späť na zoznam príznakov

Mastná pokožka

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Mastná pokožka
Zdroj foto: Getty images

Mastnú pokožku má množstvo ľudí, ženy, muži aj deti. Veľa prípadov má príčinu v negatívnom pôsobení viacerých faktorov. Kondíciu pokožky ovplyvňuje okolité prostredie, úroveň a spôsob hygieny, ale aj životospráva. V niektorých prípadoch je príčinou mastnej pleti nadváha či obezita, ale aj hormonálne zmeny.


Choroby s príznakom "mastnej pokožky"

Mastná pokožka alebo mastná pleť, napríklad na tvári sa vyskytuje pomerne často. Hlavne u mladých ľudí počas hormonálnych zmien v organizme. V inom prípade je aj príznakom pre obezitu nadváhu.

Vo všeobecnosti je mastná pokožka typická rozšírenými pórmi, vyzerá na pohľad mastne, má lesklý vzhľad, a to najmä na tvári, kde sa nachádza najviac mazových žliaz.

Veľakrát je dôsledkom nadbytočný kožný maz, ktorý je produkovaný v mazových žľazách kože. Týchto mazových žliaz je najviac na čele, nose, bradelícach. Viac sa premasťuje pokožka mastného typu.

Miesta s vyšším výskytom mazových žliaz:

Najvyšší počet mazových žliaz na koži tváre, a to na čele, nose, brade. Žena, tvár, neutrálny výraz tváre, hnedé vlasy, tmavý rolák
Najviac mazových žliaz je na čele, nose a na brade
  • čelo
  • nos
  • brada
  • ramená
  • dekolt
  • chrbát

V súvislosti so zvýšenou tvorbou kožného mazu dochádza aj k väčšiemu výskytu zápalových ložísk. To sa prejavuje väčším výskytom akné a iným druhom vyrážok, ktoré vznikajú upchávaním pórov na pokožke.

S mastnou pokožkou súvisí aj okolité prostredie

Veľmi dôležité je aj okolité prostredie. To kde sa človek pohybuje vplýva aj na pleť. Pretože, ak ide o suché prostredie, vplýva na zvýšené vysušovanie pokožky tela. Príkladom je veterné, chladné suché a mrazivé počasie.

Vo zvýšenej miere je mastná pleť v lete. Príčinou je suchý horúci vzduch, ale aj nadmerné slnenie, a teda opaľovanie. To pokožku vysuší a ona sa následne premastí vo väčšej miere.

Podobne je to počas leta a pri využívaní klimatizácie na schladenie. Klimatizácia produkuje suchý a chladný vzduch. Ten okrem pokožky suší aj dýchacie cesty, čo prospieva pri množení niektorých mikroorganizmov. 

Prirodzenou obrannou reakciou tela, a teda pokožky je tvorba mazu na premastenie pokožky. To jej obnoví vysušený ochranný film. Príliš suché prostredie tak paradoxne vplýva na vyššiu tvorbu mazu.

Prehnaná hygiena, nevhodné hygienické prípravky, kozmetika a premastená pleť

Prírodné mydlo, sušené kvety, starostlivosť o pleť
Potrebný je starostlivý výber mydla, na mastnú pleť sú najlepšie prírodné prípravky

Rovnako, väčšia produkcia mazu súvisí aj s umývaním. Prílišné frekventované umývanie má za následok vysušenie pokožky. Tá sa po vysušení premasťuje, aby si vytvorila ochrannú vrstvu. 

Nevhodné je časté umývanie mydlom s vysokým pH. Síce je po umytí pokožka krátkodobo vysušená, ale následne koža reaguje opäť vyššou tvorbou mazu. Aj pri hygienických potrebách je dôležité, aby sme používali správny druh prostriedkov na daný typ pokožky.

Rôzne kozmetické prípravky, krémy, masky, make up, a starostlivosť tak majú vplyv na kondíciu pokožky a mastnú pleť. Platí to aj v prípade šampónu. Nevhodný šampón alebo celotelový sprchový gél spôsobujú mastnú pleť pokožky hlavy.

Následkom toho je zvýšená tvorba lupín a mastné vlasy. Pridružiť sa môže aj svrbenie pokožky hlavy. Nadmerné premastenie pokožky mužov a žien má tie isté príčiny, a to zlú starostlivosť o pleť.

Vhodný druh hygienických potrieb či kozmetiky vie odporučiť kozmetička, alebo odborník v kožnom lekárstve.

Pre ženskú pokožku je nedobré aj nadmerné množstvo makeupu či púdru. Podobne, negatívne vplýva aj spánok s makeupom či nedostatočne vyčistenou pleťou.

Životospráva, strava a mastná pleť

Veľmi dôležité je udržiavať správny životný štýlživotosprávu, a teda aj zdravú výživu. Zahŕňa to aj dostatočný pitný režim, dostatok pohybu a vyvážený prísun energie vo forme stravy.

Rovnako, aj nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie a nesprávna životospráva a majú svoj podiel pri nadbytočnej produkcii kožného mazu a následne vzniku mastnej pokožky na tele.

Hormonálne zmeny spôsobujú mastnú pleť

Veľký vplyv majú aj hormóny v tele. Takže mastná pleť je častokrát u tehotných žien. Podobne je to aj u mladých ľudí, ktorí sú v pubertálnom období. Hormonálne dozrievanie pôsobí na zvýšenú tvorbu mazu.

V tomto období hormonálnych zmien je aj z dôvodu mastnej pleti zvýšený výskyt akné a vyrážok. Tie majú súvislosť so zvýšenou tvorbou mazu, upchatím kanálika a s bakteriálnou infekciou.

Ženská tvár, výrez, detail na pokožku brady, vyrážky, akné ako dôsledok mastnej pleti
Puberta, tehotenstvo, menopauza, zvýšené premastenie pleti, akné, vyrážky

Nedostatok alebo naopak prílišná nadprodukcia, alebo zvýšená hladina hormónov v organizme stoja tiež za mastnou pokožkou. Napríklad je to tak aj pri užívaní hormonálnej antikoncepcie.

Mastná pleť je vo vyššej miere pri nadváhe a obezite

U ľudí s obezitou sa vo zvýšenej miere vyskytuje mastná pokožka, a tiež aj mastné vlasy. Súvisí to s hromadením tukových zásob v organizme. Tie nastávajú aj pod vplyvom hormonálnych porúch, nadbytku a nevhodnosti stravy alebo tiež z nedostatku pohybu.

U ľudí tak dochádza k zvýšenej tvorbe tukových zásob v organizme. Nadbytok telesného tuku sa prejaví aj zvýšenou produkciou kožného mazu a jeho vylučovaním cez kožné póry. Vzniká tak mastná pleť na tvári, ale aj celkovo mastná pokožka.

Obrázok uvádza rozdiel medzi mastnou a suchou pokožkou, rozdelenie kože na pokožku, zamšu a podkožný tuk, mazová žľaza
Rozdiel medzi mastnou a suchou pokožkou

Aké sú iné príčiny mastnej pleti?

Na zvýšenú produkciu mazových žliaz môžu mať vplyv aj niektoré lieky, prípadne tiež psychické faktory ako napríklad stres. Rovnako, aj dedičnosťgenetické predispozície môžu mať vplyv na nadmernú produkciu mazu v mazových žľazách na pokožke.

Rovnako, aj vtedy, ak je nedostatok vitamínov skupiny B, napríklad B2 alebo B5 v organizme, nastáva premasťovanie pleti. Aj v tomto prípade je riešením správna životospráva a vyvážený príjem potravín.

Domáce recepty na mastnú pokožku

Infografika uvádza domáce recepty, čo pomáha na mastnú pleť, zábal z ovocia a zeleniny, uhorky, zemiaky, jablko, med, droždie, banán, ananás, jogurt, paradajka, mrkva, petržlen, brusnice, vaječný bielok, citrusy, škorica
Domáce recepty na mastnú pleť

Video o mastnej pokožke

Video o mastnej pokožke

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Mastná pokožka patri medzi príznaky Kože, nechtov a vlasov
Ďalšie názvy: mastná pleť
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Vyrážky v puberte i v dospelosti? Vieme ako na ne Vyrážky v puberte i v dospelosti? Vieme ako na ne

Vyrážky, akné či iné nepríjemné prejavy na pokožke, znamenajú estetický, zdravotný a často i psychický problém.  Dopláca na to súkromná aj pracovná oblasť. V snahe zamaskovať a prekryť...

Lupiny vo vlasoch. Sú príčinou mastné vlasy alebo treba hľadať problém niekde inde? Lupiny vo vlasoch. Sú príčinou mastné vlasy alebo treba hľadať problém niekde inde?

Hovorí sa, že vlasy sú korunou krásy. Každý z nás by chcel vyzerať dobre a preto často navštevujeme kadernícke salóny. Estetická stránka je pre dnešný život ľudí veľmi dôležitá. Neraz je...

Štítna žľaza a príznaky problémovej činnosti Štítna žľaza a príznaky problémovej činnosti

Príznaky poruchy činnosti štítnej žľazy majú telesnú aj duševnú stránku. Nefunkčná štítna žľaza môže produkovať nadbytok hormónov alebo je jej funkcia nedostatočná. Symptómy hypertyreózy...

Naposledy aktualizované 16.01.2019


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.