späť na zoznam príznakov

Hyperpigmentácia

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Hyperpigmentácia
Zdroj foto: Getty images

Hnedé škvrny na koži sa vo forme pieh u niekoho vyskytujú od mala. Poznáme prípady výskytu hyperpigmentácie po opaľovaní. Tieto prípady neznačia ochorenie. Avšak, niekedy môžu byť prejavom choroby. Môže ísť o ochorenie kože, ale aj o ochorenie iného systému.


Hyperpigmentácia, čiže zvýšená pigmentácia kože, je charakteristická zvýšenou produkciou farbiva bunkami na koži. Pričom toto farbivo je dvoch typov. Prvý je melanín a produkujú ho špeciálne kožné bunky, pričom farbivo je hnedočiernej farby. Prejavuje sa napríklad pri opaľovaní.

Prejavom nadbytkom melanínu sú aj pehy, teda ephelides. Čo sú vlastne ostro ohraničené škvrny. Ich veľkosť je do niekoľko milimetrov. Väčšími škvrnami sa prejavuje melasma, odborne chloasma uterinum.

Výskyt je daný hormonálne, väčšinou v tehotenstve. Ich najčastejšia lokalizácia je na spánkoch a na tvári. Taktiež sú ostroohraničené, ich farba je žltohnedá alebo nažltlá. Poikilodermia Civatte sa vyskytuje u žien stredného veku, a to hlavne na krku.

Žena, tvár, hyperpigmentácia
Melanínová hyperpigmenácia

Melanínová hyperpigmentácia je prítomná aj napríklad pri Peutz-Jehensovom syndróme alebo Bloch-Sulzbergovom syndróme, čo sú pomerne vzácne choroby.

Druhým typom farbiva je hemosiderín, ktorý je hrdzavohnedej farby a toto farbivo má pôvod v krvnom farbive hemoglobín. Niekedy je hyperpigmentácia len jedného typu, inokedy zmiešaná.

Zvýšená pigmentácia hemosiderínom je častá napríklad pri rôznych cievnych ochoreniach, napríklad na členkoch nôh pri chronickej chorobe žilovej nedostatočnosti, prípadne pri ochorení zvýšenej krvácavosti s prejavmi do kože.

Sekundárna hyperpigmentácia

Vzniká po iných ochoreniach, zápaloch kože, ale aj po úraze a mechanickom poškodení kože. Spôsobiť ju môžu aj chemické látky, ale aj fyzikálne pôsobenie. Častá je pri psoriáze, ekzéme alebo atopickom ekzéme.

Pri rôznych vyrážkach, pri hojení lupienky. Aj v prípade niektorých ochorení endokrinného systému je možné ako jeden z príznakov spozorovať väčšiu pigmentáciu pokožky, napríklad pri Cushingovom syndróme.

Toto ochorenie je charakterizované zvýšenou tvorbou kortizolu, čo je hormón, ktorý sa vytvára v nadobličkách. V tomto prípade nastáva hyperpigmentácia u žien, ktoré majú ako jeden z príznakov ochorenia zvýšený rast pigmentových chĺpkov a to konkrétne na tvári, bradehornej pere.

Nadmerné ukladanie železa do tkanív vo forme jedného z pigmentových farbív sa prejavuje aj hemochromatóza. Je to ochorenie, ktoré zapríčiňuje, že hemosiderín, farbivo pôvodne nachádzajúce sa v hemoglobíne, sa ukladá do buniek a tkanív

Prejavuje sa typickým zafarbením na koži. Okrem toho je prítomné pri tejto chorobe aj zväčšenie pečene a veľakrát ľudia, ktorí trpia týmto ochorením, trpia aj cukrovkou. Niektorí ľudia majú aj hyperpigmentíciu spojiviek.

Melanóm
Melanóm

Melanóm, ktorý sa označuje aj ako rakovina kože, je tiež nádorové ochorenie vznikajúce v melanocytoch, čiže kožných bunkách produkujúcich tento typ kožného pigmentu.

Toto ochorenie kože spôsobuje tiež slnko a nadmerné slnenie. V poslednom období rapídne narastá počet ľudí s melanómom. Je to najmä z dôvodu nedostatočnej ochrany pred slnkom, či už nadmerným opaľovaním nárazovo alebo nepoužívaním ochranných krémov. Liečba spočíva aj tu v chirurgickom odstránení.

Iné ochorenie kože, pri ktorom je zvýšená pigmentácia kože charakteristická, je bazalióm, čo je zhubný nádor kože, ktorý postihuje najmä ľudí vo vyššom veku, čiže nad 70 rokov.

Tento nádor sa objavuje na koži, ktorá môže byť inak aj zdravá, vo väčšine prípadov ide o kožu na tvári. Nádor je ale pomerne dobre liečiteľný, pretože sa nerozširuje do iných častí tela. Väčšinou sa lieči chirurgickým odstránením.

Škvrny na koži vznikajú aj pri ochoreniach, alebo pri exogénnom pôsobení, ako sú:

 • Addisonova choroba
 • hyperfunkcia hypofýzy
 • melanodermia
 • neurofiromatóza
 • herpes zoster
 • prechodná difúzna hyperpigmentácia
 • melanóza fajčiarov
 • Nelsonov syndróm (vzácny adenóm hypofýzy)
 • Cockaynův syndrom
 • chronická žilová nedostatočnosť dolných končatín
 • kŕčové žily, čiže varixy dolných končatín
 • po liekoch (cytostatiká)
 • po popáleninách
 • ochorenia pečene
 • cukrovka
 • sklerotizujúca cholangiitída
  Infografika uvádza najčastejšie príčiny hyperpigmentácie
  Zhrnutie najčastejších príčin hyperpigmentácie

Video o hyperpigmentácii

Video o hyperpigmentácii

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Hyperpigmentácia patri medzi príznaky Kože, nechtov a vlasov
Ďalšie názvy: zvýšená pigmentácia kože, fľaky na koži, škvrny na koži
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Sú prejavy svrabu u detí rovnaké ako u dospelých? Ako sa lieči? Sú prejavy svrabu u detí rovnaké ako u dospelých? Ako sa lieči?

Svrab je zákerné parazitárne ochorenie vyvolané roztočom nazývaným zákožka svrabová. Postihuje kožu na rôznych miestach tela s istými rozdielmi medzi deťmi a dospelými jedincami....

Krásne opálená pokožka a naše zdravie: Ako na zdravé opaľovanie? Krásne opálená pokožka a naše zdravie: Ako na zdravé opaľovanie?

Leto a krásne opálená pokožka sfarbená luxusne bronzovo idú k sebe. Avšak nadobudnúť vzhľad zdravo opálenej pokožky bez nežiaducich prejavov, či už na samotnej pokožke, alebo celom...

Ako vybrať opaľovací krém? Prečo u detí 50 a čo je UV, SPF, fototyp? Ako vybrať opaľovací krém? Prečo u detí 50 a čo je UV, SPF, fototyp?

Nastalo obdobie leta, slnka, vody a dovoleniek. Je ťažké zorientovať sa v množstve ochranných prípravkov. Vybrať vhodný opaľovací krém nemusí byť až taký zmätok ako sa na prvý pohľad...

Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť? Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť?

Plánujete odcestovať a nemáte žiadne zdravotné ťažkosti ? Počítate s tým, že stav pohody vydrží počas celej dovolenky? Len aby ste sa náhodou neprepočítali. Ak sa doma vyskytne nejaký...

Prečo lekári varujú? Počet prípadov zhubného melanómu kože narastá! Prečo lekári varujú? Počet prípadov zhubného melanómu kože narastá!

Malígny melanóm kože je jeden z najzhubnejších nádorov vôbec. Jeho zákernosť spočíva v agresivite ochorenia a v jeho schopnosti rýchlej tvorby metastáz . Prežitie chorého a celková...

Naposledy aktualizované 16.09.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.