späť na zoznam príznakov

Hyperpigmentácia

Hyperpigmentácia

Hnedé škvrny na koži sa vo forme pieh u niekoho vyskytujú od mala. Poznáme prípady výskytu hyperpigmentácie po opaľovaní. Tieto prípady neznačia ochorenie. Avšak, niekedy môžu byť prejavom choroby. Môže ísť o ochorenie kože, ale aj o ochorenie iného systému.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Hyperpigmentácia patri medzi príznaky Kože, nechtov a vlasov
Ďalšie názvy: zvýšená pigmentácia kože, fľaky na koži, škvrny na koži
V obsahu nájdete:


Hyperpigmentácia, čiže zvýšená pigmentácia kože, je charakteristická zvýšenou produkciou farbiva bunkami na koži. Pričom toto farbivo je dvoch typov. Prvý je melanín a produkujú ho špeciálne kožné bunky, pričom farbivo je hnedočiernej farby. Prejavuje sa napríklad pri opaľovaní.

Prejavom nadbytkom melanínu sú aj pehy, teda ephelides. Čo sú vlastne ostro ohraničené škvrny. Ich veľkosť je do niekoľko milimetrov. Väčšími škvrnami sa prejavuje melasma, odborne chloasma uterinum.

Výskyt je daný hormonálne, väčšinou v tehotenstve. Ich najčastejšia lokalizácia je na spánkoch a na tvári. Taktiež sú ostroohraničené, ich farba je žltohnedá alebo nažltlá. Poikilodermia Civatte sa vyskytuje u žien stredného veku, a to hlavne na krku.

Žena, tvár, hyperpigmentácia
Melanínová hyperpigmenácia

Melanínová hyperpigmentácia je prítomná aj napríklad pri Peutz-Jehensovom syndróme alebo Bloch-Sulzbergovom syndróme, čo sú pomerne vzácne choroby.

Druhým typom farbiva je hemosiderín, ktorý je hrdzavohnedej farby a toto farbivo má pôvod v krvnom farbive hemoglobín. Niekedy je hyperpigmentácia len jedného typu, inokedy zmiešaná.

Zvýšená pigmentácia hemosiderínom je častá napríklad pri rôznych cievnych ochoreniach, napríklad na členkoch nôh pri chronickej chorobe žilovej nedostatočnosti, prípadne pri ochorení zvýšenej krvácavosti s prejavmi do kože.

Sekundárna hyperpigmentácia

Vzniká po iných ochoreniach, zápaloch kože, ale aj po úraze a mechanickom poškodení kože. Spôsobiť ju môžu aj chemické látky, ale aj fyzikálne pôsobenie. Častá je pri psoriáze, ekzéme alebo atopickom ekzéme.

Pri rôznych vyrážkach, pri hojení lupienky. Aj v prípade niektorých ochorení endokrinného systému je možné ako jeden z príznakov spozorovať väčšiu pigmentáciu pokožky, napríklad pri Cushingovom syndróme.

Toto ochorenie je charakterizované zvýšenou tvorbou kortizolu, čo je hormón, ktorý sa vytvára v nadobličkách. V tomto prípade nastáva hyperpigmentácia u žien, ktoré majú ako jeden z príznakov ochorenia zvýšený rast pigmentových chĺpkov a to konkrétne na tvári, bradehornej pere.

Nadmerné ukladanie železa do tkanív vo forme jedného z pigmentových farbív sa prejavuje aj hemochromatóza. Je to ochorenie, ktoré zapríčiňuje, že hemosiderín, farbivo pôvodne nachádzajúce sa v hemoglobíne, sa ukladá do buniek a tkanív

Prejavuje sa typickým zafarbením na koži. Okrem toho je prítomné pri tejto chorobe aj zväčšenie pečene a veľakrát ľudia, ktorí trpia týmto ochorením, trpia aj cukrovkou. Niektorí ľudia majú aj hyperpigmentíciu spojiviek.

Melanóm
Melanóm

Melanóm, ktorý sa označuje aj ako rakovina kože, je tiež nádorové ochorenie vznikajúce v melanocytoch, čiže kožných bunkách produkujúcich tento typ kožného pigmentu.

Toto ochorenie kože spôsobuje tiež slnko a nadmerné slnenie. V poslednom období rapídne narastá počet ľudí s melanómom. Je to najmä z dôvodu nedostatočnej ochrany pred slnkom, či už nadmerným opaľovaním nárazovo alebo nepoužívaním ochranných krémov. Liečba spočíva aj tu v chirurgickom odstránení.

Iné ochorenie kože, pri ktorom je zvýšená pigmentácia kože charakteristická, je bazalióm, čo je zhubný nádor kože, ktorý postihuje najmä ľudí vo vyššom veku, čiže nad 70 rokov.

Tento nádor sa objavuje na koži, ktorá môže byť inak aj zdravá, vo väčšine prípadov ide o kožu na tvári. Nádor je ale pomerne dobre liečiteľný, pretože sa nerozširuje do iných častí tela. Väčšinou sa lieči chirurgickým odstránením.

Škvrny na koži vznikajú aj pri ochoreniach, alebo pri exogénnom pôsobení, ako sú:

 • Addisonova choroba
 • hyperfunkcia hypofýzy
 • melanodermia
 • neurofiromatóza
 • herpes zoster
 • prechodná difúzna hyperpigmentácia
 • melanóza fajčiarov
 • Nelsonov syndróm (vzácny adenóm hypofýzy)
 • Cockaynův syndrom
 • chronická žilová nedostatočnosť dolných končatín
 • kŕčové žily, čiže varixy dolných končatín
 • po liekoch (cytostatiká)
 • po popáleninách
 • ochorenia pečene
 • cukrovka
 • sklerotizujúca cholangiitída
  Infografika uvádza najčastejšie príčiny hyperpigmentácie
  Zhrnutie najčastejších príčin hyperpigmentácie

Video o hyperpigmentácii

Video o hyperpigmentácii

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Lukáš Tóth

Lukáš Tóth

redaktor
Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Milujete slnko ale trápia Vás pigmentové škvrny? Milujete slnko ale trápia Vás pigmentové škvrny?

Objavujú sa na tele, zväčša na tvári, krku, ramenách a dekolte. Nepekné pigmentové škvrny patria medzi poruchy pigmentácie melanínu (kožného farbiva). Najčastejšie sa stretávame s...

Domáca liečba akné Domáca liečba akné

Neexistuje človek, ktorého by aspoň raz počas života nepotrápilo akné . Toto zápalové ochorenie mazových žliaz sa vyskytuje v prevažnej miere v mladom veku a to v období puberty. U...

Lupiny vo vlasoch. Sú príčinou mastné vlasy alebo treba hľadať problém niekde inde? Lupiny vo vlasoch. Sú príčinou mastné vlasy alebo treba hľadať problém niekde inde?

Hovorí sa, že vlasy sú korunou krásy. Každý z nás by chcel vyzerať dobre a preto často navštevujeme kadernícke salóny. Estetická stránka je pre dnešný život ľudí veľmi dôležitá. Neraz je...

Naposledy aktualizované 09.02.2018


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.