späť na zoznam príznakov

Lámavé vlasy

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Lámavé vlasy
Zdroj foto: Getty images

Podobne ako koža, tak aj vlasy môžu signalizovať stav organizmu a jeho zdravie alebo prítomnosť ochorenia. Odráža sa to na jemnosti, lámavosti vlasov a ich končekov. V inom prípade ich kondícia značí mieru a správnosť starostlivosti. Negatívne môže na vlasy pôsobiť aj okolité prostredie či nevyvážená strava a nedostatočný obsah potrebných látok.


Choroby s príznakom "lamavých vlasov"

Byliny používané na lámavé vlasy

Lámavé vlasy sú odrazom stavu organizmu podobne ako pokožka alebo nechty. Tak ako aj nechty, vlasy tiež vyrastajú z pokožky a tá je základom ich vyživovania. V niektorých prípadoch signalizujú zdravotný problém.

Vplyv okolitého prostredia na jemnosť a lámavosť vlasov

Dôležité je aj okolité prostredie a rôzne toxické látky. Napríklad fajčenie alebo zafajčené priestory majú na vlasy aj na kožu zlý vplyv. Negatívne vplýva aj chladné počasie. Podobne je to aj v prípade chlórovej vody v bazénoch.

cigara, cigaretový dym, zafajčené prostredie
Pohyb v zafajčených priestoroch ničí vlasy

Zlá manipulácia a nevhodná starostlivosť o vlasy

Lámavosť vlasov môže spôsobiť nesprávne alebo zlé zaobchádzanie s nimi.

Platí to viac u žien ako u mužov. Ony obvykle viac využívajú horúci vzduch pri fénovaní, prípadne používajú rôzne kefy, žehličky kulmy.

Vlasy bez farby a farbené vlasy, časté farbenie vlasov ako dôvod ich zlej kondície
K zhoršeniu kvality prispieva časté farbenie vlasov

Nehovoriac o farbení vlasov. Tu nastáva problém najmä s rôznymi látkami obsiahnutými vo farbách na vlasy. Tie majú vplyv na ich kvalitu, pevnosť stabilitu.

Veľakrát môže byť za lámaním vlasov a ich končekov aj nesprávna starostlivosť. Pokožku vlasov, a teda aj vlasy, vysúša každodenné umývanie. Aj používanie nevhodných šampónov alebo celotelových sprchových gélov. Rovnako, aj nedostatočné opláchnutie týchto prípravkov pri umývaní.

Taktiež negatívne vplýva na vlasy aj stres. Ak je ho priveľa a je negatívny, nevhodne pôsobí na naše zdravie. Či už na psychiku alebo celkovo organizmus a zhoršuje aj kvalitu kože a vlasov.

Nedostatok vitamínov má vplyv na jemnosť a lámanie vlasov

Pokiaľ je v tele nedostatok nejakých vitamínov alebo živín, odrazí sa to nielen na pokožke, nechtoch, ale tiež aj na vlasoch. Tie sa stanú viac citlivé, jemné, suché lámu sa.

V rámci nedostatku vitamínov trpia vlasy vtedy, ak nemajú vitamíny skupiny B a vitamíny A, C, DE.

Vajíčka predstavujú hlavný zdroj vitamínu B5
Hlavným zdrojom vitamínu B5 je vaječný žĺtok

Vďaka vitamínu C dochádza k syntéze kolagénu, vitamín A zodpovedá za činnosť mazových žliazvitamín E vyživuje pokožku vlasov.

Veľmi dôležitý pre pokožku, a tým pádom aj pre vlasy je vitamín B. Ten obnovuje tkanivo pokožky aj korienkov vlasov.

V tejto nepríjemnej situácii má veľký význam vitamín B5, čiže kyselina pantothenová. Patrí do skupiny esenciálnych vitamínov, takže telo si ho nevie samo vytvoriť. Vo vyššej miere sa dá nahradiť vo forme panthenolu, čo môže pomôcť aj na lámavé vlasy.

Okrem nedostatku vitamínov sa negatívne prejaví aj znížená hladina minerálov. A to hlavne, ak je znížení príjem zinku, kremíka, vápnika. Podobne, aj zníženej hladina bielkovín spôsobuje problém.

Lámanie vlasov ako príznak ochorenia

Zvýšená lámavosť vlasov môže byť príznak nejakej choroby. A to v dôsledku problému s krvou alebo ako komplikácia rôznych zápalov infekčných chorôb.

Mykóza je tiež ochorenie, ktoré môže spôsobiť lámavé vlasy. Pričom ide o plesňové ochorenie. Spôsobujú ich rôzne typy mikroorganizmov, ako napríklad dermatofyty, kvasinky alebo huby.

Problémy s vlasmi spôsobujú najčastejšie dermatofytózy, napríklad tinea capitis. Dermatofyty sú patogény, ktoré prirodzene žijú na zvieratách. Ale prenášajú sa na človeka. Napádajú kožu, vlasy, aj nechty. 

Veľakrát je problémom aj hypotyreóza, čo je hypofunkcia, čiže znížená funkcia štítnej žľazy. To znamená, že štítna žľaza neprodukuje dostatok hormónov. Pričom choroba postihuje najmä ženy.

Klások žita, predstavuje intoleranciu lepku, teda celiakiu
Pri celiakii, a to pre znížené vstrebávanie živín v čreve

Ako príznak choroby môže byť nielen lámavosť vlasov, ale dokonca aj ich vypadávanie. Podobný problém nastáva aj pri celiakii. Keď sa do organizmu človeka nevstrebávajú tuky a ani niektoré vitamíny. A z toho vznikajú problémy kože a tiež vlasov.

Problémy s vlasmi majú aj ľudia, ktorí trpia anorexiou. Ide o psychickú poruchu príjmu potravy. Človek sa snaží neustále schudnúť. Znižuje príjem potravín, nedostatok bielkovín taktiež nevhodne vplýva na vlasy a ich lámavosť.

Aj znížený príjem tekutín je základom problému. Nastáva dehydratácia a tá tiež spôsobuje suchú pokožku, lámavé vlasy a niekedy aj ich vypadávanie.

Pri anémii, čo je chudokrvnosť, môže nastať nedostatok železa v organizme. K tomu sa viažu problémy s krehkými a lámavými nechtami, vlasmi a tiež vyhladenie začervenanie jazyka.

Infografika uvádza domáci recept na zvýšenie kondície vlasov, zábal z ovocia
Ako sa dá pomocou domáceho receptu pomôcť k lepšej kondícii vlasov

Video o negatívnych vplyvoch na vlasy

Video o negatívnych vplyvoch na vlasy

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Domáce recepty proti vypadávaniu vlasov: Čo použiť na jeho zastavenie? Domáce recepty proti vypadávaniu vlasov: Čo použiť na jeho zastavenie?

Padajú Vám vlasy viac ako je bežné a už ste skúsili takmer všetky dostupné vlasové prípravky? Nezúfajte! 

Naposledy aktualizované 16.01.2019


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.