Nadmerné vypadávanie vlasov a jeho príčiny: Čo pomôže a ako sa lieči?

Nadmerné vypadávanie vlasov a jeho príčiny: Čo pomôže a ako sa lieči?
Zdroj foto: Getty images

Padanie vlasov patrí medzi fyziologické a prirodzené javy. Problém ale predstavuje nadmerné vypadávanie vlasov - alopécia.

Padanie vlasov patrí medzi fyziologické a prirodzené javy. U zdravého človeka sa každý vlas nachádza v jednej z troch fáz. Medzi tieto tri fyziologické fázy patrí: 

  • anagénna (vlas je vo fáze aktívneho rastu, asi 90 % vlasov), 
  • katagénna (postupná degenerácia vlasu, menej ako 10 % vlasov)
  • telogénna (pokojová, posledná fáza, 5 % až 10 % vlasov). 

Počas telogénnej fázy vlasy prirodzene vypadávajú a cyklus začína odznova.

Z toho vyplýva, že vypadnutý vlas je nahradený novým vlasom. 

Avšak existujú situácie, kedy vlasy vypadávajú nadmerne a na miestach, kde dochádza k padaniu už nerastú nové vlasy. Vznikajú miesta s odhalenou nezarastenou plochou kože nazývané aj plešinky. 

Vlasy na hrebeni, vankúši, všade, len na hlave chýbajú. Kedy spozornieť?

Nadmerné vypadávanie vlasov, alebo odborne nazývaná alopécia, sa môže vyskytnúť v niekoľkých formách, podľa toho, či vypadávanie spôsobuje ostrovčeky plešiek - alopécia areata, alebo vypadanie vlasov spôsobí difúzne preriedenie - alopecia diffusa alebo pri telogenum effluvium.

Mužská hlava - padanie vlasov - nadmerná strata vlasov vo forme ostrovčekov - alopécia areata
Nadmerná strata vlasov vo forme ostrovčekov - alopécia areata. Zdroj foto: Getty images

Dôležitým klinickým javom je tvorenie jaziev vo vlasatej časti hlavy. Ak vypadávanie nespôsobuje jazvy, ide o tzv. noncicatrialnu alopéciu. Táto forma ochorenia je reverzibilná. 

Ak dochádza k jazvovateniu, teda ide o cicatrialnu formu, môže sa jednať  o autoimunitné ochorenie, napr. diskoidný lupus erythematosus. Jazvenie  je spôsobené zničením vlasového folikulu zápalom. Spoznáme ho podľa chýbajúcich folikulárnych otvorov, ktoré sa normálne nachádzajú po vypadnutom vlase. 

Nejazvovatenú formu alopécie rozdeľujeme na lokálnu (ostrovčeky) a difúznu (rovnomerné preriedenia) alopéciu.  Nerovnomerné lokálne vypadávanie vlasov je najčastejšie spôsobené alopeciou areata, tinea capitis a trichotillomániou. 

Naopak, rovnomerné difúzne vypadávanie vlasov, ktoré spôsobuje postupné rednutie vlasov, je zvyčajne spôsobené telogénnym alebo anagénnym effluviom. 

Hormonálna alopécia u mužov, nazývaná aj androgénna alopécia, je najčastejšie difúzna a môže progredovať až do úplnej plešatosti. 

Ak vlasy začnú vypadávať vo väčších množstvách, je potrebné si všímať aj iné systémové, sprevádzajúce príznaky. Únava a priberanie na hmotnosti môže značiť hypotyreózu. 

Časté nevysvetliteľné horúčky, stres a stav po pôrode, môžu predpovedať difúznu stratu vlasov pri telogénnom effluviu. 

Nadmerné používanie prostriedkov na úpravu vlasov, časté vyrovnávanie vlasov alebo určité šampóny môžu spôsobiť ochorenie s názvom  trichorrhexis nodosa. 

Plešatosť u mužských rodinných príslušníkov môže byť jednoducho dedičná a ide o  androgénnu alopéciu.

Veľmi nepríjemným javom je vypadávanie vlasov celého tela, tzv. alopecia universalis. Tento stav môže byť spôsobený napr. cytostatickou chemoterapiou, podávanou pri liečbe onkologických ochorení. 

Suché, polámané vlasy naznačujú trichorrhexis nodosa, zatiaľ čo šupinatenie, pustuly, chrasty, erózie alebo erytém a lokálne zdurenie lymfatických uzlín naznačujú infekciu.

Odborne vás vyšetrí dermatológ

Medzi diagnostické testy nadmerného padania vlasov  patrí jednoduchý tzv. ťahací test.  Lekár uchopí do špeciálnych kliešťov približne 40 až 60 vlasov, čo najbližšie k vlasovej pokožke. Ťahom smerom od pokožky hlavy sa snaží vlasy vytrhnúť.  Pozitívny výsledok nadmerného padania je vytiahnutie viac ako 10 % vlasov z pokožky hlavy. 

Test je pozitívny iba pri určitých typoch ochorení, napr. pri telogénnom effluviu, anagénnom effluviu alebo pri alopecii areata. 

Prehľad ochorení spôsobujúcich nadmerné vypadávanie vlasov

Nasledovne uvádzame príklady ochorení, ktoré spôsobujú nadmerné vypadávanie vlasov.

Androgénna alopécia

Ide o najbežnejšiu formu alopécie u mužov, ale aj  u žien. V princípe je to fyziologický jav, ktorého príznakom je nadmerné vypadávanie vlasov. 

Androgénna alopécia postihuje najmä belochov, spravidla po 30. roku života. Približne 50 % mužov po päťdesiatke trpí androgénnou alopéciou. Pomerne častým javom je dedičnosť vypadávania vlasov, najmä u mužškého pokolenia. 

U žien je tento typ alopécie zriedkavejší. Trpí ňou ribližne 38 % žien starších ako 70 rokov. 

U mužov dochádza k rednutiu v oblasti nad ušami, vypadávaniu vlasov na  prednej ploche hlavy a vertexovej pokožke. U žien je vypadávanie difúzne, najmä na temene hlavy, so zachovaním vlasov nad čelovou líniou. 

Androgénna alopécia môže napodobňovať aj iné ochorenia, napr. hypotyreózu, anémiu z nedostatku železa, či podvýživu.

Alopecia areata

Alopécia areata patrí medzi akútne stavy. Vypadávanie vlasov vytvára nepravidelné ostrovčeky holej pokožky. Postihuje približne 2 % populácie a to bez rozdielu medzi pohlaviami, z toho až jedna pätina sú deti. 

Príčinou ochorenia je pravdepodobne autoimunitná reakcia. Ochorenie sa môže vyskytnúť jednorázovo, alebo má fázy remisií a recidív. 

Alopecia areata môže mať tri formy: 

  • nerovnomerná alopécia, ktorá vytvára ohraničené a  oválne ostrovčeky pokožky na akejkoľvek časti tela
  • alopecia totalis je charakteristická postihnutím celej pokožku hlavy
  • alopecia universalis spôsobuje stratu vlasov a ochlpenia celého tela

Pod  mikroskopom vytvárajú vlasové folikuly charakteristický obraz výkričníka, čiže chĺpky, ktoré sú pri pokožke hlavy úzke a rozširujú sa smerom von, čím  napodobňujú výkričník. Nezriedka môžu byť postihnuté aj nechty, na ktorých sú viditeľné drobné jamky. 

Tinea capitis

Tinea capitis je infekčné ochorenie. Ide o dermatofytovú infekciu vlasového stvolu a folikulov. Typicky postihuje deti, ktoré sa nakazia zdieľaním hrebeňov, kief, klobúkov a iných predmetov.  

Pôvodcom, ktorý spôsobuje toto ochorenie je najčastejšie Trichophyton tonsurans, čo je infekčná huba, ktorej častice sa prenášajú z človeka na človeka. Microsporum audouinii zase šíria infikované  psy a mačky.

U infikoveného jedinca sa rozvinie ostrovčekovitá alopécia, ktorá môže tvoriť šupinky. Spôsobuje aj svrbenie a opuch lymfatických uzlín, typicky za ušami. 

Pri nejasnej diagnóze sa môže mikroskopicky vyšetriť kožný zoškrab z postihnutého  a zapáleného okraja pokožky. 

Telogénne efluvium

Telogénne  effluvium patrí medzi nejazvujúcu, nezápalovú alopéciu postihujúcu obe pohlavia v každom veku.

Spôsobená je vstupom veľkého počtu vlasov do posledennej telogénnej fázy, počas relatívne náročného a stresujúceho obdobia. Približne tri až päť mesiacov po tomto psychicky náročnom období vlasy naraz vypadnú.  

Medzi stresové obdobia patria okrem emočného vypätia: 

  • chronické ochorenia, 
  • tehotenstvo
  • operácie, 
  • vysoké horúčky, 
  • podvýživa, 
  • závažné infekcie, 
  • endokrinné poruchy. 

Pri tomto type alopécie sa nevyskytuje začervenanie pokožky, šupinatenie, zápal, zmena dĺžky, tvaru alebo krehkosti vlasu. 

Telogénne effluvium zvyčajne prejde samé a to asi do dvoch až šiestich mesiacov po prekonaní stresovej situácie. Ak je spôsobené emočným stresom, ktoré nie je riešené, môže vypadávanie vlasov trvať aj roky.

Trichotilománia

Trichotilománia je psychiatrická porucha, ktorá sa môže rozvinúť v teenegerskom veku, približne v 13 roku života. Postihuje asi 4 % populácie.

Mladí pacienti s týmto ochorením si vedome alebo nevedome ťahajú, trhajú a vykrúcajú vlasy. 

Postupne sa vytvárajú ostrovčeky alopécie, ktoré postupujú od čela, za uši až dozadu hlavy. Ušetrené nie sú ani mihalnice či obočie. 

Medzi časté komplikácie ochorenia  patrí infekcia  zanesená špinavými rukami, poranenie pokožky hlavy či trvalé jazvy na hlave.

Trichorrhexis nodosa 

Trichorrhexis nodosa spôsobuje vypadávanie vlasov pri ich nadmernom lámaní. Poškodenie môže byť sekundárne a to v dôsledku traumy alebo kvôli primárne krehčím vlasom. 

Medzi sekundárne príčiny poškodenia patrí časté umývanie vlasov, úprava teplom, tesné účesy, trichotilománia a stavy, ktoré spôsobujú nadmerné škrabanie pokožky hlavy. 

Častou príčinou je aj chemické poškodenie vlasu, napr. odfarbovaním, farbením, používaním šampónov, trvalej  či nadmerné kúpanie v slanej vode. 

Trichorrhexis nodosa môže mať aj genetickú (dedičnú) príčinu. Príkladom je trichorrhexis invaginata  tzv. bambusové vlasy,  Menkesovova choroba, rôzne defekty keratinizácie v dôsledku poruchy metabolizmu medi a argininojantárovú acidúriu.

Makroskopicky sú na vlase viditeľné biele uzlíky. Ide o rozštiepené a zlomené vlasové vlákno. Pod mikroskopom vlas pripomína metličku. 

Anagénne efluvium

Anagénne effluvium je označenie pre abnormálne, zvyčajne náhle vypadnutie vlasov počas anagénnej, teda prvej  fázy rastu vlasu. Strata vlasov je spôsobená  stavom, ktorý naruší mitotickú fázu alebo metabolickú aktivitu vlasového folikulu. 

Najčastejším takýmto stavom je liečba chemoterapeutikami pre onkologické ochorenie. Približne 65 % pacientov liečených cyklofosfamidom, nitrózomočovinou a doxorubicínom trpí náhlym vypadnutím vlasov celej pokrývky hlavy.  

Alopécia je  difúzna a  začína niekoľko dní až týždňov po aplikácii chemoterapeutickej látky. Kompletné vypadanie vlasov je najzreteľnejšie po jednom až dvoch mesiacoch. 

Vypadávanie vlasov počas liečby rakoviny patrí medzi jedno z najtraumatickejších zážitkov, najmä pre ženy. Až 10 % žien odmietne chemoterapiu ako liečbu svojho onkologického ochorenia zo strachu z vypadávania vlasov. 

Okrem chemoterapie spôsobujú vypadávanie vlasov aj iné lieky. Medzi ďalšie liečivá spôsobujúce alopéciu patria: 

  • tamoxifén, 
  • alopurinol, 
  • levodopa, 
  • bromokriptín,
  • toxíny - bizmut, arzén, zlato

K anagénemu effluviu môže dôjsť aj v dôsledku infekčných a zápalových ochorení ako je mycosis fungoides alebo pemphigus vulgaris.

Anagénne effluvium je v drvivej väčšine prípadov plne reverzibilné. Vlasy začnú opätovne rásť približne po  jednom až troch mesiacoch po ukončení liečby. Trvalá a nezvratná plešatosť je veľmi zriedkavá. 

Liečba vypadávania vlasov je závislá od vyvolávajúcej príčiny

Niektoré typy alopécie, ako je napríklad alopécia areata sa môžu liečiť lokálnou aplikáciou  kortikosteroidov, minoxidilom, antralínom, pomocou imunoterapie alebo systémovo podávanými kortikosteroidmi do žily.

Infekčné alopécie ako je Tinea capitis, sa liečia lokálnymi antimykotikami, ktoré prenikajú až k vlasovému folikulu. Príkladom je intrakonazol, flukonazol, griseofulvin alebo terbinafín. 

Medzi modernejšie metódy liečby androgénnej alopécie patrí:

  • Plazma bohatá na krvné doštičky
  • Injekcie cytokínov
  • Nízkofrekvenčná laserová terapia
  • Nutraceutiká
  • Mikroneedling

Čo na vypadávanie vlasov? Pomôžu babské rady, vitamíny či minerály? 

Pri sezónnom vypadávaní vlasov si môžete pomôcť babskými receptami. Pre celkové zlepšenie kvality vlasov je už tradične známa žihľava a prípravky s obsahom jej výťažkov, lastovičník, chren, pivovarnícke kvasnice, praslička roľná a iné. 

Rast zdravých vlasov vieme podporiť aj užívaním rôznych doplnkov výživy, vitamínmi napr. vitamínom C, B-komplexom, vitamínom D, A alebo vitamínom E. Zo stopových prvkov má na pevnosť vlasu pozitívny vplyv zinok, meď a selén.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • aafp.org - Hair Loss: Common Causes and Treatment
  • ncbi.nlm.nih.gov - A Multimodal Hair-Loss Treatment Strategy Using a New Topical Phytoactive Formulation: A Report of Five Cases
  • sciencedirect.com - New-Generation Therapies for the Treatment of Hair Loss in Men
  • imunita.online - množstvo článkov a prípravkov pre zdravie vlasov
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané