Liečba osteoporózy: Lieky, vitamíny a minerály. Čo ešte pomôže?

Pýtate sa: Dá sa osteoporóza vyliečiť?

Áno, ale len v prípade, že sa jedná o sekundárnu osteoporózu, ktorá bola včas diagnostikovaná a rizikový faktor vplývajúci na jej vznik bol odstránený.

V ostatných prípadoch je cieľom liečby najmä spomalenie progresie osteoporózy a zníženie rizika vzniku zlomenín.

Liečba osteoporózy je dlhodobá a častokrát celoživotná.

Základom liečby všetkých stupňov osteoporózy vrátane osteopénie je udržiavanie optimálnej hladiny vitamínu D3 (cholekalciferolu), vápnika vitamínu K2 v organizme.

Ak je potrebná ich suplementácia v podobe doplnkov výživy alebo liekov, vždy je potrebné riadiť sa odporúčaním ošetrujúceho lekára. Najmä v prípade vápnika totiž hrozí pri jeho neuváženom užívaní negatívne ovplyvnenie kardiovaskulárneho systému.

Viac o vitamíne D3 a vápniku sa dočítate v našich článkoch:
Vitamín D a jeho účinky. Naše zdravie, pevné kosti či silná imunita?
Aké účinky má VÁPNIK? Príznaky nedostatku, nadbytku + potravinové zdroje

Súčasne s vitamínom D3, vápnikom a vitamínom K2 sa v liečbe osteoporózy využívajú aj:

  • antiresorpčné liečivá, ktoré spomaľujú odbúravanie kostnej hmoty - alendronát, rizedronát, ibandronát, kyselina zoledrónová, denosumab
  • osteoformačné liečivá, ktoré pomáhajú odbúranú kostnú hmotu čiastočne dobudovať - teriparatid
  • liečivá s duálnym účinkom, ktoré spomaľujú odbúravanie kostnej hmoty a súčasne napomáhajú jej dobudovaniu - romosozumab
  • selektívne modulátory estrogénových receptorov, ktoré nahrádzajú pôsobenie estrogénu na kostné tkanivo - raloxifén

Lekár z uvedených skupín liečiv vyberá čo najvhodnejšiu kombináciu, ktorá je takpovediac šitá na mieru pacientovi. Rozhoduje sa najmä na základe druhu a stupňa osteoporózy, výsledkov jednotlivých vyšetrení, veku, pohlavia, ako aj iných pridružených ochorení.

Pri liečbe osteoporózy je dôležitý pravidelný pohyb primeranej intenzity, vyvážené stravovanie, ako aj dostatočný pitný režim. Taktiež je potrebné vyvarovať sa fajčeniu, alkoholu a nadmernej konzumácii kofeínových nápojov a nápojov s obsahom kyseliny fosforečnej.

Monitoring efektivity liečby

Počas liečby osteoporózy sú nevyhnutné pravidelné kontroly u ošetrujúceho lekára. Tie zahŕňajú monitoring efektivity liečby, pri ktorom sa hodnotí, či vybraná liečba zaberá alebo nie.

Využíva sa na to:

  1. denzitometrické vyšetrenie,
  2. laboratórne vyšetrenie krvi, pri ktorom sa kontroluje hladina kostných markerov CTx, P1NP a osteokalcínu.  

Liečba je efektívna vtedy, ak kostná denzita od posledného vyšetrenia nepoklesla o rádiologickým pracoviskom stanovené hodnoty.

Pri laboratórnom vyšetrení krvi by mal byť v závislosti od kombinácie liečiv pozorovaný pokles CTx a vzostup P1NP a osteokalcínu.

Pokiaľ lekár zistí, že liečba nezaberá, musí pátrať po príčine. Niekedy sa tiež stáva, že pacient neužíva lieky tak ako má alebo sa pacientovi pridruží iné ochorenie, ktoré efekt liečby negatívne ovplyvní. Po zistení príčiny sa následne výber liečby prehodnotí.

fzdieľaj na Facebooku