späť na zoznam článkov

Deti a najčastejšie letné úrazy, ktoré im hrozia. Poznáte ich?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Deti a najčastejšie letné úrazy, ktoré im hrozia. Poznáte ich?
Zdroj foto: Getty images

Prázdniny a leto je bezpochybne obdobie rôznych detských aktivít. Nie len školopovinným deťom začína najkrajšie obdobie roka. Detský smiech a zábava sa však ľahko môže premeniť na plač a smútok. V lete totiž pravidelne stúpa detská úrazovosť.


Úrazy v detskom veku sa najčastejšie vyskytujú práve v letnom období. Podľa Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky u nás zomrie každoročne na následky úrazov v priemere 120 detí. Najčastejšie úmrtia sú vo vekovej skupine 15 - 19 rokov a to viac u chlapcov ako u dievčat. Na druhom mieste je veková skupina detí do 1 roka.

Úrazovosť je najčastejšou príčinou úmrtia detí na Slovensku.

Poradie najčastejších príčin úmrtia detí v dôsledku úrazov:

 • dopravné nehody
 • utopenie
 • pády
 • otravy
 • popálenie / obarenie
 • udusenie / uškrtenie
Veselé deti v prírode, 7 detí, držia sa za ramená, tráva, stromy
Najväčší výskyt úrazov je v letných mesiacoch. Foto: Thinkstock

Viac o úrazovosti detí sa môžete dočítať aj na stránke Úradu verejného zdravotníctva.

Čo je to úraz

Úraz alebo trauma je náhle, trvalé alebo dočasné poškodenie organizmu mechanickými, chemickými alebo biologickými vplyvmi. Môžeme ich rozdeliť na neúmyselné a úmyselné.

Úmyselný úraz je zapríčinený násilím. Je to teda výsledok násilia či už s použitím fyzickej sily alebo moci.

Do skupiny neúmyselných úrazov zahrňujeme úrazy ako napríklad pády, popáleniny, topenie a iné. Sú teda neúmyselne vzniknuté.

Najčastejšie letné úrazy detí a ako im predchádzať

Aj keď najmä u detí je ťažko úrazom zabrániť, treba ich aspoň minimalizovať.  Odborníci čoraz viac poukazujú na časté zanedbanie bezpečnosti a prevencie.

Napriek tomu, že domov považujeme za najbezpečnejší, práve v domácom prostredí vzniká väčšina poranení. Rodičia sa doma cítia viac sebaistí, teda menej opatrní a menej pozorní voči dohľadu nad deťmi. Samozrejme domácim prostredím sa považuje aj záhrada, či chata.

Dopravné nehody detí a mladistvých

Mnohí sa chystáte na letné dovolenky alebo rodinné výlety. Pri zvýšenej premávke stúpa aj riziko dopravných nehôd a tie tvoria celý rad možných poranení.

Zahŕňajú najmä otras mozgu, zlomeniny, pomliaždeniny, krvácanie, vo vážnejších prípadoch polytraumy (postihnutie najmenej dvoch orgánových systémov, z ktorých aspoň jedna ohrozuje pacienta na živote) a smrť.

Medzi dopravné nehody sa zaraďujú aj nehody chodcov, cyklistov a iných účastníkov cestnej premávky.  Buďte teda ostražitý pri prechádzkach a zdržiavaní sa v blízkosti cestnej premávky. Malé dieťa si neuvedomuje hroziace nebezpečenstvo a ľahko môže vybehnúť na cestu za odkotúľanou loptou.

V súčasnej dobe je možné získať vodičské oprávnenie skupiny B už vo veku 17 rokov. Takýto držitelia vodičského preukazu však môžu do dovŕšenia dospelosti (najmenej však tri mesiace)viesť vozidlo len v prítomnosti spolujazdca, ktorý má oprávnenie skupiny B najmenej 10 rokov a nie je pod vplyvom alkoholu. Viac o získaní vodičského preukazu pred dosiahnutím plnoletosti.

Pri cestovaní sa snažte poranenia minimalizovať správnym používaním detských autosedačiek.  Tie sa rozdeľujú podľa veľkosti dieťaťa.

Dieťa v autosedačke, sedí, pozerá sa, spokojný pohľad, drží si plyšového macka
Bezpečnosť počas cestovania je pre dieťa nevyhnutnosťou. Foto: Thinkstock

Na trhu existuje množstvo sedačiek, ktoré sú univerzálne alebo sa dajú postupne upravovať s rastom vášho drobca. Pri kúpe sa poraďte s predávajúcim. V každej dobrej predajni vám ochotne pomôžu s jej výberom.

V tabuľke uvádzame základné rozdelenie detských autosedačiek

vajíčko / škrupinka
 • od narodenia
 • cca 0 - 10kg
 • najlepšie na prednom sedadle v protismere jazdy
 • vajíčko vymeňte vtedy, keď hlava škrupinku výrazne presahuje
autosedačka
 • cca 9 - 18kg
 • dieťa musí samostatne sedieť
 • sedačku vymeňte, ak si dieťa pri spánku nemôže oprieť hlavu
podsedák / podsedák s opierkou hlavy
 • cca 15 - 36kg
 • podsedák používame, kým dieťa nedosiahne výšku 150 cm. Až vtedy je dostatočne chránené bezpečnostným pásom auta

Pravidlá používania detských autosedačiek

Deti do dovŕšenia 15 mesiacov musia byť v aute uložené v protismere jazdy. V opačnom prípade je dieťa pri náraze náchylnejšie na zranenie, pretože krčná chrbtica ešte nie je dostatočne pevná.

Najlepšie umiestnenie sedačky je vpredu na mieste spolujazdca - vajíčko (potrebné je vypnúť airbag) alebo vzadu napravo – väčšie autosedačky a podsedáky.

Sedačky sa rozdeľujú podľa výšky a sekundárne podľa hmotnosti dieťaťa. Nové sedačky musia byť upevnené pomocou systému isofix.

Ide o prepojenie autosedačky priamo s karosériou auta. Tento predpis platí od januára 2018, pričom prechodné obdobie na výmenu starej sedačky za novú je päť rokov. Nemusíte sa teda urýchlene zbavovať starej sedačky bez isofixu ani auta ktoré nemá takúto možnosť uchytenia.

Dieťa by nemalo mať na sebe veľké množstvo oblečenia. Ochranne pasy v takom prípade nie sú tak efektívne a môžu sa ľahko vyšmyknúť. Pri výbere autosedačky vám tiež určite pomôžu výsledky testov 2018.

Nikdy nenechávajte dieťa v aute samé. Auto odparkované počas horúcich letných dní alebo na priamom slnku predstavuje reálne riziko prehriatiaohrozenia života už po pár minútach.

Topenie detí

Topenie je poškodenie dýchacieho systému a jeho funkcií pri ponorení do tekutiny. Dieťa, ale aj dospelý sa môže utopiť aj vo veľmi malej vode ak je ponorená tvár – nos, ústa.

Dieťaťu, ktoré bolo pod hladinou, topilo sa alebo sa takzvane zakuckalo, treba poskytnúť správnu prvú pomoc. Komplikácie a ohrozenie môže nastať aj po vytiahnutí z vody, aj keď je dieťa pri vedomí a na prvý pohľad nepreukazuje žiadne ťažkosti.

Dievča, ktoré skáče s nafukovačkou do vody, radosť, smiech, more, oblaky, obloha
V blízkosti vody majte deti vždy neustále pod dozorom. Foto: Thinkstock

Existuje suché a sekundárne utopenie? 

S týmito pojmami sa stretávame v súvislosti s topením a utopením. O čo vlastne ide a aký je medzi nimi rozdiel?

Suché utopenie – pri ponorení a topení sa, človek málo kedy vdýchne veľké množstvo vody. Väčšinou pri vniknutí vody do dýchacích ciest vznikne laryngospazmus -  kŕč zvieračov hrtana, ktorý uzavrie hlasivkovú štrbinu a topiaci sa udusí. Na tomto stave je zradné že môže nastať alebo pretrvávať aj po vytiahnutí z vody.

Sekundárne utopenie – pri vdýchnutí aj menšieho množstva vody, môže poškodiť pľúcne mechúriky a spôsobiť opuch pľúc. Ťažkosti sa môžu prejaviť až do 24 hodín.

Prvá pomoc pri topení dieťaťa:

 • vyberte dieťa z vody
 • skontrolujte vedomie a dýchanie, pokiaľ nedýcha začnite s oživovaním
 • ak je dieťa pri vedomí, snažte sa ho upokojiť a podržte ho tvárou dolu, aby s dýchacích ciest vytiekla voda
 • kašeľ a vracanie je prirodzený obranný reflex. Podporuje sa ním zbavenie sa vody z dýchacích ciest
 • dieťa 24 hodín sledujte, pri akejkoľvek neistote privolajte rýchlu zdravotnú pomoc alebo vyhľadajte lekára. Kašeľ, sťažené dýchanie, malátnosť či únava môžu signalizovať už spomínané komplikácie a zhoršenie stavu.

Opatrne pri skákaní do plytkej vody. Hrozí riziko poranenia hlavy a krčnej chrbtice, čo môže mať vážne dôsledky.

Vo väčšej vode môže poranenie spôsobiť zlý dopad na vodnú hladinu. U menších detí buďte zas ostražití, aby sa dieťa nepošmyklo. Klzký povrch v okolí bazéna ľahko spôsobí pád a naraz napríklad o hranu či schodík.

Pády a najčastejšie následky podobných úrazov u detí 

Deti stále niekde poletujú a neustále padajú. O tom by určite vedel rozprávať každý rodič.

Ako správne reagovať na bežné drobné úrazy? A kedy sa obávať toho, že nejde len o drobný úraz, ale o niečo vážnejšie? Aj keď sa na prvý pohľad javí všetko v poriadku, príznaky sa často prejavia s oneskorením aj niekoľkých hodín.

Krvácanie

Je vlastne dôsledok poranenia steny ciev, pri čom uniká cirkulujúca krv. Poznáme vonkajšie a vnútorné krvácanie.

Vonkajšie je viditeľné. Najčastejšou príčinou sú rezné, bodné, tržné rany či odreniny.

Vnútorné nevidíme. Môže to byť krvácanie do dutých orgánov alebo do telesných dutín. Býva dôsledkom tupého poranenia, pomliaždenia či pôsobením iných mechanických síl, napríklad pri autonehodách.

Ďalej rozlišujeme žilové a tepnové krvácanie. Zo žily krv vyteká a je tmavo sfarbená.

V tepne prúdi krv pod väčším tlakom a je okysličená. Je teda bledšia a z rany môže pulzujúco striekať. 

Ako zastaviť krvácanie:

 • vytvorte tlak rukou v mieste rany  (použiť môžete tričko, vreckovku, šatku. Improvizujte, dôležitejšia je zástava krvácania pred dodržaním sterility a čistoty)
 • ak treba použite tlakový obväz (jeden nerozmotaný obväz priložte na ranu a druhým ho silne pritiahnite, aby krvácanie ustalo. Ak krv presakuje, prikladajte ďalšie vrstvy) 
 • končatinu alebo inú poranenú časť zdvihnite nad úroveň srdca (nížite tak tlak a prietok krvi v postihnutej časti)
 • pacienta uložte do ležiacej polohy
 • privolajte záchrannú službu
 • začnite s protišokovými opatreniami (pacienta upokojte, zakryte a do príchodu záchranky radšej nepodávajte žiadne lieky ani tekutiny)
Vnútorné krvácanie sa rozoznáva ťažšie. Nie je ho totiž tak vidno ako vonkajšie. Treba sledovať vznik opuchov, sfarbenie koše, bolesť, stav vedomia, nevoľnosť. Pri každom podozrení navštívte lekára alebo privolajte záchrannú pomoc.

Otras mozgu či strata vedomia ako dôsledok úrazu hlavy u detí

Pokiaľ je dieťa po úraze v bezvedomí, skontrolujte dychovú a srdcovú činnosť. Pokiaľ dieťa nedýcha začnite s oživovaním a volajte 155.

Ak je dýchanie a činnosť srdca zachovaná, uložte dieťa do stabilizovanej polohy a taktiež privolajte záchrannú službu. 

Opatrne pri manipulácii s raneným, pokiaľ máte podozrenie na poranenie chrbtice.

Úrazy hlavy môžu byť často sprevádzané aj s poranením krčnej chrbtice. Záleží to samozrejme na mechanizme úrazu.

Chlapček držiaci sa za brucho, bolesť, smútok, strach
Následky niektorých poranení sa môžu prejaviť oneskorene. Foto: Thinkstock

S dieťaťom podľa možnosti hýbte minimálne, poprípade jemne obtočte napríklad uterák alebo tričko okolo krku, aby ste minimalizovali pohyb hlavy pri prekladaní, otáčaní.

Zastavte prípadné krvácanie. Pátrajte po hrčiach, opuchoch, krvácaniach.

Dieťa pri plači upokojte.

Prihovárajte sa mu kľudným hlasom. Ak sa vám dieťa zdá byť v poriadku a nenašli ste žiadne viditeľné poranenia, minimálne 24 hodín ho sledujte. V spaní mu brániť nemusíte. Ak vám však dieťa pripadá nadmieru spavé alebo malátne vyhľadajte odbornú pomoc. Môže ísť o otras mozgu, či iné vnútrolebečné poranenia.

Kedy určite navštíviť lekársku pomoc, poprípade volať 155:

 • dieťa je spavé, malátne, poprípade dlho plačlivé, nepokojné, zmätené
 • nepamätá si na okolnosti úrazu, čo sa vlastne stalo, čo robilo pred zranením
 • vracia, pociťuje nevoľnosť
 • spozorujete vytekanie tekutiny z uší alebo nosa
 • má rozdielne široké zreničky
 • iné podozrivé správanie, nezvyčajné pre vaše dieťa

Viac o tom kedy sa obávať následkov poranení hlavy sa dočítate v našom magazínovom článku Ako rozoznať otras mozgu u detí.

Ako rozoznať zlomeninu?

Deti majú pružnejšie kosti ako dospelí. Napriek tomu zlomeniny nie sú u nich až tak nezvyčajné.

Našťastie je u detí podstatne rýchlejšia rehabilitácia aj liečenie. Podozrenie na zlomeninu máme pokiaľ je končatina opuchnutá, deformovaná, s poruchou hybnosti a bolestivosťou. Deti nám často sami povedia, že im napríklad pri páde niečo chruplo, alebo sami cítime jemný chrapot v postihnutej oblasti.

Prvá pomoc pri zlomeninách:

 • s končatinou čo najmenej hýbte
 • pokúste sa ju fixovať a to napríklad improvizovanou dlahou, rúčkou od metly a podobne
 • dlahu šetrne obviažte s poranenou končatinou, obväz nezaťahujte (ide o to aby bola končatina zabezpečená proti otrasom pri prevoze a nie silne stiahnutá)
 • môžete chladiť, ale nikdy nedávajte ľad alebo studené obklady priamo na pokožku
 • pri otvorených zlomeninách, kosť alebo iné fragmenty kosti nezatláčajte
 • pokúste sa zastaviť prípadné krvácanie, prekryte tkaninou a taktiež šetrne zafixujte
 • komunikujte s dieťaťom, to vám samo môže povedať, aká poloha poranenej časti tela je pre neho najmenej bolestivá
 • končatinu sa nikdy nepokúšajte sami naprávať, hrozí riziko poranenia ciev či nervov
 • dieťa zakryte, nepodávajte radšej žiadne tekutiny ani jedlo a zabezpečte transport na odborné ošetrenie

Otravy

Podľa úradu verejného zdravotníctva je otrava štvrtou najčastejšou príčinou smrti v dôsledku neúmyselných úrazov u detí a mladistvých na Slovensku.

Deti, najmä tie menšie objavujú svet ústami. Hryzením a vkladaním si predmetov do úst si menšie deti schladia a pomasírujú prerezávajúce zúbky.

Tých starších zas láka zakúsiť chuť rôznych farebných predmetov či tekutín.  A tak aj pri menšej nepozornosti môže nastať prehltnutie škodlivej látky a riziko otravy.

U dospievajúcich sú otravy spojené s konzumáciou a experimentovaním s alkoholom.

Príznaky otravy pri niektorých hubách či rastlinách, môžu nastať s oneskorením aj niekoľkých hodín.

Čo robiť pri podozrení na otravu

 • zistite aká látka spôsobila otravu
 • po liekoch odložte krabičku, pri hubách odložte vzorku, zvratky
 • privolajte záchrannú službu, poprípade kontaktujte národne toxikologické informačné centrum tel.: +421 2 54 77 41 66 (tu vám pomôžu látku identifikovať a odborník s vami prekonzultuje možné riziko a ďalší postup)

Nikdy nevyvolávajte zvracanie:

 • skôr než to prekonzultujete toxikologickým centrom
 • je dieťa v bezvedomí
 • od požitia látky uplynul čas 30minút a viac
 • ak bola požitá kyselina, zásada, čistiaci prostriedok, benzín, nafta
Lieky, čistiace prostriedky, benzín, riedidlo, farby, nátery a iné škodlivé látky dôkladne odložte a zabezpečte. Nezabúdajte na miesta ktoré nemusia byť menším deťom prispôsobené ako napríklad u starých rodičov, či na prechádzke v lese.

Popáleniny, poleptania, obarenie

Neodmysliteľnou súčasťou letných mesiacov je opekanie, grilovanie alebo varenie kotlíkového gulášu. Deti často pobehujú po záhrade alebo sa snažia pri príprave chutných jedál dospelým pomáhať. Aj tu teda vzniká obrovský priestor pre vznik úrazu v podobe popálenín či obarenín.

Opatrnosť je teda sa mieste. V prítomnosti otvoreného ohňa či horúceho hrnca nikdy nenechávajte dieťa bez dozoru.

Prvá pomoc pri popáleninách:

 • postihnuté miesto chlaďte, najlepšie pod prúdom studenej vody (pozor na podchladenie)
 • ak je popálenie väčšie, kontaktujte rýchlu zdravotnú pomoc, poprípade dopravte dieťa na odborné ošetrenie
 • opatrne odstráňte z poranených končatín hodinky, prstene
 • ak je k popálenej pokožke prilepený odev, nikdy ho nestŕhajte
 • každé dieťa do dvoch rokov by malo byť ošetrené na ambulancii bez ohľadu na veľkosť popálenia
 • na postihnuté miesto nič neaplikujte, vzniknuté pľuzgiere neprepichujte
 • oblasť prekryte sterilnou látkou, obväzom

Vdýchnutie a dusenie sa u detí

Aspirácia, teda vdýchnutie, sa u detí vyskytuje pomerne často. Deti si vkladajú rôzne predmety do úst, či nosa.

Niekedy náhoda, inokedy zvedavosť môžu viesť k vdýchnutiu predmetu a následnému duseniu. Vážnosť stavu samozrejme závisí od veľkosti a materiálu aspirovaného predmetu. Obzvlášť zradné sú potraviny, ktoré vo vlhkých dýchacích cestách nabobtnajú a zväčšia svoj objem. 

Kedy môžete mať podozrenie, že dieťa vdýchlo nejaký predmet
 • dieťa začne náhle kašlať, chrčať, alebo má iné náhle vzniknuté ťažkosti s dýchaním
 • je zrazu zachrípnuté
 • ak je predmet v nose, môže byť viditeľný alebo sa môže prejaviť výtok, či krvácanie z nosa
 • vo vážnejších prípadoch sa dieťa náhle dusí a nie je schopne predmet nijak vykašlať 
 • dieťa zmodrá a následkom poruchy dýchania upadá do bezvedomia
Prvá pomoc pri vdýchnutí a dusení cudzím predmetom
 • pokiaľ predmet vidíme v nosnej dutine, môžeme sa ho pokúsiť jemne vybrať alebo vysmrkať. Ak sa vám to nepodarí na prvý krát, dopravte dieťa na odborné ošetrenie. Opakovanými pokusmi o vybratie predmetu odsávaním alebo pinzetou môžete celý stav zhoršiť, poprípade zatlačiť predmet hlbšie do dýchacích ciest
 • počas prevozu nedávajte dieťa ležať na chrbát
 • pokiaľ je predmet hlbšie v dýchacích cestách, začne kašlať. Je to obranný mechanizmus, ktorý podporujeme
 • ak dieťa nekašle, neúčinne lapá po dychu, náhle zmodrá okamžite otočíme dieťa dolu hlavou a snažíme sa predmet uvoľniť údermi do chrbta
 • pokiaľ sa dieťa nerozdýcha, začnite s oživovaním. Dieťaťu poskytnite umelé dýchanie. Dýchnutím do pľúc sa pokúste predmet dostať hlbšie do iných miest v dýchacích cestách a uvoľniť tak aspoň časť funkčnosti pľúc.
Pozrime sa spolu na všetky letné problémy:
Naše zdravie v lete - slnko, teplo, úrazy a ochorenia

KPR detí

Snáď najväčším strašiakom a nočnou morou každého rodiča je dieťa ktoré treba resuscitovať. Táto situácia však do určitej miery hrozí pri každom väčšom úraze.

KPR = kardiopulmonálna resuscitácia

Zachovať chladnú hlavu a jasnú myseľ je ťažké. Mnohí sa boja začať s oživovaním, aby dieťaťu ešte viac neublížili. Čo však môže byť horšie, ako zástava dýchania a činnosti srdca? Tu môžete len pomôcť. Stačí sa držať pár základných bodov.

Ako postupovať:

 • zistite vedomie: dieťa oslovte, menšiemu zatlieskajte pri tvári, väčšie jemne zatraste alebo uštipnite
 • zistite dýchanie: spravte mierny záklon hlavy, priložte ucho k ústam, sledujte či sa dvíha hrudník
 • pokiaľ dieťa nereaguje a nedýcha, uložte ho na tvrdú podložku a začnite KPR
 • spravte mierny záklon hlavy, začnite 5 vdychmi
  • u detí do jedného roka ústa záchrancu obopínajú nos aj ústa dieťaťa
  • u väčších istíme nos prstami a dýchame do úst dieťaťa
 • pozorujeme zmenu, ak sa dieťa nerozdýchalo, pokračujeme stláčaním hrudníka
 • hrudník stláčame 15 krát: jeden prst pod líniou prsných bradaviek, frekvencia 100-120 za minútu
  • u detí do 1 roka dvoma prstami do hĺbky 4cm 
  • u väčších detí dlaňou jednej ruky do hĺbky 5cm
 • nasledujú 2 vdychy
 • a znova 15 stlačení
 • po jednej minúte voláme 155, na telefóne dajte hlasitý odposluch a pokračujte ďalej v KPR

Jeden krát vidieť je viac ako sto krát počuť. Na lepšie zapamätanie, odporúčame video KPR detí.

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 26.07.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Prudké pohyby či natriasanie bábätka? Pozor na syndróm traseného dieťaťa Prudké pohyby či natriasanie bábätka? Pozor na syndróm traseného dieťaťa

Shaken Baby Syndrome, alebo syndróm trasenia dieťaťom. Niekedy vedomé týranie, často však nevedomé, no závažné ublíženie dieťaťu.

Je váš škôlkar často chorý? Ako posilniť imunitu detí? Je váš škôlkar často chorý? Ako posilniť imunitu detí?

Nástup dieťaťa do škôlky býva začiatkom častej chorobnosti. Prečo je to tak a ako sa dá tomu zabrániť?

Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky? Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky?

Dehydratácia začína byť opäť aktuálnou témou, a to hlavne pre horúce letné počasie. Samozrejme, jej vznik môžu zapríčiniť rôzne ochorenia, napríklad s hnačkou či horúčkou. Komplikuje...

Ako rozpoznať otras mozgu u detí? Ako sa prejavuje a prečo spozornieť? Ako rozpoznať otras mozgu u detí? Ako sa prejavuje a prečo spozornieť?

Ak ste rodič, určite mi dáte za pravdu, že akékoľvek zdravotné ťažkosti svojho dieťaťa prežívate 100% intenzívnejšie, ako keby sa jedná o kohokoľvek iného. Nie je sa čomu čudovať, je to...

Ako zastaviť hnačku u detí a čo pri nej treba robiť? (lieky + strava) Ako zastaviť hnačku u detí a čo pri nej treba robiť? (lieky + strava)

Opäť zažívame obdobie viróz a sezónnych ochorení. Jednou komplikáciou týchto dní býva hnačka. Príčiny hnačky sú rôznorodé.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.