späť na zoznam príznakov

Lámavé vlasy: Z čoho je vysoká lámavosť a krehkosť vlasov?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Lámavé vlasy: Z čoho je vysoká lámavosť a krehkosť vlasov?
Zdroj foto: Getty images

Podobne ako koža, tak aj vlasy môžu signalizovať stav organizmu a jeho zdravie alebo prítomnosť ochorenia. Odráža sa to na jemnosti, lámavosti vlasov a ich končekov. V inom prípade ich kondícia značí mieru a správnosť starostlivosti. Negatívne môže na vlasy pôsobiť aj okolité prostredie či nevyvážená strava a nedostatočný obsah potrebných látok.


Choroby s príznakom "lamavých vlasov"

Byliny používané na lámavé vlasy

Lámavé vlasy sú odrazom stavu organizmu podobne ako pokožka alebo nechty. Tak ako aj nechty, vlasy tiež vyrastajú z pokožky a tá je základom ich vyživovania.

V niektorých prípadoch signalizujú zdravotný problém.

Vplyv okolitého prostredia na jemnosť a lámavosť vlasov

Dôležité je aj okolité prostredie a rôzne toxické látky.

Napríklad fajčenie alebo zafajčené priestory majú na vlasy aj na kožu zlý vplyv. Negatívne vplýva aj chladné počasie. Podobne je to aj v prípade chlórovej vody v bazénoch.

cigara, cigaretový dym, zafajčené prostredie
Pohyb v zafajčených priestoroch ničí vlasy. Zdroj foto: Getty images

Zlá manipulácia a nevhodná starostlivosť o vlasy

Lámavosť vlasov môže spôsobiť nesprávne alebo zlé zaobchádzanie s nimi.

Platí to viac u žien ako u mužov. Ony obvykle viac využívajú horúci vzduch pri fénovaní, prípadne používajú rôzne kefy, žehličky kulmy.

Vlasy bez farby a farbené vlasy, časté farbenie vlasov ako dôvod ich zlej kondície
K zhoršeniu kvality prispieva časté farbenie vlasov. Zdroj foto: Getty images

Nehovoriac o farbení vlasov. Tu nastáva problém najmä s rôznymi látkami obsiahnutými vo farbách na vlasy. Tie majú vplyv na ich kvalitu, pevnosť stabilitu.

Veľakrát môže byť za lámaním vlasov a ich končekov aj nesprávna starostlivosť. Pokožku vlasov, a teda aj vlasy, vysúša každodenné umývanie. Aj používanie nevhodných šampónov alebo celotelových sprchových gélov. Rovnako, aj nedostatočné opláchnutie týchto prípravkov pri umývaní.

Taktiež negatívne vplýva na vlasy aj stres. Ak je ho priveľa a je negatívny, nevhodne pôsobí na naše zdravie. Či už na psychiku alebo celkovo organizmus a zhoršuje aj kvalitu kože a vlasov.

Nedostatok vitamínov má vplyv na jemnosť a lámanie vlasov

Pokiaľ je v tele nedostatok nejakých vitamínov alebo živín, odrazí sa to nielen na pokožke, nechtoch, ale tiež aj na vlasoch. Tie sa stanú viac citlivé, jemné, suché lámu sa.

V rámci nedostatku vitamínov trpia vlasy vtedy, ak nemajú vitamíny skupiny B a vitamíny A, C, DE.

Vajíčka predstavujú hlavný zdroj vitamínu B5
Hlavným zdrojom vitamínu B5 je vaječný žĺtok. Zdroj foto: Getty images

Vďaka vitamínu C dochádza k syntéze kolagénu, vitamín A zodpovedá za činnosť mazových žliazvitamín E vyživuje pokožku vlasov.

Veľmi dôležitý pre pokožku, a tým pádom aj pre vlasy je vitamín B. Ten obnovuje tkanivo pokožky aj korienkov vlasov.

V tejto nepríjemnej situácii má veľký význam vitamín B5, čiže kyselina pantothenová. Patrí do skupiny esenciálnych vitamínov, takže telo si ho nevie samo vytvoriť. Vo vyššej miere sa dá nahradiť vo forme panthenolu, čo môže pomôcť aj na lámavé vlasy.

Okrem nedostatku vitamínov sa negatívne prejaví aj znížená hladina minerálov. A to hlavne, ak je znížení príjem zinku, kremíka, vápnika. Podobne, aj zníženej hladina bielkovín spôsobuje problém.

Lámanie vlasov ako príznak ochorenia

Zvýšená lámavosť vlasov môže byť príznak nejakej choroby. A to v dôsledku problému s krvou alebo ako komplikácia rôznych zápalov infekčných chorôb.

Mykóza je tiež ochorenie, ktoré môže spôsobiť lámavé vlasy. Pričom ide o plesňové ochorenie. Spôsobujú ich rôzne typy mikroorganizmov, ako napríklad dermatofyty, kvasinky alebo huby.

Problémy s vlasmi spôsobujú najčastejšie dermatofytózy, napríklad tinea capitis. Dermatofyty sú patogény, ktoré prirodzene žijú na zvieratách. Ale prenášajú sa na človeka. Napádajú kožu, vlasy, aj nechty. 

Veľakrát je problémom aj hypotyreóza, čo je hypofunkcia, čiže znížená funkcia štítnej žľazy. To znamená, že štítna žľaza neprodukuje dostatok hormónov. Pričom choroba postihuje najmä ženy.

Klások žita, predstavuje intoleranciu lepku, teda celiakiu
Pri celiakii, a to pre znížené vstrebávanie živín v čreve. Zdroj foto: Getty images

Ako príznak choroby môže byť nielen lámavosť vlasov, ale dokonca aj ich vypadávanie. Podobný problém nastáva aj pri celiakii. Keď sa do organizmu človeka nevstrebávajú tuky a ani niektoré vitamíny. A z toho vznikajú problémy kože a tiež vlasov.

Problémy s vlasmi majú aj ľudia, ktorí trpia anorexiou. Ide o psychickú poruchu príjmu potravy. Človek sa snaží neustále schudnúť. Znižuje príjem potravín, nedostatok bielkovín taktiež nevhodne vplýva na vlasy a ich lámavosť.

Aj znížený príjem tekutín je základom problému. Nastáva dehydratácia a tá tiež spôsobuje suchú pokožku, lámavé vlasy a niekedy aj ich vypadávanie.

Pri anémii, čo je chudokrvnosť, môže nastať nedostatok železa v organizme. K tomu sa viažu problémy s krehkými a lámavými nechtami, vlasmi a tiež vyhladenie začervenanie jazyka.

Infografika uvádza domáci recept na zvýšenie kondície vlasov, zábal z ovocia
Ako sa dá pomocou domáceho receptu pomôcť k lepšej kondícii vlasov

Video o negatívnych vplyvoch na vlasy

Video o negatívnych vplyvoch na vlasy

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Lamavými vlasmi

Lámavé vlasy: Z čoho je vysoká lámavosť a krehkosť vlasov? patri medzi príznaky Kože, nechtov a vlasov
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Fit a zdravé vianočné pečivo? Tu je niekoľko receptov Fit a zdravé vianočné pečivo? Tu je niekoľko receptov

Vianočné pečivo je neodmysliteľnou súčasťou sviatkov. Napečte si však zdravo a bez výčitiek. Prinášame vám niekoľko zdravých a fit vianočných koláčikov, ktoré si vychutnáte vy aj celá...

Domáce recepty proti vypadávaniu vlasov: Čo použiť na jeho zastavenie? Domáce recepty proti vypadávaniu vlasov: Čo použiť na jeho zastavenie?

Padajú Vám vlasy viac ako je bežné a už ste skúsili takmer všetky dostupné vlasové prípravky? Nezúfajte! 

Naposledy aktualizované 18.02.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
sjuzie 29.03.2021 17:47

Na moje ozaj rozštiepené a polámané vlasy mi najviac helfol šampón olaplex no 4 .. Dostala som sa k nemu vďaka www. popupstore. Sk ... Šikovne mi poradili ozaj