späť na zoznam článkov

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku 7

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku 7
Zdroj foto: Getty images

Prinášame vám priebežné a stále aktuálne informácie o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.


Maďarsko uvoľní niektoré pandemické obmedzenia pre držiteľov vládou vydaných imunitných certifikátov. Nové kolo uvoľňovania, ktoré závisí od počtu podaných vakcín v krajine, odštartuje v sobotu.

Infekcie a úmrtia v Indii sú stále na vzostupe. India sa potýka s humanitárnou krízou, ktorú v čase prudkého nárastu počtu infekcií koronavírusom spôsobil akútny nedostatok nemocničných lôžok, liekov a kyslíka.

Nemecká farmaceutická spoločnosť BioNTech očakáva, že do septembra dostane výsledky testov jej vakcíny proti koronavírusu pre deti vo veku do 5 rokov.

Americká farmaceutická spoločnosť Moderna posilňuje výrobu svojej vakcíny proti koronavírusu. Globálne by chcela v roku 2022 vyprodukovať až tri miliardy dávok.

Čínski výrobcovia vakcín zvažujú miešanie svojich očkovacích látok a tiež to, či by k lepšej ochrane proti ochoreniu COVID-19 nepomohla podporná dávka.

Poľsko od soboty 1. mája začne postupne rušiť protipandemické reštrikcie.

Európa môže podľa šéfa nemeckej farmaceutickej firmy BioNTech dosiahnuť kolektívnu imunitu proti koronavírusu o štyri mesiace.

Pokusný koncert

Niektoré podujatia možno navštevovať bez sociálneho odstupu, ukázal španielsky koncert. Na koncerte v Barcelone bolo v marci 4 500 účastníkov v rúškach, pozitívnych bolo po dvoch týždňoch šesť ľudí.

Šesť týždňov po začiatku postupného uvoľňovania opatrení je Portugalsko na ceste k ďalšiemu zmierňovaniu obmedzení súvisiacich so šírením koronavírusu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil dosiaľ najprísnejšie pandemické obmedzenia v krajine. V rámci boja proti prudkému nárastu prípadov ochorenia COVID-19 i súvisiacich úmrtí zatvoria prevádzky a školy, obmedzia cestovanie a ľudia budú musieť byť od štvrtka takmer tri týždne doma.

Brazílsky národný zdravotnícky regulačný úrad Anvisa v pondelok 26. apríla odmietol používanie ruskej vakcíny Sputnik V. Svoje rozhodnutie zdôvodnil nedostatkom dát.

Nemecko plánuje v júni sprístupniť očkovanie proti koronavírusu pre všetkých dospelých.

Česká republika uvoľňuje niektoré svoje pandemické obmedzenia. Od pondelka 3. mája sa v krajine budú môcť otvoriť vybrané služby, ako napríklad kaderníctva, salóny krásy, masážne salóny či poskytovatelia starostlivosti o zvieratá.

Celosvetová pomoc Indií

Brazília zaznamenala počas prvých štyroch mesiacov tohto roka viac úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19 ako za celý rok 2020

Ruský fond priamych investícií a turecká farmaceutická spoločnosť Viscoran Ilac podpísali dohodu o výrobe ruskej vakcíny Sputnik V v Turecku.

Zahraničie posiela Indii pomoc na zmiernenie nárastu prípadov a nedostatku kyslíka. India je v celosvetovom meradle podľa štatistík Johns Hopkins University na druhom mieste v počte prípadov a na štvrtom v počte úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19.

Pakistan ponúka Indii zásielku nevyhnutných zdravotníckych pomôcok, keďže ničivá vlna infekcií koronavírusom vyčerpala indické zásoby kyslíka a ďalších nemocničných zariadení.

V Japonsku od nedele 25. apríla zatvorili obchodné domy, bary či divadlá v rámci núdzových opatrení zameraných na spomalenie rastu počtu infekcií koronavírusom.

India k 24. aprílu tretí týždeň v rade prepisovala globálne rekordy v počte nových prípadov nákazy koronavírusom. Krajina v sobotu hlásila, že za posledných 24 hodín pribudlo 346 786 infekcií. 

Cyprus na dva týždne obnoví lockdown. V krajine od 26. apríla do 9. mája zatvoria predajne, reštaurácie a telocvične a obyvatelia budú môcť zo svojich domovov vychádzať iba raz denne.

Globálny rekord nakazených

India vo štvrtok 22. apríla nahlásila viac ako 314-tisíc nových zistených prípadov nákazy koronavírusom. Je to globálny rekord počtu prípadov za jeden deň. 

Francúzsko uvalí nové reštrikcie voči cestujúcim prichádzajúcim z Indie s cieľom bojovať proti nákazlivému variantu koronavírusu, ktorý sa šíri v tejto krajine. 

V Číne dosiaľ zaočkovali proti koronavírusu asi 200 miliónov obyvateľov, čo predstavuje zhruba 14,29 % tamojšej populácie.

Česká republika na základe stanoviska Európskej liekovej agentúry (EMA) štartuje očkovanie proti koronavírusu vakcínou od spoločnosti Johnson & Johnson

Talianska vláda pošle do regionálnych vakcinačných centier 184-tisíc dávok vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že plánuje nové kolo vakcinácie obyvateľstva. Uskutočniť by sa malo o šesť mesiacov a zaočkovať by pravdepodobne mohli aj deti.

Kombinácia preventívnych opatrení a distribúcia vakcín pomohli zatiaľ Španielsku udržať pod kontrolou rast počtu nových prípadov nákazy koronavírusom.

Austrália a Nový Zéland v spoločnej bubline

Grécko v pondelok 19. apríla zrušilo povinnú karanténu pre cestujúcich z väčšiny európskych štátov a ďalších krajín. Vláda v Aténach chce na budúci mesiac napriek zložitej pandemickej situácii otvoriť turistickú sezónu.

Obyvatelia Austrálie môžu od pondelka 19. apríla prvýkrát po viac ako roku vycestovať na Nový Zéland bez toho, aby museli po príchode do krajiny byť v povinnej karanténe.

Izrael zrušil povinnosť nosiť rúška na verejnosti a úplne obnovil vyučovanie.

Turecko v nedeľu 18. apríla zaznamenalo 318 úmrtí na ochorenie COVID-19, čo bol najväčší denný počet od vypuknutia pandémie. Celkový počet potvrdených prípadov úmrtí na koronavírus v krajine tak stúpol na 35 926. 

Chorvátsko chce viac sprístupniť turistom svoje ostrovy, ktoré sú oproti pevnine často oveľa menej zasiahnuté koronavírusom.

Počet úmrtí v dôsledku nákazy koronavírusom vo Francúzsku ku 15. aprílu presiahol 100-tisíc. Francúzsko je tak treťou krajinou v Európe, po Spojenom kráľovstve a Taliansku, a ôsmou na svete, ktorá presiahla túto smutnú hranicu. 

Zrušené protipandemické opatrenia

Dánsko ruší protipandemické reštrikcie rýchlejšie, ako pôvodne plánovalo, a od budúcej stredy umožní obsluhovanie návštevníkov reštaurácií aj vo vnútorných priestoroch.

V USA počas trinásťmesačného obdobia od 26. januára 2020 do 27. februára 2021 zomrelo o približne 600-tisíc ľudí viac ako zvyčajne.

Belgicko plánuje na budúci mesiac znovu otvoriť vonkajšie sedenie reštaurácií, barov a krčiem, ako aj zrušiť zákaz vychádzania. Počty nových prípadov koronavírusu v krajine klesajú a vláda sa preto rozhodla, že je načase začať uvoľňovať prísne obmedzenia.

India vo štvrtok 15. apríla informovala o viac ako 200-tisíc nových prípadoch koronavírusu, čím celkový počet nakazených v tejto krajine prekročil hranicu 14 miliónov.

Dánsko neobnoví očkovanie proti koronavírusu vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. K tomuto kroku pristúpila ako prvá krajina v Európe.

Izrael oznámil, že krajinu v máji opätovne otvorí pre očkovaných turistov. Hranice pre väčšinu zahraničných návštevníkov krajina v súvislosti s pandémiou koronavírusu uzavrela viac ako pred rokom. 

Spojené štáty odporúčajú „pozastaviť“ podávanie jednodávkových vakcín proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson.

Cieľ o zaočkovanosti

Veľká Británia dosiahla cieľ zaočkovať do polovice apríla aspoň jednou dávkou vakcíny proti koronavírusu všetkých obyvateľov nad 50 rokov, ako aj ľudí s najvážnejšími zdravotnými rizikami.

Lockdown, ktorý sa mal vo rakúskej Viedni skončiť v nedeľu 18. apríla, bude predbežne trvať do 2. mája. Tento krok znamená, že väčšina obchodov a služieb v rakúskej metropole zostane naďalej zatvorená.

Prvú dodávku vakcín proti koronavírusu od americkej firmy Johnson & Johnson Španielsko dostane do 15. apríla

V Európskej únii sa začína distribúcia vakcíny Janssen proti novému koronavírusu.

V Anglicku v pondelok 12. apríla uvoľnili pandemické opatrenia. Po mesiacoch lockdownu, ktorý mal zabrániť nárastu prípadov nákazy koronavírusom, sa tam znova otvorili obchody, telocvične, kaderníctva i terasy reštaurácií.

Chorvátsko začína od apríla očkovať desaťtisíce pracovníkov cestovného ruchu medzi prvými.

Česko uvoľňuje opatrenia

Česká vláda vďaka zlepšujúcej sa epidemickej situácii uvoľnila niektoré opatrenia. Deti sa vrátili do materských škôl, špeciálnych základných škôl a rotačnou formou sa obnovilo vyučovanie na prvom stupni základných škôl. 

India v pondelok 12. apríla nahlásila ďalší rekordný denný prírastok nových infekcií koronavírusom. Predbehla tak Brazíliu a stala krajinou s druhým najväčším počtom nákaz na svete. Za uplynulých 24 hodín v Indii pribudlo 168 912 zistených infekcií, čím ich celkový počet stúpol na 13,5 milióna. 

Irán zaregistroval k 11. apríla najvyšší denný nárast mŕtvych v dôsledku ochorenia COVID-19 v tomto roku. Za uplynulých 24 hodín v krajine zomrelo 258 ľudí. Celkovo sa počet mŕtvych od vypuknutia pandémie v Iráne vyšplhal na takmer 64 500.

Thajsko k 11. aprílu zaregistrovalo rekordný denný nárast potvrdených prípadov infekcie novým koronavírusom. 

Protipandemické reštrikcie vo Veľkej Británii sa od pondelka 11. apríla opäť zmiernia. Puby a reštaurácie budú mať dovolené obsluhovať hostí v exteriéri. 

Sputnik V EÚ nechce

Austrália dostala stovky tisíc dávok vakcín od spoločnosti AstraZeneca z Veľkej Británie, no zdroj dodávky udržiavali v tajnosti v snahe vyhnúť sa kontroverzii v Spojenom kráľovstve. 

Európska únia (EÚ) si neobjedná ruské vakcíny proti koronavírusu Sputnik V. Nemecko bude s Ruskom viesť bilaterálne rozhovory o tom, či má nákup vakcíny zmysel.

Španielsko v stredu 7. apríla obmedzilo očkovanie proti koronavírusu vakcínou od spoločnosti AstraZeneca na ľudí starších ako 60 rokov.

Belgicko zavádza zákaz používania vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca u ľudí mladších ako 56 rokov. Zákaz by mal trvať štyri týždne.

Počet hospitalizácií a úmrtí ľudí v dôsledku nákazy koronavírusom na Ukrajine v stredu 7. apríla dosiahol nový rekord. Tamojšie úrady zaznamenali 481 úmrtí v priebehu ostatných 24 hodín a 5 587 hospitalizovaných.

Dospelí obyvatelia Veľkej Británie mladší ako 30 rokov dostanú možnosť zaočkovať sa proti koronavírusu inou vakcínou, než je prípravok od firmy AstraZeneca.

Poľsko predlžuje lockdown, Česko uvoľnuje

Poľsko predlžuje lockdown o ďalší týždeň. Do 18. apríla tak naďalej zostanú zatvorené školy, hotely, obchodné centrá, reštaurácie, kluby, divadlá či športoviská.

Česká vláda v utorok 7. apríla schválila prvé uvoľňovanie prísnych protipandemických opatrení. V jednej z pandémiou najhoršie zasiahnutých krajín Európskej únie (EÚ) sa tak budú môcť aspoň niektoré deti vrátiť do škôl.

Maďarský premiér Viktor Orbán potvrdil k 7. apríla zrušenie niektorých protipandemických obmedzení po tom, čo viac ako štvrtina tamojšej dospelej populácie dostala aspoň jednu dávku vakcíny proti koronavírusu.

Španielsko zvyšuje úsilie v očkovaní, do konca augusta chce zaočkovať 70 % dospelej populácie.

Uprostred prudkého nárastu počtu prípadov koronavírusu sa vo Francúzsku rozhodli urýchliť očkovací proces. Dobrej veci poslúži aj národný futbalový štadión Stade de France na parížskom predmestí St. Denis.

Prísnejší lockdown v Kyjeve

Úrady ukrajinského hlavného mesta Kyjev vyhlásili prísnejší lockdown v reakcii na najnovší rast počtu prípadov koronavírusu. Počas dvoch týždňov od pondelka budú v meste zatvorené všetky školy. 

India v pondelok 5. apríla hlásila najväčší denný počet potvrdených prípadov koronavírusu od začiatku pandémie. Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že za uplynulých 24 hodín v krajine pribudlo 103 558 nových nákaz.

Líbya prevzala dodávku 101 250 dávok ruskej očkovacej látky proti koronavírusu Sputnik V

Aspoň jednu dávku vakcíny proti koronavírusu už v USA dostalo viac ako 104,2 milióna ľudí, čiže 31,4 percenta populácie krajiny.

České laboratória v sobotu 3. apríla odhalili 2 149 nových prípadov nákazy koronavírusom. Bolo to o 1 819 menej ako pred týždňom, kedy v krajine zistili 3 968 infekcií. V sobotu pred dvomi týždňami v ČR zaznamenali 5 466 nákaz. 

Taliansko v sobotu 3. apríla vstúpilo do trojdňového celoštátneho lockdownu, ktorý má odradiť obyvateľov od cestovania v čase veľkonočných sviatkov a pomôcť zabrániť vzniku nových ohnísk koronavírusu.

Ukrajina zaznamenala v sobotu 3. apríla ďalšie negatívne maximum v počte nových potvrdených prípadov koronavírusu, keď pozitívny test na ochorenie COVID-19 malo viac ako 20-tisíc ľudí.

Smutné rekordy

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) uviedlo, že úplne zaočkované osoby môžu cestovať v rámci Spojených štátov bez povinnosti absolvovať testy na prítomnosť koronavírusu alebo ísť do karantény.

Poľsko vo štvrtok 1. apríla zaznamenalo rekordný denný prírastok 35 251 prípadov nákazy koronavírusom. Podľa evidencie poľského ministerstva zdravotníctva tiež v krajine pribudlo 621 súvisiacich úmrtí. 

Rakúske hlavné mesto Viedeň a spolkové krajiny Dolné Rakúsko a Burgenland vo štvrtok 1. apríla vstúpili do veľkonočného lockdownu.

Napriek nárastu počtu prípadov koronavírusu v Grécku zmierňujú niektoré opatrenia. Opäť môžu byť otvorené maloobchodné predajne a ľudia budú môcť opustiť ich domovské obce za účelom pohybu.

Francúzsko zatvorí školy a zakáže vnútroštátne cestovanie.

Chorvátsko otvára svoje hranice pre turistov. Od apríla môžu turisti z Európskej únie vstúpiť do Chorvátska po predložení negatívneho antigénového alebo PCR testu na SARS-CoV-2. 

Vakcína proti koronavírusu od konzorcia Pfizer-BioNTech je bezpečná a efektívna aj u 12-ročných detí

Izreal otvoril hranice

Nárast úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19 v Maďarsku neslabne. Tamojšie úrady v stredu 31. marca oznámili nový denný rekord 302 úmrtí.

Talianska vláda zavedie povinnú päťdňovú karanténu pre cestujúcich prichádzajúcich z krajín Európskej únie (EÚ). Predtým sa museli po príchode do Talianska izolovať iba ľudia, ktorí pricestovali zo štátov mimo EÚ. 

Izrael prvý raz od vypuknutia pandémie koronavírusu opätovne otvoril hraničný priechod so susedným Egyptom.

Rakúsko zaviedlo nové prísnejšie pravidlá pre pendlerov v úsilí o zlepšenie ochrany pred novými variantmi koronavírusu.

V Poľsku začali v utorok 30. marca platiť prísnejšie karanténne pravidlá pre ľudí prichádzajúcich do krajiny. Cestujúci prichádzajúci do Poľska z iných častí schengenského priestoru musia stráviť 10 dní v karanténe, ak sa pri príchode nepreukážu negatívnym testom na koronavírus nie starším ako dva dni.

Kanada prerušila podávanie vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca ľuďom vo veku pod 55 rokov. Dôvodom sú obavy, že by jej podávanie mohlo súvisieť so zriedkavými prípadmi vzniku krvných zrazenín. 

Zaočkovali 104-ročnú babku

Maďarsko zaočkovalo proti koronavírusu väčšiu časť obyvateľstva, než akýkoľvek iný členský štát Európskej únie (EÚ). V celosvetovom porovnaní je však bilancia úmrtí na COVID-19 v krajine jedna z najvyšších.

Portugalsko pre šírenie ochorenia COVID-19 sprísňuje reštrikcie v leteckej doprave. Krajina zavádza striktnejšie obmedzenia pri príletoch z ostatných krajín Európskej únie (EÚ), v ktorých sa pandémia zhoršila.

Najpravdepodobnejším zdrojom nového koronavírusu u ľudí je podľa spoločného výskumu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Číny prenos z netopierov cez ďalšie zviera.

V Rumunsku úplne zaočkovali aj 104-ročnú babičku, nesťažovala sa na žiadne vedľajšie účinky.

V treťom najväčšom austrálskom meste Brisbane začne v pondelok 29. marca večer platiť trojdňový lockdown, keďže v miestnej komunite sa zistilo šírenie koronavírusu.

V súvislosti s koronavírusom zomrelov Mexiku o takmer 60 % viac ľudí, ako sa oficiálne uvádza.

Nebezpečnejšia tretia vlna

V Albánsku začína v nedeľu 28. marca masová vakcinačná kampaň, v rámci ktorej dostanú v prvej fáze injekciu ľudia starší ako 70 rokov.

Veľká Británia che zrýchliť vakcinačnú kampaň nasadením prípravku od farmaceutickej spoločnosti Moderna. 

Nemecko potrebuje minimálne na desať až štrnásť dní zaviesť prísny lockdown, aby spomalilo šírenie nových infekcií, za ktoré zodpovedá nový nákazlivejší variant koronavirusu.

Tretia vlna koronavírusu v Nemecku môže byť nebezpečnejšia než dve predchádzajúce, ktoré krajinu zasiahli minulý rok. Upozornili na to v piatok 26. marca zdravotnícki predstavitelia, ktorí vyzvali ľudí, aby počas Veľkej noci neopúšťali svoje domovy. 

Čína v piatok 26. marca oboznámila diplomatov s predbežnými výsledkami výskumu o pôvode nového koronavírusu. USA a ďalšie krajiny vyjadrili pochybnosti o čínskom ovplyvňovaní výskumu, Peking zase obviňuje kritikov z politizácie práce vedcov.

Nenahlásené dávky vakcíny

Počas razie vo farmaceutickom závode našli 29 miliónov nenahlásených dávok vakcíny AstraZeneca.

V Spojených štátoch sa proti koronavírusu očkuje denne zhruba 2,5 milióna obyvateľov, hovoriť o víťazstve nad pandémiou je však predčasné.

Belgicko opätovne zavádza prísny lockdown v reakcii na znepokojujúci rast počtu nových prípadov ochorenia COVID-19.

Taliansky premiér Mario Draghi skritizoval rôzne záujmové skupiny za predbiehanie sa pri očkovaní proti koronavírusu pred ľuďmi staršími ako 80 rokov. 

Nórska vláda v reakcii na vývoj pandémie koronavírusu zakázala predaj alkoholu a uzavrela telocvične. Okrem toho rozhodla, že obyvatelia krajiny môžu do svojho bydliska na návštevu pozvať maximálne dvoch ľudí. 

Nemecká vláda upustila od plánu zatvoriť počas veľkonočných sviatkov všetky obchody. Oznámila to v stredu kancelárka Angela Merkelová po rokovaniach s premiérmi 16 spolkových krajín, ktorí zodpovedajú za pandemické opatrenia.

Predlžujú lockdown

Česká vláda predĺžila prísny lockdown až do veľkonočných sviatkov. Dôvodom sú naďalej vysoké počty prípadov koronavírusu i úmrtnosť.

Maďarsko predlžuje lockdown o ďalší týždeň, keďže šírenie koronavírusu v krajine každý deň láme rekordy.

Kambodža v piatok 19. marca potvrdila druhý prípad úmrtia na COVID-19. Podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva ochoreniu podľahla 62-ročná žena, ktorú hospitalizovali v stredu v hlavnom meste Phnom Pénh. 

Polovica britskej dospelej populácie k 20. marcu už dostala najmenej jednu dávku vakcíny proti novému koronavírusu.

Počet ľudí, ktorí v Maďarsku podľahli infekcii koronavírusom, za uplynulých 24 hodín dosiahol nový rekord. Na ochorenie COVID-19 zomrelo 252 pacientov. 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) plánuje v tomto roku zaočkovať proti koronavírusu 20 percent obyvateľov Sýrie.

Austrália začala v stredu 24. marca distribuovať v krajine vyrobené vakcíny firmy AstraZeneca proti ochoreniu COVID-19.

Rekordy v úmrtiach

Maďarsko v stredu 17. marca oznámilo rekordný počet úmrtí na ochorenie COVID-19. Prudké šírenie koronavírusu navyše vyvíja enormný nápor na tamojší systém zdravotnej starostlivosti.

Grécky minister zdravotníctva v stredu vyhlásil, že ak do 48 hodín aspoň 200 súkromných lekárov nepríde dobrovoľne na pomoc verejnému zdravotníctvu v boji proti pandémii ochorenia COVID-19, tak odporučí premiérovi vydanie povolávacích rozkazov

Zdržanie sa od očkovania registrovanou vakcínou proti koronavírusu nie je v Poľsku masový fenomén.

Francúzsko vo štvrtok 18. marca oznámi nové opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Keďže počet pacientov s ochorením COVID-19 na jednotkách intenzívnej starostlivosti prudko stúpa, medzi možné opatrenia patrí aj úplné obmedzenie pohybu v regióne hlavného mesta Paríž a na severe krajiny.

Bulharsko, ktoré čelí nárastu nových prípadov koronavírusu, zavádza desaťdňový celoštátny lockdown.

Európska lieková agentúra (EMA) odporúča naďalej používať vakcínu proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca

Štvrtá čínska vakcína

V USA dostalo už aspoň jednu dávku očkovacej látky proti koronavírusu viac ako 69,7 milióna ľudí, čiže 21 percent populácie krajiny.

Čína schválila štvrtú vakcínu proti COVID-19 pre núdzové použitie

Ďalšie dve štúdie priniesli dôkazy, že variant koronavírusu, ktorý prvý raz odhalili vo Veľkej Británii, je smrteľnejší ako predošlá dominantná forma vírusu

Európska komisia (EK) sa dohodla s konzorciom Pfizer/BioNTech na urýchlenom dodaní 10 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu pre druhý kvartál tohto roka. 

Americká biotechnologická spoločnosť Moderna v utorok 16. marca oznámila, že začína s testovaním vakcíny proti koronavírusu u detí mladších ako 12 rokov. Štúdia by mala zahŕňať účasť zhruba 6 750 detí zo Spojených štátov a Kanady, pričom by sa na nej mali zúčastniť deti vo veku už od šiestich mesiacov. 

Francúzske zdravotnícke orgány potvrdili novú mutáciu koronavírusu zistenú v Bretónsku. Tú pravdepodobne nie je možné identifikovať prostredníctvom PCR testov.

V Taliansku opäť lockdown

Nemecká vláda v pondelok 15. marca vyzvala obyvateľov krajiny, aby obmedzili cestovanie počas pandémie koronavírusu. Vláda tak reagovala na správy, že letecké firmy zaznamenali rast rezervácií letov do tradičných veľkonočných dovolenkových destinácií.

Nemeckí lekári z jednotiek intenzívnej starostlivosti vyzývajú na sprísnenie pandemických opatrení v čase, keď krajina čelí pokračujúcemu nárastu nových prípadov nákazy koronavírusom.

Portugalsko sa vynára z lockdownu zameraného proti šíreniu koronavírusu, ktorý trval dva mesiace. Krajina sa postupne otvorí počas najbližších siedmich týždňov, ak všetko pôjde podľa plánu.

Polovica talianskych regiónov v pondelok 15. marca vstúpila do najprísnejšieho lockdownu. Vláda k tomuto kroku pristúpila v snahe zastaviť najnovší vzostup nových infekcií koronavírusom v čase, keď nemocnice fungujú na hranici svojich možností. 

Nechápe odmietanie vakcíny

Hlavný medicínsky poradca amerického prezidenta Joea Bidena Anthony Fauci nechápe, prečo niektorí ľudia odmietajú preukázateľne bezpečné a účinné vakcíny proti ochoreniu COVID-19

Parížskemu regiónu zrejme hrozí ďalší lockdown. Tamojšie jednotky intenzívnej starostlivosti sa zapĺňajú v dôsledku šírenia nákazlivejších variantov koronavírusu a obmedzené zásoby vakcín zase spomaľujú očkovacie úsilie.

Talianska vláda chce, aby sa do konca septembra zaočkovalo proti koronavírusu 80% obyvateľstva krajiny.

Maďarsko zaznamenalo k 13. marcu rekordný prírastok prípadov ochorenia COVID-19. Úrady v sobotu oznámili, že evidujú 9 444 nových infekcií, čo je o viac než tisícku vyššie číslo ako rekord z piatka.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok povolila núdzové použitie vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson. Túto jednodávkovú očkovaciu látku tak teoreticky môžu začať používať v rámci medzinárodnej iniciatívy COVAX, ktorej cieľom je zabezpečiť, aby mali spravodlivý prístup k očkovacím látkam aj krajiny s nízkym a stredným príjmom.

Českí zdravotníci doteraz proti koronavírusu zaočkovali už viac ako milión obyvateľov krajiny. Minister zdravotníctva Jan Blatný uviedol, že program vakcinácie v krajine sa zrýchľuje. Takmer 288-tisíc ľudí v Českej republike už zaočkovali aj druhou dávkou vakcíny.

Dôležité informácie o SARS-CoV-2 a COVID-19 v článkoch Zdravotéky:

Zdroj

  • SITA
  • WebNoviny

Naposledy aktualizované 03.05.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Moje štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre som ukončila magisterským titulom. Päť rokov som študovala odbor učiteľstvo slovenského jazyka v kombinácii s etickou výchovou. Momentálne pracujem v oblasti médií, kde okrem iného spravujem dva portály súvisiace so zdravím a zdravou stravou. Moja vášeň k jedlu a zdravým pokrmom pochádza už zo strednej školy. Keďže som študovala päť rokov na hotelovej strednej, mám k strave a novým receptom dlhodobý vzťah. Rada varím a vymýšľam nové recepty, ktoré zväčša musia byť zdravé a plné vitamínov. V prípade varenia ide skutočne o moju vášeň. Súčasná doba prináša množstvo možností a tém, ktorým sa dá práve prostredníctvom jedla venovať. Zaujímam sa aj o bezlepkové a bezlaktózové recepty. K týmto receptom ma priviedli vlastné zdravotné problémy, ale aj celiatik v rodine. Moje ďalšie záľuby okrem práce a varenia sú oddych pri jóge a behaní.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 27. 10. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 27. 10. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 27. 10. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 27. 10. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 27. 10. 2021 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 27. 10. 2021

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 27. 10. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 27. 10. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 27. 10. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 27. 10. 2021

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.