Plešatosť, čiže strata vlasov alebo vypadávanie vlasov, môžu byť len dočasné, alebo aj trvalé. Dočasná strata vlasov je spôsobená tým, že vlasy sa dostanú do konečnej fázy rastu a dochádza k ich vypadaniu, pričom po určitej dobe vlasy znova dorastú. Trvalé vypadanie alebo strata vlasov je vtedy, ak z nejakého dôvodu, či už chorobného alebo externého, stratené vlasy nedorastú a ani nezačnú rásť. Plešatosť môže byť či už lokálna na nejakom mieste alebo globálna.
Choroby s príznakom "vypadávania vlasov"
- Alopécia
- Hypotyreóza
- Syndróm polycystických vaječníkov
- Hypertyreóza
- Cushingov syndróm
- Cysta na vaječníkoch
- Celiakia
- Brušný týfus
Byliny používané na vypadávanie vlasov
U mužov, u žien aj u detí
Vlasy u každého človeka postupne rastú, niektoré odumierajú a vypadávajú, ale znova rastú ďalej. Príčiny môžu byť rôzne - veľakrát dochádza k dočasnému vypadávaniu vlasov v nadmernom množstve napríklad v tehotenstve, po pôrode alebo počas kojenia a dojčenia. Rovnako, ak človek absolvuje nejakú terapiu a liečbu cytostatickou formou, tiež dočasne prichádza o vlasy na hlave. Je to pri liečbe napríklad rôznych nádorových ochorení a rakoviny, pričom po tom, čo sa toxické látky z tela vylúčia, vlasy znova začnú rásť.
Problém trápi ženy aj deti, no najčastejšie ho poznajú mužu. Pri lokálnej plešatosti vznikajú na hlave určité ohraničené ložiská, väčšinou okrúhleho tvaru, na ktorých dochádza k nadmernej strate vlasov a tento stav je pomerne dobre liečiteľný. Celková plešatosť je už ale väčším problémom a dochádza k nej najmä vplyvom hormónov, najmä androgénov, prípadne za to môže aj štítna žľaza. Pri niektorých kožných ochoreniach, zápaloch alebo aj pri niektorých nádoroch je však celková plešatosť trvalá.
Príznak choroby, ale aj krátkodobo v lete a zo stresu
Ak je plešatosť nejazviaca, ide len o dočasný stav, naopak, pokiaľ sa objavujú aj jazvy, ide o stav trvalý. Samotná choroba plešatosti, čiže alopecie, má viacero fáz, pričom obvykle sa objavujú najprv menšie lysé plochy, neskôr sa zväčšujú až do konečného štádia, ktoré je buď lokálne alebo celkové. Pri rôznych poruchách hormonálnej hladiny dochádza najmä u žien k vypadávaniu a strate vlasov, avšak nejedná sa o úplne vypadanie vlasov, skôr o významné rednutie (u mužov aj v mladom veku).
Napríklad pri hypotyreóze dochádza k padaniu vlasov, niekedy aj k plešatosti, keďže ide o endokrinologické ochorenie štítnej žľazy spôsobené nedostatočnou produkciou hormónov. Najviac postihuje ochorenie ženy. Hypotyreóza sa prejavuje suchou a odlupujúcou sa pokožkou, vypadávaním vlasov a plešatosťou, ale aj únavou, problémami s nechtami a u žien aj poruchami menštruačného cyklu. Najmä v neskorých štádiách choroby dochádza k celkovej alopécii.
Môžu to byť hormóny, ale pozor aj na šampón
Aj nadmerná hladina hormónov, najmä estrogénu, môže spôsobiť problémy s vlasmi a ich nadmerné vypadávanie, niekedy tiež plešatosť a to najmä u mužov. Na nadmernú stratu vlasov a ich vypadávanie má vplyv ale aj strava, napríklad nedostatok horčíka a zinku. Rovnako je dôležité aj používanie správnej vlasovej kozmetiky s neutrálnym pH, ktoré pomáha aj pokožke hlavy - vtedy nejde o vypadávanie vlasov na jednom mieste a objavujú sa aj lupiny.
Pozor aj na česanie nesprávnymi hrebeňmi, ktoré narúšajú štruktúru koreňov vlasov a vtedy prichádza k vypadávaniu vlasov aj s korienkami. Niekedy sa môže nadmerné vypadávanie vlasov u ženy prejaviť napríklad po vysadení antikoncepcie, čo tiež súvisí s hormónmi. U žien sa môže vyskytnúť aj v menopauze. Naopak, u malých detí ešte nemusí ísť o chorobný stav, podobne ani u mládeže - čo tiež súvisí s hormónmi, keďže je to v puberte.
Skúste vitamíny aj domáce recepty
Domáca liečba na plešivosť, stratu vlasov a vypadávanie vlasov spočíva najmä v prirodzených formách. Veľmi dôležité sú v tomto prípade vitamíny, najmä vitamín B6, vitamín C a vitamín E. Priaznivo na obnovu rastu vlasov pôsobia napríklad aj vitamín B2 a vitamín B5, ktoré môžeme nájsť v mlieku, kvasniciach, rybách a vo vnútornostiach. Elasticitu a pružnosť dodáva vlasom vitamín A, lepšie prekrvenie kapilár privádzajúcich krv do vlasových korienkov zas podporuje vitamín C.
Okrem vitamínov v prirodzenej forme v ovocí a zelenine môžete užívať vitamíny aj v podobe výživových doplnkov a iných špeciálnych prípravkov, pokiaľ možno, aby neobsahovali žiadne chemikálie a umelé aditíva. Prírodná liečba zahŕňa aj niektoré bylinky, ktoré obsahujú rôzne minerály alebo aminokyseliny - napríklad lastovičník, žihľava alebo dokonca aj chren. Pred ich užívaním by sa ale mali najmä ženy poradiť s lekárom, čo je dobré na vypadávanie vlasov po pôrode.
Liečba na vypadávanie vlasov musí liečiť príčiny
Najlepší liek na vypadávanie vlasov je vyriešenie príčiny. Nie vždy sú potrebné nejaké konkrétne tabletky , pretože ak ide napríklad len o dočasný stav spôsobený objektívnymi okolnosťami, nemusia lieky vôbec byť účinné, keďže v tomto prípade nepomôže ani symptomatická liečba. Vedie sa tiež dlhodobo už aj diskusia o tom, či je lepšia prírodná liečba alebo klasická medicínska terapia - odpoveď je, že to závisí vždy od konkrétnej príčiny, ktorá stratu alebo padanie vlasov vyvolala.
Najčastejšie príčiny vyvolávajúce padanie alebo stratu vlasov sú:
- genetická predispozícia
- zlá životospráva a životný štýl
- narušená hormonálna hladina
- chemické látky, chemoterapia, rádioterapia
- užívanie niektorých liekov
- niektoré typy skrytých zápalov
- ochorenia obličiek, štítnej žľazy alebo kože
Aké sú druhy vypadávania vlasov
Vypadávanie alebo strata vlasov je pojem, ktorý označuje rôzne druhy a typy alopécie a plešatosti. Ak dochádza k vypadávaniu vlasov v súvislých zhlukoch na ľubovoľnom mieste, označuje sa toto vypadávanie ako Alopécia areata. U mužov je zas najčastejšia tzv. androgénna alopécia, ktorá je dedičná. Táto je typická tým, že sa na hlave postupne vytvorí plešina - tento proces trvá dlhšie a počas neho dochádza k postupnému stenčovaniu vlasov až do úplnej priesvitnosti.
Nasledujúca infografika ukazuje všetky známe typy vypadávania vlasov:
Netreba zabúdať ani na to, že mnohokrát súvisí s vypadávaním vlasov aj strata ochlpenia. Tá je väčšinou menej viditeľná a človek ju veľmi ľahko prehliadne a to najmä z dôvodu, že ochlpenie je na tele menej viditeľné a je v oveľa menšom počte, ako vlasy na hlavy, ktoré sú koncentrované na jednom mieste. Aj preto sa odporúča skúmať okrem straty vlasov aj strata ochlpenia, čo môže veľmi napomôcť v presnejšej diagnostike a určení konkrétnej príčiny alebo choroby.
Príčiny, diagnostika a liečba vypadávania vlasov
Príčiny, diagnostika a liečba vypadávania vlasov