späť na zoznam článkov

Prudké pohyby či natriasanie bábätka? Pozor na syndróm traseného dieťaťa

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Prudké pohyby či natriasanie bábätka? Pozor na syndróm traseného dieťaťa
Zdroj foto: Getty images

Shaken Baby Syndrome, alebo syndróm trasenia dieťaťom. Niekedy vedomé týranie, často však nevedomé, no závažné ublíženie dieťaťu.


Viete, čo znamená pojem syndróm traseného dieťaťaNatriasanie dieťaťa v kočíku, prudké pohyby či silné zatrasenie, môžu predstavovať jednu zo závažnejších foriem týrania detí. Môže sa však ľahko objaviť i pri nepozornosti, ľahkovážnosti či vo vypätých situáciách.

Neustále plačúce dojča, únava, napätie a stres rodičov.

Zatrasenie dieťaťom, ako spôsob utíšenia, môže mať vážne dôsledky. Rovnako tak i neprimerané pohyby na rukách či v kočíku, predstavujú pre dieťa možný vznik poranenia.

Čo je teda syndróm traseného dieťaťa, 
kedy môže vzniknúť a prečo sú určité pohyby nebezpečné? 
Dočítate sa to ďalej, v našom článku. 

Čo je syndróm traseného dieťaťa?

Syndróm traseného dieťaťa, alebo skratka SBS – z anglického názvu Shaken Baby Syndrome, sa vysvetľuje ako vnútorné poranenie, ktoré vzniká pri neprimeranom zatrasení, či iným násilným pohybom. Ide teda o poranenia spôsobené použitím fyzickej sily, nie napríklad nehodou, alebo úrazom.

Tento syndróm môže spôsobiť i fackanie či silné odstrknutie. 

SBS je jednou zo závažnejších foriem týrania dieťaťa. Dochádza k nemu najmä v období do druhého roka, no vyskytnúť sa môže až do 5 roka života.

Najčastejším a typickým poranením pri SBS, je poranenie mozgu a chrbtice zároveň. Spôsobujú ho mechanizmy, ako pri páde či autonehode. V tomto prípade však ide o neprimeranú manipuláciu a ohrozenie dieťaťa použitím fyzickej sily

Prečítajte si tiež:

Pre lekára je dôležité odlíšiť príčinu poraneniaodhaliť možné týranie. Vo viacerých prípadoch nejde o úmysel ublížiť. No i tak sa jedná o závažnú formu zneužitia.

V roku 1972 sa detský röntgenológ John Caffey stretol a objasnil vnútrolebkové krvácanie, bez známok vonkajšieho poranenia. Ako prvý tak popísal Syndróm traseného dieťaťa.

Možno vás zaujmú i články:

Ako vzniká tento syndróm?

Dojča a menšie deti nemajú ešte dostatočne vyvinuté krčné svalstvo. V pomere s detským telom, je ich hlavička veľkáťažká.

Ich anatómia a fyziológia teda nie je natoľko vyvinutá, aby sa ubránili neprimeraným pohybomnárazom. Prudký záklon či silné zatrasenie, môže spôsobovať nárazy mozgu o vnútornú stenu lebky, poškodiť cievny systém, spôsobiť vnútrolebkové krvácanie či opuch mozgu.

Poznáte odlišnosti medzi dieťaťom a dospelou osobou? Nie je to len o veľkosti. Prečítajte si náš zaujímavý článok: Dieťa nie je miniatúra dospelého! V čom spočívajú rozdiely?

Aké sú príznaky syndrómu traseného dieťaťa?

Príznaky sa odvíjajú najmä od miery a závažnosti poškodenia. Môžu byť teda rôznorodé. Od nenápadných a neistých, až po jednoznačné a špecifické poranenia hlavy. 

Menej závažné prejavy SBS, sa nie vždy dostanú k lekárskemu vyšetreniu. Rodičia často vyčkávajú doma a možné poranenia ostávajú nevyšetrené.

Sú i prípady, kedy sa poranenia a teda i príznaky prejavujú nie celkom jasne. Môže sa jednať o dlhodobejšie vystavovanie dieťaťa neprimeraným pohybom a trasením.

Pri závažných formách býva lekárska pomoc, s ohľadom na akútny stav dieťaťa rýchla, no žiaľ často i tak neskorá.

Pri silnom a náhlom pôsobení neprimeranej sily, môže dôjsť až k bezvedomiu, nezvratnému poškodeniu až smrti.

Medzi signály SBS patrí:

  • podráždenosť
  • slabé a ospalé dieťa
  • bledá alebo modrastá pokožka
  • poruchy kŕmenia
  • zvracanie
  • tras, záchvevy dieťaťa
  • porucha hybnosti, ochrnutie
  • kŕče
  • bezvedomie
  • poruchy dýchania

Dôsledky a poranenia zapríčinené SBS môžu byť rôzne. Od poškodenia mozgu, cez zlomeniny stavcov až po smrť. V mnohých prípadoch sa prejavuje až neskoršom veku, zaostávanímspomaleným vývinom.

Čomu sa teda vyvarovať?

Väčšinou sa jedná o nevedomosť, či bezmocnosť rodiča, ktorý sa snaží utíšiť svoje neustále plačúce dieťa. Silné, rýchle a prudké pohyby zozadu dopredu, sotenie či úmyselné zhodenie. To všetko predstavuje riziko úrazuvnútorného poranenia dieťaťa.

Štatisticky býva tento syndróm častejšie spôsobený pestúnkou či nevlastným otcom dieťaťa. 

Často sa tiež vyskytujú poranenia a úrazy, pri nevhodnej hre a šantení s dospelým. Veľkú rolu tu zohráva i alkohol, pri ktorom sa spomaľuje reakčný čas, nastáva strata koordinácie svalov i zníženie reflexov.

Možno vás zaujmú i články:

Prevencia proti syndrómu traseného dieťaťa

Pri manipulácií s bábätkom, musí byť jeho hlavička dostatočne podopieraná. Vyhýbať sa treba silným a prudkým pohybombehania s dieťaťom na rukách.

Na riziko poranenia hlavy i krčnej chrbtice, je potrebné myslieť i pri bežných aktivitách. Hry a pohybové aktivity musia byť vždy primerané ich veku!

Ak máte vo svojom okolí podozrenie na určitú formu týrania, alebo na syndróm traseného dieťaťa, oznámte to. V porovnaní z inými západoeurópskymi krajinami je u nás výskyt SBS nízka. Avšak je to skôr zapríčinené zlyhávaním identifikácienahlasovania týchto javov.

Sociálne a iné podporné služby sú často nedostatočné. Na výslnie sa dostávajú len kritické a mediálne vyzdvihované prípady.

Ako sa vyhnúť poraneniam a spôsobeniu syndrómu traseného dieťaťa?

Syndróm traseného dieťaťa predstavuje celoplošný problém. Jeho riešenie si vyžaduje nielen obozretnosť detských lekárov, ale i iných zdravotníckych pracovníkov či členov rýchlej záchrannej služby. Mimoriadne dôležitá je i edukáciapoučenie rodičov.

Rodičia by si mali byť vedomí rizika nevhodnej manipulácie s dieťaťom. Je jasné, že dieťa sa počas svojho života nevyhne drobným pádom, či úrazom. Je však mimoriadne dôležité, aby si rodič uvedomil, že s dieťaťom nesmie za žiadnych okolností triasť!

Keď dieťa stále plače...

Plač je pre bábätko jediným a prirodzeným komunikačným prostriedkom. Na druhej strane neustále plačúce dieťa, ktoré sa dá len ťažko utíšiť vyvoláva frustráciu, tlak i pocit vlastného zlyhania.

Pamätajte, že dieťa neplače aby vás nahnevalo.

Cítite, že vám dochádzajú sily? Nedovoľte, aby to zašlo do krajností a k skratovým jednaniam. Ak sa cítite nahnevane až zúrivo, odložte dieťa na bezpečné miesto a najskôr sa sami upokojte.

Poproste o pomoc okolie, manžela, poraďte sa s lekárom. Nedovoľte, aby niekedy došlo k ublíženiu vášho dieťaťa.

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 08.03.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Deti a najčastejšie letné úrazy, ktoré im hrozia. Poznáte ich? Deti a najčastejšie letné úrazy, ktoré im hrozia. Poznáte ich?

Prázdniny a leto je bezpochybne obdobie rôznych detských aktivít. Nie len školopovinným deťom začína najkrajšie obdobie roka. Detský smiech a zábava sa však ľahko môže premeniť na plač a...

Je váš škôlkar často chorý? Ako posilniť imunitu detí? Je váš škôlkar často chorý? Ako posilniť imunitu detí?

Nástup dieťaťa do škôlky býva začiatkom častej chorobnosti. Prečo je to tak a ako sa dá tomu zabrániť?

Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky? Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky?

Dehydratácia začína byť opäť aktuálnou témou, a to hlavne pre horúce letné počasie. Samozrejme, jej vznik môžu zapríčiniť rôzne ochorenia, napríklad s hnačkou či horúčkou. Komplikuje...

Ako rozpoznať otras mozgu u detí? Ako sa prejavuje a prečo spozornieť? Ako rozpoznať otras mozgu u detí? Ako sa prejavuje a prečo spozornieť?

Ak ste rodič, určite mi dáte za pravdu, že akékoľvek zdravotné ťažkosti svojho dieťaťa prežívate 100% intenzívnejšie, ako keby sa jedná o kohokoľvek iného. Nie je sa čomu čudovať, je to...

Ako zastaviť hnačku u detí a čo pri nej treba robiť? (lieky + strava) Ako zastaviť hnačku u detí a čo pri nej treba robiť? (lieky + strava)

Opäť zažívame obdobie viróz a sezónnych ochorení. Jednou komplikáciou týchto dní býva hnačka. Príčiny hnačky sú rôznorodé.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.