späť na zoznam článkov

Bolesti krčnej chrbtice v tehotenstve? Prečo sú tak časté a ako sa naučiť ich zvládať?

Autor: Lekár MUDr. Andrea Bullová
Bolesti krčnej chrbtice v tehotenstve? Prečo sú tak časté a ako sa naučiť ich zvládať?
Zdroj foto: Getty images

Tehotenstvo je niekoľkomesačný proces veľkých zmien ženského tela. Niektoré zmeny prinášajú nepríjemné pocity a bolesti, avšak správnou prípravou sa im dá aspoň z časti predísť.


Tehotenstvo je niekoľkomesačný proces veľkých zmien ženského tela. Okrem toho, že vaše telo „vymodeluje” úplne nového človeka, musí sa pripraviť na pôrod, teda prechod trojkilového mini človeka pôrodnými cestami. Niektoré zmeny prinášajú nepríjemné pocity a bolesti, avšak správnou prípravou sa im dá aspoň z časti predísť.

Jednou z najčastejších ťažkostí, ktoré zvyknú budúce mamičky potrápiť ešte pred radostným príchodom bábätka, sú bolesti chrbtice a to najčastejšie krčnej alebo krížovej chrbtice a oblasť panvy.

Najčastejšími z predispozičných faktorov vzniku vertebrogénnych bolestí sú ťažkosti, ktoré vznikli už pred samotným tehotenstvom, obezita, vysoká fyzická záťaž, vrodená predispozíca a zlé držanie tela.

Kedy to je krčná chrbtica?

Ak je vaša bolesť najčastejšie lokalizovaná do oblasti šije a záhlavia, je asymetrická a jednostranná, vyžarujúca do vlasatej časti hlavy, za uši a k sánke, pravdepodobne trpíte ochorením nazývaným cervikokraniálny syndróm.

Problémy bývajú epizodické a zhoršuje ich záťaž krčnej chrbtice akou je napríklad niekoľkohodinová práca za počítačom, pozeranie do mobilu, spánok v zlej polohe, alebo nesprávny vankúš. V záhlaví je možné nahmatať tvrdé hrudky, ktoré sú pri tlaku bolestivé. Sú to spúšťavé body, takzvané trigger points, ktoré vznikajú následkom reflexného stuhnutia svalov.

Rozmasírovanie týchto bodov prináša úľavu.

Bolesti krčnej chrbtice a trigger points, teda spúšťové body, ako príčina ťažkostí a ženy držiace pomôcky na ich masírovanie
Vhodné je tiež použitie pomôcok na masáž trigger points. Zdroj foto: Getty images

Veľmi nepríjemným príznakom cervikokraniálneho syndrómu sú závrate, ktoré vznikajú pri zmene polohy hlavy alebo pri pootočení krkom. Nejde o rotačnú závrať ako na kolotoči, ale skôr o pocit straty rovnováhy a nestability tela.

Pocity „akoby na lodi” bývajú sprevádzané nechutenstvom a nauzeou. Pacientky môžu mať tak silné závrate, že sa zo strachu z pádu boja spraviť krok a nechcú sa pustiť opory.

Bolesti, ktoré ostro vyžarujú spod lopatky, môžu siahať až na celú hornú končatinu, často vyžarujú smerom k lakťu, sú sprevádzané bolesťou a tŕpnutím prstov na rukách, ktoré sa stávajú necitlivými a neobratnými.

Končatinou nie je možné manipulovať tak ako pred tým, je bolestivá a slabá.

Tieto príznaky patria do súboru cervikobrachiálneho syndrómu. Trigger points sa nachádzajú pod lopatkami, v trapézoch a ostatných svaloch chrbta.

Jednostranným reflexným stuhnutím svalov vzniká asymetria ramien, kedy je jedno rameno položené vyššie a viac dopredu ako druhostranné. Takýmto nesúmerným postojom dochádza k skracovaniu ostatných svalov napríklad prsných svalov hrudnej steny, dochádza k vyoseniu hrudnej chrbtice, asymetrickému postaveniu panvy a bedier.

Týmto sa tvorí bludný kruh bolesti, ktorá môže cestovať jednostranne od hlavy až po päty. Stav sa nazýva myofasciálny syndróm.

Prečo ťažkosti odštartovalo tehotenstvo?

Pýtate sa:
Ale prečo takýmito ťažkosťami začnú trpieť aj ženy, ktoré boli pred tým úplne zdravé?

12 % tehotných žien má bolesti chrbtice.

Prečo ich odštartovalo práve tehotenstvo?

Môžu za to tieto 4 hlavné príčiny:

1. Zmena ťažiska tela

Pri rastúcej maternici a zväčšujúcom sa brušku sa väčšia časť tela prehupne smerom dopredu.

Chrbát sa začne prehýbať, zvýrazní sa takzvaná hyperlordóza, čiže extrémne prehnutie krížovej časti chrbtice. Brada podvedome klesá smerom dolu čím sa ohýba aj krčná chrbtica.

Plné a ťažké prsia pod vplyvom búrlivých hormonálnych zmien ťahajú hrudník smerom nadol, plecia smerujú dopredu. Takáto chrbtica sa podobá skôr na paragraf ako na pekné fyziologické „esíčko”, takže niet divu, že bolesti nedajú na seba dlho čakať.

2. Hormonálne zmeny

Počas tehotenstva telo produkuje množstvo hormónov, ktoré majú ženu pripraviť jednak na rýchle zväčšovanie svojich rozmerov a taktiež na pôrod pri ktorom prechádza telíčko novorodenca cez dolný panvový otvor.

Tieto hormóny, konkrétne estrogén, progesterón a relaxín, zapríčiňujú uvoľňovanie a zmäkčovanie väzov, ktoré sa stávajú poddajné.

Pri rastúcom dieťaťku, ktoré potrebuje priestor v brušku je to vítané. Avšak takéto mäkké väzy chrbta dovolia aby sa chrbtica prehýbala do nefyziologických polôh.

3. Nedostatok pohybu

Prudké zvýšenie hmotnosti, veľké bruško, ubolené kĺby, dýchavičnosť a únava.

Samozrejme, že s takýmto telom je pravidelný pohyb náročný. Svaly, ktoré sa nehýbu sa stávajú studené a rýchlo stuhnú.

Pri obyčajných denných činnostiach sa chrbát rýchlo spotí a pri aj tom najmenšom prefúknutí chrbátik rýchlo prechladne. Preto by budúce mamičky mali dbať na pravidelné relaxačné cvičenia, v podobe naťahovania svalov a nácviku správneho dýchania. Pomocou týchto cvičení udržujeme svaly teplé a relaxované.

4. Spánok na jednej strane tela

Tehuľkám sa odporúča spať na ľavej strane, avšak po niekoľkomesačnom spaní v jednej polohe dochádza k neprirodzenému preťažovaniu krčnej chrbtice s jednostranným natiahnutím väzov a svalov.

Ešte väčší problém prichádza vtedy, ak bola žena zvyknutá spať na bruchu a v novej situácii si nevie nájsť vyhovujúcu polohu pre nerušený spánok. 

Správne riešenie nemusí byť hlavolam

Ak bolesť prichádza nečakane a akútne, budúca mamina častokrát nevie ako reagovať. Bežne dostupné analgetiká na bolesť sa bojí užiť, aby neublížila dieťatku.

Žena v tehotenstve drží v ruke lieky a nevie, ktoré sú pre bezpečnosť vhodné
Budúce matky častokrát nevedia, ktoré lieky sú v tehotenstve bezpečné. Zdroj foto: Getty images

Masáže a uvoľňujúce teplé wellness procedúry sú v tehotenstve zakázané.

Ak chce navštíviť lekára, nevie či je to neurologický, alebo gynekologický problém. V konečnom dôsledku nechce stresovať aj keď bolesti vedia byť úporné a znemožňujú bežné denné aktivity.

Čo z lekárničky?

Čo sa týka analgetík, teda tabletkám proti bolesti, v tehotenstve je bezpečný paracetamol a to v každom trimestri a aj pri laktácii, teda dojčení.

Ďalšia tabletka, ktorá sa v domácej lekárničke nachádza pomerne často je kyselina acetylsalicylová, známa pod názvom aspirin.

Ten sa neodporúča užiť v poslednom treťom trimestri. Inak by mal byť v malých dávkach bezpečný.

Pri každej novej liečbe bolesti, najmä tej, ktorá trvá viac dní, sa poraďte s lekárom.

O niečo lepšie vedomosti ako neurológ bude mať ohľadom liekových obmedzení v tehotenstve váš gynekológ, preto túto otázku smerujte na neho.

Lieky poskladané ako skladačka v tvare plodu, dieťaťa na modrom pozadí
Niektoré lieky sú v tehotenstve bezpečné a iné kontraindikované. Rozdiel je tiež v ich použití pre jednotlivé trimestre. Zdroj foto: Getty images

Informácie o liekoch v tehotenstve ponúka tiež článok: 
Bolesť nie je choroba, ale chorobný prejav. Zvládneme ju bez lekára?

Je ti teplo dievčatko?

Skúste na bolestivé svaly aplikovať suché teplo.

Pomôcť by malo fénovanie, prikladanie deky, prežehleného uteráčika, náplasti alebo hrejivé prírodné mastičky.

Buďte ako v bavlnke

Zaobstarajte si do postele vankúše. A to veľa.

Vankúše pri spánku tvoria oporu tela.

Jedným podložte zozadu chrbát, druhý dajte medzi kolená, čím odľahčíte bedrové kĺby. Ďalší vložte medzi chodidlá, nohy tak nebudú opúchať. Malým vankúšikom podoprite bruško. Pri spánku na ľavom boku, podložte vankúšom pravú ruku, uľavíte pravému ramenu a svalom krku.

Ľahké naťahovacie cvičenia

Už ste počuli o takzvanej postizometrickej relaxácii?

Ide o relaxačné cvičenia, pri ktorých naťahujete svaly krku pri správnom dýchaní. Svaly sa takýmto maximálnym natiahnutím zahrejú a uvoľnia.

Ďalším cvičením, ktoré je vhodné už od začiatku tehotenstva trénovať je podsadzovanie panvy a zatíňanie brušných svalov.

Takto výrazne odľahčíte chrbticu a pevná brušná stena sa bude hodiť pri pôrode.

Podsadenie panvy a zatínanie brušných svalov je možné trénovať resp. uvedomene precvičovať kdekoľvek a kedykoľvek. Zo začiatku budete na to musieť myslieť, ale po čase sa vám táto poloha tela zautomatizuje.

Naopak, obmedziť treba rotačné pohyby. Rozvolnené väzivo dovoľuje chrbtici najmä vo vyššom štádiu tehotenstva väčšie „exkurzie“, teda väčší než fyziologicky bezpečný rozsah pohybov, preto si môže tehotná žena nechcene ublížiť.

Vhodným športom pri bolestiach krčnej chrbtice je plávanie a vodné športy či vodný aerobik. Voda prirodzene nadľahčuje, preto budú pohyby aj vo vyššom štádiu tehotenstva o niečo jednoduchšie.

Po kúpaní sa však nezabudnite rýchlo vysušiť a tiež dbajte na zvýšenú hygienu.

Jednoduché masáže v domácom prostredí

Skúste si na pomoc zobrať tenisovú loptičku, ktorú položíte medzi chrbát a stenu. Pohybujte sa z jednej strany na druhú, loptičku gúľajte po chrbte a vytvárajte tlak, ktorý bude pôsobiť masážne.

Partnera môžete navigovať, aby na chrbte, napríklad pod lopatkami alebo v záhlaví, pohmatom našiel bolestivé hrudky - trigger points, ktoré miernym tlakom a krúživými pohybmi rozmasíruje.

Akúkoľvek domácu masáž prevádzajte v sede alebo v stoji, pri miernom tlaku na svaly chrbta.

Poloha na bruchu sa najmä vo vysokom štádiu gravidity neodporúča.

Masáž tehotnej ženy ležiacej na boku
Dostupné sú profesionálne masáže alebo tiež domáce. Avšak, pozor na polohu na bruchu, ktorá nie je vhodná vo vyššom štádiu tehotenstva. Zdroj foto: Getty images

Ak bolesti napriek všetkej snahe neustupujú, rozhodnete sa správne pre návštevu lekára, ktorý odborne zhodnotí váš stav.

Existuje zopár príznakov, ktoré upozorňujú, že by sa mohlo jednať o inú závažnejšiu příčinu bolestí.

Sú to varovné príznaky, alebo red flags - červené vlajky, ktoré signalizujú napríklad zápalovú, traumatickú, nádorovú alebo metabolickú príčinu bolestí.

Medzi tieto varovné príznaky patrí:

 • prítomnosť úrazu chrbtice v minulosti,
 • hmotnostný úbytok,
 • prítomnosť zhubného nádoru,
 • užívanie kortikosteroidov pre iné chronické ochorenie,
 • závislosť na návykových látkach,
 • horúčka,
 • imunodeficientné ochorenie ako napríklad HIV infekcia,
 • intenzívne nočné bolesti, ktoré budia zo spánku so zlou odozvou na analgetiká,
 • nočné potenie
Animácia vyšetrenia u gynekológa - tehotná sedí u lekára v ambulancii
V tehotenstve je odporúčané vyšetrenie pri akomkoľvek zdravotnom probléme. Zdroj foto: Getty images

Neurológ prevedie objektívne vyšetrenie pri ktorom zisťuje, či nie je prítomný neurologický deficit. Najmä paréza končatín (slabosť, obmedzená aktívna pohyblivosť končatín) či sfinkterové ťažkosti, napríklad neschopnosť vymočiť sa, chýbanie pocitu plného mechúra, strata nutkania na močenie, alebo naopak mimovôľový únik moču alebo stolice.

Ak to diagnostika vyžaduje, pristúpi sa k zobrazovacím vyšetreniam.

V tehotenstve je úplne kontraindikované rentgenové vyšetrenie, CT vyšetrenie a zobrazovacie metódy ktoré vyžadujú podanie kontrastnej látky do žily.

Bezpečné je vyšetrenie magnetickou rezonanciou MRI, ktoré nezaťažuje plod ionizujúcim žiarením. Avšak kontrastná látka gadolínium, ktorá sa aplikuje v istých prípadoch pri MRI vyšetrení, by sa počas tehotenstva rutinne podávať nemala a vždy by sa mal zvážiť pomer risk verzus benefit, teda prínos tohto vyšetrenia v čase tehotenstva.

 

Zdroje

 • solen.sk - CERVIKOGÉNNE VERTEBROGÉNNE SYNDRÓMY V NEUROLOGICKEJ PRAXI, Miloslav Dvorák, Andrea Hlubeková, Vlastimil HornýNeurologické oddelenie NsP Spišská Nová Ves, a.s., Spišská Nová Ves
 • solen.sk - Bolesti dolní části zad a pánve v těhotenství, doc. MUDr. Blanka Adamová, Ph.D. Neurologická klinika LF MU a FN BrnoCEITEC – Středoevropský technologický institut, Masarykova univerzita, Brno
 • v anglickom jazyku 

Naposledy aktualizované 24.08.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Lekár MUDr. Andrea Bullová

Lekár MUDr. Andrea Bullová

Po absolvovaní osemročného gymnázia, som presne vedela, kým sa chcem v živote stať. Štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave mi splnilo dlhoročný sen a mohla som začať plniť svoje poslanie lekára. Po získaní diplomu a titulu MUDr., viedli moje prvé profesionálne kroky do Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave. Na klinike Stereotaktickej rádiochirurgie som sa venovala pacientom s mozgovými nádormi a nádormi oka. Po roku práce s onkologickými pacientmi som sa v roku 2020 presunula na Neurologickú kliniku SZU Univerzitnej nemocnice sv. Michala v Bratislave, kde pôsobím dodnes. Voľný čas trávim najradšej v prírode, či už na bicykli, turistike alebo len tak na prechádzke v neďalekom lese

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ultrazvuk v tehotenstve: Veľkosť plodu, čo je to fetálna biometria? Ultrazvuk v tehotenstve: Veľkosť plodu, čo je to fetálna biometria?

Ultrazvukové vyšetrenie je jednou z najdôležitejších zobrazovacích vyšetrení v gynekológii a pôrodníctve. Je to neinvazívne, neškodné vyšetrenie pomocou ultrazvukových vĺn, ktoré...

Sex v tehotenstve. Na čo si dať pozor a aké zmeny so sebou prináša? Sex v tehotenstve. Na čo si dať pozor a aké zmeny so sebou prináša?

Tehotenstvom sa mení množstvo vecí. Intímny život je jednou z nich. Niektoré páry si milovanie naďalej užívajú, iné sa sexu počas tehotenstva vyhýbajú. Mnohých trápia rôzne otázky i obavy.

Výtok v tehotenstve. Čo sa považuje za normálny výtok? A ako sa prejavuje infekcia? Výtok v tehotenstve. Čo sa považuje za normálny výtok? A ako sa prejavuje infekcia?

Výtok je častým sprievodným javom tehotenstva. Počas tehotenstva je sliznica pošvy viac zdurená, vplyvom hormónov a je náchylnejšia aj na výskyt infekcií. 

Koľko pribrať počas tehotenstva? Od čoho to závisí a na čo dať pozor? Koľko pribrať počas tehotenstva? Od čoho to závisí a na čo dať pozor?

Tehotenstvo je dar, ktorý môže ženu stretnúť a radostne očakáva bábätko aj napriek nepohodliu z rastúceho bruška a prírastkom na váhe, ktorý môže byť rôzny. Tých pár kíl navyše nie je...

Čo je to placenta, kedy vzniká a akú má funkciu počas tehotenstva? Čo je to placenta, kedy vzniká a akú má funkciu počas tehotenstva?

Placenta, alebo plodový koláč, má veľký vplyv na priebeh celého tehotenstva. Počas tehotenstva vyživuje vaše bábätko, aby mohlo pekne rásť, chráni ho, dýcha zaň a nahrádza mu všetky...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.