späť na zoznam článkov

Sex v tehotenstve. Na čo si dať pozor a aké zmeny so sebou prináša?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Sex v tehotenstve. Na čo si dať pozor a aké zmeny so sebou prináša?
Zdroj foto: Getty images

Tehotenstvom sa mení množstvo vecí. Intímny život je jednou z nich. Niektoré páry si milovanie naďalej užívajú, iné sa sexu počas tehotenstva vyhýbajú. Mnohých trápia rôzne otázky i obavy.


Sex v tehotenstve je pre niekoho prirodzená súčasť tohto obdobia. Iných myšlienky na sex skôr obchádzajú.

Prečo je to vlastne tak? Kedy je sex v tehotenstve bezpečný a kedy sa mu treba vyhnúť?

Sex v prvom trimestri tehotenstva

Tehotenstvo predstavuje obdobie, počas ktorého sa žena stretáva s rôznymi zmenamipocitmi. Telo budúcej mamičky sa mení. Emócie sú častokrát ako na húpačke a túžba po milovaní sa môže rýchlo vytratiť.

Možno vás zaujme i článok: Trápi vás únava v tehotenstve?

Začiatok cesty zvanej tehotenstvo býva pomerne náročný. Vznik nového života a obrovské hormonálne zmeny so sebou často prinášajú únavu, vracanie, bolesť i náladovosť.

Takzvané ranné nevoľnosti by sa kľudne dali premenovať na celodenné a na intímne chvíľky s partnerom si ani nepomyslíte.

Asi 60 až 80 % tehotných žien pociťuje v prvom trimestri fyzickú slabosť, nevoľnosť a zvracanie. Hoci nie každá žena sa s tým musí stretnúť, ide o normálny a pomerne bežný jav.

Možno vás zaujmú i články:

Nemusíte sa znepokojovať, ak nemáte počas prvého trimestra energiu na rozdávanie. Tento stav sa upraví zväčša niekedy v priebehu 12. až 14. týždňa.

Zatiaľ vyzbrojte seba i partnera trpezlivosťou. Doprajte si čo najviac oddychu.

Unavená žena, nespokojný manžel.
Najmä na začiatku tehotenstva, bývajú u žien myšlienky na sex zriedkavé. Zdroj foto: Getty Images.

Partnerovi dajte najavo, že vám na ňom záleží, avšak pokúste sa mu vysvetliť, ako sa teraz cítite. Hovorte o svojich pocitoch i obavách.

Môže mať sexuálna aktivita na začiatku tehotenstva na svedomí potrat?

Sex v tehotenstve je bezpečný i v prvých týždňoch tehotenstva. Ak dôjde ku komplikáciám tehotenstva alebo k potratu, dôvodom bývajú iné príčiny.

Rovnako sa netreba obávať, ak ste práve zistili, že ste tehotná a stále užívate antikoncepčné tabletky. Vášmu dieťatku to neublíži. Štúdie preukázali, že užívanie tabletiek počas tehotenstva, nemá žiadnu spojitosť s výskytom vrodených chýb ani iných porúch.

Sex v období tehotenstva je úplne bezpečný z hľadiska ďalšieho otehotnenia. Netreba preto používať žiadne antikoncepčné metódy. Ak však ide o sex s náhodným partnerom, tak je použitie kondómu z hľadiska hygieny potrebné.

Príliv energie v druhom trimestri tehotenstva

Nevoľnosti a únava s príchodom druhého trimestra, zvykne postupne ustupovať. Niektoré ženy túto zmenu takmer nebadajú, iné môžu náhle pociťovať príliv energievitality.

libido, teda sexuálna túžba, sa v tomto období môže výrazne zvýšiť. Opäť to majú na svedomí hormóny.

Prsia sa stávajú plnšie i citlivejšie. Vedomie, že nosíte pod srdcom nový život, vám dodáva väčší pocit ženskosti i hrdosti. 

Zvýšené prekrvenie spôsobuje väčšiu citlivosť v oblasti ženských pohlavných orgánov, vrátane vagínyklitorisu. V tejto oblasti tela sa nachádzajú najcitlivejšie nervové zakončenia. Viesť to môže k častejšímintenzívnejším orgazmom.

Pokiaľ nemáte žiadne komplikácielekár dal vášmu pohlavnému životu zelenú, nemusíte sa ničoho obávať. Naplno a bez výčitiek si toto obdobie užite.

Na sexuálnu túžbu vplýva okrem tehotenstva i mnoho iných faktorov ako napríklad stres. Prečítajte si tiež článok: Zníženie libida

Niektoré ženy sa však stále necítia dobre, pripadajú si neatraktívne, alebo sa o svoje dieťa boja.

Spomínané zvýšené prekrvenie v oblasti intímnych častí tela, nemusí so sebou prinášať len príjemnú rozkoš. U mnohých žien je to naopak spojené s nepríjemnými pocitmi, či bolesťou.

Ako vnímajú muži sex v tehotenstve?

Tak ako si niektoré ženy milovanie užívajú a iné nie, podobne je to i u mužov. 

Budúci oteckovia sa často boja, že pri milovaní porania partnerku, či samotné dieťa. Sex je však počas fyziologického tehotenstva bezpečný a pre dieťa nepredstavuje žiadne riziko.

Bábätko je bezpečne uložené, chránené vakom blán a silným maternicovým svalstvom. Krčok maternice uzatvára silná hlienová zátka, ktorá chráni dieťa pred infekciou. Navyše je anatomicky nemožné, aby mužský penis prenikol až k bábätku.

Ak teda máte bezproblémový priebeh tehotenstva a lekár vám nenariadil sexuálnu zdržanlivosť, nie je dôvod sa mu vyhýbať. Tehotenstvo je prirodzený stav a sex patrí i do tohto obdobia. 

Muž bozkáva tehotnú ženu na bruško.
Väčšina mužov pokladá svoju tehotnú partnerku za veľmi atraktívnu. Dôvodom bývajú plnšie tehotenské krivky, i plnšie prsníky. Foto: Getty images

Tehotenstvo a sexuálne polohy

Hoci je sex v tehotenstve povolenýbezpečný, môžu byť situácie, ktoré vám nie sú celkom príjemné. Je to veľmi individuálne. Každá žena sa cíti inak a v každom období tehotenstva jej môže vyhovovať niečo iné.

Tak je to i s polohami pri milovaní. Je to obdobie zmien a objavovania nových možností. Spolu s partnerom uprednostňujte to, čo vám obom vyhovuje. Využite spoločné intímne chvíľky na lepšie poznanie jeden druhého.

V tehotenstve sú bezpečné všetky klasické sexuálne polohy. Dieťa je pevne uložené vo vašej maternici. Ak sa však pri určitej polohe necítite dobre, povedzte to svojmu partnerovi. 

Pokiaľ ide o análny sex, je dôležité, aby sa zabránilo preneseniu baktérií z rekta do vagíny. Treba preto dodržať hygienické opatrenia a po análnom sexe vždy použiť sprchu.

Bolesti počas sexu v tehotenstve

Nemusíte sa obávať ak ste počas milovania sa, alebo vyvrcholenia pociťovali i miernu bolesť či kŕče. Najčastejšie ide o kombináciu telesných zmien, zvýšeným prietokom krvi do panvového dna i preťažením svalov.

Po pohlavnom styku môžu u ženy nastať i mierne kontrakcie maternice. Sú však neškodné a pokiaľ nenastal ten pravý čas, tak pôrod určite nevyvolajú. 

I stres zo strachu z ublíženia dieťaťu spôsobuje napätie vášho tela. Pokúste sa uvoľniť, či poprosiť partnera o masáž. Pokiaľ vám lekár nezakázal milovanie, nemusíte sa ničoho obávať.

Pri pochybnostiach sa však neostýchajte poradiť sa so svojim lekárom.

Dôvody, kedy vám váš lekár môže zamedziť sexuálnu aktivitu:

  • vaše tehotenstvo je rizikové
  • predčasný pôrod v minulosti
  • dochádza u vás k predčasnému skracovaniu krčka
  • placenta previa – alebo vcestná placenta, stav kedy sa placenta nachádza vo vchode pôrodných ciest
  • pohlavný styk je pre vás príliš bolestivý alebo pri ňom krvácate
  • prítomnosť infekcie

Možno vás zaujme i článok: Čo je to placenta, kedy vzniká a akú má funkciu počas tehotenstva?

Sex v treťom trimestri tehotenstva

V tomto období nastávajú zmeny, ktoré opäť môžu spôsobovať pokles libida. Budúca mamička sa postupne pripravuje na príchod dieťaťa.

Bruško naberá na veľkosti, čo sa stáva naozaj vyčerpávajúce. Mnoho mamičiek popisuje bolesť chrbta, návrat nevoľností či výraznejšie opúchanie nôh.

Možno vás zaujme i článok: Opuch nôh u mladých žien či v tehotenstve. Aké môžu byť príčiny?

Niektoré polohy sa počas milovania stávajú nereálne. S partnerom si však určite nájdete takú, ktorá bude obom vyhovovať.

Sex v tehotenstve a laktácia

Už počas tehotenstva sa budúcej mamičke začína tvoriť v prsníkoch mlieko. Sex môže byť v niektorých prípadoch stimul pre jeho uvoľnenie. Nemusíte sa toho obávať. Pre vaše dieťa zostane ešte dostatok tejto vzácnej tekutiny.

Vyhnite sa však úmyselnému vytláčaniu, alebo odsatiu mlieka. Prvé mliečko, ktoré sa tvorí obsahuje totiž množstvo dôležitých látok, ktoré bude vaše dieťatko po pôrode potrebovať.

Tehotenstvo a krvácanie po sexe

Ako sme spomínali, počas tehotenstva sú panvové orgány i celé panvové dno viac prekrvené. Rovnako tak i krčok maternice, ktorý je nielen bohato prekrvený ale i mäkší.

Preto sa malé špinenie, alebo krvácanie po sexe môže vyskytnúť. Takéto krvácanie nenesie žiadne riziko, no pri akýchkoľvek pochybnostiach kontaktujte svojho lekára.

Môže sex v tehotenstve vyvolať pôrod?

Podľa niektorých výskumov obsahujú mužské spermie takzvané prostaglandíny. Tieto látky podporujú krčok maternice k jeho zmäknutiu a skráteniu.

Počas orgazmu, vylučuje ženské telo oxytocín, ktorý vyvoláva sťahy hladkého svalstva maternice. Produkcia oxytocínu sa taktiež môže zvýšiť stimuláciou prsníkov.

Tieto látky by teoreticky mohli dopomôcť k pôrodu, no iba v prípade, že je na to kŕčok maternice a samotná maternica naozaj pripravená.

Nemusíte sa obávať, že samotný pohlavný styk vo vysokom štádiu tehotenstva vyvolá pôrod. Pokiaľ telo nie je ešte na pôrod pripravené, sex ho nevyvolá.

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 07.07.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ultrazvuk v tehotenstve: Veľkosť plodu, čo je to fetálna biometria? Ultrazvuk v tehotenstve: Veľkosť plodu, čo je to fetálna biometria?

Ultrazvukové vyšetrenie je jednou z najdôležitejších zobrazovacích vyšetrení v gynekológii a pôrodníctve. Je to neinvazívne, neškodné vyšetrenie pomocou ultrazvukových vĺn, ktoré...

Bolesti krčnej chrbtice v tehotenstve? Prečo sú tak časté a ako sa naučiť ich zvládať? Bolesti krčnej chrbtice v tehotenstve? Prečo sú tak časté a ako sa naučiť ich zvládať?

Tehotenstvo je niekoľkomesačný proces veľkých zmien ženského tela. Niektoré zmeny prinášajú nepríjemné pocity a bolesti, avšak správnou prípravou sa im dá aspoň z časti predísť.

Výtok v tehotenstve. Čo sa považuje za normálny výtok? A ako sa prejavuje infekcia? Výtok v tehotenstve. Čo sa považuje za normálny výtok? A ako sa prejavuje infekcia?

Výtok je častým sprievodným javom tehotenstva. Počas tehotenstva je sliznica pošvy viac zdurená, vplyvom hormónov a je náchylnejšia aj na výskyt infekcií. 

Koľko pribrať počas tehotenstva? Od čoho to závisí a na čo dať pozor? Koľko pribrať počas tehotenstva? Od čoho to závisí a na čo dať pozor?

Tehotenstvo je dar, ktorý môže ženu stretnúť a radostne očakáva bábätko aj napriek nepohodliu z rastúceho bruška a prírastkom na váhe, ktorý môže byť rôzny. Tých pár kíl navyše nie je...

Čo je to placenta, kedy vzniká a akú má funkciu počas tehotenstva? Čo je to placenta, kedy vzniká a akú má funkciu počas tehotenstva?

Placenta, alebo plodový koláč, má veľký vplyv na priebeh celého tehotenstva. Počas tehotenstva vyživuje vaše bábätko, aby mohlo pekne rásť, chráni ho, dýcha zaň a nahrádza mu všetky...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.