späť na zoznam chorôb

Ako sa lieči: Mor

Autor: Michal Hrebík

Späť na Mor

Pre úspešnosť liečby je potrebné včasné odhalenie a diagnostika moru a okamžité nasadenie liečiv. Keďže ide o bakteriálnu formu infekcie, nasadzujú sa antibiotiká, pričom je dôležité vysoké dávkovanie. Klasický penicilín nie je úspešný pri liečení moru, používa sa streptomycín alebo doxycyklín, podľa toho, ktorý typ pacient znáša. Podľa toho, ako ochorenie ďalej postupuje, je možné použiť napríklad aj chloramfenikol, pokiaľ sa infekcia dostala do mozgu.

Pri neliečenej forme septického a pľúcneho moru je mortalita takmer sto percent, takže choroba je vysoko smrteľná. Vďaka nasadeniu antibiotík klesá podľa konkrétnej formy a imunitného systému jedinca mortalita na 20 až 50 percent, ale to len v prípade rýchleho nasadenia antibiotík. Najmenej zaberajú pri pľúcnej forme moru, najlepšie pri žľazovom. Veľmi dôležité je aj sledovanie celkového stavu pacienta, napríklad pri pľúcnom more hrozí aj smrť udusením.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.