Liečba ulceróznej kolitídy: Lieky až chirurgia? A čo viac pomôže?

Liečba je zameraná na ovplyvnenie priebehu ochorenia a jej úlohou je zabezpečenie dlhej remisie príznakov.

Liečba zahŕňa úpravu životosprávy a stravovania, medikamentóznu liečbu a v krajnom prípade chirurgický zákrok. Ochorenie je potrebné diagnostikovať a liečiť včas, aby bolo ochorenie počas života pacienta prevažne pokojné a bezpríznakové.

Momentálne neexistuje liek na ulceróznu kolitídu, no s vhodnou odbornou liečbou môžu mnohí ľudia dosiahnuť a udržať dlhodobú remisiu, čo znamená, že ich príznaky sú pod kontrolou.

Konzervatívna liečba, farmakoterapia

Volí sa konzervatívna liečba, ktorá sa označuje aj ako udržiavacia liečba pre udržanie remisie. A akútna liečba má zaručiť rýchli nástup remisie vo relapsu.

Využívajú sa na to deriváty kyseliny 5-aminosalicylovej, mesalazín. Glukokortikoidy sa využívaju pri ťažšej forme. Ďalej sa používajú imunomodulanciá, cyklisporín A či biologická liečba pre imunosupresiu. 

K základným predstaviteľom tak patria aminosalicyláty, kortikosteroidy, antibiotiká či imunosupresíva. Ďalej sa používajú čípky a klizma, a to najmä v prípade postihnutia konečníka a dolnej časti čreva.

Vhodným doplnkom sú probiotiká. Probiotiká a prebiotiká sú využívané liečivá a doplnky výživy pre podporu rovnováhy črevnej bakteriálnej mikroflóry a tráviacich procesov.

Veľký význam má aj psychoterapia a obmedzenie stresu, nakoľko práve stres je spúšťačom mnohých zdravotných porúch.

Ďalšou liečbou je tkzvn. fekálna mikrobiálna transplantácia. Pri tejto metóde sa transplantuje stolica od zdravej osoby do čreva pacienta pomocou sondy do čreva, klyzmy alebo počas kolonoskopie. Cieľom je podpora zdravia črevného mikrobiómu.

Stravovacie návyky

V rámci ochorenia je vhodné dodržiavanie režimových opatrení, diéty, udržiavanie pitného režimu. Ako vhodné sa uvádza opaľovanie, ale najmä pre tvorbu vitamínu D, ktorý je pre chod organizmu dôležitý. V období zimy je ho potrebné dopĺňať vo forme doplnkov stravy.

Významná je strava a stravovacie návyky. Všeobecne platí, že je najlepšia racionálna strava, ktorá zastupuje všetky potrebné zložky potravy, minerály a vitamíny.

Samozrejme, nevhodný je nadmerný prísun rafinovaného cukru. Potrebné je zníženie príjmu kofeínu. Potrebné je vylúčenie alkoholu.

Pri relapsoch zápalu je využívaná najmä bezzvyšková diéta, ktorá nezaťažuje črevný trakt. Počas diéty jedinec konzumuje ľahko stráviteľné potraviny, ktoré nenadúvajú a nespôsobia tráviace ťažkosti.

Bezzvyšková strava zvyšuje príjem bielkovín a vylučuje ťažko stráviteľné potraviny. Konzumujú sa pravidelné menšie porcie jedál.

Pri tejto diéte je dôležité nielen zloženie stravy, ale aj vhodná príprava jedál. Vhodné je dusenie, varenie a pečenie bez tuku.

Dôležité je odsledovanie potravinovej alergie, ako je napríklad intolerancia laktózy, a tým pádom aj obmedzenie konzumácie mliečnych výrobkov a mlieka. 

Chirurgická liečba

Operačná liečba sa volí hlavne v prípade akútneho štádia s ťažkým priebehom ochorenia. A to najmä pri megacolon a perforácii čreva, masívnom krvácaní, ale aj vtedy, ak zlyháva medikamentózny prístup.

Podobne, chirurgicky sa odstraňuje aj nádor čreva, ktorý môže byť závažnou komplikáciou.

V prípade ťažkého priebehu je riešením totálna kolektómia, alebo aj totálna proktokolektómia, s ileostómiou a uzáver rekta. Alebo sa vytvorí spojenie tenkého čreva so zbytkom konečníka.

Avšak, tento spôsob výrazne obmedzuje životnú úroveň človeka. Stolica sa vyprázdňuje častejšie počas dňa a je riedka. A komplikáciou je aj častý zápal vytvoreného spojenia. 

fzdieľaj na Facebooku