späť na zoznam príznakov

Afty

Afty

Afty sú obvykle menšie zápalové ložiská v ústnej dutine, ktoré sa prejavujú formou bledších malých vriedkov na sliznici či už ústnej dutiny alebo jazyka. Môžu sa vyskytovať samostatne alebo v skupinkách a v princípe existujú podľa veľkosti ako aj pôvodu tri druhy áft. Vo väčšine prípadov ide o reakcie na potravu alebo nejaký zásah do dutiny, ale v prípade väčších áft môže ísť aj o indikáciu závažnejšieho ochorenia, ktoré môže mať pôvod iného druhu.


Choroby s príznakom "aftov"

Afty v ústach môžu byť pod jazykom aj na ďasnách

Prvou skupinou sú menšie afty, ktoré dosahujú veľkosť maximálne špendlíkovej hlavičky. Tieto sa objavia obvykle veľmi rýchlo, ale zväčša aj do týždňa zmiznú. Druhá skupina sú afty už väčšie, v priemere môžu mať aj centimeter alebo viac a tieto sa hoja dlhšiu dobu, do dvoch týždňov. Tretia skupina sú afty herpetické, ktoré sa svojim tvarom odlišujú od prvých dvoch typov, ktoré sú najrozšírenejšie. Vyzerajú ako menší pľuzgier, pričom sú prenosné, nákazlivé.

Kým prvé dva typy sú obvykle reakciou napríklad na mechanické poranenie pri prežúvaní potravy, v prípade tretieho typu môže ísť o symptóm pre oveľa vážnejšie ochorenie, ako napríklad alergia na niektoré potraviny, ochorenia žalúdka, čriev, taktiež poruchy imunity a imunitného systému, ochorenia štítnej žľazy a podobne. Veľakrát afty vo všeobecnosti vie spôsobovať aj nedostatok minerálov, prípadne ide o reakciu na zubnú pastu alebo kefku.

U detí sa vyskytujú na jazyku aj v hrdle

Afty sa niekedy usadia nielen na podnebí ústnej dutiny, ale napríklad aj na vnútornej strane pery, prípadne na spodnej strane jazyka. Vyskytujú sa v populácii rovnako u žien ako aj u mužov, pričom najčastejšie trápia ľudí vo veku od 11 až do 35 rokov, ale samozrejme môžu sa vyskytnúť aj mimo tohto časového obdobia. Ak im chce človek predchádzať, mal by dbať na ústnu hygienu, používať jemnú zubnú kefku, zubné pasty, ktoré nepenia a zuby čistiť jemne.

Veľakrát spôsobujú afty rôzne baktérie, ktoré sa v ústnej sliznici nachádzajú, ale vplyvom oslabenia organizmu pôsobia tieto defekty v ústnej dutine. Okrem toho môže ísť aj o rôzne vírusy, veľmi často sú afty symptómom aj angíny alebo kiahní, prípadne prejavom zníženej imunity. Vyskytujú sa teda v prípadoch, kedy nejaké ochorenie človeka alebo jeho aktuálny zdravotný stav spôsobia zníženie imunity. Samozrejme môžu byť veľakrát aj alergickou reakciou.

Afty a tehotenstvo
Afty vedia byť nepríjemné aj v tehotenstve

Časté sú aj afty v tehotenstve

V ústach sa môžu vyskytnúť afty aj u budúcich mamičiek a nejde vôbec o ojedinelý jav. Tehotenstvo je totiž stav pre organizmus ženy mimoriadne náročný a to preto, že sa musí telo vysporiadať jednak s vyživovaním plodu, ale aj s oslabením vlastnej obranyschopnosti a imunitného systému. To je väčšinou aj najčastejšia príčina, kedy je imunitný systém ovplyvnený tehotnosťou, oslabí sa a tak sa môžu prejaviť afty. Priamy negatívny vplyv afty na tehotenstvo nemajú.

Ak sa chce žena v tehotenstve zbaviť aftov, ideálnym spôsobom je kombinácia riešenia príčiny a zároveň aj prejavu. Na riešenie príčiny stačí posilniť imunitný systém a to čo najviac prirodzene - napríklad zlepšením životosprávy, stravovania a podobne. Veľmi dôležité je prijímať stravu bohatú na vitamíny, najmä takú zeleninu a také ovocie, ktoré dodajú telu vitamín B. Afty samotné sa môžu riešiť za pomoci lokálnych dezinfekčných prostriedkov aplikovaných na miesto výskytu.

U detí môže byť prenos veľmi ľahký

Afty u detí v hrdle alebo v ústnej dutine sa objavia oveľa ľahšie ako u dospelých a vo veľkom množste prípadov treba za tým hľadať aj oslabenú imunitu. Veľmi veľa prípadov je takých, že sa s aftami vyskytuje aj teplota, čo je ďalší sprievodný znak typický najmä v prípade, že za aftami je nejaké infekčné ochorenie. Afty ako také samozrejme nie sú infekčné a prenosné, avšak netreba zabúdať na to, že príčina už môže byť prenosná a tak sa môže vzápätí preniesť aj reakcia na ňu.

Najčastejšie sa afty vyskytujú práve v detskej populácii a preto treba dbať na prevenciu. Pokiaľ ide o príčinu mechanického charakteru, napríklad poranenie zubnou kefkou alebo iný traumatický zážitok v ústnej dutine, treba sa toho vyvarovať - naučiť dieťa správne čistenie zubov, vymeniť strojček a podobne. Pokiaľ sú za výskytom aftov hypovitaminóza, infekcie alebo imunopatologické stavy, treba nájsť túto príčinu a podniknúť opatrenia na jej odstránenie a posilnenie imunity.

Afty po injekcii u zubára
Výskyt aftov je častý aj po stomatologických zákrokoch

Ako sa ich zbaviť? Najlepšia liečba lieči príčiny

Vo väčšine prípadov afty samé od seba po určitom čase zmiznú, avšak ak sa ich nie je možné zbaviť napríklad ani po dvoch týždňoch, je lepšie vyhľadať lekára. Jednak kvôli možnej diagnostike iných ochorení, ale aj kvôli vyliečeniu samotných áft. Je možné predpísať jednak lokálne ústne anestetikum ako prevenciu bolestivosti áft, ale tiež môže lekár odporučiť niektoré iné vitamínové prípravky, rôzne maste alebo niektoré druhy čajov, ktoré pomôžu s liečbou - závisí to od rozsahu ich výskytu.

Afty v hrdle sa môžu liečiť podobne, čiže lokálnou dezinfekciou. Najdôležitejšie je ale zamerať sa na príčinu, ktorá mohla výskyt aftov spôsobiť. Medzi tieto príčiny patria napríklad:

  • traumatické poranenie v ústnej dutine - napríklad zubnou kefkou, strojčekom, aplikáciou injekcie u zubára, pohryzenie vnútornej strany pery alebo pohryzenie jazyka nechtiac
  • nedostatok železa
  • nedostatok vitamínu B6
  • nedostatok kyseliny listovej
  • nedostatok vitamínu B12
  • alergie na potraviny - napríklad na jablká, hrušky, hrach alebo mrkvu

Aftami to nemusí končiť, môže to len začínať

Podcenenie aftov znamená ignorovanie nielen samotného príznaku a prejavu, ale najmä ignorovanie príčiny. Afty sa tiež niekedy môžu veľmi ľahko zameniť za niektoré veľmi vážne ochorenia ústnej dutine, prípadne im môžu predchádzať a môžu byť prvým varovným príznakom. Bohužiaľ, nejde ale len o choroby v ústach, pretože afty bývajú signalizátorom aj ochorení imunologického charakteru, chorôb infekčného pôvodu a niektorých systémových chorôb.

Nasledujúca infografika ukazuje, aké choroby sa s nimi najčastejšie spájajú:

Afty ako prejav chorôb

Ideálne je preto hneď, ako sa afty objavia, navštíviť lekára - či už zubného lekára alebo imunlóga, aby sa mohla začať diagnostika. V prvom rade sa odporúča zamerať sa na prevenciu v rámci hygieny v ústnej dutine, čo znamená napríklad odstrániť zubný povlak a zubný kameň, ktoré môžu byť podhubím mikroorganizmov. Deti by sa mali vyhýbať aj žuvačkám, koreniu a dráždivým potraviním. V druhom rade je nutné spraviť aj niektoré vyšetrenia - alergické, genetické a mikrobiologické.

Ako rozlíšiť afty od bieleho povlaku na jazyku

Ako rozlíšiť afty od bieleho povlaku na jazyku

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Naposledy aktualizované 29.04.2018


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.