späť na zoznam článkov

40. týždeň tehotenstva: Je čas pôrodu? + 41. a 42. týždeň tehotenstva

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová
40. týždeň tehotenstva: Je čas pôrodu? + 41. a 42. týždeň tehotenstva
Zdroj foto: Getty images

V 40. týždni ste na konci tehotenstva, prichádza deň pôrodu. Čochvíľa sa stretnete so svojim dieťatkom, i napriek ťažkej a niekedy náročnej ceste, to bude pre vás dobrodružstvo. Narodí sa predsa malý človiečik.


Ste v 40. týždni tehotenstva a nadišiel váš termín pôrodu

Vaše dieťatko je donosené a pripravené na pôrod. 

Je to až neskutočné, ako rýchlo sa dokáže vyvinúť dokonalá ľudská bytosť v priebehu 38. - 40. týždňov. Síce len 5 % žien porodí v daný vypočítaný termín pôrodu a až 30 % tehotenstiev pokračuje po 40 týždni. Ale vaše telo najlepšie vie, kedy porodiť. 

Ak sa vaše dieťatko ešte nenarodilo, tak sa podľa všetkého, pôrod uskutoční v najbližších dňoch. 

Ako sa má dieťatko v maternici? 

Vaše dieťatko je pripravené na život mimo maternice, je úplne vyvinuté a donosené

Aj keď je v maternici dosť stlačené, kvôli nedostatku miesta, tak aj napriek stiesnenému priestoru a zmenám jeho aktivity, by malo byť stále aktívne a vy by ste mali stále pociťovať jeho pohyby

Pohyby by sa nemali spomaliť, ani zastaviť. Ak sa tak stane, môže to byť dôležitý znak, že niečo nie je v poriadku. Pri akýchkoľvek zmenách navštívte najbližšiu nemocnicu

Tým, že dieťa ostalo až doteraz v maternici, bude mať pravdepodobne viac vláskov a bude po pôrode čulejšie

Jeho mozog sa po pôrode bude naďalej vyvíjať rýchlym tempom, tak ako aj jeho zručnosti a šikovnosť. 

Nechty na rukách má už ostré a dlhšie, takže sa môže aj poškriabať. 

Vplyvom vašich tehotenských hormónov určitá časť prejde aj do tela plodu a preto majú zdurené mliečne žľazy a opuchnuté pohlavné orgány, čo sa po pôrode upraví. 

Placenta stále vyživuje a poskytuje protilátky pre dieťa, ktoré bude potrebovať na boj proti infekciám po pôrode počas prvých 6. mesiacov. Dojčením dieťatka sa poskytne ešte viac protilátok na posilnenie imunitného systému. 

Ak je už plod úplne pripravený začína produkovať hormón estrogén, ktorý vyvolá kontrakcie maternice. 

Po 40. týždni z pokožky dieťatka pomaly odchádza vernix, ktorý jeho pokožku zvlhčoval i chránil, tak sa môže po narodení objaviť u dieťaťa miestami suchšia pokožka.  

Ako sa cíti žena v 40. týždni? 

Vaša hmotnosť je rovnaká, ale môžete spozorovať aj malý úbytok na hmotnosti. 

Cítite sa veľká, nemotorná a nepohodlne z veľkého tehotenského bruška. 

Teraz už pociťujete dosť veľkú únavu z tehotenstva, ale po pôrode vám to tehotenstvo môže aj chýbať. 

Medzi časté príznaky sprevádzajúce posledné týždne tehotenstva patria: 

Prichádzajúci poslíčkovia, známi ako Braxton Hicksove kontrakcie, ktoré sa objavujú stále častejšie a so silnejšou intenzitou. 

Únava a problémy so spánkom, ktoré vás taktiež sprevádzali väčšinu tehotenstva. 

Strie sa vám môžu naďalej tvoriť, hlavne na prsiach, ktoré sa pripravujú na dojčenie, naliatím materského mlieka. 

Vaše prsia sú boľavé a plné, pripravené na dojčenie. Z prsných bradaviek môžete spozorovať unikanie mledziva, po kvapkách, čo si všimnete, ako mokré fliačiky na podprsenke v oblasti bradaviek. 

Opuchnuté a krvácajúce ďasná v ústnej dutine, ktoré sa často rozkrvácajú aj po jemnom čistení zubov. 

Svrbenie pokožky najmä v oblasti brucha. Napínaním pokožky a jej vysušovaním sa často stretnete s nepríjemným svrbením. Pokožku si pravidelne natierajte krémami, čím ju hydratujete a zmiernite nepríjemný pocit.

Svrbenie pokožky v oblasti brucha. Zdroj: Getty images
Úplne bežné je tiež svrbenie pokožky v oblasti brucha. Zdroj: Getty images

Bolesti na boku brucha sú spôsobené rozširujúcou sa maternicou a jej tlakom. 

Bolesti hlavy. Skúste sa napiť a ľahnúť si. Niekedy je bolesť spôsobená nedostatkom tekutín a únavou. Ak sa vyskytnú ostré bolesti hlavy, ktoré neprestávajú, navštívte nemocnicu. 

Bolesti chrbta sú časté, z narastajúcej námahy na chrbticu. Silnejšie bolesti v chrbtovej oblasti sa vyskytujú aj pred pôrodom, keď sa vaše telo pripravuje na pôrod. 

Bolesti v oblasti pošvy spôsobené tlakom hlavičky dieťatka na panvu. 

Zažívacie ťažkosti a pálenie záhy.  

Nadúvanie, zápcha a následný vznik nepríjemných hemoroidov, z tlaku na panvu a tlakom na stolicu. 

Kŕče v nohách, vyskytujúce sa hlavne v noci. 

Návaly tepla sú spôsobené tehotenskými hormónmi. 

Závrat a točenie hlavy. Skúste sa napiť, ľahnúť si a vyložiť nohy. Ak vám to nepomáha, tak si ľahnite na ľavý bok, čím uvoľníte prúdenie krvi cez dolnú dutú žilu a váš mozog sa lepšie prekrví, čo napomáha k zmierneniu závratov. 

Opuchnuté ruky a nohy. Vaše nohy môžu opuchať, takže si doprajte pokoj s vyloženými nohami. 

Infekcie sa často vyskytujú v poslednom mesiaci tehotenstva. Vaše telo je oslabené, namáhané, imunita znížená a tým sa zvyšuje riziko vzniku infekcií. 

Močové infekcie sú časte v poslednom mesiaci tehotenstva, prejavujúce sa pálením pri a po močení, bolesťou močového mechúra. 

Vaginálne infekcie sprevádzajúce svrbením, pálením a nepríjemným pocitom v oblasti genitálií, so zmenou konzistencie, prípadne zápachu výtoku z pošvy. 

Pokiaľ trpíte infekciou je nutné navštíviť svojho gynekológa, nech vám predpíše šetrné lieky na zmiernenie a liečbu infekcie. 

Stmavnutá pokožka na tvári, alebo hnedé škvrny sa nazýva chloazma, alebo tehotenská maska. Väčšina tmavých škvŕn po pôrode samo vymiznú. 

Vaša pokožka na pleti je mastnejšia. 

Vlasy sú hustejšie a lesklé, za čo môžete vďačiť tehotenským hormónom. 

Panvová bolesť je spôsobená poklesom dieťatka do panvy a následným tlakom na ňu.    

Pre zmenu od zápchy sa pred začínajúcim pôrodom môže objaviť hnačka

Príznaky z predchádzajúcich týždňov spôsobené tehotenskými hormónmi, ako sú výkyvy nálady, ranné nevoľnosti, zvýšený čuch. 

Výtok z pošvy by mal byť biely, mliečny, niekedy s farbením do ružova, z praskajúcich jemných cievok krčka maternice, ktorý sa rozťahuje a pripravuje na pôrod. 

Stenčenie kŕčka maternice, aj keď to nebudete cítiť, tento týždeň sa váš kŕčok maternice otvára a stenčuje. 

Zvýšenie vaginálneho výtoku je príznakom prípravy na pôrod. 

Odchod hlienovej zátky, ktorý môžete spozorovať na nohavičkách ako hustejší výtok väčšieho množstva s prímesou do ružova, alebo do hneda. Odchod hlienovej zátky v poslednom týždni tehotenstva dáva na známosť, že pôrod sa blíži a pravdepodobne sa uskutoční v najbližších hodinách, prípadne dňoch. 

Nepríjemný pocit mokrých nohavičiek môže spôsobiť samovoľný únik moču, kvôli tlaku dieťatka na močový mechúr, alebo sa môže jednať o pomalí únik plodovej vody

Únik plodovej vody, alebo moču? Ako to zistím? (tabuľka)

Plodová voda  Moč
je bezfarebná tekutina, bez zápachu, môže mať nasladlú vôňu. Odtok plodovej vody sa nedá zastaviť stiahnutím panvových svalov, tak ako pri močení. je žltkastej farby so špecifickým zápachom. Pri stiahnutí panvových svalov sa zastaví.

Môže vás prekvapiť aj náhly únik plodovej vody nárazovo. Preto už pre istotu noste na nohavičkách hygienickú vložku, ktorá aspoň určitú časť zachytí a vy sa vyhnete, alebo zmiernite nepríjemné premočenie oblečenia a mlákou pod sebou. 

Ak vám odtečie plodová voda a všimnete si, že  je zelenej, alebo hnedej farby, okamžite navštívte najbližšiu nemocnicu. Môže to byť známkou, že vaše dieťatko už malo prvú stolicu v maternici a nutné, aby sa čím skôr narodilo. 

Venujte pozornosť všetkým príznakom začínajúceho pôrodu a veľa oddychujte, aby ste načerpali silu pri pôrode. 

Prenášanie tehotenstva nesie aj svoje riziká. Čím je dieťatko dlhšie v maternici, tým aj ďalej rastie a naberá na hmotnosti. 

Preto sú dôležité kontroly v poradni, kde sa kontroluje plod a sonografom sa určuje pravdepodobná veľkosť dieťatka. U prenášaní sa rodia väčšie detičky, a je riziko zo sťaženého prechodu cez úzke pôrodné cesty. 

Aké vyšetrenia ma čakajú v 40. týždni a pri prenášaní tehotenstva? 

Pravidelné kontroly v poradni na ktoré ste si aj zvykli a viete čo vás bude čakať. Je bežné, ak vám lekár odporučí návštevu poradne aj každý druhý deň

Po 40. týždni, po prenášaní tehotenstva je väčšina budúcich mamičiek hospitalizovaná v nemocnici, kde vás pravidelne kontrolujú a sledujú, aby vaše dieťatko nebolo ohrozené a pre prípadné vyvolanie pôrodu umelo. 

Ak je všetko v poriadku, tak každé tri dni sa robí CTG - kardiotokografické vyšetrenie, na zaznamenávanie srdcových oziev plodu a kontrakčnej činnosti maternice. 

Častejšie sú vaginálne vyšetrenia pre kontrolu, či sa už kŕčok otvára a pripravuje na pôrod. 

Sonograficky sa sleduje, či je dieťatko v poriadku, premeriavajú sa prietoky krvi cez placentu do plodu, čím sa zisťuje aj funkčnosť placenty a sleduje sa stav plodovej vody. 

10 dní po termíne sa robí oxytocínový záťažový test, keď vám podajú oxytocín a sleduje sa pripravenosť maternice a stav placenty. Po prenášaní 12 dní po termíne často začínajú vyvolávať pôrod umelo. 

Placenta po termíne pôrodu na 10. - 12. deň znižuje svoju funkčnosť, čo nesie so sebou aj riziko. 

Som v 40. týždni tehotenstva a žiadne známky začínajúceho pôrodu

Je možne, že váš termín pôrodu bol zle vypočítaný, takže stále nie je neskoro. 

Porodím po termíne? Kedy sa moje telo rozhodne porodiť dieťa? 

To, že máte termín vypočítaný a zapísaný v tehotenskej knižke perom, ešte neznamená, že sa pôrod naozaj uskutoční v daný deň. 

Až 30% tehotenstiev pokračuje aj po 40. týždni. 

Pokiaľ nebude pôrod postupovať, tak sa váš lekár podľa vyšetrení a výsledkov rozhodne o ukončený tehotenstva. 

41. týždeň tehotenstva 

Vaša taška je zbalená, meno vybraté  a u vás sa stále nič nedeje. 

Snažte sa byť trpezlivá. Využite to na relaxáciu a plánovanie budúcnosti so svojim dieťatkom. 

Nie je to nezvyčajné prekročiť termín pôrodu, aj keď sa vám to zdá byť večnosť. 

42. týždeň tehotenstva 

Ak pôrod stále neprebehol, aj napriek všetkým možnostiam vyvolania spontánneho pôrodu a vášmu bábätku sa nechce ísť von, tak vám váš lekár začne pôrod vyvolávať umelo. 

Buď prasknutím plodových obalov a následným odtokom plodovej vody, podaným liekov na vyvolanie pôrodu, alebo naplánovaní  cisárskeho rezu. 

Aké sú možné spôsoby vyvolania pôrodu prirodzene? 

Ak u vás pôrod ešte neprebehol a ani len nemáte pocit blížiaceho pôrodu, je pár stimulov, ktoré dokážu bezpečne pôrod vyprovokovať. 

Za celkom osvedčený spôsob je zvýšenie fyzickej aktivity. Skúste ísť na dlhšiu prechádzku, so striedaním rýchlej chôdze, chôdza po schodoch, alebo začať upratovať doma, od umývania podlahy, kúpeľne, ale všetko robte s rozumom, aby ste si neublížili a ani bábätku. Pri rýchlej chôdzi nezabúdajte na správne dýchanie. 

Pohlavný styk, aj keď veľa párov už na sex v posledných týždňoch ani nepomyslia, je to jedna z možností na vyvolanie prirodzeného pôrodu. 

Počas sexu sa v tele vyplavuje oxytocín, ktorý vyvoláva pôrod a orgazmus svojimi sťahmi podporuje kontrakciu maternice. Spermie zjemňuje kŕčok, obsahujú hormón prostaglandín, ktorý má vplyv na začatie kontrakcií, takže stačí jemné milovanie, aby sa pôrod pohol. 

Prečítajte si tiež: Sex v tehotenstve. Na čo si dať pozor a aké zmeny so sebou prináša?

Stimulácia bradaviek, ktorou sa produkuje hormón oxytocín, podávaný taktiež na vyvolanie kontrakcií. Najlepším spôsobom je jemné stláčanie bradaviek, medzi ukazovákom a palcom niekoľko minút. 

Horúcou sprchou, ktorou budete krúživými pohybmi prechádzať po bruchu a krížoch. Ale buďte opatrné, stou horúcou vodou to nepreháňajte. Teplotu vody zvoľte takú, ktorú znesiete a je vám príjemná.  

Cvičenie na vyvolanie pôrodu. K známym cvikom patrí napríklad cvik nazývaný mačka. Kľaknite si na kolená, ruky položte na zem a kolíšte sa, pohybujte sa spredu dozadu. 

Cvičenie na fit lopte. Sadnite si na fit loptu, vystrite chrbát, nohy rozkročte a iba tak sa pohúpavajte na nej. Týmto cvikom pomôžete dieťatku zosunúť sa hlbšie do pôrodných ciest. 

Tehotná žena sediaca na fit lopte. Zdroj: Getty images
Podarí sa pôrod urýchliť na fit lopte? Zdroj: Getty images

Ďalšou možnosťou je vykonanie klystíru, ktorý zvýši pohyb čriev a pomôže ku kontrakciám maternice. Pri aplikácii klystíru nepoužívajte agresívne prípravky, radšej zvoľte čistú vlažnú vodu. 

Konzumácia pikantných jedál, ktorú môžu podráždiť prechodom cez črevá aj maternicu a vyvolať kontrakcie. Ale stým opatrne, aby ste miesto kontrakcií, nemali zažívacie problémy a neutíchajúce pálenie záhy. 

Aký je vyvolaný pôrod? 

Je to pôrod, ktorý neprebieha sám, prirodzene, ale je vyvolaný umelo, so zásahom gynekológa a podaním liekov na podporu kontrakčnej činnosti maternice. 

Najčastejším dôvodom je prenášanie po termíne a odporúčaný je medzi 41. – 42. týždňom tehotenstva. V prípade rizika, alebo komplikácií aj skôr. 

Vyvolanie pôrodu sa robí rôznymi spôsobmi po dohode s vašim gynekológom. 

Vyvolanie pôrodu prostaglandínom. Prostaglandín je liek povzbudzujúci kŕčok maternice na jeho dozretie, aby sa skrátil a zmäkol. Napomáha k otvoreniu krčka a vzniku kontrakcií. Liek sa podáva počas vaginálneho vyšetrenia v nemocnici. Niekedy je nutné opakované podávanie prostaglandínu. 

Umelé pretrhnutie blán sa vykonáva, ak vám ešte neodtiekla plodová voda. Jemným vaginálnym vyšetrením sa urobí malý otvor v blanách, aby mohla odtiecť plodová voda a tým sa posúva dieťatko viac do panvy. Jeho hlavička tlačí na kŕčok maternice a tlakom naň sa stimulujú kontrakcie. 

Podávanie oxytocínu, ktorý podporuje kontrakcie. Používa sa ak kontrakcie nenastali, alebo ich intenzita sa nezvyšuje. Podáva sa infúziou do žily, v malých dávkach a postupným zvyšovaním, kým nenastanú pravidelné kontrakcie 3 – 4 za 10 minút. Počas vyvolávania oxytocínom musí byť pulz dieťatka monitorovaný. 

Plánovaný cisársky rez. Pokiaľ sa nepodarí pôrod vyvolať umelo, alebo je riziko veľkého plodu a riziko komplikácií počas pôrodu, tak sa pôrod urobí na operačnej sále cisárskym rezom. 

Čo vám môžem odporučiť? 

  • Odporúčajú sa prechádzky ak to vaše telo zvláda, pohyb je dobrý aj pri naberaní síl na pôrod 
  • Precvičujte dychové cvičenie 
  • Stravujte sa zdravo v menších porciách, viac krát denne 
  • Rozprávajte sa s dieťatkom, požiadajte aj vášho partnera  nech sa prihovára brušku. Dieťa po narodení pravdepodobne rozozná zvuk vašich hlasov 
  • Bezpečne sa ohôľte, alebo poproste svojho partnera, aby vám pomohol v holení v intímnych partiách 
  • Veľa oddychujte, relaxujte a pripravujte sa na ten veľký deň, kedy príde vaše dieťatko na svet 

Tašku máte pobalenú, meno vybraté, tak už len vyčkať ten deň, keď sa vaše dieťatko rozhodne uzrieť svetlo sveta a vy ho konečne uvidíte, a budete sa ho môcť naozaj dotknúť a zobrať do náručia. 

Pôrod začína 

Pokiaľ ucítite začínajúce kontrakcie počas noci a nie sú pravidelné, tak sa snažte čo najviac oddychovať, prípadne sa vyspať. Budete potrebovať dostatok energie na pôrod. 

Ak počas dňa, buďte vo vzpriamenej polohe a aktívne sa pohybujte, čím pomôžete dieťatku pohybom nadol a jeho tlakom na pôrodné cesty sa vám otvára kŕčok maternice. To by mohlo urýchliť cestu k pôrodu. 

Vyskúšajte rôzne polohy, hojdajte sa na fit lopte, alebo položte ruky okolo krku partnera a opierajte sa o neho. 

Ak vám odtiekla plodová voda, ale ste stále bez kontrakcií, tak tie nastanú pravdepodobne onedlho. V kľude si zbaľte veci, zoberte pripravenú tašku a choďte do pôrodnice.  

Ak nastávajú pravidelné kontrakcie a ste ešte doma, je čas zobrať pobalenú tašku a ísť do pôrodnice

Teplá sprcha vám pomôže trochu stlmiť bolesti. 

Zamerajte sa na dychové techniky. Zhlboka nádych nosom a výdych ústami. 

Požiadajte svojho partnera o masáž a zapojte ho do svojej práce. Vás to ubezpečí a povzbudí vaše telo k väčšej produkcie endorfínov, ktoré sú prírodným liekom proti bolesti. 

Snažte sa byť v kľude a tešiť sa na príchod dieťatka, ktoré je na ceste. 

Pôrod je rozdelený do troch etáp:

  1. Etapa sú kontrakcie, kedy sa váš kŕčok maternice otvára až kým nie je otvorený na 10 cm. Prvá fáza trvá 6 – 12 hodín, ale u niekoho menej, hlavne u druhorodičiek 
  2. Etapou je pôrod dieťaťa 
  3. Etapou pôrod placenty 

Viac o príznakoch pôrodu a jeho priebehu sa môžete dočítať v našom článku: Pôrod. Kedy sa začne? A ešte dôležitejšia otázka: Kedy sa skončí? 

Ako bude vyzerať vaše dieťatko? 

Vaše dieťatko nemusí vyzerať tak, ako očakávate. Po narodení sú deti mokré, s krvavými fľakmi na tele, viditeľným vernixom a s popôrodnými znakmi, ktoré časom vymiznú. 

Lebka dieťaťa nemusí mat pekný okrúhly tvar. Prechodom pôrodnými cestami môže byť hlavička postláčaná a môže zanechať dočasne kužeľovitý tvar hlavičky. 

Môže mať ešte viditeľné lanugo na tele, jemné vlásky pokrývajúce telo. 

Očká opuchnuté, ruky a nohy sfarbené do modra. 

Na tváričke môžu byť viditeľné biele bodky, alebo vyrážky

Jeho pokožka, môže byť na niektorých miestach suchá a  olupovať sa. 

Prsiapohlavné orgány bývajú opuchnuté. 

Ak bolo dlhšie v maternici môže sa narodiť s dlhšími vláskami a bude mať viac, ako 70 reflexov

Na prvý pohľad sa vám môže zdať váš novorodenec zvláštny. Tieto zmeny vzhľadu sú však bežné. Postupom času, hodinami, dňami sa tieto odchýlky upravia a vaše dieťatko bude krásnym novorodencom. 

Novorodenec po pôrode vidí rozmazane, jeho centrálne videnie sa ešte naďalej bude vyvíja. 

Novorodenec pár hodín po pôrode. Zdroj: Getty images
Novorodenec pár hodín po pôrode. Zdroj: Getty images

Zdroje 

Literatúra

  • Moderní porodnictví: 2., přepracované a doplněné vydání: Roztočil Aleš, kolektiv 

V anglickom jazyku

Naposledy aktualizované 17.05.2021

Galéria k článku

Novorodenec krátko po pôrode. Zdroj foto: Getty images
Tehotná žena cvičí pre vyvolanie pôrodu. Zdroj foto: Getty images
Svrbenie brucha počas tehotenstva je bežným. Zdroj foto: Getty images
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Ošetrovateľstvo na Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici. Po škole pracovala tri roky na chirurgickom oddelení a od roku 2010 na oddelení Anestéziológie a intenzívnej medicíny. V súčasnej dobe sa vzdeláva v špecializačnom štúdiu v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
20. týždeň tehotenstva: Aké vyšetrenia vás čakajú v tomto týždni? 20. týždeň tehotenstva: Aké vyšetrenia vás čakajú v tomto týždni?

Ranné nevoľnosti vás už pravdepodobne netrápia a môžete si užívať príjemné obdobie tehotenstva s rastúcim bruškom, ktoré vás ešte neobmedzuje. 

12. týždeň tehotenstva: Má už plod skutočnú podobu dieťatka? 12. týždeň tehotenstva: Má už plod skutočnú podobu dieťatka?

Za posledné tri týždne sa veľkosť vášho dieťatka zdvojnásobila, rastie veľkou rýchlosťou. Už teraz meria od temena po kostrč približne 5 - 6 cm. 

11. týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka? 11. týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka?

Vaše dieťatko už vyzerá, ako malý človek. Fáza embrya je dokončená a od tohto týždňa sa vaše dieťa považuje za plod. Všetky orgány dieťatka sa vytvorili počas embryonálneho štádia, teraz...

19. týždeň tehotenstva. Prečo ešte necítim pohyby? 19. týždeň tehotenstva. Prečo ešte necítim pohyby?

Ešte ste neucítili pohyb vášho bábätka? Nemusíte sa obávať. Už čoskoro to príde. Potrápiť vás môžu kŕče v nohách i  poruchy spánku. A ako je to so športom počas tehotenstva?

18. týždeň tehotenstva. Ako je to s pohybmi či bolesťami v podbrušku? 18. týždeň tehotenstva. Ako je to s pohybmi či bolesťami v podbrušku?

V tomto čase si budúca mamička čoraz viac uvedomuje a cíti život pod srdcom. Dieťatko už dáva o sebe vedieť. Viete, čo vás čaká v tomto období?


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.