späť na zoznam článkov

Koľko pribrať počas tehotenstva? Od čoho to závisí a na čo dať pozor?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová
Koľko pribrať počas tehotenstva? Od čoho to závisí a na čo dať pozor?
Zdroj foto: Getty images

Tehotenstvo je dar, ktorý môže ženu stretnúť a radostne očakáva bábätko aj napriek nepohodliu z rastúceho bruška a prírastkom na váhe, ktorý môže byť rôzny. Tých pár kíl navyše nie je podstatných, dôležité je donosiť a porodiť zdravé bábätko.


Priberaniu v tehotenstve sa neubráni žiadna žena. Však sa v nej  vyvíja plod, ktorý sa počas 9 mesiacov vyvinie v batôžtek šťastia so svojou hmotnosťou a všetko, v čom sa nachádza má taktiež svoju váhu.

Často sa na tému priberania v tehotenstve pýtate na otázky:

Aký je priemerný prírastok na váhe? 
Prečo tak veľa priberiem a od čoho to závisí?
Malé a veľké priberanie na váhe, čo to prináša?
Koľko môžem pribrať za mesiac alebo trimester?
Ako sa teda stravovať? 

Odpovede na tému priberania počas tehotenstva nájdete v článku.

Téma: Priberanie hmotnosti?
Samotná problematika je pre ženu dosť známa, samozrejme i mimo tehotenstva nepríjemná. A nie sme rady ak ručička na váhe ukazuje stále viac a viac. Ale tehotenstvo robí svoju výnimku, tak nemajte z toho strach.

Počas tehotenstva žena vyživuje nielen seba, ale aj vyvíjajúci sa plod. Výživa v tehotenstve je veľmi dôležitá, pretože z vášho tela, z vášho z krvného obehu je plod vyživovaný a on si zoberie všetko potrebné pre svoj vývoj.

Počas tehotenstva zabudnite na diéty, úmyselne chudnúť sa nesmie, pretože to môže ovplyvniť rast a vývoj vášho dieťatka.

Zvýšenie telesnej hmotnosti tehotnej ženy je normálne.

Aký je priemerný prírastok na váhe počas tehotenstva? 

Telesná hmotnosť počas tehotenstva sa vždy zvyšuje.

Za priemerný prírastok na hmotnosti sa považuje váha od 9 do 15 kg. V Prípade dvojičiek 15 – 20 kg počas tehotenstva.

Skôr sú obavy z prejedania ako nedostatočnej výživy.

Ako sme už spomenuli, že prírastok na váhe sa považuje za normálny, ak žena priberie od 9 - 15 kg. Platí to však pre ženy ktorých BMI index bol v hodnote 20 - 24,9, čiže ženy s normálnou hmotnosťou.

Veľmi chudé ženy, podľa BMI indexu s podváhou môžu pribrať aj o pár kíl viac, ale u obéznych žien sa odporúča váhu si strážiť a maximálne pribrať 9 kg, samozrejme nie za účelom diéty, ale vyváženou zdravou stravou.

BMI (Body Mass Index), index telesnej hmotnosti patrí k najviac používaným metódam merania hmotnosti

V tabuľke je znázornené primerané pribratie počas tehotenstva podľa hodnoty BMI

Hodnota BMI pred tehotenstvom Pribratie v kilogramoch na konci tehotenstva
BMI pod 18,4 podváha  13 - 18 kg
BMI 18,5 - 24,9 normálna hmotnosť 9 - 15 kg
BMI 25 - 29,9 nadváha 7 - 11 kg
BMI na 30 obezita 5 - 9 kg


Svoju hodnotu BMI si môžete vypočítať pomocou kalkulačky.

Ak čakáte dvojičky a vaša hodnota BMI je normálna (18,5 - 24,9) vaša hmotnosť na konci tehotenstva by sa mal zvýšiť na 15 - 20 kilogramov.

Zaujímavý článok o tehotenstve: Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu?

Prečo tak veľa priberiete počas tehotenstva? 

Možno sa pýtate prečo tak veľa pribrať počas tehotenstva, keď dieťa po pôrode váži 3 - 4 kg?

Pretože vo vašom tele sa nenachádza iba dieťa, ale aj plodový obal v čom je uložené, placenta ktorá ho vyživuje, plodová voda, maternica sa zväčšuje čím tiež stúpa jej váha a vaše telo hromadí vo svojich bunkách tekutiny. Prsníky sa zväčšujú prípravou na dojčenie a plnia sa mliekom. Všetko má svoju váhu.

Hmotnosť získaná počas tehotenstva sa skladá z nasledujúcich položiek

Váha na konci tehotenstva (tabuľka) čo koľko približne váži

Plod 3,4 kg
Placenta 0,45 - 0,6 kg
Plodová voda  0,8 - 0,9 kg
Maternica 0,9 kg
Prsné žľazy 0,4 kg
Krv  1,2 - 1,8 kg
Tuk  1,8 - 3,6 kg
Mimobunečná tekutina 2,5 kg

V tabuľke sú približne ukázané, čo všetko sa počas tehotenstva podieľa na zvyšovaní hmotnosti. Po spočítaní  sme dospeli k výsledku od 11,45 kg do 14,10 kg. Ale tieto čísla nie sú smerodajné, pretože plod môže mať nižšiu, alebo vyššiu hmotnosť, plodová voda iné množstvo, prsné žľazy môžu byť viac naplnené.

Ako priberať zdravo počas tehotenstva?

Najlepšie je priberanie pomalyrovnomerne. Nemusíte mať obavy ak v 1. trimestri nepriberiete, alebo v ktoromkoľvek týždni vám váha vystúpi. Pokiaľ hmotnostný prírastok mesačne neprevýšil 3 kg a po 12. týždni tehotenstva menej ako 225 g, by ste mali na konci tehotenstva asi o 11 – 13 kg viac.

Príliš veľké, ale aj príliš malé priberanie môže viesť k problémom počas tehotenstva a po pôrode. Váhu sa snažte držať pod kontrolou. Váš lekár vám bude pravidelne merať hmotnosť a na základe nej vám odporučí čo robiť a na čo si dávať pozor.

Zdravá strava je v tehotenstve veľmi dôležitá.

Dávnejšie sa hovorilo tehotným ženám, že by mali jesť za dvoch a boli povzbudzované k prijímaniu vysoko kalorickej stravy. To sa však už vyvrátilo.

Tehotná žena by mala jesť normálne, na čo a ako bola zvyknutá, nemala sa by sa riadiť pravidlom jesť za dvoch. To vedie k prejedaniu. Nie je potrebný žiaden výživový pláň a úprava jedálnička počas tehotenstva.

Nemeňte zásadne svoj štýl stravovania.

Dôležité je stravovať sa zdravo a dbať na správny prísun živínvitamínov v strave, bez toho aby ste dvojnásobne zvyšovali príjem.

Od čoho závisí hmotnostný prírastok počas tehotenstva?

Prírastok na hmotnosti závisí aj na plodovom vajci, genetických  faktoroch a metabolizme ženy.

Váš bazálny metabolizmus sa zvyšuje, to znamená, že vaše telo rýchlejšie spotrebúva prijaté kalórie a tým je zvýšená aj kalorická spotreba na deň približne o 20 – 25 %. Vaša kalorická spotreba denne sa zvýši o 12600kj, čo predstavuje 300 kalórii viac ako pred tehotenstvom.

Ale každá žena je iná.

Niektoré ženy ani nejak zvlášť nepostrehnú že sú tehotné, nič sa u nich nemení ani len chute na jedlo, iba sa im zväčšuje bruško a mierne priberú. Iné zas majú ranné nevoľnosti v 1. trimestri, kedy trpia nechutenstvom a zvracaním, v tom prípade väčšinou schudnú. Ďalšie ženy už od 1. mesiaca nevedia čo by jedli lebo majú na všetko obrovskú chuť a čo sa im dostane do rúk zjedia, lebo majú stále pocit hladu a neutíchajúcu chuť na jedlo. Takéto ženy veľmi často dosť priberú.

Tieto zmeny, ale v 2. trimestri ustúpia a žena už nebude mať nechutenstvo, zvracanie alebo naopak pocit náhleho a neutíchajúceho hladu.

Kedy nastáva najväčší prírastok na hmotnosti 

Najviac sa priberá v 3.6. mesiaci a potom v druhej polovici tehotenstva nastáva najväčší prírastok na hmotnosti, k čomu prispieva aj ukladanie tekutiny v tkanivách.

Neodporúča sa obmedzovanie hmotnostného prírastku alebo začať s chudnutím počas gravidity. Chudnutie môže mať negatívny vplyv na rast a vývoj plodu a jeho život po pôrode.

Súvislosť medzi príjmom potravy, energie z nej a priberanie na hmotnosti nie je priamočiare. 

Po pôrode dochádza k rýchlemu úbytku hmotnosti. Ale je to individuálne.

Žena po pôrode 6 týždňov za normálnych okolnosti váži v priemere asi o 3 kg viac, 6 mesiacov po pôrode o 1 kg viac ako pred tehotenstvom.

 Snažte sa udržať svoju váhu v norme, nie je dobré pribrať príliš málo ale ani príliš veľa.

Malé priberanie v tehotenstve

Príliš malé priberanie môže spôsobiť predčasný pôrod a byť spojené s pôrodom príliš malého dieťaťa, ktoré bude vystavené rôznym rizikám ochorení a následne môže byť oneskorené vo vývine.

Malý prírastok môže súvisieť s vašou stravou a hmotnosťou pred tehotenstvom. Nie je pravidlo, že nastanú komplikácie. Sú aj štíhle ženy, ktoré priberú málo a deti porodia normálne a zdravé.

Ak máte nadváhu alebo obezitu a priberáte menej ale vaše dieťa sa vyvíja v poriadku, a pekne rastie je to v poriadku.

Veľké priberanie v tehotenstve

Väčší prírastok na váhe, viac ako 20 kg, môže spôsobiť zdravotné komplikácie ako tehotenskú cukrovku, príliš veľký plod, vysoký krvný tlak, čo môže byť príznakom preeklampsie, bolesti chrbta, rýchle zadýchanie, znížená fyzická aktivita, zvyšuje sa aj riziko vzniku kŕčových žíl z nosenia váhy i vznik strií.

Príliš veľké priberanie nesie so sebou aj riziko, že sa vám narodí príliš veľké dieťa a tak bude vaše tehotenstvo ohrozené ťažkým pôrodom a následným silným krvácaním po pôrode. V takýchto prípadoch sa preto väčšinou robí cisársky rez.

Pri veľkom priberaní počas tehotenstva vám tiež môže hroziť predčasný pôrod a deti môžu mať zdravotné problémy po narodení a aj v živote môžu trpieť nadváhou, alebo obezitou.

Váhu ktorú priberiete nad normu, po pôrode ostáva a to môže viesť k obezite a po pôrode budete vystavené riziku vzniku cukrovky a vysokému krvnému tlaku. Nabraté kilá idú ťažko dole a následné zhadzovanie kíl je dosť ťažké.

Väčšina žien má ale tendenciu v tehotenstve  sa prejedať, na základe čoho sa zvyšujú tukové zásoby u ženy, ktorých sa po pôrode ťažko zbavuje.

Koľko môžem pribrať za mesiac? 

Každý mesiac tehotenstva je iný a každým trimestrom sa hmotnosť zvyšuje. Hlavne v druhej polovici, keď vaše bábätko začína prudko rásť a v treťom trimestri si ukladať tukové zásoby.

V tabuľke nájdete, koľko by ste mali počas jedného lunárneho mesiaca približne pribrať

Lunárny mesiac Hmotnosť v kilogramoch 
Od 1. do 3. mesiaca 2 kg
V 4. mesiaci 1 – 2,5 kg
V 5. mesiaci 1,5 kg
V 6. mesiaci  2 kg
V 7. mesiaci  2 kg
V 8. mesiaci 1,5 kg
V 9. mesiaci 1,5 kg
V 10. mesiaci väčšinou žiadny

 Prírastok na váhe podľa trimestrov

V 1. trimestri 1 - 2 kg, čo činí približne 10 % z hmotnosti získanej počas tehotenstva.

V 2. trimestri 5 - 8 kg, približne 50 – 60 % z hmotnosti získanej počas tehotenstva.

V 3 trimestri 4 - 5 kg,  30 - 40 %  z hmotnosti získanej počas tehotenstva.

Priberanie počas tehotenstva s dvojičkami 

Ak čakáte dvojičky, to neznamená, že ak máte dve deti v brušku, musí sa vaša váha dvojnásobne zvýšiť. Pri normálnej hmotnosti podľa BMI, by sa váha mala pohybovať medzi 15 - 20 kg.

Priberania však závisí aj od toho či čakáte jednovaječné dvojčatá, ktoré sú v jednom plodovom obale s jednou placentou, alebo dvojvaječne dvojičky, každé s vlastnou placentou, kde sa váha o niečo viac navýši. Ale váha by nemala prevýšiť dvojnásobnú hodnotu normálneho priberania v tehotenstve.

Čo teda jesť, aby sa váha príliš nezvyšovala, alebo naopak neklesala? 

Nie je potrebné zvýšiť množstvo potravy počas tehotenstva, alebo si dávať vypracovať presný jedálničiek, ale stačí iba upraviť kalorický príjem v strave. Stravujte sa tak ako predtým, len s malou úpravou stravovacích návykov a pridaním potrebných živín do stravy.

Každý trimester tehotenstva si vyžaduje iný zvýšený prísun živín a minerálov, podľa vyvíjajúceho plodu.

Držte sa nasledovných pravidiel:

 • Nejedzte za dvoch
 • Jedzte pestrú stravu počas dňa
 • Jedzte 5 – 7 krát denne v menších dávkach
 • Vyhýbajte sa vyhladovaniu a následnému vyjedaniu, radšej noste vždy niečo ľahké pri sebe a keď začínate pociťovať hlad, tak si dajte
 • Zvýšte príjem zeleniny a ovocia na množstvo aspoň 0,5 kg denne
 • Dbajte na dostatočný prijem tekutín aspoň 2 - 3 l
 • Používajte rastlinne tuky a oleje
 • Obmedzte vyprážané jedla, rýchle občerstvenia 
 • Vyhýbajte sa soleným jedlám, údeným, tučným a príliš ochuteným, korenením jedlám
 • Obmedzte sladenie nápojov ako čaj, káva
 • Vyhýbajte sa ochuteným vodám
 • Sladkosti nahraďte ovocím
 • Športujte, hýbte sa, choďte na dlhšie prechádzky
 • Vyhýbajte sa stresu

Zostaňte aktívny počas celého tehotenstva, aby bolo vaše telo pripravené na pôrod. Pokračujte v bežných denných činnostiach alebo cvičený, pokiaľ to neohrozuje vaše zdravie alebo zdravie dieťaťa.

Strava v tehotenstve, aké vitamíny zvýšiť počas vývoja plodu?

Ak ešte nie ste tehotná a plánujete tehotenstvo je dobré aspoň 2 mesiace pred plánovaným tehotenstvom pridať kyselinu listovú, ktorá je obsiahnutá v rôznych prípravkov pre plánovanie rodičovstva.

Práve kyselina listová má dobrý vplyv na vývin nervovej trubice a mozgu. Kyselinu listovú nájdete v zelených druhoch listovej zeleniny, ako špenát, brokolica.

Na trhu už je veľké množstvo produktov s obsiahnutými doplnkami a vitamínmi pre plánované rodičovstvo ako aj pre vývin plodu podľa trimestrov.

Čo by ste mali v strave zvýšiť?

Zvýšte prísun bielkovín. Bielkoviny sú tvorené z aminokyselín a z nich sa skladajú kosti, koža, a hormóny. Dobrým zdrojom sú chudé mäso, ryby, mliečne výrobky, vajcia, orechy, semienka.

Sacharidy dodávajú energiu, dobrým zdrojom nerafinovaných sacharidov sú ryža, celozrnné pečivo, zemiaky.

Vápnik, podporuje tvorbu kostí. Nájdete ho v mliečnych výrobkoch, pri intolerancii na laktózu, je už dostatok bezlaktózových výrobkov na trhu, ktoré nájdete v obchodoch. Pre vegánov je vhodný prísun vápnika v sójových bôbov, sójových výrobkoch, brokolici, karfiole, naklíčených obilninách, sezamových semienkach, mandliach, pomarančoch.

Omega 3 mastné kyseliny a kyselina listová sú potrebné pre správny vývoj mozgu, miechy srdca a zraku. 

Vitamíny:

 • Vitamín A je potrebný pre zrak, rast kostí, vývoj plodu. Nájdete ho v špenáte, brokolici, mrkve, šaláte, červenej paprike, vajciach.
 • Vitamíny skupiny B nájdete v mäse, rybách, šampiónoch, pšeničných klíčkoch, fazuli, kvasniciach.
 • Vitamín C obsahujú citrusy, cibuľa, paprika.
 • Vitamín D – slnečné lúče.

Dbajte na zvýšený príjem železa. Najlepším zdrojom je červené mäso, vnútornosti, vajcia najmä žĺtok, morské riasy. Hlavne vegáni by mali dopĺňať železo tabletkami, lebo aj keď zelenina obsahuje železo ako napríklad špenát, nemá ho v dostatočnom množstve potrebné pre telo.

Prečítajte si tiež článok: V tehotenstve dajte pozor na chudokrvnosť. Aké má príčiny, príznaky?

Zdroje

 • literatúra
  • Velká česká kniha o matce a dítěti: Taťána Hanáková
  • Těhotenství a péče o dítě: Jane Symons
  • Zdravie a klinika chorôb: Katarína Kopecká, Petr Kopecký
  • Porodnictví: 3., zcela přepracované a doplněné vydání: Hájek Zdeněk, Čech Evžen, Maršál Karel, kolektiv
 • v anglickom jazyku

Naposledy aktualizované 24.11.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Ošetrovateľstvo na Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici. Po škole pracovala tri roky na chirurgickom oddelení a od roku 2010 na oddelení Anestéziológie a intenzívnej medicíny. V súčasnej dobe sa vzdeláva v špecializačnom štúdiu v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ultrazvuk v tehotenstve: Veľkosť plodu, čo je to fetálna biometria? Ultrazvuk v tehotenstve: Veľkosť plodu, čo je to fetálna biometria?

Ultrazvukové vyšetrenie je jednou z najdôležitejších zobrazovacích vyšetrení v gynekológii a pôrodníctve. Je to neinvazívne, neškodné vyšetrenie pomocou ultrazvukových vĺn, ktoré...

Bolesti krčnej chrbtice v tehotenstve? Prečo sú tak časté a ako sa naučiť ich zvládať? Bolesti krčnej chrbtice v tehotenstve? Prečo sú tak časté a ako sa naučiť ich zvládať?

Tehotenstvo je niekoľkomesačný proces veľkých zmien ženského tela. Niektoré zmeny prinášajú nepríjemné pocity a bolesti, avšak správnou prípravou sa im dá aspoň z časti predísť.

Sex v tehotenstve. Na čo si dať pozor a aké zmeny so sebou prináša? Sex v tehotenstve. Na čo si dať pozor a aké zmeny so sebou prináša?

Tehotenstvom sa mení množstvo vecí. Intímny život je jednou z nich. Niektoré páry si milovanie naďalej užívajú, iné sa sexu počas tehotenstva vyhýbajú. Mnohých trápia rôzne otázky i obavy.

Výtok v tehotenstve. Čo sa považuje za normálny výtok? A ako sa prejavuje infekcia? Výtok v tehotenstve. Čo sa považuje za normálny výtok? A ako sa prejavuje infekcia?

Výtok je častým sprievodným javom tehotenstva. Počas tehotenstva je sliznica pošvy viac zdurená, vplyvom hormónov a je náchylnejšia aj na výskyt infekcií. 

Čo je to placenta, kedy vzniká a akú má funkciu počas tehotenstva? Čo je to placenta, kedy vzniká a akú má funkciu počas tehotenstva?

Placenta, alebo plodový koláč, má veľký vplyv na priebeh celého tehotenstva. Počas tehotenstva vyživuje vaše bábätko, aby mohlo pekne rásť, chráni ho, dýcha zaň a nahrádza mu všetky...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.