späť na zoznam článkov

Afty naše každodenné - môžu byť u detí, aj v tehotenstve

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Afty naše každodenné - môžu byť u detí, aj v tehotenstve
Zdroj foto: Getty images

Afty sú nepríjemné, zapálené pľuzgieriky, ktoré sa vyskytujú na sliznici ústnej dutiny. Tieto bolestivé vriedky môžu potrápiť najmä deti a tehotné ženy. Prečo je tomu tak? Môžu byť nebezpečné pre nenarodené dieťa?


Afty sú okrúhle, alebo oválne pľuzgiere, veľké zväčša niekoľko milimetrovjeden centimeter. Tieto malé zapálené pľuzgieriky bývajú biele,žltkasté,červeným ohraničením. Niekedy môžu i krvácať.

Typickým miestom pre vznik je vnútorná strana ústnej dutiny. Ide najmä o líce, pery, ale i jazyk.

Hoci môžu byť naozaj nepríjemné, väčšinou nevyžadujú návštevu lekára. Nie sú nebezpečné. Nepredstavujú teda žiadne vážne ohrozenie na zdraví. Miznú zväčša samé, do jednéhodvoch týždňov.

Uľavou od bolesti a nepohodlia spôsobenej aftou, môžu byť rôzne liečivé maste, či oleje, ktoré sú voľne dostupné v lekárňach.

Ako a prečo vznikajú afty

Predchodcom afty je hrčka, či vyrážka, ktorá praskne a mení sa na vred. Väčšinou sa objaví viac ako jedna, no nezvyknú medzi sebou splývať.

Túto chorobu popisovali už starí Gréci. V súčasnosti postihuje približne 20% populácie na celom svete.

Vo väčšine prípadov je dôvod vzniku áft nejasný. Často sa na ich tvorbe podieľa poškodenie vnútornej steny ústnej dutiny a určitý rizikový faktor, ktorý značne dopomôže k vzniku afty.

Ak sa vám vytvorí afta, je veľmi pravdepodobné, že sa ešte rozšíri alebo sa vytvoria viaceré naraz. 

Prehľad príčin a rizikových faktorov:

možné príčiny vzniku afty  rizikové faktory ochorenia spôsobujúce vznik áft
 • poškodenie vnútornej strane úst náhodným prehryzením
 • poškodenie ostrým zubom
 • nesprávnou zubnou protézou
 • tvrdými a dráždivými potravinami (citrusové plody, pikantné jedlá) 
 • zle ošetreným a nesprávne zaplombovaným zubom
 • stres
 • úzkosť
 • hormonálne zmeny (menštruácia, tehotenstvo)
 • pôsobenie vírusov, baktérií, húb
 • alergia
 • nevyhovujúca zubná pasta
 • deficit vitamínov z rady B
 • nedostatok železa a kyseliny listovej
 • vírusové infekcie
 • Crohnova choroba
 • celiakia
 • oslabený imunitný systém
 • vedľajší efekt rádioterapie a chemoterapie
 • niektoré lieky

Stres mnohí odborníci uvádzajú ako najhlavnejší rizikový faktor vzniku áft. Ďalším častým rizikovým faktorom sú hormonálne zmeny, či oslabený imunitný systém.

Hoci sú afty zápalové ochorenie, nie sú neinfekčné. Nie sú teda prenosné z človeka na človeka.

Prečítajte si tiež magazínový článok: Ako vyberať zubnú kefku a vyhnite sa tak zbytočnému poraneniu nesprávnou kefkou. 

Kedy navštíviť lekára?

Hoci sú afty nepríjemnou i bolestivou záležitosťou, vo väčšine prípadov nejde o vážne ochorenie, a nevyžaduje si lekárske ošetrenie. Pokiaľ si však nie ste istý, či naozaj ide o aftu, alebo vám afty spôsobujú väčšie ťažkosti, navštívte svojho lekára.

Kedy nestačí domáca liečba:

 • afty sú veľmi bolestivé, nadmerne začervenané
 • opakovane sa vracajú
 • nemiznú do troch týždňov
 • inak znemožňujú bežné aktivity, v rátane primania potravy

Afty a Candida albicans

Na vzniku áft, sa značne podieľa kvasinková huba Candida albicans. Tento druh kvasinky sa prirodzene nachádza v ústnej dutine, no pri jej premnožení predstavuje rizikový faktor.

Oslabený imunitný systém nie je schopný udržať prirodzené množstvo tejto huby, a tá sa premnoží. Vzniká vhodné prostredie pre vznik áft.

K množeniu Candidy dopomáha i liečba antibiotikami. Tie spôsobujú zníženie počtu prospešných baktérií v ústach a umožňujú tak množenie tejto kvasinky. 

Ako vyliečiť afty?

Keďže príčina vzniku áft nie je doteraz celkom objasnená, tak i liečba nie je jednoznačná. Predstavuje skôr zmiernenie príznakov a uľavenie od bolesti. Ťažko je liečiť niečo, čoho príčinu nepoznáme.

Našťastie afty nevyžadujú žiadnu špeciálnu liečbu, alebo liečebné postupy. Afty, za normálnych okolností miznú do dvoch týždňov.

V mnohých prípadoch však môžu afty znepríjemňovať bežné činnosti, ako je prijímanie potravy. Najmä ak sa nachádzajú na miestach, na ktorých dochádza k častému dráždeniu.

Pokiaľ si nie ste istý či naozaj ide o afty, alebo vám značne znepríjemňujú bežné aktivity, obráťte sa na svojho lekára. Ten na základe rôznych vyšetrení stanoví možnú príčinu alebo vylúči iné možnosti ochorení, ktoré mohli afty či iné pľuzgiere spôsobiť.

Je tiež možné, že okrem laboratórnych vyšetrení, vás môže odporučiť i k zubnému lekárovi, imunológovi alebo alergológovi.

Čo robiť keď vás trápia afty

 • používajte mäkkú kefku na čistenie zubov
 • používajte zubnú pastu, ktorá neobsahuje síran sodný
 • vyhnite sa ostrým, korenistým, kyslím, slaným alebo teplým jedlám
 • jedzte viec ovocia a zeleniny, bohatej na vitamíny
 • doprajte si relax

Pomôcť môžu rôzne antimikrobiálne ústne vody, pastilky, gél alebo spreje. U detí a v tehotenstve sú však obmedzené. 

Pokiaľ uprednostňujete pomoc z prírody, môžete skúsiť výplach zo šalvie, harmančeka alebo nechtíka. Možno nie moc voňavé, no účinné je potieranie cesnakom alebo cibuľou.

Existujú i kortikosteroidové pastilky, ktoré zmiernia bolesť a urýchlia hojenie. No nie sú vhodné v tehotenstve a pre deti do12 rokov.

Veľký význam má prevencia. Tá spočíva najmä vo vitamínoch. Odporúča sa najmä užívanie vitamínu B, ale i vitamínu C, ktorý je pomocný pri posilnení imunity.

Afty často trápia i deti

Deti a dospievajúci sú často postihnutý výskytom áft. Jedným z dôvodov je ich nezrelý imunitný systém. Detský imunitný systém sa ešte len vyvíja. Preto sú deti omnoho viac citlivejšie na infekcie.

Často sa tiež vyskytuje v súvislosti s vírusovou infekciou, alebo chorobou zvanou choroba špinavých rúk. Môže tvoriť jeden z príznakov tejto choroby. 

Prečítajte si tiež článok: Dyzentéria, červienka, úplavica, šigelóza alebo jednoducho choroba špinavých rúk.

K vyššej miere výskytu u detí prispieva i nedostatočné zručnosti pri vykonávaní ústnej hygieny. Ide najmä o správne čistenie zubov. Deťom je treba pomáhať a viesť k správnym hygienickým návykom. Správnou starostlivosťou o detskú ústnu dutinu, sa vyhnete i vzniku zubného kazu.

Možno vás tiež zaujmú články: Pečatenie zubov u detí má svoj význam, alebo Ako na zdravé zuby

U menších detí sa často výskyt afty v ústach spája s odmietaním stravy. Boľavé pľuzgieriky im môžu spôsobovať bolesť pri prijímaní potravy. Pokiaľ vaše dieťa z ničoho nič začalo odmietať napríklad mlieko, presvedčte sa, či sa mu nevytvoril spomínaný vriedok v ústach.

Sú afty v tehotenstve nebezpečné?

Tehotenstvo je záťažou pre celý organizmus. Toto obdobie si vyžaduje vyšší prísun vitamínov a minerálov. Telo s nimi hospodári najmä v prospech nenarodeného dieťaťa.

Spotreba vitamínov a iných dôležitých látok sa mení, v rôznych štádiách tehotenstva. Ľahko vzniká ich nedostatok a následne i oslabenie imunity. Tá je okrem iného významným rizikovým faktorom pre vznik áft. Preto sa afty veľmi často vyskytujú i v tehotenstve.

Ďalším vyvolávajúcim faktorom v tehotenstve sú i hormonálne zmeny. Podobne je tomu i v období počas menštruácie. 

Hoci afty môžu budúce mamičky značne znepokojiť, neznamenajú žiadne riziko pre tehotenstvo, ani pre bábätko.

Ako na afty v tehotenstve

V tehotenstve je potrebné k akejkoľvek liečbe pristupovať opatrne. Tak je to i pri liečbe áft. Mnoho prípravkov obsahuje alkohol, alebo iné pre tehotenstvo nebezpečné látky. Pri liečbe sa preto poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom.

Neexistuje žiadna overená liečba, ktorá by zaručovala urýchlenie liečby, alebo zabránila opakovaniu vzniku áft. I v tehotenstve platí, že sa afty zväčša sami vytratia do jednéhodvoch týždňov. Dôležité je, aby budúca mamička nezabúdala na pestrú a vyváženú stravu a dostatok odpočinku.

Možno vás tiež zaujme článok: V tehotenstve si dajte pozor na chudokrvnosť

Ďalšie zaujímavé zdroje:

Naposledy aktualizované 09.02.2019

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 3. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 3. 7. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 3. 7. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 3. 7. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 3. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 3. 7. 2020

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Úpal, úžeh, leto, slnko, teplo, zdravie. Poznáte, rozdiel a príznaky? Úpal, úžeh, leto, slnko, teplo, zdravie. Poznáte, rozdiel a príznaky?

Slovo úpal nám rezonuje v ušiach hlavne počas letných dní. Teplo a slnko dokáže vyčerpať dieťa, dospelého, tehotnú ženu či seniora. Ak je horúčavy a slnenia príliš, zanechá to následky...

Letné chrípky a prechladnutia u detí. Viete, ako sa im vyhnúť? Letné chrípky a prechladnutia u detí. Viete, ako sa im vyhnúť?

Hoci leto nie je typickým obdobím chrípok a prechladnutí, často sa mu práve vtedy nevyhneme. Zmena prázdnin či dovolenky na sústavnú starostlivosť o malých pacientov nie je príjemná pre...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.