späť na zoznam článkov

30. týždeň tehotenstva. Každým dňom o niečo väčšie?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová
30. týždeň tehotenstva. Každým dňom o niečo väčšie?
Zdroj foto: Getty images

Rast tehotenského bruška stále pokračuje a tak aj rast vášho dieťatka, ktoré je každým dňom väčšie.


Už ste v 30. týždni tehotenstva, len 10 týždňov pred vypočítaným termínom pôrodu. Ako sa vyvíja vaše dieťatko v tomto týždni, čo môžete pociťovať a aké vyšetrenia vás čakajú, nájdete v článku. 

Hmotnosť, ktorú teraz priberiete na váhe, je pravdepodobne hmotnosť plodu.  

Tieto posledné týždne tehotenstva sú veľmi dôležité pre rast a vývoj zdravého novorodenca. 

Ako sa vyvíja vaše bábätko v brušku? 

Vaše dieťatko rastie každým dňom a môže pribrať až pol kila za týždeň. 

Hmotnosť dieťatka stále narastá, vyvíja sa mu svalové a tukové tkanivo. Jeho telo sa zaokrúhľuje a vypĺňajú sa jeho tukové bunky. 

V 30. týždni je už vaše bábätko formované a už bude iba dozrievať. Už teraz sa môže nachádzať v maternici v polohe hlavičkou v lonovej kosti. Ak je už tak uložené, väčšinou aj tak ostáva do konca pôrodu. 

Mozog sa naďalej vyvíja a je stále viac ryhovaný. Jeho vývoj však bude pokračovať aj po pôrode. 

Čkanie dieťatka v tretom trimestri je časté.
A práve štikútka 10 týždňov pred pôrodom stimuluje mozog 
a má dôležitú úlohu v jeho vývoji. 

Plod úž dokáže doširoka otvoriť oči. Jeho zrak sa ale stále naďalej vyvíja a už začína rozlišovať čo ho obklopuje, reaguje na svetlo, aj keď veľa času trávi so zatvorenými očami. 

Pľúca sú už natoľko vyvinuté, že by vedelo dýchať samé mimo maternice, keby sa narodilo. Dieťa naďalej cvičí dychové pohyby. Do 30. týždňa dieťatko trénuje dýchanie a prebiehajú oveľa častejšie dýchacie pohyby, až 30 % - 40 % času. 

Pokožka dieťaťa začína vytvárať melanín, pigment ktorý dodáva farbu pleti, ale väčšina produkcie začne až po pôrode. 

Rast vlasov pokračuje a pomaly hustnú a z jeho tela pomaly mizne ochlpenie. 

Ruky dieťatka sú úplne vyvinuté a už mu rastú aj nechty. Rúčkami sa snaží všetko chytať čo má okolo seba. Chytá sa za ručičky, tváričku, pupočnú šnúru i svoje nohy. 

Nachádza sa približne v 1 l plodovej vody. 

Kosti má už plne vyvinuté, ale sú ešte mäkké a ohybné. V tomto období dochádza k ich mineralizácii. Kosti pomaly pevnejú a pripravujú sa na podporu tela plodu. 

V kostnej dreni sa začína tvorba červených krviniek. 

Nadobličky, ktoré produkovali hormóny steroidy, ich produkcia sa za posledné týždne zdvojnásobí. Pravé oni sú zodpovedné za rast a vývoj pohlavných orgánov. 

Vníma zvuky z okolia a rovnako ta váš hlas. Takže po pôrode vás už bude poznať podľa hlasu. 

Ako sa cíti žena a čo môže pociťovať v 30. týždni? 

Vaše brucho je občas tvrdé a napnuté, kontrakcie Braxton Hicksa čiže poslíčkovia silnejú a sú úplne bežné. Týmto sa vaše telo pripravuje na blížiaci pôrod.

Často sa vyskytnú po cvičení, námahe, pri únave alebo sexe. 

Ak pocítite tvrdnutie bruška tak si sadnite, alebo ľahnite na bok, ak môžete. Oddýchnite si.

Ak poslíčkovia neprestavajú a vyskytujú sa aspoň 4 krát za hodinu či viac, navštívte vášho lekára, alebo choďte na kontrolu do nemocnice, či sa nezačína náhodou predčasný pôrod. 

Priberáte? 

Nemajte z toho obavy. Nadbytočné kilogramy, ktoré ste pribrali, vám pomôžu pri dojčení. 

Ale samozrejme, dávajte si pozor na váhu.

Je dôležite sledovať svoju váhu, či nenastal náhly prírastok na hmotnosti alebo sa nepridružil opuch. Príliš veľké priberanie na váhe môže byť znakom preeklampsie. Preto, ak si všimnete veľký váhový skok, informujte o tom svojho lekára. 

Preeklampsia si vyžaduje lekársku pomoc. 

Na prsiach začínajú byť výrazne zmeny. Žilky sa môžu zvýrazniť, bradavky zväčšiť a stmavnúť. 

Mledzivo, prvé výživne materské mlieko sa už nachádza v prsníkoch a môže vám aj trošku presakovať, vylučovať sa. Pri presakovaný mlieka odporúčam zaobstarať si prsné vložky, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam ako fliačik v okolí bradaviek. 

Únava stále pretrváva, nájsť správnu pohodlnú polohu na spanie môže byť niekedy ťažké a keď ju konečne nájdete zistíte, že potrebujete ísť zase na toaletu, lebo sa vaše bábätko rozhodlo, že ono si našlo lepšiu polohu a zatlačilo na močový mechúr, čo vás núti zase vstať. Alebo vás v noci počas spánku zobudia kŕče v nohách. 

Snažte sa preto chodiť skôr spať a kľudne si pospite aj dlhšie ak je to možné. Odpočinok aj počas dňa vám tiež prospeje. 

Možno máte aj problémy so spánkom, alebo živé sny o pôrode a dieťatku. Niekedy až desivé. Hlavne sa neznepokojujte, zvýšene hormóny a úzkosť z blížiaceho pôrodu to má za následok. 

Odporúča sa spánok na ľavej strane pre správny obeh krvi vo vašom tele a vloženie vankúša medzi nohy. Skvelým pomocníkom pre vás počas spánku môže byť tehotensky vankúš, ktorý vám pomôže zaujať pohodlnú polohu. 

Tráviace problémy, nadúvanie a pálenie záhy, ktoré je už zreteľnejšie. Proti páleniu záhy sa odporúča relaxácia v polosede. 

Bolesť hlavyzávrate, snažte sa dodržiavať pitný režim a odpočiňte si. 

Bolesť chrbta je v treťom trimestri bežná a zhoršuje sa priberaním na váhe. Zamerajte sa na správne držanie tela a obmedzte nosenie opätkov a radšej siahnite po pohodlnej obuvi. 

Čo môžete postrehnúť? 

Rýchlejšie sa unavíte, chôdza začína byť náročnejšia. 

Môžete si všimnúť že, sa vám celé brucho presúva po bokoch. Drobček rastie a nemá dostatok miesta, tak jeho pohyby sú zreteľné viditeľnejšie. Teraz máte skvelý čas aj s partnerom rozprávať sa s bruškom, vašim dieťatkom, ktoré vníma váš hlas. 

Všimli ste si výkyvy nálad, alebo začali pociťovať úzkosť? Nič neobvyklé. Vaše telo prechádza zmenami a to nie len hormonálnymi ale aj stále narastajúcim bruškom spojeným s nepohodlím a zníženou fyzickou funkčnosťou, obmedzenému pohybu, alebo so strachu z predčasného pôrodu. K čomu prispieva aj prerušovaný a nekvalitný spánok. 

Môže sa vám zväčšiť veľkosť chodidiel

Na koži môžete postrehnúť stmavnutie pokožky alebo vznik hnedých škvŕn. Začína sa objavovať hnedá čiara od lonovej kosti až k pupku. 

Pokožka je mastnejšia a vaše vlasy sú hustejšie.  

Svrbenie pokožky z napínajúceho brucha, môže sprevádzať aj vznik strií. Preto sa odporúča pravidelne premasťovanie pokožky. 

Častí je aj výskyt citlivosti a opuchu ďasien s následným krvácaním hlavne po čistení zubov. 

Dávajte si pozor na vznik infekcie močových ciest a vaginálnych infekcií, na ktoré ste náchylnejšia v treťom trimestri. 

Aké vyšetrenia vás čakajú v 30. týždni? 

V tomto týždni vám lekár okrem klasického vyšetrenia pohmatom veľkosti maternice a kontrolou kŕčka maternice, aký je jej stav, skontroluje aj tlak krvi, pulz a vyšetrí moč na prítomnosť bielkovín, krvi, cukru a hnisu. Odoberie vám aj krv na krvný obraz, či sa u vás nerozvíja anémia, ktorá je častá na konci tehotenstva. 

Ak žena trpí anémiou, nie je plod dostatočne vyživovaný a bez liečby môže nastať predčasný pôrod alebo hypotrofický plod, dieťa s nízkou pôrodnou hmotnosťou v porovnaní s vekom v týždňoch, jeho rastový vývoj je spomalený. 

Skontroluje sa sonograficky rast plodu, či sa vyvíja normálne, alebo sa jeho rast spomalil. Kedy dochádza k narodeniu hypotrofickeho plodu. 

Lekár dôkladne skontroluje umiestnenie a veľkosť placenty. Poloha v akej sa placenta nachádza, sa už po 30. týždni nemení.

Ďalej kontroluje ozvy plodu,  jeho polohu, množstvo plodovej vody a vypočíta predpokladanú hmotnosť na základe premerania hlavičky, bruška a stehennej kosti. Skontroluje prietok krvi v pupočníkovej cieve, či je dieťatko dostatočne zásobované. 

Pýta sa vás na pohyby bábätka a na častosť tvrdnutia brucha. Okrem toho zaznamená aj vašu váhu, váš hmotnostný prírastok a veľkosť maternice. Popočúva pravidelnosť a frekvenciu srdečných oziev plodu. 

Ak čakáte dvojičky alebo viac bábätiek, pravdepodobne vaše detičky doteraz priberali rovnako ako iné deti v maternici, ale od 30. do 32. týždňa môžu v raste spomaliť.  

Ak pociťujete bolesť a tvrdnutie brucha, je dobré si odsledovať a spozorovať či ide o poslíčkov, alebo už o naozajstné kontrakcie. Lekár vám pravdepodobne odporučí CTG – kardiotokografiu na snímanie kontrakcií a ozvy plodov v brušku. 

Čo vám môžem odporučiť?  

  • Nezabúdajte na dostatočný prísun vápnika každý deň, aby sa podporilo pevnenie kostí plodu. 
  • Odporúčajú sa cvičiť Kegelove cviky na spevnenie panvového dna a urýchlenie hojenia po pôrode. 
  • Pri úzkosti komunikujte s partnerom alebo inými mamičkami, aby ste odstránili svoje obavy z pôrodu. 
  • Začnite s prípravou tašky do pôrodnice a pripravte všetko potrebné čo budete potrebovať. Už len pocit, že máte všetko zbalené a ste pripravená vám môže pomôcť k odstráneniu obáv a strachu. 
  • Meno už máte asi vybraté, ak nie, tak je už najvyšší čas nad ním porozmýšľať a rozhodnúť sa. 
  • Ľahké cvičenie, plávanie, chôdza vám môže dopomôcť k naberaniu fyzickej aktivity a prípravy na pôrod. 
  • Nezabúdajte na dostatok odpočinku a spánku. 
  • Začnite si pomaly zaobstarať prvé oblečenie pre dieťatko a poobzerajte sa po zariadení ako postieľka, autosedačka. 

Možno rozmýšľate už nad dojčením, či dojčiť materským mliekom alebo náhradou. Rozhodnutie je samozrejme na vás. Materské mlieko je prvotná výživa novorodenca a dojčením znižujete riziko vzniku rakoviny prsníkov. 

Čítajte viac o ostatných týždňoch tehotenstva v súhrnnom článku:
Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? 

Zdroje

Naposledy aktualizované 09.02.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Ošetrovateľstvo na Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici. Po škole pracovala tri roky na chirurgickom oddelení a od roku 2010 na oddelení Anestéziológie a intenzívnej medicíny. V súčasnej dobe sa vzdeláva v špecializačnom štúdiu v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
11. týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka? 11. týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka?

Vaše dieťatko už vyzerá, ako malý človek. Fáza embrya je dokončená a od tohto týždňa sa vaše dieťa považuje za plod. Všetky orgány dieťatka sa vytvorili počas embryonálneho štádia, teraz...

19. týždeň tehotenstva. Prečo ešte necítim pohyby? 19. týždeň tehotenstva. Prečo ešte necítim pohyby?

Ešte ste neucítili pohyb vášho bábätka? Nemusíte sa obávať. Už čoskoro to príde. Potrápiť vás môžu kŕče v nohách i  poruchy spánku. A ako je to so športom počas tehotenstva?

18. týždeň tehotenstva. Ako je to s pohybmi či bolesťami v podbrušku? 18. týždeň tehotenstva. Ako je to s pohybmi či bolesťami v podbrušku?

V tomto čase si budúca mamička čoraz viac uvedomuje a cíti život pod srdcom. Dieťatko už dáva o sebe vedieť. Viete čo vás čaká v tomto obdobý?

40. týždeň tehotenstva: Je čas pôrodu? + 41. a 42. týždeň tehotenstva 40. týždeň tehotenstva: Je čas pôrodu? + 41. a 42. týždeň tehotenstva

V 40. týždni ste na konci tehotenstva, prichádza deň pôrodu. Čochvíľa sa stretnete so svojim dieťatkom, i napriek ťažkej a niekedy náročnej ceste, to bude pre vás dobrodružstvo. Narodí...

39. týždeň tehotenstva. Často rozmýšľate nad pôrodom? Termín je už na dosah 39. týždeň tehotenstva. Často rozmýšľate nad pôrodom? Termín je už na dosah

Termín pôrodu sa vám už blíži a vy stále viac rozmýšľate nad tým, ako to celé bude prebiehať. Ste už netrpezlivá a zvedavá, aké to bude, na koho sa vaše dieťatko bude podobať a či bude...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.