späť na zoznam príznakov

Vypadávanie vlasov

Autor: Michal Hrebík
Vypadávanie vlasov
Zdroj foto: Getty images

Plešatosť, čiže strata vlasov alebo vypadávanie vlasov, môžu byť len dočasné, alebo aj trvalé. Dočasná strata vlasov je spôsobená tým, že vlasy sa dostanú do konečnej fázy rastu a dochádza k ich vypadaniu, pričom po určitej dobe vlasy znova dorastú. Trvalé vypadanie alebo strata vlasov je vtedy, ak z nejakého dôvodu, či už chorobného alebo externého, stratené vlasy nedorastú a ani nezačnú rásť. Plešatosť môže byť či už lokálna na nejakom mieste alebo globálna.


U mužov, u žien aj u detí

Vlasy u každého človeka postupne rastú, niektoré odumierajú a vypadávajú, ale znova rastú ďalej. Príčiny môžu byť rôzne - veľakrát dochádza k dočasnému vypadávaniu vlasov v nadmernom množstve napríklad v tehotenstve, po pôrode alebo počas kojenia a dojčenia. Rovnako, ak človek absolvuje nejakú terapiu a liečbu cytostatickou formou, tiež dočasne prichádza o vlasy na hlave. Je to pri liečbe napríklad rôznych nádorových ochorení a rakoviny, pričom po tom, čo sa toxické látky z tela vylúčia, vlasy znova začnú rásť.

Problém trápi ženy aj deti, no najčastejšie ho poznajú mužu. Pri lokálnej plešatosti vznikajú na hlave určité ohraničené ložiská, väčšinou okrúhleho tvaru, na ktorých dochádza k nadmernej strate vlasov a tento stav je pomerne dobre liečiteľný. Celková plešatosť je už ale väčším problémom a dochádza k nej najmä vplyvom hormónov, najmä androgénov, prípadne za to môže aj štítna žľaza. Pri niektorých kožných ochoreniach, zápaloch alebo aj pri niektorých nádoroch je však celková plešatosť trvalá.

Príznak choroby, ale aj krátkodobo v lete a zo stresu

Ak je plešatosť nejazviaca, ide len o dočasný stav, naopak, pokiaľ sa objavujú aj jazvy, ide o stav trvalý. Samotná choroba plešatosti, čiže alopecie, má viacero fáz, pričom obvykle sa objavujú najprv menšie lysé plochy, neskôr sa zväčšujú až do konečného štádia, ktoré je buď lokálne alebo celkové. Pri rôznych poruchách hormonálnej hladiny dochádza najmä u žien k vypadávaniu a strate vlasov, avšak nejedná sa o úplne vypadanie vlasov, skôr o významné rednutie (u mužov aj v mladom veku).

Napríklad pri hypotyreóze dochádza k padaniu vlasov, niekedy aj k plešatosti, keďže ide o endokrinologické ochorenie štítnej žľazy spôsobené nedostatočnou produkciou hormónov. Najviac postihuje ochorenie ženy. Hypotyreóza sa prejavuje suchou a odlupujúcou sa pokožkou, vypadávaním vlasov a plešatosťou, ale aj únavou, problémami s nechtami a u žien aj poruchami menštruačného cyklu. Najmä v neskorých štádiách choroby dochádza k celkovej alopécii.

Môžu to byť hormóny, ale pozor aj na šampónšampón na vlasy

Aj nadmerná hladina hormónov, najmä estrogénu, môže spôsobiť problémy s vlasmi a ich nadmerné vypadávanie, niekedy tiež plešatosť a to najmä u mužov. Na nadmernú stratu vlasov a ich vypadávanie má vplyv ale aj strava, napríklad nedostatok horčíka a zinku. Rovnako je dôležité aj používanie správnej vlasovej kozmetiky s neutrálnym pH, ktoré pomáha aj pokožke hlavy - vtedy nejde o vypadávanie vlasov na jednom mieste a objavujú sa aj lupiny.

Pozor aj na česanie nesprávnymi hrebeňmi, ktoré narúšajú štruktúru koreňov vlasov a vtedy prichádza k vypadávaniu vlasov aj s korienkami. Niekedy sa môže nadmerné vypadávanie vlasov u ženy prejaviť napríklad po vysadení antikoncepcie, čo tiež súvisí s hormónmi. U žien sa môže vyskytnúť aj v menopauze. Naopak, u malých detí ešte nemusí ísť o chorobný stav, podobne ani u mládeže - čo tiež súvisí s hormónmi, keďže je to v puberte.

Skúste vitamíny aj domáce recepty

Domáca liečba na plešivosť, stratu vlasov a vypadávanie vlasov spočíva najmä v prirodzených formách. Veľmi dôležité sú v tomto prípade vitamíny, najmä vitamín B6, vitamín C a vitamín E. Priaznivo na obnovu rastu vlasov pôsobia napríklad aj vitamín B2 a vitamín B5, ktoré môžeme nájsť v mlieku, kvasniciach, rybách a vo vnútornostiach. Elasticitu a pružnosť dodáva vlasom vitamín A, lepšie prekrvenie kapilár privádzajúcich krv do vlasových korienkov zas podporuje vitamín C.

Okrem vitamínov v prirodzenej forme v ovocí a zelenine môžete užívať vitamíny aj v podobe výživových doplnkov a iných špeciálnych prípravkov, pokiaľ možno, aby neobsahovali žiadne chemikálie a umelé aditíva. Prírodná liečba zahŕňa aj niektoré bylinky, ktoré obsahujú rôzne minerály alebo aminokyseliny - napríklad lastovičník, žihľava alebo dokonca aj chren. Pred ich užívaním by sa ale mali najmä ženy poradiť s lekárom, čo je dobré na vypadávanie vlasov po pôrode.

vypadávanie vlasov po chemoterapiiLiečba na vypadávanie vlasov musí liečiť príčiny

Najlepší liek na vypadávanie vlasov je vyriešenie príčiny. Nie vždy sú potrebné nejaké konkrétne tabletky , pretože ak ide napríklad len o dočasný stav spôsobený objektívnymi okolnosťami, nemusia lieky vôbec byť účinné, keďže v tomto prípade nepomôže ani symptomatická liečba. Vedie sa tiež dlhodobo už aj diskusia o tom, či je lepšia prírodná liečba alebo klasická medicínska terapia - odpoveď je, že to závisí vždy od konkrétnej príčiny, ktorá stratu alebo padanie vlasov vyvolala.

Najčastejšie príčiny vyvolávajúce padanie alebo stratu vlasov sú:

  • genetická predispozícia
  • zlá životospráva a životný štýl
  • narušená hormonálna hladina
  • chemické látky, chemoterapia, rádioterapia
  • užívanie niektorých liekov
  • niektoré typy skrytých zápalov
  • ochorenia obličiek, štítnej žľazy alebo kože

Aké sú druhy vypadávania vlasov

Vypadávanie alebo strata vlasov je pojem, ktorý označuje rôzne druhy a typy alopécie a plešatosti. Ak dochádza k vypadávaniu vlasov v súvislých zhlukoch na ľubovoľnom mieste, označuje sa toto vypadávanie ako Alopécia areata. U mužov je zas najčastejšia tzv. androgénna alopécia, ktorá je dedičná. Táto je typická tým, že sa na hlave postupne vytvorí plešina - tento proces trvá dlhšie a počas neho dochádza k postupnému stenčovaniu vlasov až do úplnej priesvitnosti.

Nasledujúca infografika ukazuje všetky známe typy vypadávania vlasov:

typy vypadávania vlasov

Netreba zabúdať ani na to, že mnohokrát súvisí s vypadávaním vlasov aj strata ochlpenia. Tá je väčšinou menej viditeľná a človek ju veľmi ľahko prehliadne a to najmä z dôvodu, že ochlpenie je na tele menej viditeľné a je v oveľa menšom počte, ako vlasy na hlavy, ktoré sú koncentrované na jednom mieste. Aj preto sa odporúča skúmať okrem straty vlasov aj strata ochlpenia, čo môže veľmi napomôcť v presnejšej diagnostike a určení konkrétnej príčiny alebo choroby.

Príčiny, diagnostika a liečba vypadávania vlasov

Príčiny, diagnostika a liečba vypadávania vlasov

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Čítajte 2 skúsenosti užívateľov s Vypadávaním vlasov

Vypadávanie vlasov patri medzi príznaky Kože, nechtov a vlasov
Ďalšie názvy: plešatosť, alopecia, strata vlasov
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Fit a zdravé vianočné pečivo? Tu je niekoľko receptov Fit a zdravé vianočné pečivo? Tu je niekoľko receptov

Vianočné pečivo je neodmysliteľnou súčasťou sviatkov. Napečte si však zdravo a bez výčitiek. Prinášame vám niekoľko zdravých a fit vianočných koláčikov, ktoré si vychutnáte vy aj celá...

Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia

Ochorenia, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom sa nazývajú sexuálne prenosné ochorenia (Sexually transmitted diseases - STDs). Prenos z osoby na osobu počas pohlavného styku, takto sa...

Fajčenie a jeho dopad na zdravie. Kde to všetko začalo? Fajčenie a jeho dopad na zdravie. Kde to všetko začalo?

Fajčenie predstavuje celosvetový problém , ktorý pripraví o život jednu miliardu ľudí ročne. Napriek tomuto faktu, počet fajčiarov stúpa . Kde sa tu cigarety vzali, ako je možné, že...

Menopauza u mužov, vtip alebo realita? Čo je andropauza (+ príznaky) Menopauza u mužov, vtip alebo realita? Čo je andropauza (+ príznaky)

Trápia vás návaly tepla, nadmerné potenie, poruchy nálad, znížená fyzická alebo sexuálna výkonnosť? Možno práve prechádzate zložitejším obdobím hormonálnych zmien . U žien toto...

Bhringaraja: Prírodne na rast vlasov? Ayurvedou proti vypadávaniu Bhringaraja: Prírodne na rast vlasov? Ayurvedou proti vypadávaniu

Máte problém s vypadávaním vlasov a nové nie a nie rásť? Kvôli neustupujúcemu rednutiu vám presvitá pokožka hlavy, ktorú ste nútení zakrývať? Je to tak zlé, že ste začali zvažovať...

Naposledy aktualizované 16.12.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Ewelyn 24.10.2019 13:46

vypadavanie vlasov pocas kojenia

Čo mi pomohlo

hormonalna liecba, vitaminy a kym to zabralo tak som mala od clipinhair akoby vpletene do mojich vlasov ludske remy vlasy a posobilo to krasne prirodzene

Môj boj s padaním vlasov - Elenka 29.01.2019 10:03

Po zmene práce mi začali padať vlasy oveľa viac. Viem, že to bolo hlavne stresom a zmenou režimu, ale s tým sa niekedy ťažko niečo robí.

Čo mi pomohlo

Skúšala som rôzne vitamíny a olejčeky, ale nevidela som veľký efekt. Potom som sa dočítala o keratínovej kúre, po ktorej sa mi zdá, že vlasy padajú menej a sú silnejšie. Treba ale kontrolovať na produktoch, či obsahujú naozaj dostatok keratínu a nie len v názve... samozrejme snažiť sa odstrániť aj príčinu problému, ak ju viete identifikovať ako ja.

Vera 08.03.2019 09:40

Keratín je super ale treba doplnit aj vitaminy a mienraly, dolezite su vsetky vitaminy pore telo ako celok. hlavne je treba si davat B D C minealy ZINOK a SELEN ktore existuju aj v jednej tablete uzivam ich pravidelne a rozdiel je viditelny............. DOLEZITE A DLHODOBO treba vydrzat nie jedna dve tabletky za mesiac a nezabudat na normalnu stravu a ziadne absurdne diety, ktore pripravia cloveka o nervy a vlasy... vsimla som si ze je tu viac clankov na chudnutie, treba ich precitat... tak ked chudnut nie za cenu vypadanych vlasov a jojo efekt za polroka 20 kilov hore