Pityriasis versicolor: Čo je a aké má príznaky? Príčiny a prenos

Pityriasis versicolor: Čo je a aké má príznaky? Príčiny a prenos
Zdroj foto: Getty images

Pityriasis versicolor je častým kožným ochorením. Ale málokto z nás ho pozná.

Charakteristika

Pityriasis versicolor sa inak nazýva aj tinea versicolor. Je definované ako povrchové, nezápalové alebo takmer nezápalové ochorenie. Patrí medzi povrchové mykózy. Tie vznikajú ako výsledok infekcie parazitickými hubami.

Predstavujú približne 20 % všetkých mykotických infekcií.

Povrchové mykózy kože podľa etiológie rozdeľujeme na:

  • kandidózy - Candidosis
  • dermatofytózy – Tinea corporis
  • keratomykózy - Pityriasis versicolor (Tinea versicolor)

Pozrite si aj: Parazitická pleseň, kandidóza: Kožná pleseň môže škodiť orgánom?

Povrchové mykózy kože sú vyvolané predovšetkým kvasinkami. Hlavným vyvolávateľom ochorenia je kvasinka Malassezia furfur.

V roku 1846 E. Eichstedt ako prvý opísal nález mykotických elementov na ložiskách kožnej choroby pityriasis versicolor. Pomenovanie Microsporon furfur dostali tieto mikroorganizmy až v roku 1853.

Názov Malassezia furfur ako prvý použil francúz Henri Baillon v roku 1889.

Ochorenie postihuje najmä adolescentov po puberte alebo mladých dospelých ľudí.

Predpokladá sa, že je to zapríčinené tým, že v uvedených vekových kategóriách dochádza k zvýšenej produkcii kožného mazu. Takýmto spôsobom majú kvasinky výbornú živnú pôdu pre ich existenciu.

Ochorenie sa objavuje najmä v letných mesiacoch. Medzi faktory, ktoré zapríčiňujú vznik ochorenia v letných mesiacoch patria vyššie teploty, potenie, nosenie nevzdušného odevu a obuvi a športové aktivity.  

Najvyššia prevalencia ochorenia je v subtropických a tropických klimatických oblastiach. V tropických krajinách je výskyt ochorenia až 50 %.

Len 1 % prevalencia je zaznamenaná v severných oblastiach (Švédsko).

Vyskytuje sa hlavne pri nedostatočnom odparovaní kožou spôsobenom syntetickými odevmi a pri zlej hygiene.  

Postihuje obe pohlavia rovnako. Patrí medzi málo infekčné ochorenia. Človek sa môže nakaziť buď priamym kontaktom s kožou chorého alebo prenosom prostredníctvom oblečenia.  

Príčiny

Vyvolávateľom ochorenia je lipofilná kvasinka Malassezia furfur. Táto kvasinka je bežnou súčasťou kožného povrchu zdravej kože. Živí sa kožným mazom.

U ľudí, ktorí trpia zvýšeným potením alebo pracujú v prevádzkach so zvýšenou teplotou, sa môže kvasinka premnožiť a spôsobiť ochorenie. 

Malassezia furfur
Takto vyzerá Malassezia furfur. Zdroj foto: Getty Images

Vedeli ste, že...

Väčšina druhov malassezií tvorí súčasť normálnej mikroflóry ľudskej aj zvieracej kože. Z povrchu jednej oblasti kože človeka môžeme identifikovať priemerne 2 – 3 rôzne druhy malassezií.

predispozičným faktorom zaraďujeme:

  • nadmerné potenie (hyperhidróza),
  • okluzívne oblečenie,
  • seborrhoeu,
  • poruchy imunity.

Uvažuje sa aj o vplyve dedičnosti. Určitý vplyv na vznik ochorenia môžu mať opaľovacie krémy a oleje. Lipidy, ktoré sú ich obsahovými látkami, slúžia ako živný substrát pre kvasinky  Malassezia furfur.

Charakteristickou vlastnosťou všetkých druhov kvasiniek rodu Malassezia je lipofilnosť. Skoro všetky druhy kvasiniek rodu Malassezia sú závislé na vonkajšom prijme lipidov. Ich bunky nie sú schopné produkovať nasýtené mastné kyseliny.

Tieto mastné kyseliny sú nevyhnutné pre život kvasiniek. Sú potrebné pre tvorbu bunkovej steny. Bohatým zdrojom tukových látok je kožný maz a koža človeka. Koža je vhodným prirodzeným prostredím pre rast týchto kvasiniek.

Kvasinky rodu Malassezia produkujú viaceré metabolity, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri interakcii s hostiteľským organizmom.

Napríklad, výsledkom blokády kľúčového enzýmu (tyrozináza) tvorby melanínu je znížená produkcia melanínu v melanocytoch hostiteľa a tvorba hypopigmentovaných ložísk na koži.

Vedeli ste, že..

Vo všeobecnosti, bez ohľadu na druh lipofilnej kvasinky, je malasseziami kolonizovaných približne 80 až 100 % zdravých dospelých ľudí.

Pityriasis versicolor môže byť prejavom intenzívneho potenia pri vegetatívnej dystónii, hypertyreóze, tuberkulóze a pri infekcii vyvolanej HIV.

Príznaky

Vzhľad príznakov ochorenia môže byť rôzny. Z tohto dôvodu je odvodený aj názov ochorenia versicolor = pestrý. Na nepigmentovanej koži sa objavujú svetlo hnedé škvrny. Na pigmentovanej koži biele škvrny.

Ochorenie sa prejavuje ako ostro ohraničené škvrny. Na začiatku majú veľkosť šošovice. Neskôr sa prejavujú ako kávovobiele až špinavožlté alebo hnedé škvrny. Majú mapovitú štruktúru.

Typickým prejavom ochorenia je, že sa ložiská olupujú. Tento príznak patrí medzi dôležitý diagnostický prejav. Odlišuje iné neošupujúce sa pigmentové poruchy (vitiligo).

Príznaky ochorenia na chrbte a ramenách
Príznaky ochorenia na chrbte a ramenách. Zdroj foto: Getty Images

V zimných mesiacoch sú ložiská tmavšie (hnedasté). V letných mesiacoch najmä po slnení sú svetlejšie (biele) než okolitá koža.

Predilekčným miestom je stred hrudníka a chrbta. Na týchto miestach sa nachádza veľký počet mazových žliaz. Z uvedených oblastí sa prejavy šíria na bočné strany trupu.

Niekedy sa príznaky ochorenia môžu objaviť v oblasti pupka, na vnútorných stranách stehien a na ramenách.

Diagnostika

Diagnostika ochorenia je založená na  typickom klinickom obraze, priebehu a hoblinkovom fenoméne. Pre stanovenie diagnózy je rozhodujúci dôkaz húb v natívnom preparáte zo zoškriabaných šupín.

Čo je to hoblinkový fenomén?

Pri pityriasis versicolor sa ložiská jemne olupujú. Toto jemné odlučovanie šupín je výrazné najmä pri ich poškrabaní drevenou špachtľou. Ide o pomerne jednoduchý diagnostický prejav, ktorý odlišuje iné neošupujúce sa pigmentové poruchy.

Stanovenie vyvolávateľa ochorenia je dôležitou pomôckou v diferenciálnej diagnostike a pri presnom určovaní etiologickej diagnózy. Taktiež je podkladom pre zavedenie účinnej liečby.

Mikroskopicky sa vyšetrujú vlasy, šupiny, kryty pľuzgierov a úlomky nechtov. Kultivačné vyšetrenie je nevyhnutným doplnkom mikroskopického vyšetrenia. Histopatologické vyšetrenie tkaniva sa využíva najmä pri hĺbkových mykózach.

Pityriasis versicolor môže byť mylne diagnostikované ako:

  • Pityriasis rosea
  • Tinea corporis
  • Vitiligo
  • Pityriasis alba
  • Seboroická dermatitída
  • Psoriáza
  • Tinea corporis
  • Sekundárny syfilis
  • Mycosis fungoides

Pozrite si aj: Syfilis: Aké má príznaky, štádiá, trvalé následky? Ako sa prenáša?

Priebeh

Priebeh ochorenia je chronický. Príznaky sa na začiatku objavujú najmä na bočných stranách trupu, na hrudníku alebo okolo pása.

V oblasti vývodov folikulov sa tvoria drobné škvrny. Ich veľkosť je približne 1 cm. Miestami môžu splývať do veľkých plôch. Na ich okraji sa tvoria drobné ložiská.

Farba ložísk je u rôznych ľudí odlišná. Dokonca aj u toho istého človeka nemusia byť ložiská rovnakej farby. Najcharakteristickejšia je bledožltá farba. Niekedy môže mať červenkastý nádych.

Porovnanie normálnej kože a kože s príznakmi ochorenia
Porovnanie normálnej kože a kože s príznakmi ochorenia. Zdroj foto: Getty Images

Ako sa lieči: Pityriasis versicolor

Liečba Pityriasis versicolor: Lieky, antimykotiká i lokálne

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • solen.cz - Současné možnosti léčby kožních a slizničních mykóz, Vladimír Buchta, et. al
  • prolekare.cz - PITYRIASIS VERSICOLOR (syn. Tinea versicolor)
  • prolekare.cz - Poznatky ze života a činnosti lipofilních kvasinek roduMalassezia z ambulantního pracoviště dermatologůI. Koloběh morfologických stavů lipofilních kvasinek na kůžiu pityriasis versicolor, B. Ernest; N. Boháčová
  • researchgate.net - Pharmacist interventions in the prevention and treatment of selected skin diseases, PharmDr. Lucia Masaryková, doc. RNDr. Magdaléna Fulmeková, CSc., PharmDr. Ľubica Lehocká, PhD.
  • ncbi.nlm.nih.gov - Tinea Versicolor, Mehdi Karray; William P. McKinney
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané