskytnú pri dočasnej a nechcenej absencii. Týmto prejavom hovoríme abstinenčné príznaky.

Abstinenčné príznaky:

 • psychomotorický nepokoj
 • nervozita, podráždenosť
 • agresivita
 • úzkostné stavy
 • depresia
 • poruchy nálad
 • poruchy spánku
 • poruchy koncentrácie
 • poruchy pamäte
 • tremor
 • celková slabosť
 • nadmerné potenie
 • návaly tepla, chladu
 • zvýšená akcia srdca
 • zvýšený tlak krvi
 • bolesti hlavy
 • nevoľnosť

 

Komorbidita s inými závislosťami

Fajčiari, obzvlášť tí silnejší, majú tendenciu skôr podľahnúť aj iným závislostiam. Zväčša sa jedná o alkohol, ale aj iné tvrdšie drogy.

Táto komorbidita s inými závislosťami je často popisovaná v odbornej literatúre.

Konkrétne fajčenie a holdovanie alkoholu je vedecky dokázané. Alkoholizmus je až 2x vyšší u fajčiarov. Táto kombinácia sa vyskytuje aj v opačnom prevedení. Alkoholici majú sklony k fajčeniu.

Nikotín aj alkohol sú látky zvyšujúce hladinu dopamínu. V mozgu existujú nikotínové receptory, ktorých je pomerne veľa.

Receptory pre alkohol nie sú. Alkohol teda aktivuje nikotínové receptory v prípade absencie alebo nízkeho množstva nikotínu v tele.

Zaujímavé:
Opakované užívanie alkoholu zvyšuje hladinu GABA, ale nezvyšuje hladinu glutamátu. Nikotín zvyšuje obe hladiny. Pri absencii nikotínu hladina glutamátu klesá, pri absencii alkoholu naopak stúpa. Vysoká koncentrácia glutamátu zvyšuje depresie. Príjem alkoholu a súčasne nikotínu teda dočasne potláča depresívne naladenie.

 

Ďalšie zaujímavé zdroje:

Naposledy aktualizované 09.04.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Vyštudovala som Strednú zdravotnícku školu a UKF v odbore urgentná medicína. Od roku 2008 som pracovala 10 rokov v Záchrannej zdravotnej službe na pozícii zdravotnícky záchranár. Neodkladnej prednemocničnej starostlivosti a urgentným stavom sa venujem doteraz ako Operátor záchrannej zdravotnej služby na linke tiesňového volania 155

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Tento článok súvisí s:
chorobami: Zápal priedušiek - bronchitída, Rakovina štítnej žľazy, Autizmus - poruchy autistického spektra, Alergia, Anémia, Angina pectoris, Arytmia, Aspergerov syndróm, Cievna mozgová príhoda, Chronická obštrukčná pľúcna choroba, Cystická fibróza, Demencia, Detská mozgová obrna, Fibrilácia predsiení srdca, Hodgkinov lymfóm, Hypoxia u novorodencov, Infarkt myokardu, Ischemická choroba dolných končatín, ADHD, Leukémia, Migréna, Mužská neplodnosť, Myastenia gravis, Rakovina hrtana, Nespavosť, Rakovina pečene, Rakovina pažeráka, Rakovina kostí, Rakovina pľúc, Rakovina prostaty, Rakovina prsníka, Rakovina žalúdka, Vysoký krvný tlak, Ischemická choroba srdca, Ochorenie sietnice a sklovca, Srdcové zlyhávanie, Kardiomyopatia, Hypertenzná kríza, Vrodené srdcové chyby, Pľúcne srdce - Cor pulmonale, Pľúcna hypertenzia, Hlboká žilová trombóza, Tromboembolická choroba, Tromboflebitída povrchových žíl, Chronická žilová nedostatočnosť, Chronické venózne ochorenie, Periférne artériové ochorenie, Ochorenia mozgových ciev , Choroby uší, ústnej dutiny a hrdla, Ochorenia očí, Ochorenia dýchacej sústavy, Ochorenia tráviacej sústavy, Ochorenia nervového systému, Genetické choroby, Choroby srdca, Ochorenia krvi a krvotvorných orgánov, Vrodené srdcové choroby, Ischemické choroby srdca, Ochorenia srdcového svalu, Zlyhania srdca, Endokrinné ochorenia
príznakmi: Chudokrvnosť - anémia, Bolesť na hrudníku, Bolesť pri nádychu, Búšenie srdca, Chrápanie, Demencia, Depresia, Strata telesnej hmotnosti, Kývanie zubov, Nekľud, Neplodnosť, Nepravidelná činnosť srdca, Nervozita, Odlomenie časti zubu, Vypadávanie vlasov, Potenie, Nevoľnosť, Poruchy erekcie, Poruchy koncentrácie, Poruchy nálady, Poruchy pamäti, Problémy s výdychom, Rozpad zuba, Suchý kašeľ, Svalová slabosť, Tras, Zmeny správania, Zrýchlené dýchanie, Zrýchlený tep, Zubný kaz, Dýchavičnosť , Dýchacia sústava, Kardiovaskulárny a lymfatický systém, Koža, nechty a vlasy, Uši, nos a ústna dutina, Pohlavná sústava a orgány, Tráviaca sústava, Nervový systém, Systémové príznaky, Správanie, prejavy a stavy, Oči
vyšetreniami: Angiografia, Bronchoskopia, CT, Echokardiografia, EKG, Holterove EKG, Kardiotokografia, Koronarografia, Magnetická rezonancia, RTG, Spirometria, Anamnéza, Vyšetrenie krvi, Biopsia, Cytológia, D-dimerový test, Kyslíkový test, Histológia, Krvný tlak
odbormi: Chirurgia, Dermatológia, Urgentná medicína, Gynekológia, Imunológia, Interná medicína - Angiológia, Interná medicína - Endokrinológia, Interná medicína - Hepatológia, Interná medicína - Hematológia, Interná medicína - Kardiológia, Interná medicína - Nefrológia, Interná medicína - Pneumológia, Neurológia, Onkológia, ORL, Pediatria, Psychiatria, Urológia, Všeobecná medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aký dlhý spánok je potrebný? Čo je REM, NON REM a prečo musíme snívať? Aký dlhý spánok je potrebný? Čo je REM, NON REM a prečo musíme snívať?

Platí, že spať by sme mali tak dlho, aby sme sa ráno po prebudení cítili sviežo a plní sily. Ako dlho to však je? Koniec koncov, dôležitá nie je len dĺžka spánku, ale aj jeho kvalita.

Syndróm vyhorenia: Máte ho? Ako ho prekonať? + Urobte si online TEST Syndróm vyhorenia: Máte ho? Ako ho prekonať? + Urobte si online TEST

O vyhorení človeka sa hovorilo už v dávnej minulosti ako o stave vyčerpanosti tela a duše. Pojem syndróm vyhorenia alebo, ak chcete, i burnout syndróm bol prvý krát popísaný a definovaný...

Psychologička Barbora Kuchárová o pandémii korona vírusu: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili? (Rozhovor) Psychologička Barbora Kuchárová o pandémii korona vírusu: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili? (Rozhovor)

Aký má pandémia vplyv na duševné zdravie a čo robiť, aby sme sa nezbláznili? Pozrite si videorozhovor s klinickou psychologičkou.

Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt? Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt?

Jarná a jesenná únava nie sú mýty. Zmeny počasia, individuálna adaptačná schopnosť jednotlivca a jeho aktuálny zdravotný stav môžu spôsobiť vyčerpanie rôznej intenzity počas týchto...

Vianočné sviatky: Psychická záťaž a depresie? Ako ich prežiť bez stresu? Vianočné sviatky: Psychická záťaž a depresie? Ako ich prežiť bez stresu?

Hovorí sa, že Vianoce sú sviatkami radosti a pokoja. Je ale táto zaužívaná terminológia skutočne pravdivá? Psychológovia si to nemyslia! V skutočnosti je predvianočný stres a chaos, ako...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.