späť na zoznam článkov

Nočné potenie z tepla či z ochorenia? Príčiny návalov tepla

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Radoslav Pleško
Nočné potenie z tepla či z ochorenia? Príčiny návalov tepla
Zdroj foto: Getty images

Potenie samotné nebýva vždy príjemné. Pre náš organizmus má však dôležitý význam. Ak sa vyskytuje aj počas spánku, môže mať viacero príčin.


Trpíte nadmerným nočným potením?
Neviete kde hľadať príčinu
Môže ísť o banalitu alebo tiež ochorenie
Potí sa vám hlava, hrudník, chrbát, dlane, nohy až máte zimnicu
Mávate nepríjemné návaly tepla až horúčvy? 

Viac informácií nájdete v článku...

Z primárneho hľadiska potenie slúži na ochladzovanie tela. Sú viaceré príčiny prečo sa tak deje. Zo sociálneho uhla pohľadu býva potenie, hlavne pre zápach spôsobený potom častokrát neprípustné.

Prečo vlastne pot zapácha?

Je tvorený z 98 % vodou. Tou sa chladí takmer vždy a všade. Ďalšími zložkami sú kreatinín, amoniak, chlorid sodný, kyselina mliečna a mastné kyseliny.

Za normálnych okolností a podmienok sa za deň vylúči približne 1 liter potu.

Kadiaľ?

Samozrejme potnými žľazami, ktoré sa delia na ekrinné a apokrinné.

Ekrinné sú aktívne takmer od narodenia. Produkujú pot obsahujúci množstvo iontov ako sú sodík,draslík, chlór alebo horčík. Ten ochladzuje povrch kože a tým celé telo. Preto sa musia pri potení počas fyzického výkonu alebo horúčke dopĺňať do organizmu aj tieto látky.

Apokrinné žľazy sú tie, ktoré nás z hľadiska zápachu pri potení budú zaujímať viac. Pot, ktorý sa nimi produkuje obsahuje veľa bielkovín a tukov. Tie sú prirodzeným a živným prostredím pre baktérie žijúce na povrchu kože. Ich rozkladom vznikajú aromatické látky, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach.

Tieto apokrinné žľazy sa nachádzajú v podpazuší, trieslach, teda slabinách a okolo bradaviek. Čo je zaujímavé, aktivujú sa až v období puberty.

Máte pocit, že dovtedy ste pri potení až tak nezapáchali?
Tak to bude práve preto. 

 

V tabuľke uvádzame rozdelenie potných žliaz a druhy potu, ktorý vylučujú

Žľazy ekrinné apokrinné
Funkcia žliaz vylučovacia a termoregulačná slúžia ako pachové žľazy
Zloženie potu voda, soli, stopové prvky, močovina voda, bielkoviny, tuky, feromóny
Konzistencia potu vodnatá lepkavá
Farba potu číra mliečnatá

 

Potenie

Je to proces potrebný na termoreguláciu. Teda na udržiavanie správnej teploty organizmu.

Termoregulačné centrum sa nachádza v hypotalame. Je to také malé teliesko v mozgu. Telesná teplota sa tu reguluje kontrolou potenia cez ekrinné potné žľazy a prietokom krvi do kože. Na toto centrum vplýva aj fyzická aktivita a emocionálne vypätie. Z toho dôvodu nereaguje len na zmeny telesnej teploty, ale aj hormóny, emócie a fyzickú činnosť.

Na dlaniach a chodidlách sa človek potí predovšetkým pri emocionálnom vypätí. V podpazuší je to z termoregulačných dôvodov a taktiež z emocionálneho vplyvu.

Viac sa o potení dočítate v našom ďalšom článku.

Primerané množstvo potu na dlaniach a chodidlách vedie k zlepšeniu ich úchopovej funkcie. Celkové telesné potenie vedie k ochladzovaniu organizmu počas fyzickej námahy. Potenie v podpazuší nachádzajúcimi sa ekrinnými potnými žľazami, ktoré je spôsobené emočnými podnetmi, uvoľňuje pot z pachových apokrinných žliaz. Ten pôsobí ako feromón.

Ako vidno vyššie, potenie má pre človeka omnoho viac významov, akoby sme si mohli myslieť.

Ďalej sa v článku dočítate:
Čím býva spôsobené nočné potenie?

.

Nočné potenie a čo ho spôsobuje?

Má veľa príčin. Sú také, ktoré nás nemusia vôbec rozptyľovať. Na druhej strane, pri niektorých treba zbystriť pozornosť. Ako ich od seba rozlíšiť?

Prepotený vankúš alebo nočná bielizeň v teplých letných mesiacoch má aj počas noci svoje opodstatnenie. Avšak nie vždy to musí byť také jednoznačné. Existuje veľa príčin potenia počas spánku.

Pozrime sa bližšie na niektoré z nich.

Príčiny nočného potenia:

  • infekčné ochorenia so zvýšenou telesnou teplotou
  • telesná triaška a zimnica
  • zlá životospráva
  • onkologické ochorenia
  • menopauza
  • užívanie niektorých druhov liekov
  • hormonálne poruchy
  • cukrovka
  • hyperhidróza

 

Infekčné ochorenia

Je zrejmé a jasné, že pri napadnutí organizmu infekčným ochorením sa snaží naše telo bojovať proti nemu. A to spôsobom jemu vlastným, teda aktiváciou bielych krviniek a protilátok.

Deje sa to za zvýšenej telesnej teploty, obvykle do teploty organizmu 38,5 °C. Preto ak je to pre človeka znesiteľné, by sa nemusela teplota znižovať liekmi, aby sa tento proces nenarušil.

V tomto prípade je teda potenie celkom jasné. Termoregulačné centrum v mozgu sa snaží organizmus ochladzovať a človek sa začne potiť. Býva teda sprevádzané triaškou a zimnicou.

 

Životospráva

Obezita, prejedanie sa alebo často len jedenie tesne pred spaním má na nočné potenie veľký vplyv.
Vo veľa prípadoch si treba dávať pozor aj na to čo konzumujeme.
Je potrebné obmedziť korenisté, slané a pikantné jedlá.
Mastné a vyprážané jedlá sú z celkového hľadiska nezdravé ale pred spaním úplne nevhodné.

Treba jesť viac zeleniny a ovocia. Večer dokonca radšej zeleninu a ovocie ešte skôr. Aby sme energiu z neho dokázali spotrebovať skôr, než si ľahneme spať.

No a v neposlednom rade je potrebný pravidelný pohyb. Teda nie cesta do práce a späť. Pohyb to musí byť taký, ktorý nás vytrhne z našej komfortnej zóny aspoň trikrát do týždňa.

V našom článku si tiež môžte prečítať viac o správnej životospráve.

 

Onkologické ochorenie

Príčin nočného potenia je mnoho. Môže sa jednať aj o onkologické ochorenie. Vtedy však vystupujú do popredia aj iné signály a symptómy.

Často bývajú sprevádzané nevysvetliteľnou výraznou stratou hmotnosti a fyzickej sily. Je potrebné vyhľadať lekára, aby previedol potrebné vyšetrenia.

 

Menopauza

Návaly tepla počas menopauzy spôsobujú potenie aj počas spánku. V tomto prípade môže pomôcť recept východných kultúr. Je to sója a výrobky z nej.

Sója totiž obsahuje fytoestrogény. Sú to chemické zlúčeniny zložením blízke ženskému pohlavnému hormónu estrogénu. Preto dokážu čiastočne nahrádzať jeho nedostatok počas klimaktéria. Znižuje tým aj návaly tepla počas tohto obdobia.

 

Užívanie liekov

Niektoré druhy liekov spôsobujú potenie aj počas noci. Jedná sa hlavne o antidepresíva alebo hormonálne lieky. Tie majú priamy vplyv na potenie celkovo.

Do ďalšej skupiny patria kortikoidy a kortikosteroidy. Samozrejme antipyretiká, teda lieky na znižovanie telesnej teploty. Tie sú však užívané počas horúčky, ktorá sama o sebe potenie spôsobuje.

 

Hormonálne poruchy

Pri zvýšenej činnosti štítnej žľazy teda hypertyreóze, býva nočné potenie častým sprievodným javom. Zvýšená produkcia jej hormónov býva aj pri zápale štítnej žľazy. Samozrejme ak pri iných ochoreniach aj v tomto prípade je sprevádzané mnohými inými príznakmi.

Samozrejme už spomenutá menopauza býva spôsobená hormonálnymi zmenami.

 

Cukrovka

Ľudia s ochorením cukrovky užívajúci lieky na znižovanie hladiny cukru v krvi, bývajú pri zlej životospráve alebo chybe v liečbe vystavený riziku zníženia hladiny cukru pod únosnú hranicu.

Vzniká hypoglykémia, ktorá je sama o sebe životu nebezpečná. Vzniká aj pri vytrvalostných športových výkonoch a nedopĺňaní cukrov počas nich.

Jedným so symptómov býva aj potenie. Samozrejme aj počas noci pri užití liekov pred spaním a nedodržaní určitých zásad.

Týto ľudia musia byť veľmi obozretný a životospráva je u nich na prvom mieste.

 

Hyperhidróza

Znamená nadmerné potenie.

Ako cez deň, tak i v noci.
Je to chronické ochorenie spôsobené poruchou autonómneho nervového systému. Prejavuje sa hlavne na dlaniach, chodidlách a v podpazuší. Je to na miestach, kde je zvýšený výskyt ekrinných potných žliaz.

Príčina ochorenia je väčšinou neznáma. Predpokladá sa genetický vplyv na vznik tohto ochorenia.

Nadmerné potenie je spôsobené zvýšenou funkciou potných žliaz, nie ich vyšším objemom alebo počtom.

Hyperhidróza sa delí na primárnu a sekundárnu. Primárna hyperhidróza sa začína už v detstve. Postihuje 0,6 až 3% populácie. Sekundárna býva indikovaná liekmi, vrodenými poruchami, toxínmi alebo systémovým ochorením.

Nadmerné potenie je ochorenie, ktoré sa manifestuje hlavne potením v podpazuší, dlaniach alebo chodidlách. Koža týchto pacientov býva macerovaná a tak je náchylná na rôzne infekcie.

 

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 18.09.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Radoslav Pleško

Zdravotnícky pracovník Bc. Radoslav Pleško

Vyštudoval bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Od roku 2006 pracuje v záchrannej zdravotnej službe. Je kondičným trénerom 2. stupňa

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 5. 8. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 5. 8. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 5. 8. 2021 Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 5. 8. 2021

Prinášame vám aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 5. 8. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 5. 8. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 5. 8. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 5. 8. 2021

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 5. 8. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 5. 8. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.